Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu luminile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Taxon
mai, fratilor, care le aveti mai bine, am si eu un necaz: pe faza scurta, farul din stanga lumineaza rosu, cel din dreapta normal. schimb lunga, ala ramane rosu, celelalte 3 se aprind asa cum trebuie. dau inapoi pe scurta, farurile raman pe lunga. trec pe pozitie, se sting, trec pe scurta, se aprind cele doua (ca la inceput)



deci?
marius-gabriel
cred ca nu face masa
Bunicutzu
...aceiasi problema am avut mai demult.

Verifica daca ai masa pe becul de far, deobicei asta-i beleaua.
OCEBE
sa mai zic si eu ca e de la masa?

verifica si la borna becurilor!
Gusti
Acest defect este cauzat intr-adevar de imperfectiunea sau lipsa contactului de masa al becului respectiv. Daca tin eu bine minte masa se face direct la caroserie.

Tre sa ai niste fire negre prinse cu o cosa de un surub fixat in aripa interioara a masinii de pe partea unde ai tu probleme.Sau...borna de masa a becului respectiv.Sau chiar firul de masa este undeva pe traseu intrerupt...verifica toate astea si nu ai cum sa nu rezolvi

Bafta
tyka
schimba becul cu altul.Nu prea am iseie ,pot fi miii si miii de posibilitati.
lucianac79
daca nu ai rezolvat problema pana acum

este sigur punere la masa defectuoasa verifica toate legaturile la masa absolut toate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.