Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la marsalier dacia berlina '97 cutie 5 trepte 8:33
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lucian_v
Salut! Ajutati-ma si pe mine va rog: Cand intru in marsalier se deplaseaza masina cam 30-50 cm dupa care se aude un zgomot puternic in cutie si se blocheaza. Nu am demontat-o inca dar as vrea sa stiu ce ar avea sa stiu la ce sa ma astept si sa cumpar inainte de a o demonta.

Rog numai pe cei care stiu sa raspunda. Fara caterinca va rog.

Va multumesc!
OCEBE
e clar ca ai o angrenare defectuoasa; dac-ar fi numai pinionul de mers inapoi ar fi simplu (nu-i scump si se inlocuieste usor); probabil ca ai probleme si cu arborele secundar (cu care intra in angrenaj pinionul); fiind un arbore-pinion trebuie schimbat cu totul; schimband arborele secundar, trebuie schimbat si pinionul de la a IV-a.

In cazul cel mai bun, vreo bucata de ceva (cine stie de unde rupta sau patrunsa in cutie) s-a bagat in aceasta angrenare.

P.S. decat sa-ti dau vesti asa de triste, nu-i asa ca era mai buna o caterinca?
lucian_v
pai intra in treptele 1 2 3 4 si merge. treapta 5 nu am incercat-o. asa ca eu as spera dupa ce mi-ai spus tu sa fie numai pinionul de marsalier. cat despre caterinca nu sunt impotriva ei , dar sa vina de la cineva care a dat un raspuns bun si isi permite sa mai faca si putina caterinca.

cam care ar fi costurile in cazurile enumerate mai sus de tine presupunand ca o sa cumpar piesele din bucuresti (eu fiind din braila).?
OCEBE
angrenarea defectuoasa este (daca este) intre pinionul de mers inapoi si arborele secundar; n-are nici o legatura cu vitezele 1-5 (pinionul de mers inapoi este singurel pe axul sau).

la costuri nu stiu sa ma pronunt dar te-as sfatui sa pregatesti fo 2 mil, du-te la un atelier al unui priceput, desfa cutia, vezi ce ai , dai fuga la magazin sa-ti iei ce-ti trebuie si ...cam gata.

daca esti din Br. de ce vrei sa iei piese din Buc.?
lucian_v
Pai stau in buc pt ca sunt student aici.

In principiu m-am lamurit.

Va multumesc celor care mi-ati raspuns.
OCEBE
QUOTE


mi-ati raspuns.


Nu era nevoie sa-mi vorbesti la plural, adica cu dumneavoastra; am observat ca aici se tutuie toata lumea :wink:



Na ca tot nu m-am abtinut de la putina caterinca :oops:



P.S.

mea culpa

Inlocuieste la tot ce-am zis "arborele secundar" cu "arborele primar" :?
lucian_v
Ideea era ca a fost tata la service si a cam lamurit problema. Nu am inteles exact ce era ca nici el nu prea intelesese da toata treaba ajunge 1800000. Multumesc mult inca o data.

Iar despre caterinca sa stii ca o apreciez.

Bafa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.