Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vis pierdut pe apa sambetei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Pedro
Cred ca e imposibil sa fie cineva sa n-aibe regrete privitoare la ce ar fi putut face intr-o viata cu alt curs , iubiri pierdute, destine schimbate. E imposibil ca nici unul dintre voi sa nu se trezeasca noaptea ud de transpiratie gandindu-se la iubiriea vietii sale care a disparut in fum , sau sa regrete fara sa spuna nimanui ca nu e pilot sau scafandru sau astronaut asa cum si-ar fi dorit inca de copil ................ copilul ala inca sufera ................







Eu unul sunt dependent de libertate in visele mele ma vad departe de multi din cei pe care ii cunosc , pe undeva pe vreo creasta de munte (d-aia m-am apucat si de alpinism), partial mi-am implinit visul, de cateva ori pe an ma contopesc cu mtii. FAGARASULUI .





daca aveti chef s-auzim si despre voi!
Ov
... am un prieten psihiatru ... daca te ajuta, vb serios :roll:
Marty
A-nnebunit lupu'! laugh.gif
Pedro
Eu eram nebun dinainte de a scrie p-aci nu-ti fa griji inca nu-s violent 017.gif





Apropos de psiholog stai calm ca si io mai am un pic si ies din facultate tot psiholog icon_twisted.gif
Ov
AOLEO icon_mrgreen.gif
Pedro
Bai Ov io vorbeam serios dupa cum dai cu bata-n balta cam as zice ca nici tu nu esti departe de niscaiva neimpliniri :idea:
asarban
....si cam de aici incepe injuratul colectiv.......

hai....curaj ca tot nu e nimic la tv.....
Marty
QUOTE
Eu eram nebun dinainte de a scrie p-aci nu-ti fa griji inca nu-s violent 017.gif

Chiar n-avea nici o legatura cu tine! Parafrazam doar o reclama al tv; as fi putut spune "...si marmota impacheta ciocolata in staniol" laugh.gif
asarban
Siiii "cand n-ajuta nimic, te-ajuta Cilit!"
Pedro
BINE MA FRATILOR DACA VOI NU VRETI DA IO TOT SENSIBIL RAMAN
Marty
Minte ala care spune ca n-are regrete si ca toata viata lui a fost plina numai de impliniri. Chestia e ca (din pacate) timpul nu mai poate fi dat inapoi, iar o eventuala mare iubire din tinerete, cine stie ce cazatura ratata o fi acum.... Life goes on and so we are!

Oricum, am auzit eu mai demult (acu' vreo 16 ani) o vorba care mi-a fost de mare ajutor :" dupa femei si dupa autobuze sa nu alergi niciodata, intotdeauna vin altele!" :wink:

Ce-a fost, a fost, ce-o sa fie.... noi sa fim sanatosi ca le-om rezolva pe toate!
Pedro
asa da !, m-ai uns pe suflet , nu de alta da azi avusi o zi de cenzurat
costi
na ca i-ai speriat sau a inceput "Tinar si nelinistit" la TV
paulp
:shock:

Mai iar sint explozii solare? 017.gif
GeorgeB
v ati dilit cu totii !!! nu sunteti normali. unu viseaza cu ochii deschisi salivand intr-o rana pe o creasta de munte samd
alex
Astenia de primavara... ce sa-i faci ?! :U
DSops
Bai, bai, bai, usurel si la mai topic, c'aici este chestiuni serioase. Uite moshu nu are regrete, nu vrea rewind si e foarte curios de ce urmeaza. Insa moshu a observat o chestie ciudata: l-au parasit / fentat / mintit ... o duzina de gagici, din pacate toate dar absolut toate au o viata pe care nu o invidiez, s-au apucat de "munca de jos", au trecut repede si acum arata ca porcu, in timp ce moshu o duce destul de bine, cu toate ca arata si el ca porcu, da de gras ce este. O fi moshu de vina ca s-au defectat toate gagicile, o fi fost moshu atras doar de gagici ciudate? In rest, abia astept sa am putin timp sa merg la munte, la tropaiala, cel mai misto fiind, bineinteles, singur.

Tre sa ma opresc ca ma podideste lacrimile :cry:.
mil
Alooo aveti grija cu muntii ca incepe dezghetul...



Eu sunt in urmatorul tratament: 30 de km pe bicla si seara o repriza de mutat bagajele unei caministe. Va spun maine ce efect a avut:)).
Marty
Mda, tocmai am primit o veste care mi-a distrus toata buna dispozitie. Oare ar trebui sa ma mire ca vine de la o gagica ? ?? Imi reprim cu foarte mare greutate o injuratura.... Mda, iarasi dezamagit....
asarban
QUOTE


Oricum, am auzit eu mai demult (acu' vreo 16 ani) o vorba care mi-a fost de mare ajutor :\" dupa femei si dupa autobuze sa nu alergi niciodata, intotdeauna vin altele!\"  :wink:  

Zi tata si continuarea:



"dupa femei si dupa autobuze sa nu alergi niciodata, intotdeauna vin altele MAI GOALE!!!!"
Pedro
Sa-nteleg ca preferi sa fi cat mai ferit de-ngramadeala "MAI GOALE!!!!" , eu unul n-am nimic cu locurile stramte biggrin.gif
Maska
Care este.
logan1.5dci
Ah ce-mi place topicul asta, pacat ca unii useri nu mai frecventeaza DC.
kog
si io am un mare regret. Primul meu vis a fost sa fiu mecanic de locomotiva. Si inca am boala pe trenuri, Nu a scapat nici un train simulator care imi merge pe calculator. Cand eram mic pe toate hartiile ce le prindeam desenam trenuri. Cat ar fi de jegoase trenurile si garile din Romania cand vad o locomotiva electrica cu sase osii... wub.gif .

Celalat vis al meu era sa ma fac meteorolog de ala sa coboare de pe munte odata la 2 luni si sa fiu complet izolat de aglomerarile urbane rolleyes.gif .
Din pacate sunt atat de departe de lucrurile astea... sad.gif
marksman
Daca m-as apuca sa listez toate "pierderile" pe care le-am avut...
C a t a l i n
Eu regret că nu mai sunt la școală... Aș mai face odată, măcar liceul...smile.gif
kog
liceul a fost de kk. Nu il regret deloc, da' chiar deloc. Bine ca am scapat de el. happy.gif
Merced
QUOTE(MAERSK @ 12 Jul 2009, 19:57)
Eu regret că nu mai sunt la școală... Aș mai face odată, măcar liceul...smile.gif
*



Complet de acord, liceul a fost mult prea tare.

Alte regrete... Ar fi multe dar daca as sta sa ma gandesc la ele s-ar alege praful si de prezentul asta.
Oricum nu credeam in copilarie ca o sa ajung cum am ajuns, aveam teluri mult mai mari, pe care niciodata n-o sa le pot atinge. Am renuntat cu timpul la ele, acum incerc sa ma bucur de fiecare zi fara sa regret trecutul, desi se intampla, inevitabil, sa ma mai gandesc "Cum ar fi fost daca..."
bygy007
ehe , eu asa ceva as vrea sa fac dar din pacate se cer bani si cred ca nu mai am virsta necesara naughty.gif
C a t a l i n
150 euro pentru un salt în tandem în România. Dar dacă mergi în Cehia, poți găsi mult mai ieftin: 12 euro de la 1500 m sau 20 euro de la 3000 m. smile.gif
Michidush
QUOTE(MAERSK @ 12 Jul 2009, 23:52)
150 euro pentru un salt în tandem în România. Dar dacă mergi în Cehia, poți găsi mult mai ieftin: 12 euro de la 1500 m sau 20 euro de la 3000 m. smile.gif
*



Morala e ca cu cat cazi de mai sus cu atat faci mai multa mizerie (mai scump de curatat evident).
bygy007
eu nu am dat nici un ban (gratis ) in schimb luam, de sa dau o gramada de bani aiurea , ideea este ca nu am facut liber (ceva de genul pozei)
argon
QUOTE(logan1.5dci @ 12 Jul 2009, 18:52)
Ah ce-mi place topicul asta, pacat ca unii useri nu mai frecventeaza DC.
*




ce-ai bre, iar te plictisesti? am vazut topicu' in prima linie, bucuros ca s-a'ntors Pedro, si cand colo..
slaiciprian
QUOTE
(MAERSK @ 12 Jul 2009, 23:52)
150 euro pentru un salt în tandem în România. Dar dacă mergi în Cehia, poți găsi mult mai ieftin: 12 euro de la 1500 m sau 20 euro de la 3000 m.




Morala e ca cu cat cazi de mai sus cu atat faci mai multa mizerie (mai scump de curatat evident).


dar la noi probabil ai si stewardesa, mic dejun inclus...
mariogiotta
QUOTE(slaiciprian @ 13 Jul 2009, 17:25)
dar la noi probabil ai si stewardesa, mic dejun inclus...
*


... si sicriu...
SSilent
in legatura cu topicul, da, am foarte multe regrete, vise spulberate, am facut foarte multe greseli, am ezitat foarte mult, am pierdut foarte mult, am lasat multe persoane balta la greu, am dat cu piciorul multor persoane care imi doreau binele si care tineau la mine... probabil din cauza asta rareori dorm linistit si impacat, dar viata merge inainte, tot ce pot sa facem este sa nu repetam greselile si sa tinem capul sus....

si pentru eventualii forumisti care sunt de parere ca am nevoie de psiholog... ei bine, le dau dreptate smile.gif


cand eram mic voiam foarte tare sa fac karting... intotdeauna a fost visul meu, sa pilotez, din pacate nu a fost sa fie, oricum tot pe langa masini imi fac veacul, deci sunt 50% multumit... mai multe nu mai zic blush.gif
bucatzel
Am avut si eu o perioada in care aveam regrete. Si la un moment dat, am fost lovit amarnic de un gand... daca s-ar fi intamplat altfel, as fi fost altundeva, as fi avut alti prieteni, si as fi fost impreuna cu altcineva. Si atunci mi-am dat seama ca nu cred ca mi-ar fi placut altundeva mai mult, ca sigur n-as vrea sa-mi schimb prietenii, si nici pe altcineva langa mine nu vad... Asa ca ce mama naibii regret eu de fapt? Si atuncilea m-am cam oprit cu regretatu'...

Viata are un mod ciudat de a aranja cartile. Cateodata o greseala iti face bine pe termen lung.

Acu' singurul meu regret e ca inca n-am castigat la loto. cine stie... poate la un moment dat o sa-mi iau si bilet. Dupa care o sa regret banii dati pe el tongue.gif
SSilent
sper ca ai cea mai mare dreptate, pentru ca pana la momentul de fata, greselile care le-am facut nu mi-au facut bine.... pana la momentul de fata, si regred anumite chesti zi de zi, si din pacate, nu ma pot intoarce, si nu mai pot schimba nimic din ce a fost, si e prea tarziu, si sper ca ai dreptate, si tot raul e spre bine, rau facut de mana mea si de nimeni altcineva.... raman fixat pe ideile mele: nu fiti repetitivi, nu dati cu capul in acelasi stalp de 5 ori, invatati din greseli si nu perpetuati sad.gif
C a t a l i n
Te-a părăsit?
bucatzel
Mai bine gandeste-te ce faci maine, nu ce n-ai facut ieri.

Cat despre karting... poti sa faci si la 100 de ani, daca te lasa reumatismu' tongue.gif
kog
QUOTE(MAERSK @ 14 Jul 2009, 18:01)
Te-a părăsit?
*


radmasa.gif Cel putin in domeniul fetelor nu am regrete. Nici una nu ma merita tongue.gif .
iulian sn2001
Si cand te gandesti cat de amuzante erau comenturile de pe prima pagina....uite vezi...deja regret ca anumite persoane au inceput sa vb serios pe aici.
nairam
Io am un singur regret pe care-l visez de cand eram mic.. Si DA visez, ma trezec si plang... ma trezesc... Deci: Singurul regret pe care-l am este acela ca NU sunt NEMURITOR ...
Acu serios vorbind ... viata mea ar fi putut lua in diferite momente diferite cursuri... Dar in principiu am ceea ce imi doresc mai mult .. libertate... Ma rog este o libertate limitata de munca, familie si percepte morale, etice si legale...
Regrete majore nu am. Ele exista dar sunt minore: Faptul ca m-am apucat de fumat si nu prea pot sa ma las este unul dintre ele... si as spune ca este cel mai important....
bolidu
Visul meu pierdut pe apa sambetei: vroiam un BMW X6 dar m-am ales cu o solenza ... Acuma serios vorbind daca mi-ar da cineva un X6 moca nu cred ca as putea sa il intretin mai mult de 6 luni ...

Ca roman vise duse pe apa sambetei sunt muuuulte daca nu majoritatea ... Putini sunt care si-au indeplinit visele si alea cu te miri ce mijloace ...

Numai bine all !
dariusz
QUOTE(SSilent @ 14 Jul 2009, 16:11)


si pentru eventualii forumisti care sunt de parere ca am nevoie de psiholog... ei bine, le dau dreptate  smile.gif

*



eh ! las ca nu e deloc grav ! ceea ce spui tu li se intimpla multora , dar putini sunt cei care au curajul de a spune lucrurilor pe nume .
si apropo de psiholog , ia citeste cu atentie -- Pacat ca nebunilor nu li se da voie sa vorbeasca despre nebuniile oamenilor asa zisi normali ! --
SSilent
QUOTE(MAERSK @ 14 Jul 2009, 18:01)
Te-a părăsit?
*



not really smile.gif
b76bgaarh
tea luat de barbat...auchhh asta e si mai naspa....

un singur regret...ca nu am luat cetatenie americana......
ovidiun
Cred ca e ipocrie sa spui ca nu regreti nimic sau ca nu te-ai intrebat macar odata 'ce ar fi fost daca...?'

Vrea sa cred ca fiecare decizie pe care o iau e bine gandita, fara impulsuri de moment ( poate asa nu o sa mai regret dupa... tongue.gif ). Oricum greseli vom face mereu...asa ca ce rost la le plang atata...

Intotdeauna voi crede ca viata e prea scurta si trebuie sa te bucuri de ea cu ceea ce ai, chiar daca muncesti de dimineata pana seara, chiar daca nu ai bani pentru nustiu ce vis de-al tau, pierdem timpul cu lucruri care nu ar trebui (regrete, ura, manie, invidie, egoism) dar nu vedem imaginea de ansamblu. Timpul trece si nimic nu se mai poate intoarce inapoi, vorbe spuse nu se mai pot retrage. Cu mintea de acum vad altfel lucruri din trecut, peste ani voi intelege altfel ce se intampla azi. Prezentul conteaza, viitorul eu il construiesc asa cum vreau, in respect pentru mine si pentru ceilalti...

17 Jul 2009, 13:03:
Un scriitor american compara greselile in viata cu urmatoarea imagine: e ca si cum ai sta pe un pod, deasupra unei ape curgatoare (viata), si ai vedea mereu trecand pe sub podul respectiv cate un lemn, bustean (greseli in viata). Toate vin si toate trec. Viata merge inainte.

Ideea ca toti avem un cap pe umeri si trebuie sa intelegem ca niciodata nu e prea tarziu sa iti indeplinesti un vis...

17 Jul 2009, 13:06:
Tot Noman Voncent Peale spunea intr-o carte ca a luat pe cineva de mana si ia spus ca il duce intr-un loc unde oamenii sunt linistit, ca nu au niciun fel de problema, ca acolo nu sunt greutati deloc. Stiti unde la dus...la cimitir!!!!

17 Jul 2009, 13:06:
Norman Vincent Peale
SSilent
apropo de stari de ra*at... sambata m-am intors in Navodari, si mi-am dus bagajele la apartament, am intrat in casa foarte grabit (nu stateam acolo, trebuia sa plec) mi-am aruncat bagajele in sufragerie, si brusc, am inlemnit, mi s-au imuiat picioarele, si m-a luat o stare foarte pronuntata de depresie, m-am lasat usor pe un fotoliu... si nu stiu ce s-a intamplat cu mine dar ma abtineam din rasputeri sa nu izbucnesc in plans... si acum ma simt foarte ciudat, ca un strain in propria casa... nu stiu ce se intampla cu mine... pur si simplu m-a luat un val de amintiri care m-a coplesit... chestiile astea nu mi se intamplau inainte... nu atat de intens... eu eram genu de persoana care trecea cu usurinta peste orice, aveam capacitatea de a-mi baga piciorul in orice, puteam sa ma intorc de pe orice drum fara resentimente... acum nu mai sunt in stare sa fac nimic, schimbarile ma termina, monotonia ma termina... sunt bombardat in continuu cu sentimente pe care nu le doresc nimanui... si nu stiu cum sa scap... nu stiu ce sa mai fac...

scuzati-mi iesirea dar pur si simplu simteam nevoia sa ma descarc undeva sad.gif
marksman
QUOTE(bucatzel @ 14 Jul 2009, 16:59)
Am avut si eu o perioada in care aveam regrete. Si la un moment dat, am fost lovit amarnic de un gand... daca s-ar fi intamplat altfel, as fi fost altundeva, as fi avut alti prieteni, si as fi fost impreuna cu altcineva.


Deh, la unii se intampla pe dos, adica: au avut o perioada in care nu aveau regrete. Si la un moment dat au fost loviti de un gand: daca nu s-ar fi intamplat, ar fi fost altundeva, ar fi avut prieteni in continuare si ar fi fost impreuna cu cineva.

QUOTE(bucatzel @ 14 Jul 2009, 16:59)
[...] mi-am dat seama ca nu cred ca mi-ar fi placut altundeva mai mult, ca sigur n-as vrea sa-mi schimb prietenii, si nici pe altcineva langa mine nu vad[...]

Altii n-au realizat asta si acum regreta.

QUOTE(bucatzel @ 14 Jul 2009, 16:59)
Viata are un mod ciudat de a aranja cartile. Cateodata o greseala iti face bine pe termen lung. [...]

Sau te "aranjeaza" pe viata.

@SSilent: du-te la psiholog. Daca nu vrei asta, vorbeste cu cel mai bun prieten al tau si spune-i ce simti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.