Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Invelit volan in piele
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
paulp
Gata a iesit volanul meu de la imbracat in piele.

Nu chiar cum as fi vrut dar.... mai bine decit manson de pvc din bazar legat cu siret. (oricum dupa ce se mai aseaza pielea o sa-l mai ajustez pe unde nu-mi place cum a iesit).

Costuri 300K (piele + manopera).

Am lasat volanul la atelier.
marius-gabriel
foarte misto, mai ales daca e piele...

oricum nu mi se pare scump avand in vedere ca un manson e vreo 150.000 si nu tine prea mult.

asta n-are moarte...
paulp
piele e, si am mai luat o bucata sa-mi fac si capison la schimbator, dar asta mai dureaza vreo 2 zile (la schimbatorul meu e foarte greu sa-i schimbi maciulia din motive de inel pentru marche-arierre, altfel Marty mai avea un client pentru capete Momo :wink: ).







Pentru ca dupa mincare iti vin idei icon_twisted.gif , am realizat ca modelul e bun pentru oricine asa ca o sa mut subiectul la Tutoriale, pastrind o umbra aici.
whitesorcerer12
in bucuresti unde gasim de facut treaba asta??dar pielea?
paulp
Ai sa fii surprins. Du-te pina la atelierul de pielarie-cizmarie din colt si intreaba-i daca nu pot sa-ti faca asa ceva. :wink:
costi
Sa-l "tii" in miini sanatos; ce-i cu povestea inelului (marche arriere) ?
paulp
Multam de urari, cu volanu sint multumit (cit pot fi eu de multumit icon_evil.gif ), dar cu schimbatorul nu. Am facut aseara un capison la el si a iesit ca un c*r. Asa ca o sa ma chinui sa scot capul ala si sa-i pun unu de gata. Povestea cu inelul e urmatoarea. Novele (doar ele) au pentru marche-arierre un inel sub capul de la schimbator de care tragi in sus pentru a baga in viteza (ca la Espero). DSN, SLZ si altele nu mai ai asa ceva. E gindit pentru gagici, ca sa nu se streseze apasind pe maneta icon_twisted.gif
whitesorcerer12
e tot un sistem de sigurantza, nu stiu daca neaparat pt tipe...in fine , am sa incerc la cizmarie, dar sunt numa tzigani la mine in preajma, nu m-as baga la ei, dar am sa incerc pana la urma..thx...
LucescuC
Paul,cat a durat toata operatia?Au diferite culori de piele?Si unde e atelierul asta?Thx
costi
Mai impielitatilor.......
paulp
Ciprian, operatiunea efectiva a durat o zi, dar volanul a stat aproape o saptamina la tipa, ca avea nu-s ce treaba.

Din pacate nu mai are decit piele neagra (eu as fi vrut sa fie o combinatie de gri cu negru, dar pe cea gri a luat-o Manuel icon_mrgreen.gif ).

Atelierul e pe Splai Bahlui la complexul ala de la podul de lemn (vis a vis de Fac de Mecanica). Dar mai bine te duc eu acolo ca e mai usor de aratat decit de explicat icon_twisted.gif .



Costi, esti invidios icon_twisted.gif tongue.gif
costi
Nu mai sint ca acum merg cu o Solenta Clima si are volan misto, dar ma intreb cum ai condus saptamina aia: cu cheia franceza sau cu patent/mops .......
paulp
Multumiri lui Gabi pentru volanul de DSN icon_twisted.gif
paulp
http://www.daciaclub.ro/album_pic.php?pic_id=739

o imagine mai buna a volanului facuta de data asta cu un aparat foto, nu cu jucarii icon_twisted.gif

Dupa o saptamina de mers cu el, incep sa inteleg de ce la masinile noi straine anunta cu atita zarva ca au volan in piele. E foarte misto, mai ales dimineata pe racoare sau in mijlocul zilei cind orice plastic devine sursa de friptura cu mina proprie icon_twisted.gif
pui de drac
paul,o singura intrebare am...pielea ai cumparat-o tu sau avea tanti acolo??tare m-as duce si eu sa-mi imbrac volanul,cam multisor 300 dar in fine...deci pielea avea tanti??daca nu,de unde ai luat-o??
costi
Avea piele tanti, mai greu e s-o jupoi, ca nu sta.......
paulp
sta, dac-o iei cu binisoru icon_twisted.gif

Fara misto, pielea de la atelier, eu doar cu cotizatul.

Doar nu-ti inchipuiai ca vin eu cu pielea de la geaca sa-mi fac volan :wink:
DSops
In poze nu arata rau de loc! Felicitari. Oricum pielea este foarte buna si iarna si vara. Ai sa fii incantat de diferenta. Vezi sa nu o dai cu smacuri idioate si sa devina prea lucioasa.
SGN_1310
Vara nu se mai incinge la roshu ca plasticul
FLP
yeah yeah ... nice wheel..... ma intreb ... pielea aia .. cand bate soarele pe ea... daca n`ai parasolar .. si ai lasat mashina pe undeva la soare.. nu incepe sa devina moale asha.. si sa scape de pe volan ??? .. damn.. iar m`am bagat in seama aiurea biggrin.gif biggrin.gif
paulp
Armados e cusuta si lipita pe volan si se prelungeste pe spitele volanului. Asa ca de scapat nici o sansa. Singura chestie nasoala e ca o sa-si schimbe putin culoarea de la soare, dar acum sint o multime de minuni care ajuta pielea :wink:
FLP
Misto atunci .... faza cu soarele.. bei ceva mai multa coca cola si poate castigi un parasolar... biggrin.gif biggrin.gif ...
bogdan_o
QUOTE
faza cu soarele.. bei ceva mai multa coca cola si poate castigi un parasolar...   ...



Ca s-o jena soarele sa bata pe bord si pe volan atunci cand mergi cu masina.... Si atunci ce faci, pui parasolarul si scoti capul pe geam sa nu se strice husa de volan? (na, ca si rimeaza laugh.gif laugh.gif laugh.gif )
FLP
smile.gif) e si asta o treaba.. s ajtii ca am condus si eu asha.. ni jur de 400 de metri .. era la gratar si am vrut sa mut mashina.. si imi era lene sa scot parasolaru .. asha ca nu`i ceva imposibil wink.gif
Madfan
Ai spus ca e lipita pielea si cusuta. Mi se pare cam aiurea daca e si lipita. Eu am cumparat de la metro o husa de aia din imitatie de piele si cu siret ,am dat 50k si am tinut-o vreo 10 zile si am dat-o jos ca nu eram f multumit de ea si imi era teama sa nu se matuiasca prea tare volanul care e oricum unul dragut in 3 spite .
paulp
Cam asa arata acum volanul, dupa aproape un an de folosire.
Pielea neagra s-a facut maro de la soare.
Chestia cu lipitul se refera la cele 3 spite acolo unde se imbina piele cu volanul.
Acolo nu se putea coase, asa ca s-a aplicat solutia lipirii.

In rest e super. Vara nu se incinge prea tare, iar iarna nu ingheata.

Am avut si eu minuni de alea cu siret, dar fiind din plastic transpiri foarte tare vara, plus ca se deformeaza aiurea.
85-MPd
imi place cassu`l tau!! e super! ce marca e? Zgomotec cumva sau Futachi?
volanul e misto chiar si maro.. parca e mai misto ca negru
paulp
Casul e Harvard, 2x10, nu e cine stie ce marca, dar nu e facut pe vapor, ci printr-o hala ascunsa din Europa. L-am preluat o data cu masina, si cum nu sint mare fan al muzicii pe masina (din motive de ciordeala la greu), sigurele lucruri cu care l-am mai ajutat au fost un ampli 4x25 si 2 boxe Bochmann ovale, iar in usi boxe de Solenza. Se aude rezonabil dar fara pretentia de a da discoteca in masina.

Gata cu off topicu.

Revenim la volan, ca el e subiectul discutiei.
RIon
A se observa ceasul care se vede si din masina urmaritoare si statia de taximetrist smile.gif Hic Paul sunt bine dispus azi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.