Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: garantia externa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
raz
salut

am de gand sa plec in vara asta pana la paris si as vrea sa-mi spuneti cum se procedeaza in caz ca am probleme cu masina in afara tari, de unde iau nr de telefon de la dealeri locali din tara respectiva, se plateste ceva la service, se repara pe garantie fara a fi nevoit sa platesc ceva acolo?

daca s-a lovit cineva de aceasta neplacere sa imi spuna cum a procedat...

mersi mult de tot
Lucman
Si pe mine ma intereseaza, a avut cineva nenorocul si s-a lovit de asa ceva?
cipman
In principiu, se prodeaza absolut la fel ca si la noi.

Trebuie sa ai carnetele de service si de garantie la bord si nu se plateste nimic, cu conditia sa mergi la un concesionar Renault. De preferat dintre cei mai importanti. Ar fi bine sa va luati o lista cu cei mai importanti dintre ei de-a lungul drumului pe care urmeaza sa-l parcurgeti si din orasele pe care le vizitati. Se pot extrage aceste date de pe site-ul www.renault.fr si selectand Concessionnaires. Alegeti-i pe cei mai mari. adrese, telefoane etc.

Pe de alta parte, daca ramaneti in drum cu masina, la fel ca si la noi, apelati la Renault Assistance. Notati-va si numarul local si pe cel international (in caz ca sunati de pe tel. propriu).
Puteti sa nu va mai complicati cu lista concesionarilor si sa retineti doar numarul de la Renault Asistenta si-i intrebati la telefon unde, cum si ce fel. Daca va descurcati cu franceza. Iar daca ati ramas in drum si masina de asistenta nu va poate rezolva pe loc, au ei grija sa va duca unde trebuie, numai sa le specificati de la inceput ca sunteti in garantie si ca preferati un service mai important.

Daca aveti gps exista pe net liste cu coordonatele concesionarilor Renault (sau alte marci) cu telefon cu tot.

Daca mai aveti intrebari legate de ceva deosebit, o idee e sa dati telefon la Vocea Clientului (in care tara vreti voi) si sa vedeti ce zic si ei.
murfi
Salut,

am mai scris de asta. Este vorba despre 2 cazuri concrete ambele in franta.

1) un prieten cu un clio cu 3000 Km la bord i s-a dus ambreiajul. S-a dus la garaj renault si aia nu au stiut cum este cu garantia si au asteptat o zi sa vina raspunsul de la centrala Renault. A doua zi au reparat masina fara sa mai comenteze nimic.

2) Eu in persoana m-am dus la alt garaj cu Meganu' pt. ca pneurile pe spate erau uzate neuniform. Mi-au zis ca este o problema stiuta de ei pentru meganele facute in Spania in perioada aia si mi-au schimbat punte+pneuri pe gratis. In plus mi-au dat si masina de schimb pe perioada imobilizarii.

Bafta si sa nu aveti probleme...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.