Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
IRIMARONLINE
STIE CINEVA UNDE GASESC PLANETARE SI CAM LA CE PRET ?
[attachmentid=28307]
costinel_sandu
Daca pui locatia poate te ajuta cineva. Presupun ca esti din bucuresti
La magazinul de pe mihai bravu ai incercat? Sau in vitan. Cam asta imi vine in minte acum.
Preturi nu stiu dar incearca o cautare ca parca s-a mai discutat
IRIMARONLINE
MULTUMESC,VOI INCERCA
SUNT DIN BUCURESTI SI SUNT NOU PE FORUM
dan_4_stone
Eu zic ca e educativ sa ii spunem omului unde a gresit:
-daca scrii cu litere mari se considera ca tipi
virtualu
...de ce nu le rectifici? smile.gif
PVF
La Tunari 1,5mil reconditionate garantie 1an jumate.

Asta iarna erau in jur de 3 mil una noua, acum depinde care.
Andy_ACS
La Craiova costa 950 de mii sa rectifici o planetara
Una noua e peste 3.5 mil

Cand o sa mi se uzeze ale mele eu o sa le rectific

Bafta!
virtualu
...nu stiu unde le rectifici tu, dar eu am facut la un meserias cu 350.000 acum 5000km si merge perfect.
cristy04
cu rectificatul e discutabil,le rectifici si dupa cateva mii de km trebuie sa le faci din nou,in final te ajunge cat altele noi asa ca parerea mea e sa le schimbi, eu am de logan si merg foarte bine , nu am probleme,nu stiu la pret ce dif e,le-am schimbat la un service si m-a ajuns 10 mil cu tot cu manopera cu tot,asa ca ...multa bafta
Dic
In urma (deja) clasicei povesti cu burdufele taiate, sunt nevoit sa schimb ambele planetare. Am cautat putin prin Bucuresti si am gasit asa...

la magazinul Dacia de pe Mihai Bravu:
- planetara dreapta (lunga, de origine) 440 ron
- planetara stanga (scurta, de origine) 410 ron

La magazinul Terra Global Trust de pe Bd.Gloriei (sect.1)
- planetara dreapta (lunga, de origine) 360 ron
- planetara stanga (scurta, de origine) 335 ron

Mai este necesar sa spun de unde am cumparat? biggrin.gif Din diferenta de pret sper sa imi iasa manopera la un service autorizat Dacia...
ionutmihai84
QUOTE(IRIMARONLINE @ 1 Jun 2006, 13:56)
STIE CINEVA UNDE GASESC PLANETARE SI CAM LA CE PRET ?
[attachmentid=28307][attachmentid=28307][attachmentid=28307][attachmentid=28307]
[attachmentid=28307]
*


Am eu planetara de supernova de dreapta schimbata ca batea f putin. se poate proba. nu cer mult pe ea - in jur de 2 mil
mihaib32nfs
garantie avea sau vazut placut si la multi ani?chiar era in cutie de origine sau au pus un reconditionata in cutie?
Dic
Erau planetare noi in cutii de origine. Acum, dupa ce am umblat prin oras dupa o pereche de planetare noi, crezi ca as fi luat SH-uri refacute?

LE: Daca se deschid topicuri duplicat... Mai este un topic de planetare (era la un moment dat in paralel cu acesta) unde am descris si cum arata modelul nou de planetare (la fel cu cele pe care le-am cumparat).
cristiV
azi am rectificat(schimbat) planetara dreapta la tunari, 160 ron, in pret este inclus rectificatul doar capatului dinspre roata, garantie 1 an, am mai dat 15 ron la mecanic si mia schimbat si partea dinspre cutie tongue.gif,
david79
fac treba buna aia in tunari, fusei si eu cu supernova acolo, pt ambele planetare
cosad
si eu am fost si m-au tinut 1 luna apoi mi s-au rupt burdufele si adio garantia de 18 luni
Din curiozitate le-am desfacut pentru ca aia de pe dreapta vibra ( neechilibrata ) si am vazut goluri in material de la incarcare deci ........
cristiV
a fost prima oara cand am schimbat o planetara, nu am fost prea incantat de cum se lucreaza pe acolo, dar daca tot am batut drumul pana acolo am schimbat-o. Varianta cea mai buna ramane tot una noua, mai ales daca s-a schimbat si calitatea burdufelor. Planetara s-a dus din cauza burdufului dinspre roata(45000km) pe care l-am schimbat de 3 ori sad.gif
Muhi
Nu va mai duceti in tunari ca la pomul laudat. Fac treaba buna o laie. Rectificare???...te pisi pe ea. Te duci cu masina, vb de DSN cel putin, nu dacia berlina, iti scot planetarele si pleaca cu ele in fundu curtii. Vin dupa 20 de min cu altele, eu pun pariu ca nu-s alea ale tale...pline de vaselina, unse, bla-bla si le monteaza. Probabil ca sint de pe un taxi de 180k km in buc fata de masina ta care are in jur de 50k km, sa zicem. Dupa montaj urmeaza proba de drum. Din pct asta de vedere impresia lasata clientului e mai mult ca perfecta. Eventual baga masina pe elevator si le mai schimba inca o data. Rezultatul? Un pic mai bine pt dvs...De abia cind o forjezi spre buc iti dai seama dc au facut ceva bine sau nu. Concluzia mea e ca nu rezolva nimic rectificarea. Alea noi sint cele mai bune. Si inca o chestie...la astea rectificate se pierde din echilibrarea planetarei per ansamblu, mai ale dreapta ca e mai lunga. Dc mergi cu 130km/h pe drum drept face masina un zgomot de parca mergi cu senile. Vb serios. Te duci la ei sa reclami zgomotul si te iau cu abureli de genu ca n-are domne a face planetarele cu drumul drept...ba, ma lesi...aia din dreapta daca e pe duca, la drum drept perfect nivelat si calcat acc scoate un danganit de zici ca se rupe masina.
mihaib32nfs
are dreptate,mai mult iti baga burdufe de 5ron care se rup dupa 2000km si iti spune pa garantie per total nu merita.
mihai0070
Nu stiu cum aveti voi planetarele la DSN dar la NOVA alea din tunari sunt OK adica am de 6 luni pe masina nu bat deloc merg perfect si au cam 5000 km si in afara si in Bucuresti ... si al 300k amandoua cu montare si garantie este ok....
iulianwizard
de vreo 2 saptamani cand plec de pe loc cu DSN imi bate planetara dreapta.cat pot sa o mai duc asa?
pastrama
Pana crapa de tot.
Pulsar
sa nu te trezesti pe autostrada ca iti bate si in drum drept, si nu poti incetini prea mult, sa vezi atunci fericire. Eu as zice sa le schimbi cat mai repede, dar poate nu e de la planetara, o fi scutul ...
dispeceru
asa ziceam si eu acum 2-3 luni...ca e planetara dreapta (auzeam o bataie la plecare si la accelerari mai puternice) si cand colo era tamponul motorului.
daca e planetara, eu zic sa incepi sa strangi banii pt una noua (350-400 ron) ca te tine aia pana cand ai marafetii. mergi si tu mai "cuminte" nitel smile.gif . numa' bine!
dolphintm74
Stiti cumva daca, la Supernova, se poate reconditiona planetara dreapta daca are joc in partea care intra in cutia de viteze, deci la burduf e totul OK (nu bate in curbe, ci doar la plecarea de pe loc, pana "prinde" - nu stiu cum sa ma exprim altfel - se aude un poc)?
contiz
cu o planetara dreapta te pot ajuta eu,,
djasu82
nu mai plecati cu demaraj dupa loc ! In curbe nu accelerati incercati sa mentineti acceleratia constanta sau intrati in frana de motor aceste doua metode distrug planetarele .
nero73
Stie cineva daca se potrivesc planetarele de la nova la supernova ?
S.Alex-F
Salutare!

Mai sus un coleg a mentionat:
"La Tunari 1,5mil reconditionate garantie 1an jumate.

Asta iarna erau in jur de 3 mil una noua, acum depinde care. "

Am o problema cu planetara dreapta...bate(nu stiu care capat dar intuiesc ca cel de la fuzeta...din cauza numarului de burdufe schimbate biggrin.gif )!!

Am auzit de metoda asta cu realezarea dar...va intreb...-Oare e eficienta?!

Cam pe unde este acest...."TUNARI SERVICE"???

Sa inteleg ca planetara dreapta cade cel mai des??

Pareri!!??

nero73
QUOTE
Stie cineva daca se potrivesc planetarele de la nova la supernova ?

Cu siguranta ...NU...doar transmit miscarea de la cutie la roata...si e vorba intradevar tot de doua roti rotunde dar de doua cutii total diferite..!!
Tehnic vorbind..sunt cam la fel...dar dimensiunile...no way!(parerea mea)

Seara buna!
mihai0905
Tunari service.200 lei una si 140 lei cealalta RECONDITIONATE! acum aprox 3 sapt.garantia oferita este de 1 an.dar planetare se reconditioneaza doar capatul kre este la roata...deci sfatul meu este sa le schimbi.este un magazin de piese auto pe langa Nitu Vasile pe linia lui 76 & 381.pretul aprox este de 260 lei una(vanzatoarea a zis ca de 2 ani nu sa plans nimeni de ele.ma cunoaste ca de...sunt client fidel deci nu cred ca mar fi mintit) acum tu decizi...daca doresti detalii privind locatia service-ului din tunari ori a magazinului respectiv intreaba.a si...daca te duci cu planetarele in tunari sa ti le schimbe ei era 40 lei montajul/buc.
p.s. in tunari nu au planetare noi doar le reconditioneaza
Maskatu
Sunt destui pe forum care au luat reconditionate de la tunari si in 3 luni incepeau sa troncane. Mai bine noi turcesti decat reconditionate.
DJMaxx
salutare o itrebare ... planetarele de logan merg pe dsn?
fuzzzy
QUOTE(cristy04 @ 16 Jun 2006, 12:01)
cu rectificatul e discutabil,le rectifici si dupa cateva mii de km trebuie sa le faci din nou,in final te ajunge cat altele noi asa ca parerea mea e sa le schimbi, eu am de logan si merg foarte bine , nu am probleme,nu stiu la pret ce dif e,le-am schimbat la un service si m-a ajuns 10 mil cu tot cu manopera cu tot,asa ca ...multa bafta
*



se pare ca tipu' si-a pus planetare de logan, dar alte detalii nu a oferit in afara de ce scrie mai sus... si eu as fi curios... presupun ca teoretic ar fi mai bune cele de logan, dar practic, are careva mai multe detalii?
DJMaxx
pi de ce intreb ... eu mi-am pus jante mai late /175 si toata lumea zice mama strici planetarele ambreaju... si ma gandeam ca merg alea de logan loganu' avand jantele /185 nu vad cum le-ar forta .....poate stie cineva daca merge
vad_sunete
INTREBARE: la virajul spre dreapta care planetara bate? stanga sau dreapta? ca auzisem la unii ca la viraj dreapta bate stanga si invers. mi se pare cam aiurea... multumesc
Ryco1
Este exact cum ai auzit.
vad_sunete
explica-mi si mie cum asa?
quick
QUOTE(vad_sunete @ 25 Jul 2011, 14:58)
INTREBARE: la virajul spre dreapta care planetara bate? stanga sau dreapta? ca auzisem la unii ca la viraj dreapta bate stanga si invers. mi se pare cam aiurea... multumesc
*




de ce sa ti se para aiurea? roata din exteriorul virajului este mai solicitata, rotati mai multe, forta centrifugala mai mare.


si pe mine ma paste o schimbare de planetara dreapta cat mai curand in ultimul timp o aud tot mai tare la viraje. sau o rectificarte vad eu cu care ies mai ieftin sau mai bine nu neaparat din punct de vedere financiar.
vad_sunete
ma gandeam la asta dar am crezut ca e altceva. eu zic sa cumperi altele noi. la salariu acum ma duc si iau din alea spidan. am gasit la 290
george_scala_2004
unde ? blink.gif
djasu82
pe pantelimon biggrin.gif
v-king
Planetara de origine stanga (cea scurta) 360 lei la service dacia. Mi se pare un pret f bun in conditiile in care la magazinele din zona am gasit-o cu 430 lei, cel mai mic pret.
spielbergl
Ale mele le-am reconditionat la un mester, dar mi-a impus sa cumpar burdufe originale. Zicea ca burdufele fabricate de SRL sunt din plastic nu din cauciuc si crapa. Sa vad cat tin...
vad_sunete
gata, am montat noile planetare glaenzer. f bune pana acum
motomete2004
stie careva de planetarele Breckner Germany?ca am gasit pe un site bune la pret.sau daca stie cineva de planetarele glanzer si unde as putea sa le gasesc eu sunt din bucuresti,pe la mine prin zona nu am gasit decat ricambi,polparts si alea de origine si asam...astept niste pareri
george_scala_2004
http://www.osim.ro/publicatii/marci/bopi_2...1_26mai2011.pdf

http://www.firme.info/breckner-automotive-srl-cui28242535/

breckner automotive srl arad = breckner made (in) germany = made in china ! wink.gif
adrian.petrov
Vezi aici :http://www.daciaclub.ro/PLANETARE-POLONIA-t72379.html
Fa-ti timp si citeste topicul asta ca sunt doar 5 pagini.
Succes,
Adrian wink.gif
motomete2004
am gasit si cine face pe Breckner Germany e o firma din arad si sunt facute la noi cred ca prin vreo curte ceva si pana la urma am luat EAI cica sunt frantuzesti am vazut ca fac pentru multe modele de masini mi-au dat si garantie si ma costat 2,4 mil
Valman
QUOTE(george_scala_2004 @ 7 Mar 2012, 10:12)
breckner automotive srl arad = breckner made (in) germany = made in china ! wink.gif

QUOTE(motomete2004 @ 7 Mar 2012, 20:38)
am gasit si cine face pe  Breckner Germany e o firma din arad si sunt facute la noi cred ca prin vreo curte ceva


Nu e nicio China si nicio curte. Nu confundati producatorul cu importatorul produselor Breckner, din Arad. Firma Breckner Automotive GMBH este una germana. Pe tot ce am cumparat de la ei apare timbrul holografic de origine.

http://breckner-auto.de/
mihaicuc2000
Mai baieti nu stiu alti cum sunt dar eu mi-am montat planetare de Solenta pentru ca nu scria pe ele sol/sn si iaca le am de 3 sau 4 ani doamne ajuta si la mai multi!!!

Apropo originale de RENAULT!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.