Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: REMAT
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
gibonu
Am citit prin ziare ca "programul rabla", oficial numit programul de inoire a parcului auto va reincepe la 01.07.2006.
Problema mea este urmatoarea: tata are o Lada 1200, an de fabicatie 1982 de care vrea sa scape si sa-si ai o masina noua, dar acum cativa ani i-a schimbat motoru, cu unul de 1500 cmc, evident fara nici un fel de acte si fara sa treca pe la nici un fel de autoritate, gen notar sau RAR.
Din ce stiu eu (tare as vrea sa gresesc) la Remat ti se face identificarea totala a masinii, inclusiv seria de motor si daca ceva nu corespunde nu ti-o primeste.
Are cineva vreo idee sau sugestie cum poate fi rezolvata problema, adica cum ar putea Remat-ul sa-i primeasca masina cu alt motor decat cel original.
Multumesc anticipat.
tatabobu
Pui motorul original inapoi. Nu trebuie sa fie functional.
northwood
QUOTE(gibonu @ 2 Jun 2006, 12:35)
Am citit prin ziare ca "programul rabla", oficial numit programul de inoire a parcului auto va reincepe la 01.07.2006.
Problema mea este urmatoarea: tata are o Lada 1200, an de fabicatie 1982 de care vrea sa scape si sa-si ai o masina noua, dar acum cativa ani i-a schimbat motoru, cu unul de 1500 cmc, evident fara nici un fel de acte si fara sa treca pe la nici un fel de autoritate, gen notar sau RAR.
Din ce stiu eu (tare as vrea sa gresesc) la Remat ti se face identificarea totala a masinii, inclusiv seria de motor si daca ceva nu corespunde nu ti-o primeste.
Are cineva vreo idee sau sugestie cum poate fi rezolvata problema, adica cum ar putea Remat-ul sa-i primeasca masina cu alt motor decat cel original.
Multumesc anticipat.
*




Propuneri:

1) Se duce la REMAT si incearca asa, poate merge, parerea mea e ca are sanse
2) Ii pune la loc motorul vechi si incearca din nou pct. 1
3) Se duce la RAR si modifica seria motorului in CI
4) O vinde cu 10-15 milioane
5) O vinde pe bucati pentru aproximativ aceeasi suma
6) O da la REMAT pentru 5 milioane ca fier vechi
7) O pastreaza pentru carat cartofi de la piata sau mers la pescuit/pe balta


Take your pick...
di3g0
QUOTE(gibonu @ 2 Jun 2006, 12:35)
Am citit prin ziare ca "programul rabla", oficial numit programul de inoire a parcului auto va reincepe la 01.07.2006.
Problema mea este urmatoarea: tata are o Lada 1200, an de fabicatie 1982 de care vrea sa scape si sa-si ai o masina noua, dar acum cativa ani i-a schimbat motoru, cu unul de 1500 cmc, evident fara nici un fel de acte si fara sa treca pe la nici un fel de autoritate, gen notar sau RAR.
Din ce stiu eu (tare as vrea sa gresesc) la Remat ti se face identificarea totala a masinii, inclusiv seria de motor si daca ceva nu corespunde nu ti-o primeste.
Are cineva vreo idee sau sugestie cum poate fi rezolvata problema, adica cum ar putea Remat-ul sa-i primeasca masina cu alt motor decat cel original.
Multumesc anticipat.
*


sal,pt mai multe detalii poti afla pe siteul astora,dar nu mai stiu care este,acolo poti gasi mai multe detalii.ciao
Xplode
1. Anul trecut la REMAT veficau toate seriile.
2. Masina trebuie sa fie functionala (scrie clar in lege sau ordonanta)
3. La REMAT iti despreind seria de la motor si o pun ei la "dosar", ca seria de pe caroserie nu au cum sa o ia.
Asa ca din pacate, daca se mai poate (DPDV legal) du-te sa iti treaca seria pe talon. Dar din cate stiu eu erau niste conditii la REMAT cu masinile. Cel mai bine te interesezi la un centru REMAT. Da un tel.
tatabobu
Explode, nu confunda conditiile de anul trecut cu cele de anul asta.
alinakes
Din ce am auzit , anul asta la REMAT masina nu mai trebuie sa fie functionala ci doar sa aiba pe ea motorul , cutia de viteze si trenul de rulare.
Poti sa o duci si tractata dar trebuieste ca actele sa corespunda cu realitatea.
Presupunand ca schimbarea motorului s-a facut totusi cu un motor fara probleme cu legea ar trebui sa ai ceva acte doveditoare si sa poti merge la RAR sa iti modifice C.I. a masini.
Si daca vrei masina noua in schimbul celei vechi , grabeste-te pentru ca deja se fac liste de asteptare pe la dealeri !
Bafta multa si poate ne scrii ce ai rezolvat !
gibonu
Multumesc la toata lumea pentru sfaturi.
Am citit si eu legea de anul asta (adica Ordonanta Guvernului) dar mai trebuie sa asteptam sa iasa si normele de aplicare, care apar la 30 de zile de la publicarea ordonantei.
Problema este cam grava din punctul meu de vedere, ca taica-miu nu a facut cu cel de la care a cumparat motorul nici un fel de act: el a dat banii si ala a dat motorul, care in plus este si de 1500 cmc, pe cand cel original era de 1200 cmc, deci nu poate fi vorba de mers la RAR la omologare, dupa atatia ani.
Dupa cum ziceam, astept normele de aplicare si vorbim atunci.
Pentru cei interesati, pot accesa site-ul Administratie de Mediu (parca asa se numeste dar nu garantez.)
Fast2006_2
Salut,

Ca sa poti casa masina la REMAT trebuie sa ai RAR la zi?
Stie cineva cat e prima anul asta 3000RON?

Merci

P.S. Un link cu ordonanta mi-ar folosi. Am dat search dar nu l-am gasit
Bill
Fast2006_2 vezi ca este deschis un thread:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=19715&st=570
te vei lamuri si vei afla cele mai calde informatii.

gibonu, vezi cu tu nu mai ai masina care scrie in cartea de identitate si in talon. Teoretic nici nu ai voie ssa circuli cu ea, te amendeaza astia daca te prind. Pt. REMAT cred ca nici cu spaga nu se baga cineva. Sa treci pe la RAR apoi politie este costisitor si ca timp si ca bani. Apoi daca o pastrezi, nici ITP-ul nu o sa mai poti sa il faci, nu se baga nimeni la chestii d-astea.
marksman
ia tabla cu seria de pe motoru "vechi" si bate-o pe "motoru nou", daca "pusca" la nituri. Oricum, daca dai masina la casare inseamna ca nu va mai circula, dar va trece cu brio proba de functionare.
gibonu
[quote=Illusi0n,23 Jun 2006, 14:56]
ia tabla cu seria de pe motoru "vechi" si bate-o pe "motoru nou", daca "pusca" la nituri. Oricum, daca dai masina la casare inseamna ca nu va mai circula, dar va trece cu brio proba de functionare.

Problema este ca masina respectiva nu are tabla cu seria de motor, ci seria este stantata direct pe motor. Am facut rost de poasoane, parca asa le zice (niste piroane care au un nr. intr-un cap si in celalat cap dai cu ciocanul), insa nu cred ca vor iesi ca in fabrica.
Vreo sugestie?

In rest, totul corespunde pe masina, nu are nimic schimbat in afara de motor.
Masina este in stare de functionare, merge pana la REAMT fara probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.