Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa plec in spatiul Schengen
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
dannypapai
Salut! In august o sa plec in Austria si Germania cu masina din semnatura si am rugamintea sa-mi spuneti ce trebuie sa fac la masina ca sa nu am probleme. Nu ma refer la acte, ci la partea tehnica, la ce surprize neplacute sa ma astept, cam ce piese de schimb sa iau cu mine si sa le pot schimba singur, etc. Orice sfat este binevenit. Merci!
radian
Rezervorul umplut bine inainte de intrarea in vama. Ar trebui sa fie singura "problema tehnica" de rezolvat la o masina din 2006.
dannypapai
Nu inteleg de ce este sarcastic. Am amici cu Clio care mi-au spus ca este bine sa ai la tine un cablu de acceleratie, de exemplu, ca si o sticla cu lichid de racire.
cornel_t
A cam trecut vremea dulapiorului cu scule din portbagajul vechii Dacii.
Mai bine cauti un GPS bun care sa te ajute la navigatie decat o "trusa de scule".
mihye
Pe autostrada, in afara de o pana de cauciuc, nu te lasa nimani sa faci vreo reparatie ci trebuie sa astepti masina de service in refugiile de dupa parapeti. La o masina in garantie nici nu ai voie sa intervii decat in service-urile autorizate iar garantia acopera si transportul pana acolo.
gibonu
[quote=dannypapai,6 Jun 2006, 08:30]
Salut! In august o sa plec in Austria si Germania cu masina din semnatura si am rugamintea sa-mi spuneti ce trebuie sa fac la masina ca sa nu am probleme.

Eu am fost anul trecut pana in sudul Frantei (langa Avignon) cu o SuperNova care avea 75.000 km si 4 ani vechime si nu am avut nici un fel de problema. Tu cu Clio nu cred ca ai de ce sa te sperii. Fa-i masinii o revizie inainte de plecare, chiar du-te la o statie ITP, da-i aluia o bere sa-ti bage masina la testerele lor pentru frane si directie. Mai mult nu ai ce sa faci. Intereseaza-te de numerele de telefon de la Renault Asistenta din Germania, Austria si Ungaria ca sa fi linisitit.
Acum un sfat off-topic: ia-ti vigneta in Ungaria la prima benzinarie pe care o gasesti dupa granita. Motivul: acolo inca mai vorbesc romaneste si te intelegi cu ei. Un prieten a patit-o in interiorul Ungariei, adica el a cerut vigneta de 4 zile si ungurii i-au dat de 10, motivand ca nu inteleg ce vrea el, desi le arata cu degetele cate zile vrea. Daca iesi pe la Nadlac, este un Shell, pe stanga in sensul tau de mers, inainte de intrarea in Mako.
Drum bun.
Gaby
OBLIGATORIU (mai ales pt. Ungaria) trebuie sa iti dotezi portbagajul cu:
- stingător
- set becuri
- set sigurante
- triunghi reflectorizant
- vesta reflectorizanta (asta trebuie ssa o ai in interiorul masinii, pt. cazul in care te dai jos pe autostrada)

Optional:
- zeama rezerva pt. spalatorul de parbriz
- cablu remorcare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.