Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rapidul Bucuresti-Viena
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Flores
Salut! Ma intereseaza si pe mine niste informatii proaspete despre calatoria cu trenul asta, acum cateva luni erau niste articole prin presa, care faceau din cursa respectiva un fel de tren al groazei.(jafuri, batai)
Cine stie mai multe? Merci!
dantes
Ptr. ca am facut destul de des traseul, pot sa-ti zic urmatoarele...

1. Nu merge la clasa! Adica in compartiment normal... acolo esti prima tinta... Doar daca ai ceva lanturi sa legi usa!
2. La cuseta e cam echivalent cu compartimentul, numai ca acolo mai sunt si ceva incuietori mai destepte, DACA dai de vagon roamnesc... Alea austriece nu au incuietoare suplimentara, doar pe interior... La pct. asta, tin sa percizez ca insotitorul de vagon e un beeeeeep care doarme de rupe...
3. La vagon de dormit cls1 sau cls2 nu prea sunt probleme... ideea e sa te baricadezi preventiv si aici... din chingile de la pat...

Intamplari cu furturi si chestii d-astea, mai mult sunt articole de presa... Daca stiti cat se fura pe relatia Viena - Paris sau Munhen - Paris... si acolo chiar nu prea ai cum sa te baricadezi... DAR... insotitorii de vagon de acolo, patruleaza tot timpul si inchid si intre vagoane... Chiar ma amuza un insotitor... Fumatul era intre vagoane (la propriu, nu in capatul vagonului) si ma duceam seara sa mai trag o pipa, si ala statea pe un scaunel si spargea seminte tot timpul...si se uita care ce facea... Plus ca ala stia cel putin 4 limbi straine... Pe trenul spre Viena..germana si...gerengleza...

Ideea e sa te baricadezi cat mai bine...ca vorba aia paza buna.... In rest somn de voie...pana la ora 23 cand vine vama ungara...apoi pe la 6 parca cea austriaca.. Asta de somn usor...
Drum bun...
Flores
Multumesc pentru informatii! La ce am citit cred ca varianta asta cade, mai ales ca destinatia finala e Franta. Merci mult!
dantes
Biletul de tren ptr. Franta e ffff scump....

Numai suplimentul ptr. vagon de dormit cls 1. ptr. o persoana e 30 euroi pana la viena si 100 euroi pana la Paris...Total o persoana e 260 euroi DOAR suplimentul la vagon de dormit... La asta se adauga biletul, care nu stiu cat e ptr. ca eu nu-l platesc...

Singurul avantaj e ca mergi noaptea si dimineata esti la Viena apoi la fel la Paris... Dar cred ca avionul e o optiune mai buna...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.