Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carburator SOLEX
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
cnn
Am cumparat, din targ, un carburator SOLEX (atat este scris pe el si nu are tablita de identificare) care are gaurile de fixare exact ca la Dacia 1300, dar este derivat din carburatorul Solex al Daciei 1100 (corpul si capacul dimensional sunt la fel, dar se diferentiaza prin fixarea jiglorului principal, actionarea socului, elementele de comanda vacumatica, ...). Incerc sa atasez si poze ale acestuia.
A intalnit cineva un astfel de carburator? Daca da, pe ce tip de masina si ce codificare are acest carburator[I]?
ydaniel
pai nu are nici un cod pe el?smile.gif
cnn
NU, nu are nici un cod. Nu scrie decat SOLEX, iar tablita care este prinsa de un surub de fixare al capacului era rupta. Am deschis acest subiect deoarece carburatorul pare sa fie intr-o stare buna, dar cred ca are jigloarele schimbate si as fi vrut sa stiu, afland tipul carburatorului, care sunt jigloarele optime. Oricum cred ca este produs pentru un motor de cca. 1 300 cmc.
amc
user posted image
argon
Numai eu nu vad nimic?
GTX
am si eu unu...tot la fel scrie Solex...mi sa scpus ca este de W, de 1,5 l.fa o poza sa vad daca e la fel.
sobolan
QUOTE(cnn @ 19 Jun 2006, 21:27)
Am cumparat, din targ, un carburator SOLEX (atat este scris pe el si nu are tablita de identificare) care are gaurile de fixare exact ca la Dacia 1300, dar este derivat din carburatorul Solex al Daciei 1100 (corpul si capacul  dimensional sunt la fel, dar se diferentiaza prin fixarea jiglorului principal, actionarea socului, elementele de comanda vacumatica, ...). Incerc sa atasez si poze ale acestuia.
A intalnit cineva un astfel de carburator? Daca da, pe ce tip de masina si ce codificare are acest carburator[I]?
*




cred ca este tot de dacia.primele dacii aveau solex 32 eisa 2 sau3......atentie ca e pretentios la reglaje si consuma un pic mai mult....
Alex27Buc
QUOTE(sobolan @ 20 Jul 2006, 16:29)
cred ca este tot de dacia.primele dacii aveau solex 32 eisa 2 sau3......atentie ca e pretentios la reglaje si consuma un pic mai mult....
*



dar obtii 60CP si o senzatie superba de mers pe injectie dc e bine reglat... fara socuri la accelerare... fara relanti care tropaie ca nebunul... merita sa il aruncati pe masina cu observatia pe care va rog sa o verificati ca trebuie desfiintata duza de 1,5 de sub clapeta de acceleratie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.