Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu ce spal jantele de aluminiu?!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
george_slz
Ce solutii exista si unde le gasesc...?!

Andrew's father
Eu am cumparat un spray(bidon de plastic cu pompita) Rex special pt. jante de aliaj si,inainte sa spal masina,stropesc jantele cu el si nu mai trebuie decat sa le clatesc ca ies luna!
ydaniel
e una sonax la plus 30 de ron.si mai sunt pe la toate hypermarkewturile.eu am una de la karcher.si am jante de tabla:)
Vinti
QUOTE(Andrew's father @ 23 Jun 2006, 10:06)
Eu am cumparat un spray(bidon de plastic cu pompita) Rex special pt. jante de aliaj si,inainte sa spal masina,stropesc jantele cu el si nu mai trebuie decat sa le clatesc ca ies luna!
*


sigur merge ca eu am luat un spray de la Augsburg am mai dat si vro 40 ron pe el si ..........nu face nimic mad.gif e ca si cum as da cu apa
zi si mie de unde ai luat solutia aia sa o incerc si pe ea tongue.gif
Andrew's father
Sunt,vre-o 2-3 magazine Dacia,pe Pantelimon!De acolo,l-am luat dar,sa fie 3-4 ani!
george_slz
Am luat un spray de pe la o benzinarie Agip si nu se ia aproape deloc.
Am dar si o palarie de bani.
Pot sa spun ca am dat alti bani de pomana, mai inainte, pe Cilit bang, la sugestiile unuia care din pacate, cred eu ca avea jante nickelate sau mai stiu eu, ca oricum nu e recomandat pt aluminiu.
F***i mama ei de janta...
SerbanS
Sal. uite iti dau un sfat nu prea ma pricep la cee ce ai tu nevoie da sper ca te pot ajut. Pe Discovery Chanel este o emisiune in care reconditioneaza masini vechi. Ei la capitolul jante de aluminiu au mereu ceva de munca, din cate am vazut eu baietii folosesc ceva praf sau crema abraziva pe care nu o aplica pur si simplu cu mana ci folosesc cred ca un polizor unghiular pe care e montat un pamatuf special. Sper sa te ajute cu ceva ceea ce ti-am scris , daca nu ignora mesajul smile.gif
bogdan20
Nu da-ti de pomana bani pe solutii scumpe.Ia o carpa imbibata cu un pic de benzina si freaca un pic jentile.Degresant mai bun ca benzina nu stiu daca vei gasi.Spor la treaba.
XMihai
Incearca cu CIF PASTA...
Ieftin si bun numai pt Roman wink.gif
grozadan
iti recomand cu caldura gelul pentru jante de la Sonax,o sa uiti de frecat,poti sa-l iei de la mine:) de pe site --- sters de moderator, ofertele (ca la regulament) la Bursa.

Nu mai folosi postarile la reclama.
george_slz
Ah...am uitat de topicul asta. La vremea respectiva am rezolvat-o cu cif pulbere. Zgarieturi fine au aparut....dar nu se vad din avion!
maxiK
"eftin si bun" solutie pt spalat aragazuri TRIM - este la bidon de plastic galben cu negru. o foloseste cu scucces un amic samsar.
horsewhisperer27
e adevarat ca le face la meserie tipu de la "wheeler dealers", da munceste la ele de moare!

eu i le-as trimite pachet sa le faca!
nu cred ca are oricine mana si rabdare sa reconditioneze jantele cum o face tipu!

cu cif am incercat, nu a iesit totul!
cu benzina mai putin decat cu cif!

cu vreo 3 spray uri "speciale"....zero barat!
2dor
Recomand cu caldura sa mergeti la Autosoft pe Sos. Fundeni. Acolo au o masina de spalat jante cu tot cu cauciucuri. Dureaza ceva pentru fiecare roata dar merita. Nu stiu daca se poate doar spala janta, pentru ca ei o fac daca te duci sa echilibrezi rotile. Dar cred ca se poate sa speli doar jantele la ei. Nu este reclama, nu e firma lui tata dar tocmai mi-am luat jante si a trebuit sa le echilibrez. Un coleg de forum mi-a recomandat sa merg acolo si am fost super multumit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.