Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MA INEBULESC RULMENTI PE FATA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
GALAGIE
am schimbat din martie si pana acum 3 pe dreapta si 3 pe stanga (pe dreapata am schimbat si butucul)acum am pe fata un SKF si FAG si iar huruie
nik1965
Atentie foarte mare ca spre deosebire de dacia 1300 la DSN in momentul in care se umbla la planetare sau se schimba rulmentii trebuie strins foarte bine piulita de la planetara. Sau mai bine zis cum zicea un prieten "sa iasa zeama".
Poate asta e cauza distrugerii rulmentilor.
stefan ionita
QUOTE(GALAGIE @ 24 Jun 2006, 18:48)
am schimbat din martie si pana acum 3 pe dreapta si 3 pe stanga (pe dreapata am schimbat si butucul)acum am pe fata un SKF si FAG si iar huruie
*


Nu ma pricep prea tare,dar cam aceeasi problema am avut si eu,pina am inceput sa adaug o vaselina nemteasca(un tub albastru)speciala pt rulmenti.Am o perioada destul de mare de cind nu am mai avut probleme
alexuc_2000
Am auzit si io la cineva care patea la fel(schimba rulmentii la scurt timp).Daca sunt rulmenti cu camasi (cercurile alea de plastic care protejeaza bilele),scoate camasile dintre cei 2 rulmenti,ptr a putea sa isi ea siguri vaselina.Daca nu au camasi ,incearca o vaselina buna si mai verifica daca nu se incinge butucul.

Spor la treaba!!
nik1965
QUOTE(alexuc_2000 @ 25 Jun 2006, 09:35)
Am auzit si io la cineva care patea la fel(schimba rulmentii la scurt timp).Daca sunt rulmenti cu camasi (cercurile alea de plastic care protejeaza bilele),scoate camasile dintre cei 2 rulmenti,ptr a putea sa isi ea siguri vaselina.Daca nu au camasi ,incearca o vaselina buna si mai verifica daca nu se incinge butucul.

Spor la treaba!!
*


Auzi, ia scoate tu acele "cercuri" si spune-ne si noua citi km faci cu rulmentii astfel preparati.
Rulmentii de SN sunta de tipul "radial-axial" cu cu inelul interior format din doua bucati (din cite stiu eu) si cele mai multe probleme apar dupa ce se umbla la planetare deoarece multi "meseriasi" invatati ca la vechea berlina nu string suficient de bine piulita la planetara si astfel apar jocuri in rulmentii si se distrug foarte repede.
Aceasta e principala cauza a caderii precoce rulmentilor.


GALAGIE: daca deja au inceput sa uruie inseamna ca sunt compromisi. Mai schimba-i inca o data si pune meseriasul care face operatia sa stringa planetara foarte bine.
clr

Dar tu esti sigur ca e de la rulmenti?

Adica vreau sa spun, dupa ce ii schimbi simti macar o perioada de timp o imbunatatire? Ca mai stiu eu un 'meserias' care a schimbat la berlina lui nu stiu cate seturi de rulmenti pana i - a spus frate-su sa-i schimbe pe cei pe spate.

Sau altfel spus nu strica sa ceri si o a doua parere la diagnosticare sau sa schimbi mecanicul.
GALAGIE
QUOTE(clr @ 25 Jun 2006, 12:43)
Dar tu esti sigur ca e de la rulmenti?

Adica vreau sa spun, dupa ce ii schimbi simti macar o perioada de timp o imbunatatire? Ca mai stiu eu un 'meserias' care a schimbat la berlina lui nu stiu cate seturi de rulmenti pana i - a spus frate-su sa-i schimbe pe cei pe spate.

Sau altfel spus nu strica sa ceri si o a doua parere la diagnosticare sau sa schimbi mecanicul.
*


da si dupa 2000 iar fac(un caz pericit 2000)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.