Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa ulei debit marit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
eXtenSion
Tot citesc pe forum despre pompele astea cu debit marit si as vrea sa ma lamuresc (poate si pe altii) in legatura cu ele.

E vorba de pompa originala de pe masina la care se modifica ceva, exista in comert alt fel de pompe ? Cum e ?

Daca ati avea si poze ar fi super toll. smile.gif
sddragos
QUOTE(eXtenSion @ 28 Jun 2006, 10:18)
Tot citesc pe forum despre pompele astea cu debit marit si as vrea sa ma lamuresc (poate si pe altii) in legatura cu ele.

E vorba de pompa originala de pe masina la care se modifica ceva, exista in comert alt fel de pompe ? Cum e ?

Daca ati avea si poze ar fi super toll. smile.gif
*



Sa fie similar pompei de benzina cu debit marit? Adica pompa de ARo, parca.
cristigeo69
QUOTE(eXtenSion @ 27 Jun 2006, 23:18)
Tot citesc pe forum despre pompele astea cu debit marit si as vrea sa ma lamuresc (poate si pe altii) in legatura cu ele.

E vorba de pompa originala de pe masina la care se modifica ceva, exista in comert alt fel de pompe ? Cum e ?

Daca ati avea si poze ar fi super toll. smile.gif
*



pompele sunt de 2 feluri:debit normal;debit marit.
debit normal au fost pe motoarele mai vechi(asigura un debit de ulei urcat in motor mai mic)
debit marit pe motoarele mai noi(asigura un debit mai puternic de ulei urcat in motor)...(motoarele de dacie vorbesc smile.gif)
eu am avut debit normal si cam aveam probleme cu presiunea...am schimbat pompa(am pus una cu debit marit) si s-a schimbat situatia... rolleyes.gif
eu nu am vazut mai nici o dif.intre pompe...debit normal si marit...nu stiu care e dif. vizibila..
doar pompele astea 2 cred exista in comert..
sper ca ai inteles ceva...
renault12gordini
cat a costat o asemena pompa de ulei, sunt din fire mai curios. smile.gif

renault 12 gordini
cristigeo69
stiam ca e in jur de 70 roni
renault12gordini
ok smile.gif multumesc

renault 12 gordini
eXtenSion
Deci daca ai 1310 mai noua pompa e deja cu debit marit.. Multumesc smile.gif
cristigeo69
QUOTE(eXtenSion @ 27 Jun 2006, 23:36)
Deci daca ai 1310 mai noua pompa e deja cu debit marit.. Multumesc smile.gif
*



teoretic da... smile.gif
GTX
iati una de papuc diesel
argon
Ti-ai luat tu, sau vorbesti doar?
Muttley
Poate arata sublim. Voi de decoratiuni interioare abstracte n-auzirati?!?
GTX
inca nu e nevoie...motorul meu are 100000mii km si merge ceas.Cititi si voi ca gasiti...dar merge cea de papuc
sobolan
pompa cu debit marit se gaseste la mag. alea cu debit normal nu se mai comercializeaza de mult.daca ai motor de 1400 ai cu debit marit!
alexblondul
pompa cu debit marit se gaseste in comet ... eu am pompa cu debit marit ... nu face decat sa arunce mai bine uleiul prin motor si creste putin presiunea la ulei ... in rest nu vad nici un avantaj
payty
PAi asta e marele avantaj. Presiunea mai mare. Un motor care nu are presiune la ulei se uzeaza mai repede.
alexblondul
atunci asta e avantajul ... biggrin.gif
GTX
Modificare pompa de ulei ( marire debit cu cel putin 30 %) - Obligatoriu !

-Adaptarea in baia de ulei a unui antival ;

presiune mai mare ai si daca e uleiul rece...eventual poti sai pui un radiator de ulei de olcit si un adaptor la intre filtru si motor...costa 1 mil.
EUROPE_
QUOTE(GTX @ 28 Jun 2006, 18:09)

-Adaptarea in baia de ulei a unui antival ;

*


Si cum adaptezi tu antival in baia de ulei, cand pistoanele isi asigura ungerea prin balbotare wacko.gif

GTX
aveam si o poza cu antival dar nu o gasesc acuma...
cristigeo69
QUOTE(GTX @ 28 Jun 2006, 12:14)
aveam si o poza cu antival dar nu o gasesc acuma...
*



ala din drepta se pune la filtru de ulei ca sa legi furtunele la radiatorul de ulei ??? unsure.gif
GTX
da
madmaxtata
si smecheraza aia pe unde se gaseste?
cristigeo69
QUOTE(madmaxtata @ 29 Jun 2006, 12:06)
si smecheraza aia pe unde se gaseste?
*



la batrani tongue.gif
GTX
jmecheria aia se confectioneaza...bineinteles nu de orcine...
B-34-SGM
alea din poze sunt ale mele. Modelul a fost copiat de la batrani, cum a spus si CristiGeo wink.gif
payty
aveti idee, pompa de ulei de alpine merge pe dacie direct, fara adaptari?
B-34-SGM
logic ca merge, deoarece blocurile motor sunt la fel 95%.
Alex27Buc
QUOTE(cristigeo69 @ 28 Jun 2006, 11:30)
pompele sunt de 2 feluri:debit normal;debit marit.
debit normal au fost pe motoarele mai vechi(asigura un debit de ulei urcat in motor mai mic)
debit marit pe motoarele mai noi(asigura un debit mai puternic de ulei urcat in motor)...(motoarele de dacie vorbesc smile.gif)
eu am avut debit normal si cam aveam probleme cu presiunea...am schimbat pompa(am pus una cu debit marit) si s-a schimbat situatia... rolleyes.gif
eu nu am vazut mai nici o dif.intre pompe...debit normal si marit...nu stiu care e dif. vizibila..
doar pompele astea 2 cred exista in comert..
sper ca ai inteles ceva...
*



diferenta vizibila e la intaltimea pinioanelor
latinoo
daca platesc bine imi face si mie careva adaptorul dintre filtru si bloc unde se leaga radiatorul de ulei ???????
B-34-SGM
de facut se face, dar probabil te va costa mai mult decat face. asa se intampla cu piesele astea artizanale.
latinoo
eu nu am intrebat cat costa.eu am intrebat cine ma poate ajuta si pe mine cu asa ceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.