Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cauciucuri Solenza Scala
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
nicusor
Va salut!
Stiu ca am mai discutat despre cauciucuri si ca mai este un thread separat.
Dar aici as vrea sa ne dam cu parerea cei care avem Scala, sau cei care si-au pus jenti de scala.
Mie, mi-au venit din fabrica cu Barum 165/65/R14.

Intrebarile topicului:

0. cu ce cauciucuri a venit a ta?
1. ce cauciucuri ti-ai luat?
2. ce cauciucuri au cel mai bun raport pret/calitate?
3. de unde le-ai luat?
4. ce cauciucuri ti-ai fi luat daca aveai banii necesari?
5. ce cauciucuri nu ai recomanda altora sa isi ia?

Si lista poate continua.
Repet, va rog sa ne rezumam doar la aceste jenti!
Va multumesc!

Resurse asemenatoare pe forum:
1.
2
3
4
david79


0 - 165/65/14 celebrele mortador
1 - good year ntc 5 175/65/14
2 - asta e ditamai studiul de piata good-year, continental, dunlop ( parerea mea )
3 - pe str. Viitorului ( pe stanga de la Lizeanu ) e o firma mare sigur o gasesti
4 - erau mai ieftine 185/60/14 si imi pare rau ca nu mi-am luat. Alta marca michelin, bridgestone poate
5 - matador, barum, montana, ... sub 150 ron oricum
nicusor
Salut david, multumesc pentru raspunsul bine structurat!
1. nu ai probleme cu 175? sa atinga...etc?
3. pe Viitorului sunt cei care au www.anvelope.ro?
Marty
Nicusoare, iti recomand importatorii directi! Lasa-i in pace pe anvelope.ro, depozituldeanvelope.ro, sama.ro, cauciucuridirect.ro ca te-ncarca la bani de nu se poate! cauciucuridirect.ro este foarte bun pentru consultare, sa vezi si tu cam ce ai vrea, sa te hotarasti la un producator si un profil.
Dupa ce te-ai hotarit, da-mi de veste si-ti spun unde sa suni!
nicusor
Intr-adevar, observ ca preturile sunt mari la aceste site-uri.
Oferta la metro, pentru cine e interesat e atasata mai jos.
Iar in Carrefour, la 3 anvelope Firestone cumparate, una e gratis.
david79
cand m-am hotarat sa-mi cumpar anvelope am cautat pe internet preturile, le-am analizat si pentru modelul care imi placea acolo le-a gasit mai ieftin. Nu neg ca exista undeva prin bucuresti si mai ieftin de atat.
Oferta buna e firestone cu 3+1. Sava am avut, ce sa zic , bunicele pt acei bani.
Daedalus
0. 165/65/14 - Barum Briliantis
1. Aceleasi pe fata si 185/60/14 pe spate, marca Fulda, excelente parerea mea, au carne mare si se mananca putin in urma franarilor desi au o aderenta buna, net mai buna decat cele originale. In legatura cu marca sincer le-am luat cam la risc, insa nu imi pare rau. Le-am ales pentru profilul striatiilor si plus ca au coeficientul de viteza H (210km/h) fata de T (190km/h) de pe cele Barum. Au costat 17 sute bucata.
2. Nu stiu sincer
3. AutoSoft de pe Calea Dudesti
4. Michelin normal, dar vorbim de lucruri sfinte tongue.gif
5. Clar NU Barum. Pe uscat merg ele asa, dar pe udatura deja se strica treaba, iar pe zapada esti kamikaze. Se vede pe profilul lor ca sunt praf, au striatile in stil Montana-urilor ce s-au pus pe Daciile berline.

Edit: pe jantele originale Scala, cauciucurile pe spate 185/60/14 ating la incarcatura mare in marginea de la contraaripa dar cu jante care maresc putin encartamentul rotilor pe spate nu mai sunt probleme. O sa postez si poze curand sa va arat unde atinge mai exact.
nicusor
Daedalus, multumesc pentru timpul acordat threadului!
O intrebare suplimentara. Dintre cauciucurile all season folosite de voi, care au cea mai buna comportare pe ploaie/mazga/zapada.
Am citit pe forum la reno ca Goodyear alea care vin pe Megane 2 nu prea au adrerenta pe uscat, dar in rest sunt f. bune. Voi ce ziceti?
david79
nct 5 de pe megane II nu sunt all season sun doar de vara. Avantajul acestui tip de goodyear este ca ai indice de viteza mare. Sunt in clasa de sus, alaturi de hydragrip care sunt belea ....
b64chr
QUOTE(nicusor @ 5 Jul 2006, 23:47)
O intrebare suplimentara. Dintre cauciucurile all season folosite de voi, care au cea mai buna comportare pe ploaie/mazga/zapada.
*


Ca sa dai un raspuns la aceasta intrebare ar trebui sa faci multe teste, mergand pana la ruperea aderentei, in diverse conditii si cu mai multe cauciucuri.
Un raspuns de genul "Am avut anvelopele X si nu am avut probleme" are o valoare egala cu 0.
O varianta ar fi sa consulti testele facute de diverse organizatii gen ADAC.
Eu am totusi o vaga banuiala ca nici aceste teste nu sunt perfect obiective din motive de sponsori.
Marty
QUOTE(david79 @ 6 Jul 2006, 23:25)
Avantajul acestui tip de goodyear este ca ai indice de viteza mare. Sunt in clasa de sus, alaturi de hydragrip care sunt belea ....
*



Domnu', daca-mi permiteti, stiti cam la ce indice de viteza ajunge Matadorul MP 14 Prima, ala de a fost pus pe Scala ? Hai sa te luminez: V (240 km/h).
N-are nicio treaba desenul anvelopei cu indicele de viteza!
i96nds
De fapt poate avea indice de viteza T sau H. Adica 190 hm/h sau 210 km/h - cele mai noi. Pe masina am avut din fabrica cele cu T. Apoi am mai cumparat unul care are H.

Pana la V mai e putin (240 km/h)
Marty
Va recomand calduros citirea tabelului de aici, ultima dimensiune din tabel (195/50 R15). Nu de alta, da' mi e nu mi-a zis nimeni nimic de dimensiuni, mi-a zis doar de profilul anvelopei. wink.gif
Daedalus
QUOTE(i96nds @ 7 Jul 2006, 13:37)
De fapt poate avea indice de viteza T sau H. Adica 190 hm/h sau 210 km/h - cele mai noi. Pe masina am avut din fabrica cele cu T. Apoi am mai cumparat unul care are H.

Pana la V mai e putin (240 km/h)
*



Cand o prinde Solenza vitezele astea atunci sa va faceti probleme cu indicele de viteza biggrin.gif
david79
QUOTE(Marty @ 7 Jul 2006, 12:45)
N-are nicio treaba desenul anvelopei cu indicele de viteza!
*




nu am corelat indicele de viteza cu desenul anvelopei. Ceea ce am vrut sa spun este ca siguranta e mai mare daca ai o anvelopa cu indice de viteza mai mare. Chiar daca mergem toti cu 120 km/h
einstein1984
Ba chiar din contra. O anvelopa cu indice de viteza mai mare e de obicei mai rigida si in combinatie cu un profil mai fragmentat poate avea o aderenta mai slaba decat una cu indice de viteza mai mic.
Ca pe pricipiul matale ar merge toata lumea pe ZR-uri. Chiar si cei cu 1300.
nicusor
ati dat-o in indici de viteza. Totusi, revenind la thread...
0. cu ce cauciucuri a venit a ta?
1. ce cauciucuri ti-ai luat?
2. ce cauciucuri au cel mai bun raport pret/calitate?
3. de unde le-ai luat?
4. ce cauciucuri ti-ai fi luat daca aveai banii necesari?
5. ce cauciucuri nu ai recomanda altora sa isi ia?
Mersi!
smeshca
stie cineva de unde pot cumpara 2 cauciucuri de solenza scala? si cam care ar fi pretul!
veryvalentinno
din VITAN,DEBITA navigator 2.au si montaj tot acolo.
GeorDanny
QUOTE(veryvalentinno @ 13 Aug 2009, 17:45)
din VITAN,DEBITA navigator 2.au si montaj tot acolo.
*




pret informativ , ai idee ?
sky79ct
Eu ti-as recomanda sa cauti alte cauciucuri...
Eu am luat la fel si dupa 8 luni am constatat ca unu deja s-a deformat..
Eu nu am gasit mai bune dar pana la urma e preferabil sa faci comanda pe net decat sa regreti ca mine...
Si nu tin minte sa fi luat vreo groapa asa mare cat sa il deformez...
solenzoi
0.matador prima 165/65 R14
1.primii 60.000 km am folosit originalele de mai sus, apoi am luat matador stella 165/65 R14 pentru alti aproximativ 70.000 km. In ultimele doua ierni Kormoran Snowpro 165/65 R14. In prezentde o luna am pus pe ea Continental Contipremium Contact 2 .
2. Sincer nu stiu.
3. Conti premium Contact 170 lei bucata
4 Turda
5. Am avut incredere in matador pana m-am trezit in curtea omului pe casuta de gaz eu si una bucata solenza. Am scapat dar si de stiu ca nu mai mananc nu mai iau petarde pe masina. O sa mor atunci de foame. biggrin.gif
veryvalentinno
160 RON/buc; am cumparat 2 buc si ma costat 30 ron montajul si echilibratul.
reddacy
eu am luat un carlig de astra .....mers pe asfalt cu mazga....40km/h....in coloana.java script:add_smilie(":(","smid_16")....o sa-mi iau ceva bun si sa fie pe 70 ca e prea joasa garda pe fata...
ingRotaru
salut.
Anvelopele au o influenta puternica asupra aderentei (franarii). Lucrul cel mai important in trafic.
Eu am pe masina VREDESTEIN super tari frate.
Bafta
george_scala_2004
QUOTE
smeshca Posted 13 Aug 2009, 18:01
  stie cineva de unde pot cumpara 2 cauciucuri de solenza scala? si cam care ar fi pretul!


salutare,

eu am comandat aici:

http://www.anvelonet.ro/?page=gsearch&prof...teli=on&gyarto=

am gasit o oferta mai pe primavara (sportiva pentru iarna la 115 lei bucata la care se adauga transportul).

sint o.k. parolisti. dupa 3 zile am avut anvelopele acasa.

play_nickos
Salut all,
am si eu o intrebare intrebatoare : daca pun pe o slz 175/60/13 o sa`mi atinga de caroserie?
sper sa nu fiu off.
Multumesc
Relu_GTT
Nu o sa-ti atinga numai ca sunt cam mici in diametru si nu o sa-ti mai arate vitezometrul corect asa ca pune-ti 175/65/13 ca sa fie exact la acelasi diametru ca cele originale
reddacy
mi-am luat si eu azi doua pe fata ....185/65/14 M+S ,mi-au placut desi nu vroiam sa trec peste ce scria in talon [165].....second 50 ron buc........m-am gandit ca atinge pe undeva dar nu.
am ramas f. surprins ce stabilitate marita am in curbe.......
Iulikk
Am aprox 2 mil de dat pe cauciuce (adica 2 mil pe 1 bucata, 8 mil in total). 165 65 14.... recomandari ceva? Eu m-am gandit la Continental PremiumContact 2 care sunt 200 de lei... daca stiti ceva mai ieftin si bun, cu un raport calitate pret bun, va rog sa imi raspundeti.
bogdanmardare
Fulda EcoControl, 150 lei pe bucata cu transport cu tot. Rezultate foarte bune in testul ADAC - anvelope de vara 2008.
Iulikk
Hmmm... multumesc frumos. Am citit pe ent despre Fulda EcoControl, sunt ok. Acum o sa ma duc sa caut prin oras.
veryvalentinno
sal eu am debita navigator 2 si eu zic ca sunt bune.160 ron vitantarg
cristio_79
Pe Fulda cred ca o sa merg si eu pana la urma. Este a doua marca a Good Year.
Am primit si cateva pareri din partea unei persoane care le-a rupt in doua si care s-a declarat multumit.
Iulikk
Si eu la fel, Fulda EcoControl; Cristi, daca gasesti ieftin pe undeva da de veste si la mine ca si mie imi trebuiesc 4 bucati. Poate ne face o reducere ceva smile.gif .
i96nds
Sigur s-a mai zis deja....

Pentru cei ce mergeti doar vreo 10.000 km pe an... Mai bine va cumparati cauciucuri de IARNA cu care sa mergeti si vara, decat sa mergeti iarna cu cauciucurile de vara !
Iulikk
Sau mai bine niste cauciucuri de vara bune?
i96nds
Aici nu prea ai dreptate, Iuliane. Chiar si cu cauciucuri de vara foarte bune.... esti mort iarna ! Asa ca mai bine luati doar cauciucuri de iarna.
Poate la Mangalia... s-ar putea sa nu ninga asa rau si sa nu inghete multe zile pe an. In restul tarii totusi vine frigul iarna.
cristio_79
Dreptatea este, oarecum, impartita.
Pe aici, de cativa ani, iarna nu a mai fost asa grea, temperaturile sunt destul de ridicate. Spre exemplu, la ora asta sunt vreo 10 grade afara.
Un cauciuc de iarna are o compozitie mai moale care, la temperaturi mai ridicate, face ca uzura sa fie mai rapida, consumul este mai mare. Spre deosebire de un cauciuc de vara.
Cineva care nu are drumuri in zone mai friguroase sau in zone in care ninge, nu o sa bage banii in niste cauciucuri de iarna.
solenzaxjg
Eu de exemplu tot cu naspetele MATADOARE cum ziceti voi ca sunt naspa dar iarna nu mo lasat nici la urcus pe zapada niciunde.Si chiar in zilele astea mai montez o pereche de matadore pe masina pe fat 2 bucatii noi.Eu sunt fff multumit cum se comporta si pe ploaie si pe zapada in orice conditie.Bucata ii 120 lei cauciuc nou si garatine 2 ani
gabitzu'
pe mine m-a luat schimbatul "sosetelor" cam cu gaura in buzunar...asa ca am gasit niste debica, cica all season la 130 lei bucata..mi-am luat 2 bucati, am facut geometria si alte d-astea si spre surprinderea mea chiar se comporta bine.Si am 18 luni garantie dar daca prind vara cu ele sunt cel mai fericit blush.gif
Iulikk
Ce model, gabitzu' ?
Valy90
Cred ca @gabitzu' se refera la Debica Navigator
Iulikk
Bre... Valy90 matale sa intri pe mess sa iti dau pozele care ti le-am promis de 2 saptamani. La debica navigator 2 m-am gandit si eu daca nu gasesc Fulda... acum sa vedem...
ATI
Stie careva unde as putea gasi 1 buc FIRESTONE WINTERHAWK 175/65 R14 (I nu II) ?
Am nevoie rapid sa schimb ca vine iarna si nu gasesc niciunde
Iulikk
175/65 intra bine? Nu loveste?

PS: ATI uite aici un site:

http://www.anvelopeweb.ro/show/turismeiarn...175-65-R-14.htm
ATI
Am cautat la greu pe multe siteuri.
Scrie clar ce caut: 1 ;2-ul are altfel amprenta si nu e bine sa combini.
Eu am nevoie de o bucata WINTERHAWK 1
maryus73
Am achizitonat 4 anvelope Debica Navigator 2 All Season...am 300 km cu ele se comporta foarte bine..sint multumit de ele. La 500 Km o sa fac echilibrarea rotilor. Pretul a fost de 145 Ron cu tot cu montat pe jante. Numai ca sint din 2008 m-am pacalit putin ...dupa ce le-a montat am vazut.
Pentru drumurile.... si vremea din Constanta sint foarte bune.

Nu, au zis sa fac 500 de km...pana se mai aseaza ele... Garantie 24 luni.
Iulikk
Pai cand le-ai montat, nu le-au si echilibrat maimutoii la vulcanizare? huh.gif
tataiedaciotul
Ai cumva camere?ca daca nu sunt baietii vrajitori!...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.