Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum testezi ambreiajul SRN?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
DomnulK
Are cineva ideee cum pot testa sau verifica daca imi patineaza discul de ambreiaj? Astept pareri,sugestii....dar cat mai putin distructive pentru ambreiaj.
litza
Ii dai talpa (turezi motorul si dai drumul la ambreiaj). Poate chiar cu 2-3 persoane in masina. Daca se invart rotile in sensul ca lasi urme pe astfalt e ok. Daca doar se tureaza motorul si rotile nimik => patineaza.



Oricum daca ar patina in ultimul hal ai simti in depasiri in mod sigur. Daca ai avut senzatii de genul motorul se tureaza si masina nu o ia din loc, atunci fa testul de mai sus.
Ov
mai multe metode, de gustibus. Io iti zic 2:

1. Tragi frana de mana (sau pui bolovani la rotile din spate) si incerci sa plec de pe loc. Daca motorul da sa stea (ca nu poate sa treaca peste bolovani), inseamna ca nu are nimic. Daca te trezesti cu abreiajul ridicat, motorul turat si masina pe loc, inseamna ca e dus.

2. Mergi constant, sa zicem cu a 4-a la 60-70 si brusc, calci acceleratia la podea. Daca motorul se tureaza (si evident acceleratia masinii nu creste), atunci e prost ambreiajul. Daca iti da in nas, bubuie, ma rog, intelegi tu, face ca orice dacie "sanatoase" care nu are chef de tras, atunci e buna ! icon_mrgreen.gif
paulp
Metoda 2 a lui Ov e intr-adevar relevanta si mai putin distructiva. (Eu am testat pe propria piele metoda si am schimbat discul ca era duuuus). :wink:

Facea asa: mergeam constant si imi venea nastrusnica idee de a-i da talpa sa vad cum sare de la 60 la 80 in 2 secunde. Sarea de la 2000 la 5000 de ture si atit.
Marty
Ce-mi plqac mie oamenii astia care recomanda solutii d-alea de ultimu' drum... .Pai bine ma, oameni buni, daca-i patineaza discul si in viteza 1, credeti ca mai e ceva din discul ala ? Metoda 2 a lui Ov e exact ceea ce-ti trebuie, metoda 1 e pentru femei la volan, eventual blonde
tye
La mine la metoda 1 se tureaza motorul, ambreiajul este ridicat de tot si rotile stau pe loc. La metoda 2 nu se intampla nimic .... adica nu se tureaza (cum s-ar tura pe loc) ci creste treptat .. si turatia si viteza .. cu acceleratia la fund !!



Concluzie ? .......
Ov
in ce sens stau pe loc rotile? adica nu se deplaseaza masina, sau nu se invart rotile? laugh.gif
tye
QUOTE
in ce sens stau pe loc rotile? adica nu se deplaseaza masina, sau nu se invart rotile? laugh.gif


Nu se invart rotile ...
Ov
adica vrei sa zici ca bagi a I-a, tragi frana de mana, ridici ambreiajul concomitent cu acceleratia, si rotile nu se invart ? ... poate rotile din spate 8)



sunt 2 situatii in cazul asta:

1. motorul e oprit

2. http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=4930
tye
exact ! ..... de alea din fata vorbesc .... si nu e PARANORMAL ! ....

o sa va arat .. poate Joia asta !
tye
si trebe sa fie asfalt .. cu aderenta KLumea ... sa nu fie pietris sau mai stiu io ce !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.