Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sony CDX-GT200S Vs. Pionner DEH-3850MP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
rerecroS
Pe care dintre cele 2 modele l-ati alege? De ce ?

SONY: http://www.emag.ro/radio_cd/auto_sony_cdx-...--pSON_CDCH_044
PIONEER: http://tellyourprice.indiatimes.com/webapp...ngId=-1&msgid=0
Jack Daniel's
Sony ! Uita-te si tu design + specificatiile tehnice si iti poti da seama singur ca Sony e alegerea potrivita .
Marty
QUOTE(big2003 @ 6 Jul 2006, 10:55)
Sony ! Uita-te si tu design + specificatiile tehnice si iti poti da seama singur ca Sony e alegerea potrivita .
*



Pioneer-ul ala e 5 clase peste rapciuga aia de Sony! Uita-te ca pe linga EQ3 mai are si BMX, asta ca sa nu mai spun de faptul ca jarteaua de Sony n-are nicio iesire preamplificata. Pioneer are! wink.gif

aghiutza
Eu as inclina spre Pioneer (iesiri preout si cel mai important HPF/LPF ). In ceea ce priveste designul, asta depinde de gusturi. Mai importanta e calitatea sunetului.
Fratzica
Pioneer! Sony e noname in domeniul car audio. Orice ai face, stai departe de ei.
trf
Sau uita-te si la Alpine....
marianrec
Vand de cativa ani in Galati sony si pioneer (reprezentanta) si mi-am format o parere: Sony- usutinta in utilizare, Pioneer- sunet de calitate.
dragOn
Pioneer rulz era să zic smile.gif))
Pioneerul este din punct de vedere al calității sunetului mult superior SONY...
eXtenSion
Alpine ca de ala am eu biggrin.gif. In nici un caz Sony !
Xplode
Depinde ce te intereseaza. Design sau sunet. Daca vrei design mergi pe Sony, dar daca vrei sunet de calitate mergi pe Pioneer. Un Sony abia peste 10 mil lei concureaza cu un pioneer la 5 mil lei. Eu unul as merge pe sunet in defavoarea imaginii. Acum depinde si de tine.
In plus cunosc modelul Pioneer si e "scula" sa zic asa. Despre respectivul Sony nu am idee.
kmi
asa am zis si eu tot timpul, am mers pe mana pioneer si am schimbat mai multe generatii, ultimul in schimb mi-a facut scarba, l-am cumparat de nou din reprezentanta pioneer si ma tinut doar 2 luni sau ars finali spate, mau tinut fara muzica in masina mai bine de 1 luna cei de la garantie ca dupa 2 saptamani ce mi lau montat pe masina cu finali noi pe spate sa se arda din nou acum l-am dat jos din masina pentru un sony
nu pot sa zic nimic de sony pentru ca nu am avut timp sa-l probez ca numai azi mi l-am montat
Sociopatul Tandru
Eu am avut si SONY si Pioneer deopotriva.
Din gama SONY am detinut doua modele din Pioneer tot doua.

Pot spune doar atat (si sfatul l-am primit tot aici): SONY e o ragalie pe langa Pioneer!

Am avut urmatoarele modele:

SONY: CDX-R 3350, CDX-GT 300

Pioneer: DEH 5800 MP si In PREZENT: DEH P80MP

AM auzit si vazut si la altii, asa ca restul sunt vorbe. Eu nu zic ca poate ati avut ghinion unii din voi si s-au prajit, dar va asigur ca am fost satisfacut de Pioneer si pana voi gasii un brand mai bine intentionat decat asta, voi merge pe mana Pioneer!

Acum ce pot sa-ti spun, la segmentul asta de pret banuiesc ca modelel sunt oarecum similare ca si calitati. Daca vrei sa faci ceva cumpara DEH 5800MP, cu numai 8 milioane vei vedea ce inseamna car-audio si ai si etaj de amplificare de 70W pt. Subwoofer inclus pe el!
Vali 1997
Sony , nu !!!
Sociopatul Tandru
offtopic oarecum: azi am vazut un ALPINE (un alt ALPINE), sa nu te puna naiba sa-ti cumperi asa ceva ca ragalie mai mare nu am vazut!
Xplode
Ai vazut nou in magazin? Poate ai vazut unul la cineva pe o masina si poate avea numai fata de Alpine Sau poate era Elpine sau o marca d-asta smile.gif
Hai sa fim seriosi. Pioneer, Kenwood, Alpine sunt greii in domeniu.
B 45 GAO
Am fost si eu in targ acum cateva zile si m-am interesat pentru ca si eu la randul meu inclinam intre un sony si un pioneer.Toata lumea tipa:"La calitatea sunetului PIONEER e SEF"

Plus ca Pioneer din cate am inteles e printre singurele care are si reglaje pe medii.Modelul de pioneer pe care il arati tu acolo are si reglaje de frecvente pe inalte medii joase si subwoofer!

Stiu prin ce treci pentru ca si mie imi placea super mult SONY A-250 ca look si tot asa mi-a sarit toata lumea in cap sa nu imi iau!
Prince of Persia
Daca erai femeie,eram de acord sa te uiti la design in primul rand tongue.gif ,dar daca vrei sunet de calitate,Pionner este cea mai corecta alegere. wink.gif
Meghitzanul
daca mai e cazul.....inca un vot detasat pt Pioneer

am avut de-a lungul timpului si Sony, dar acum sunt indragostit de Pioneer (model DEH P80MP)

dar pe viitor, pt viitoarea masina, daca ar fi sa aleg dintre Sony si Pioneer, as alege probabil Alpine smile.gif .....si in mod sigur tot un model de varf wink.gif
sintax
parerea mea este ca fiecare o sa-ti spuna sa cumperi marca pe care o au ei ca fiind cea mai buna. spre ex. eu am sony si recomand sony. totul depinde de ce place tie.....sony are oricum un design mult mai fain decat orice pionner la acelasi pret cu sony, iar pe partea de sunet...cei care spun ca ala se aude mai bine sau mai prost sau mai nu stiu eu cum nu sunt in cea mai buna masura sa faca aceste aprecieri. 80% din parere ti-o formezi datorita sculei pe care o ai....eu daca am sony o sa spun ca sony se aude mai tare sau mai plin decat pionner respectiv. eu am ascultat acest model de sony in comparatie cu pionner deh 30 mp si sincer nu mi s-a parut diferenta intre ele (singura chestie ar fi ca pionner raspunde mai bine la frecvente medii si inalte decat sonny) deci ptr. mine la momentul respectiv a ramas in balanta aspectul estetic, care este net in favoarea sony. deci sincer cumpara ce-ti place tie.... nu astepta sa primesti niste sfaturi pertinente ptr. ca nu o sa le primesti (si nu ptr.ca cei care scriu pe acest forum nu vor, ci ptr.ca nu pot din motive exemplificate mai sus). parerea mea acum tu faci ce crezi. (asta stie romanu sa faca cel mai bine: sa dea sfaturi si sa vb. despre politica biggrin.gif )
Jack Daniel's
...deci ia SONY !
sintax
eu nu am zis asta ...o sa ma repet.........trebuie sa iei ce iti place tie cel mai mult, ptr.ca d.p.d.v de putere si sunet este acelasi lucru. asa ca bafta
ciuperka
Eu am pe masina Sony-CDX-GT201C pentru culoarea portocalie care merge cu lumina de bord - deci am ales "ca o femeie" dupa factorul estetic. Si eu citisem o gramada de topicuri referitoare la ce sa iei si ce sa nu iei - de luat era Alpine si Pioneer. Surprinzator este faptul ca sunt multumit de cum se aude la 4 mil. Acum e clar ca nici eu nu sunt vreun audiofil, dar impreuna cu boxele stoc, o statie Blaupunkt si un subwoofer bass-reflex Jbl de 250RMS sunetul ma multumeste - e tare si clar.

Cossty
PIONEER ALL THE WAY!

Cand l-am cumparat am probat, fara exagerare, vreo 20 de modele Sonny, Pioneer, Panasonic, etc.
Pioneer are cea mai buna claritate a sunetului + amplificare MOFSET intrare magazie cd.
Sunt supermultumit de el!

Bafta!
KTC
Pioneer Rulz. Ca raport calitate pret e nr 1.
Sony nu mai e ce a fost, cel putin nu in casuri auto.
tzepesch
Mai baieti, dar SONY CDX-A250 CE ARE? intreb pt ca vreau sa-l iau in combinatie cu 2 dif. MAGNAT ULTRA 6900. Singura comparatie o pot face cu sistemul stoc de pe Peugeot 307, Clarion 4X25 + 6dif. VDO
Meghitzanul
probabil ca rerecroS si-a luat de mult player-ul pt masina.....a postat in 6 iulie totusi smile.gif iar de atunci nu a mai dat nici un semn de viata.....stiti cum e vorba aia ....."un nebun arunca o piatra in apa iar 10 cuminti se chinuie sa o scoata" biggrin.gif (nu am vrut sa bat nici un apropos cu asta in caz ca..... wink.gif )

mai bine ne punea sa alegem intre Pioneer si Alpine.....macar aveam pe ce sa ne "batem" 10412898.gif

p.s. sper ca nu si-a luat Sony biggrin.gif ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.