Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce sunt moldovenii?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
EEN
Dupa efuziunile melodramatice de la inceputul anilor '90 (poduri de flori, fratii de peste Prut, limba-noastra-i-o-comoara) urmate de relatarile tip "bulina rosie" de mai tirziu (moldovencele ce sparg piata sexului in Rom, raketi angajati pentru treburile murdare, re-rusificarea mediului politic moldovenesc) moldovenii de peste Prut ne trezesc sentimente contradictorii. Fie ca v-ati caftit cu un moldovean, fie ca v-ati bucurat serile cu o moldoveanca, fie ca cel mai bun prieten al vostru este moldovean sau dimpotriva nu dati doi bani pe ei hai sa vedem care e perceptia noastra . Care este experienta voastra cu moldovenii? Poate asa putem intelege mai bine care e perceptia vesticilor fata de noi...
Maska
Un amic agatza intr-o seara o moldoveanca di pisti Prut. O duce acasa la el, mai beau ceva si intr-un tarziu "se pun pe treaba".

Cand fata di pisti Prut se apropie de orgasm, amicul care muncea din greu o aude strigand cu o voce pitzigaiata : " Mai rrrapidi voiniculeeeee !!! "



In alta ordine de idei, am prieteni din Rep. Moldova care s-au stabilit in Romanica si sunt baieti capabili. Buni profesionisti in domeniile in care lucreaza si buni profesionisti la petreceri.

Cat despre raketzi si prostituate, hai sa fim seriosi. Toate popoarele au raketzii si prostituatele si pedofilii si etc.-ul lor. Singurele diferente tin de cultura si nivel de trai.
ashu
QUOTE
Un amic agatza intr-o seara o moldoveanca di pisti Prut. O duce acasa la el, mai beau ceva si intr-un tarziu \"se pun pe treaba\".

Cand fata di pisti Prut se apropie de orgasm, amicul care muncea din greu o aude strigand cu o voce pitzigaiata : \" Mai rrrapidi voiniculeeeee !!! \"


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Super tare, cre ca s-a dus drecu tot sexu omului la asa vorbe. He he he.

Apropos de asta imi aduc aminte ca prin anii 90 ma distram de minune urmarind "Observatorul" lor sau cum se chema emisiunea de stiri. Ba, aveau aia niste expresii de te spargeai, erau mai comici ca orice Divertis. Cand ma strangeam cu pritenii la o bere si era emisiunea asta, ne uitam mai atenti ca niciodata si intotdeauna vanam o groaza de perle. Acum parca s-au mai schimbat, nu mai gasesti asa multe "poante" in emisiunile de stiri de la ei.

In alta ordine de idei, am cunostinte de acolo si parerea mea e ca sunt putin cam naivi si cam patetici. Cel putin la nivelul vocabularului asta iti transmit. In rest oameni de treaba, n-am de ce sa ma plang.
luxcor
Pacat de ei saracii ... oameni buni ... se spune (si este adevarat) ca daca vrei sa mai vezi un taran roman/moldovean autentic la tara in Rep. Moldova trebuie sa te duci.

Vremurile, nevoile si 50 de ani de stapanire ruseasca (care culmea mai continua inca) i-au facut sa ajunga catari (nici cai nici magari / sau altfel spus nici romani nici rusi).

Daca aveam voie sa ii luam la noi in 90 poate altfel se scria istoria ... acum este mult mult prea tarziu si pentru noi si pentru ei !!!
asarban
Se zice "di pizdi Prut"!!
Pedro
Pai ce sa fie barbati dintr-o bucata si femei superbe in marea lor majoritate
Bobo
io am prieteni moldoveni.. aproape in fiecare an ma duc cateva zile la chisinau.. astia la care ma duc sunt super de treaba.. nu vreau acum sa generalizez..



o alta intamplare cu basarabeni: in regie acum tspe ani se ineca cineva in dambovita.. era mi se pare, iarna, sau oricum toamna tarzie.. singurul care a sarit a fost un moldovean..nici un roman.. (a propos, am vazut aseara la tv ca au facut o simulare de accident si nu oprea nimeni sa-l ajute pe presupusul ranit... si cand ii opreau mai incolo se uitau ca boii.. unul dintre ei cica "pai era demult acolo dom'le")..

nu mai spun cat a tras cu sanatatea respectivul din cauza frigului..



ce ma enerveaza la multi dintre ei e ca vorbesc ruseste de multe ori mai abitir decat romaneste...
dragOn
QUOTE


Se zice \"di pizdi Prut\"!!


M-am pi*at pe mine de răs!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif



Sincer, mi-ar place să merg și io odată acolo la ei, mai ales pentru că au femei foarte frumose (cel puțin pentru gustul meu)! :wink: :wink:
Marty
Sa vedeti cum e sa bagi fitile la una toata noaptea, in Club A se intimpla si cind, spre dimineata, ii ceri numaru' de tel., sa-ti zica:"stii, n-am portabil, daca vrei iti dau un numar de STABIL.." Cred ca orice comentariu este de prisos.



ashu, imi aduc aminte ca faceam cam acelasi lucru, totul culminind cu un rezumat al unui meci intre Zimbrul Chisinau si nu mai stiu cine. Comentariul suna ceva in genul asta:" meshu o fost in jeneral moshirlos, cu toate astea scorul final a fost di 4-0 pentru.... Scoru a ivoluat asfil: 1-0, 2-0....." De atunci am promis ca nu ma mai uit la ei.
Bobo
intr-adevar limbajul e foarte pitoresc..hehe..



cu calmul lor iti dau impresia de nedescurcareti si trogloditi dar ramai surprins de cat de bine isi vad interesul ...
Marty
Cautam un topic si am dat de asta... Deci, dragoselu, baga frate!
Richelieu
Cred ca ar mai fi si altii! Markos, ai legatura!
argon
R: moderatori? unsure.gif
Richelieu
radmasa.gif Ai o bere de la mine cand ajung in deva.
Markos
QUOTE(EEN @ 21 Apr 2004, 19:30)
Care este experienta voastra cu moldovenii?

IMPIECABILA!
Muttley
QUOTE(EEN @ 21 Apr 2004, 19:30)
...moldovenii de peste Prut ne trezesc sentimente ...
*


N-am cunoscut niciunu' niciodata.
Marty
QUOTE(Muttley @ 20 Oct 2010, 12:32)
N-am cunoscut niciunu' niciodata.
*

Deci ai trait fara sentimente!
bmwh548
Muttley: Da' moldovence? tongue.gif
Muttley
Nu sad.gif
bmwh548
Nu-i vremea pierduta.
OAP
QUOTE(Muttley @ 20 Oct 2010, 14:03)
Nu sad.gif
*


n-ai pirdut nimicuta
Geox16v
Da stii ce micuta era??
Markos
va rîdiți voi, da' mie îmi plașii ca oamenii aștia mananca sanatuos, fara ieuri.
cosmin_2300
Nu de alta, dar n-au ce mânca laugh.gif
Markos
șî-mi mai plașii cîs uameni guospodari șî pasionați di spuort.

cristian_
Topicul asta imi aduce aminte de :


Sasha....
nalodaniel
@cristian si mai sunt multe foarte tari. preferatu meu se cheama Plictis (Inspiratie)

@nenea markos: . Mi-as permite sa fac misto doar dac-as fi din Republica Moldova.

ontopic: cunosc destui moldoveni si-s foarte foarte de treaba!
l@u
cine sunt moldovenii astia ????Gl ,Vs,Is,Bc.......samd sunt moldoveni...ceilalti sunt RUSI !!!
Markos
QUOTE(nalodaniel @ 20 Oct 2010, 22:02)
ontopic: cunosc destui moldoveni

te cred icon_mrgreen.gif
l@u
scrie exprofesoru'
dragoselu
Dragoselu ia acum microfonul: in primul rand, nu va faceti o perceptie gresita despre moldovence ca sunt usor de agatat si de dus in pat, sa nu asimilam "uscaturile" cu majoritatea (alea erau prostituate probabil), despre moldovence pot spune ca sunt frumos educate, iti place cand le vezi ca se imbraca cu gust (amatorii de fete frumoase pot verifica facand un drum la Chisinau) si nu sunt machiate strident. Nu le vezi ca stau cu tigara in gura pe strada, cum le vezi pe romance. Tin foarte mult la banul din casa, aici vreau sa spun ca nu iti toaca ultimul ban din casa, sunt de asa natura crescute in familiile lor incat le poti considera femei de casa. O spun din propria experienta, sotia mea fiind originara din R. Moldova: gospodina, luptatoare pentru familie, corecta.
Si despre felul cum vorbesc moldovenii (pitoresc, insuportabil ar spune altii): nu putem spune acelasi lucru despre moldovenii din sudul Basarabiei, care vorbesc (in afara de rusismele de rigoare) limba literara!
Barbatii moldoveni sunt foarte inventivi, ii vedeti voi neinspirati, "legume", dar sunt deosebit de pragmatici, stiu ce vor de la viata! Sunt la fel de harnici, cateodata mai patetici, dar la petreceri stiu sa se distreze, traiesc la maximum.
Ce nu imi place la moldoveni: sunt prea supusi fata de politicieni, se apleaca prea mult si inghit tot ce li se spune. Si nu imi mai place ca uneori sunt cam nehotarati in a lua decizii fulger: adica daca propun: azi mergem la plaja, ce ziceti? Raspunsul ar putea veni si dupa 1-2-3 minute de gandire, de "consfatuiri" intre ei... wink.gif)
Imi plac mesele festive organizate de moldoveni, belsugul, opulenta lor, de Craciun se pun deodata 8-9 feluri de mancare pe masa de nu stii de unde sa incepi. Sunt multe de zis, dar abia ma mai tin picioarele si "gura" sa vorbesc la microfon, caci azi am avut ore de la 8 la 20.30, printre care si 4 ore la seral (seralistii sunt atat de avizi de a fi informati ca te storc precum o lamaie cu intrebarile lor, iar daca nu le raspunzi, pici de profesor nepregatit).
D.

<span class='edit'>20 Oct 2010, 22:33:</span>
QUOTE(l@u @ 20 Oct 2010, 22:07)
cine sunt moldovenii astia ????Gl ,Vs,Is,Bc.......samd sunt moldoveni...ceilalti sunt RUSI !!!
*



S-o crezi tu! Sa te vad eu cata rusa ai sa vorbesti prin Giurgiulesti... Poate vrei sa zici ca au influente de la rusi. Asa pot zice si eu ca sunt Galati, Vaslui, Iasi, Bacau cu exceptia manelistilor... MANELISTI! icon_mrgreen.gif
Muttley
QUOTE(dragoselu @ 20 Oct 2010, 22:29)
(Barbatii) Sunt la fel de harnici, cateodata mai patetici
*


huh.gif
Richelieu
QUOTE(dragoselu @ 20 Oct 2010, 22:29)
in primul rand, nu va faceti o perceptie gresita despre moldovence ca sunt usor de agatat si de dus in pat
*


Irinel poate confirma.
kog
a vrut sa le manance putza, am vazut io tocilar.gif
dragoselu
QUOTE(Muttley @ 20 Oct 2010, 22:34)
huh.gif
*



De altminteri nu am chef de galceava la ora asta, scriu cum pot si eu, te rog sa ma intelegi huh.gif
kaspersky
QUOTE(Muttley @ 20 Oct 2010, 22:34)
huh.gif
*


is patetici atunci cind nu vor sa negocieze pretul la pestele ala cu bronhii
Muttley
Da' nu cat galceava dom' plopetol, vreau sa-mi largesc orizonturile.
Legatura dintre excesul de harnicie si patetism numa' o lepra lenesa ar putea-o vedea.
Sau ai auzit termenul (al 2-lea) des in ultima vreme la cursuri si-ti scapa din reflex? Intreb, nu dau cu batu'.
dragoselu
QUOTE(Muttley @ 20 Oct 2010, 22:41)
Da' nu cat galceava dom' plopetol, vreau sa-mi largesc orizonturile.
Legatura dintre excesul de harnicie si patetism numa' o lepra ar putea-o vedea.
Sau ai auzit termenul (al 2-lea) des in ultima vreme la cursuri si-ti scapa din reflex? Intreb, nu dau cu batu'.
*



Legatura dintre excesul de harnicie si patetism numa' o lepra ar putea-o vedea = ce vrei sa spui aici? Cum de ai putea ajunge la concluzia asta? Ca, pe bune, mintea mea cea iscusita nu-mi da niciun raspuns... wub.gif

20 Oct 2010, 22:50:
QUOTE(kaspersky @ 20 Oct 2010, 22:40)
is patetici atunci cind nu vor sa negocieze pretul la pestele ala cu bronhii
*



Vezi ca "branhiile" sunt off-topic!
Muttley
Pai doar un lenes fara scrupule ar putea considera ca daca e prea harnic risca sa devina patetic.
Las-o balta. Mai zi de moldoveni, cum stranuta, daca trag apa...
dragoselu
Patetici fata de vremurile grele in care s-au nascut si traiesc...
Markos
ba, voi aveti idee ce înseamna "patetic"? huh.gif
Stefan
patetic = pateu dietetic.
bmwh548
QUOTE(dragoselu @ 20 Oct 2010, 22:29)
nu va faceti o perceptie gresita despre moldovence ca sunt usor de agatat si de dus in pat
*



Dom' profesor, intamplator am luat contact cu "cateva mai multe" moldovence in perioada liceului, nu-mi povesti povesti cu Ilene Cosanzene ca nu tine.
Markos
QUOTE(bmwh548 @ 21 Oct 2010, 01:17)
Dom' profesor, intamplator am luat contact cu "cateva mai multe" moldovence in perioada liceului

si ce-ai mai luat? frustrat.gif
bmwh548
Niste dureri de cap, nu le sta gura deloc...

Edit: ca sa fiu "explicit", e vorba de moldovence de peste Prut.
FLP
In anul 2 de facultate stateam in camera cu VANEA. Baiat bun, de undeva de pe langa Chisinau. Stateam in P24 doar eu cu el intr-o camera din aia minuscula. In dulapu lui avea cred 3 haine, restu conserve, dulapu era plin. Ba deci manca ala conserve toata ziua. Si imi aduc aminte ca a venit o moldoveanca pe la el, s-a dus la dus si s-a intors intr-un prosop. S-a bagat in pat, a aruncat prospou, el a facut integrale toata noaptea. Eu i-am zis ca ma duc sa imi iau tigari, cafea, sa beau o bere ceva, el a zis ca tre sa invete si ca nu e nevoie sa plec blink.gif blink.gif .
bmwh548
Asta ai scris atata amar de vreme? Am avut si eu un coleg de clasa moldovean (baiat foarte inteligent de altfel, olmpic la mai multe materii), dar cand era vorba de relatii sociale era cam pe langa (asta ca sa fiu indulgent).
FLP
Tu contorizezi cat imi ia sa scriu un mesaj pe daciaclub?
2xGI
eu am avut in armata colegi modoveni (de''ai nostri), in viata mea nu am vazut asa mancaciosi ca aia, urla foamea in ei de nu se poate, mancau pana la lo''comanda........ wacko.gif
bmwh548
QUOTE(FLP @ 21 Oct 2010, 01:31)
Tu contorizezi cat imi ia sa scriu un mesaj pe daciaclub?
*



Intamplator m-am uitat sa vad cine mai e activ pe topic si am vazut ca scrii ceva...dupa cateva minute (bune) am vazut ca tu scrii in continuare, de asta m-a surprins ca nu am vazut un post kilometric.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.