Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portita
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
VladG
Salut.

Maine vreau sa plec la Portita si as vrea sa stiu care e drumul de urmat.
As prefera sa merg pe autostrada dar nu stiu unde ar trebui sa ies de pe ea. La capat?
Pe harta m-am uitat, dar acolo am doar drumul vechi si nu ma ajuta prea mult.
Stie cineva care ar fi drumul optim?

Merci.
asybo2002
pai totul e sa ajungi pe A2, apoi la Slobozia, pe urma la Harsova si apoi pana la Jurilovca dupa care uiti de masina...oricum sunt 285 de km...
tarzy
varianta in care folosete toata autostrada este sa mergi pe A2 pana la capat (Cernavoda) apoi continuii spre Constanta, treci de Medgidia si la un moment dat (pe la basarabi - castelul) se va face o bretea catre drumul vechi (Cta - Harsova) ... de aici dupa cativa Km-tri ajungi la jonctiunea cu drumul european Cta-Tulcea. pe acesta mergi pana la Ceamurlia de Jos (Imediat dupa Baia) - de aici mai ai de mers pe drum judetean cca 15 Km pana in Jurilovka - de la jurilovka la portita se ajunge cu vaporul


asteptam info de ultima ora de la Portita

cat costa vaporul, ce preturi sunt la cazare, cat e potolul, etc
tonicelli
VladG aștept să te întorci să ne spui și nouă cum este (atmosferă, tarife, condiții) că sincer și pe mine mă bate gândul să merg prin august și nu aș vrea să am surprize smile.gif
Distracție plăcută !
mateimatei
Fusei io la portita, pe 15 iulie. Bucuresti-Dragalina pe autostrada si de acolo Slobozia-Harsova-Ciucurova-Slava Rusa-Jurilovca.
Parcarea la Jurilovca este la alegere: 5 RON parcare pazita cu proces verbal de predare primire sau gratis, in stanga portului.
Transportul este de 20 RON/pers o traversare. Acolo poti sta la cort dar daca marea este agitata posibil sa nu poti dormi din cauza zgomotului valurilor. Alte variante de cazare le gasiti pe www.guraportitei.ro. La dusuri era acces gratis si apa calda non stop. Camparea idem, free.
La restaurante durere mare. Din cauza existentei unui singur furnizor preturile au luat-o razna fata de acum 2 ani. O ciorba 8-10 RON, un fel de mancare 15-25 RON, desert 10 RON. Mancarea gatita insa bine, mai ales pestele.
Bautura? Dezastru: pahar SILVA (lungita cu apa) 55 RON sau bere Haineken la 330 ml-60 RON. Si mai aveau berea soferilor.
Tantari la greu seara dar ciudat, nu veneau la terase, probabil din cauza preturilor. Substantele anitantari nu au facut fata ca acum 2 ani cand ne-au protejat exemplar.
mateimatei
heineken, scuzati
VladG

Salut.

M-am intors, din pacate sad.gif.

Confirm detaliile date de mateimatei mai sus.

Ca drum, am folosit ambele variante descrise mai sus:
dus prin Medgidia si intors prin Harsova.
Ambele variante fix 3 ore, din Titan pana in port la Jurilovka, prin Medgidia cu vreo 15 km mai mult, dar varianta prin Harsova e mult mai interesanta. Dn22, intre Harsova si Jurilovka, prin Slava Rusa e cel mai bun drum pe care l-am vazut in ultimii ani, e GOL si arata super, serpentine, etc, merita incercat. Masina parca sta pe loc. Se scapa si de portiunea naspa de "autostrada". Un pic mai rau e drumul de la Slobozia la Drajna, cam denivelat si cu multe camioane, dar e scurt.

La Portita am fost prima data si am fost impresionat, parca e alta lume. Abia astept sa revin acolo. Am avut vreme buna, sambata seara s-a facut si un imens foc de tabara, cu lemne si stuf.

Sunt si doua minusuri:
cel mai mare - tantarii - rupere - nu puteai sa stai la nici o terasa seara, erai devorat instantaneu. Am folosit restaurantul interior, dar si acolo erau o gramada...
Autan nu facea fata. Un spary in 2 zile am terminat, dar te piscau fix din cm pe care nu ai aplicat, deci cautati ceva mai puternic (daca exista).
Nici la buda nu puteai sa stai linistit, te piscau de c... smile.gif
Daca stati la cort (noi asa ama stat), cautati sa-l puneti langa mare si nu ca noi, langa stuf (bine, nici nu mai erau locuri libere la tarm), tantarii ne-au rupt mult mai rau. Chiar ne-am pus problema sa plecam mai devreme din cauza asta.

Al doilea minus: Preturi mari la mancare si bautura, dar baietii cu barca fac aprovizionare, asta in cazul in care ati plecat nepregatiti.
20 RON traversarea dus, 15 intors, daca mergi cu acelasi (era un particular, Gabi, f. de treaba, ne-a adus si bere, ca noi am luat prea putina smile.gif

Senzatii tari la traversare, daca e vant asa cum a fost sambata. Sunt valuri ca pe mare si te scutura bine.
Nu mergeti cu bac-ul "oficial", merge incet, face 1.5 ore fata de 1 ora cat am facut noi (remorcheaza un tatamai pontonul).

Cazarea 60ron la casutele de pe plaja, un fel de corturi mai mari.
270RON !!!! la vilele cu aer conditionat.

Plaja misto e in afara gardului care inconjoara statiunea, unde sunt corturile, spre far. e foarte lunga zona cu apa pana la gat, pot sta linistiti si cei care nu inoata prea bine.

N-am vazut discoteca renumita, cu fetele ce se produc la bara. Probabil plecasera din cauza tantarilor...

Sper ca Portita sa ramana la fel, sa nu se strice, ca Vama.
spooky51
Pentru cei ce pleaca sau au fost la Sfantu Gheorghe, rog postati impresii.
Am inteles ca in august e un festival de film si ca ar fi de vis acolo.
cornel_t
Fost eu acum 2 saptamani.
Asa in mare drumu e de vreo 310 km pe uscat pana la Mahmudia si inca vreo 60 km pe apa pana la Sf. Gheorghe. Din Bucuresti pe A2 pana la Drajna si pe urma spre Slobozia, Harsova, Tulcea, Mahmudia. De la Mahmudia se ia "vaporul" de fapt un catamaran si se fac vreo 2 ceasuri jumate; masina o poti parca in port la Mahmudia contra unei sume modice de 5 RON pe zi (nu cred ca o pazeste nimeni in banii astia). Drumul pe apa e destul de interesant pt cine nu a mai fost. E de preferat sa mergi cu nave rapide ca alea normale mai ales la intors cand se merge in amonte fac vreo 4 ore jumate link NAVROM
Ca si cazare in Sf. Gheorghe eu am stat la cineva si nu prea stiu, am vazut ca exista niste Vile gen pensiuni dar si unele mai de 4 stele (tip: da o cautare pe google), si ceva gen casute care am inteles ca sunt cam 50 RON pe noapte.
Sf. Gheroghe e un sat ceva mai marisor cu vreo 2-3 blocuri ceausiste, e frumos sa poti face o plimbare cu barca pe canale, plaja e relativ aproape la aprox. 3 km, e si un Trocarici, nu radeti asa se cheama, e de fapt un tractor cu remorca frumos amenajat, care duce turistii pe plaja. Sa ai grija cu tantarii ca eu n-am mai vazut pana acum ceva mai rau; sunt roiuri de tantari kamikaze cu o densitate de nu vezi pe unde mergi, te pisca si cu Autan si cu alte minuni mai dai pe tine. Nu cara mai nimic cu tine ca gasesti cam tot ce vrei la magazinele din sat, ma rog strictul necesar nu tre' sa ai pretentii prea mari, dar apa suc bere, mancare de baza se gasesc la discretie.
Daca mai vrei sa stii si altele intreaba-ma wink.gif
Vacanta placuta
tarzy
ai idee in ce zile pleaca vaporul spre Sf. Ghe? ca la link spune numai de cate ori pe saptamana
cornel_t
Program nave rapide
Click pe Program Nave, cu mentiunea ca daca se ia vaporul din Mahmudia mai trebuie sa adaugi o ora de la plecarea navei din Tulcea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.