Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alarma ciudata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Strength2DSN
Am citit cu atentie toate posturile legate de problemele alarmelor la DSN si nu am gasit nimic care sa semene cu problema mea. De aceea m-am hotarat sa postez si eu (poate am noroc si primesc ceva indicatii valoroase).

Am o DSN Clima cumparata SH dotata cu alarma. Aceasta functioneaza foarte bine, dar, cam o data la 3 saptamani incepe sa "urle" perioada preferata fiind, desigur, noaptea.

Prima data cand am constatat fenomenul (era cam la 2-3 saptamani dupa ce am achizitionat autoturismul) am pus "intamplarea" pe seama zapezii care cazuse din abundenta. Am coborat la masina am verificat numarul de clipiri la led-ul martor (au fost 4) dar nu incercase nimeni sa-mi forteze vreo portiera sau sa demareze.

Dupa acest episod au urmat altele si de fiecare data scenele erau asociate fie cu zapada fie cu ploaia. Asadar am tras concluzia ca este de la umezeala si apa (imi intra apa pe la portiere si pe la chederul hayonului). Am rezolvat problema cu mastic (chedere, hayon, izolatie portiere cu filtre si folii noi, mastic aeroterma, etc). Totusi evenimentele au continuat. Si tot ciclic (la 2-3 saptamani), tot in zilele ploioase (o singura data a fost si cand nu plouase) si tot cu 4 clipiri, desi nimeni nu incerca sa-mi forteze patrunderea in autoturism.

Solutii? Am verificat senzorii volumetrici (am urmat indicatiile de pe Forum) si functioneaza.

Sa incerc o resetare a alarmei urmata de o reprogramare?

Sa incerc sa deschid acea cutie in care este calculatorul de programare a alarmei si sa caut ceva praf, umezeala sau alte corpuri suspecte (tantari, muste sau alte insecte)?


P.S. Si inca un amanunt care vine sa sprijine ideea de ciudatenie: dupa fiecare "alarma falsa" apas pe butonul de la cheie pentru a o opri. Alarma nu se opreste ci isi face un ciclu complet (15-20 de secunde). Abia atunci face o pauza scurta in care trebuie sa apas pe butonul de la cheie. Daca nu reincepe un nou ciclu de alarmare. Dupa ce reusesc s-o linistesc dau sa inchid masina si - supriza - inchiderea centralizata functioneaza dar Alarma NU. ...si trebuie sa mai astept doua sau trei zile ca sa "revina" (un bip la deschidere si doua la inchidere).

Sper sa nu primesc injuraturi pentru aceasta lunga povestire dar am precizat toate elementele relevante.
DragosP
Păi dacă zici că se întâmplă când plouă, verifică tot ce însemnă conexiuni la contactoarele de la uși, hayon și capotă motor.
Alarma nu ți se armează pentru că ea consideră că ai încă activă condiția care a declanșat-o, în spetă contactorii respectivi.
Strength2DSN
QUOTE(DragosP @ 16 Jul 2006, 20:14)
Păi dacă zici că se întâmplă când plouă, verifică tot ce însemnă conexiuni la contactoarele de la uși, hayon și capotă motor.
Alarma nu ți se armează pentru că ea consideră că ai încă activă condiția care a declanșat-o, în spetă contactorii respectivi.
*




Este plauzibila explicatia ta privind motivul "nearmarii" alarmei. Totusi apa nu mai intra in autoturism (am rezolvat problema ) si nu prea vad pe unde ar putea declansa senzorii alarmei. In plus, faptul ca imi clipeste de 4 ori (tentativa de demaraj) mi se pare ciudat.
klaus
Si eu zic ca este o problema de umezeala. Ar putea fi chiar la UCE alarma, sau la conectorul lui.
Strength2DSN
QUOTE(klaus @ 16 Jul 2006, 22:43)
Si eu zic ca este o problema de umezeala. Ar putea fi chiar la UCE alarma, sau la conectorul lui.
*



si eu banuiesc la fel...dar ma intreb cum naiba sa-i dau de cap sad.gif ...pentru ca, din cate am inteles e scump sa achizitionez unul nou, iar sa renuntz la alarma nu as dori (au fost cateva autoturisme "sparte" in cartierul unde locuiesc, iar reactia Politiei si argumentele aduse pot fi plasate lejer in zona absurdului si a hilarului grotesc).

Oare daca desfac acel UCE alarma se poate intampla ceva rau? (am ceva experienta in depanarea circuitelor electronice, tv, etc). A mai executat cineva aceasta operatiune?
madkat
da, am depanat vreo 2 UCE-uri de SRN Confort - am remediat legaturile intre stecherul cel mare si albastru si placa
daca il desfaci cu grija nu ai ce strica
bafta
DragosP
@madkatweb: aici era vorba de UCE alarmă, da' oricum se poate încerca.
În altă ordine de idei, Strength2DSN, eu n-aș fi chiar așa de categoric că nu intră apă-n mașină. wink.gif
Strength2DSN
QUOTE(DragosP @ 17 Jul 2006, 19:20)
@madkatweb: aici era vorba de UCE alarmă, da' oricum se poate încerca.
În altă ordine de idei, Strength2DSN, eu n-aș fi chiar așa de categoric că nu intră apă-n mașină. wink.gif
*




salutare. ai mare dreptate. am constatat-o chiar azi. dupa trei zile de ploaie deasa am mai gasit ceva apa pe presurile din cauciuc din fata...mai ales in dreapta....nu stiu pe unde naiba mai intra (am pus mastic atat la chedere cat si la aeroterma, am izolat portierele cu folie si filtre) ....foarte putina din fericire, dar AM GASIT. Totusi sunt multumit ca mochetele sunt (inca) uscate. mai ales ca le-am scos acum o luna si le-am spalat (inainte de a-mi "mastica" autoturismul). sa speram ca aceasta cantitate limitata de apa nu va capata noi proportii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.