Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare culoare masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
lucciole88
am si io o intrebare ...mi-am luat o supernova si e galbena .......ca la bani care ii aveam io nu am gasit altceva sau pe altaculoare ....si as vrea sa ii schimb culoare si nu am nici cea mai vaga idee cat mar costa si daca se merita smile.gif ....si inca ceva am vazut la cineva mai demult ca deschidea portbagaju din telecomanda biggrin.gif tot la supernova ma refer tongue.gif si ar fi ceva ...sa nu mai stau cu cheie toata ziua smile.gif) .... cine stie poate ma ajuta si pe mine ...ms
free_fiber
Revopsitul e peste 1000e cu tot cu demontare, montare, materiale.
deschiderea portbagajului e cam 30-40ron in targ la vitan la Tornado. Trebuie sa ai pe telecomanda alarmei buton special, altfel iti pui baietii buton doar in interiorul masinii.
dadu221
vopsitul nu se merita !! mai bine o vinzi si iei alta . In legatura cu deschiderea pt portbagaj nu iti tre nici o telecomanda .. sau ma rog depinde cu o vrei pentru ca la mine se deschide cu usile apasand butonul de pe cheie de la centralizata. deci cand is usile deschise e deschis si portbagajul. Actuatorul il bransezi la deschiderea de la una din usile de pe spate. Acum daca tu vrei deschidere separat de usi (desi eu zic ca priam varianta e cea mai practica) iti poti pune un buton in bord cum sunt cele micute rosii de alarma avand avantajul ca is f mici si discrete si le poti " ascunde" mai usor.
AlinREHAU
Pai cum e legat la ic a masinii ? asta inseamna cand deschizi usile se deschide si haionul ?
XMihai
QUOTE(free_fiber @ 20 Jul 2006, 23:38)
Revopsitul e peste 1000e cu tot cu demontare, montare, materiale.
*



Sa fim seriosi....un prieten taximetrist si-a vopsit masina din gri in galben si la costat aprox 1000 RON.

QUOTE(dadu221 @ 23 Jul 2006, 11:37)
vopsitul nu se merita !! mai bine o vinzi si iei alta . In legatura cu deschiderea pt portbagaj nu iti tre nici o telecomanda .. sau ma rog depinde cu o vrei pentru ca la mine se deschide cu usile apasand butonul de pe cheie de la centralizata. deci cand is usile deschise e deschis si portbagajul. Actuatorul il bransezi la deschiderea de la una din usile de pe spate. Acum daca tu vrei deschidere separat de usi (desi eu zic ca priam varianta e cea mai practica)  iti poti pune un buton in bord cum sunt cele micute rosii de alarma avand avantajul ca is f mici si discrete si le poti " ascunde" mai usor.
*



daca numai ce a cumparat-o? cum vrei sa o vanda?
iar despre actuatorul de la hayon....cam nasol de cum zici tu ca il ai legat.
NYC
vopsit 11 mil alb nova + montat la loc ce era pe ea, nu avioane ce se zice de 100000euro
Andy_ACS
Depinde de vopsitorie, una calumea cu cuptor, plus pregatire calumea de vopsire costa mult. O "spoiala" poti sa o faci cu 5-6 milioane, tu decizi.
Eu as lasa-o cu culoarea ei, e foarte frumoasa si galbena, doar sa nu aiba rugina si zgarieturi.
Bafta!
dantes
La service autorizat dacia, o revopsire completa, doar manopera, costa aprox.1.000 roni. Plus materiale, ajungi la vreo 1.500 roni. Repet..la service autorizat. adica si cuptor si vopsit, echipat dezechipat, etc... De atat trebuie sa ma pregatesc si eu, ptr. ca se simte nevoia acuta la tabla din dotare...
dadu221
confirm 1000 ieuroi vopsitula dsn .. acum depinde in ce serviceuri ati fost voi . in vine fiecare unde crede de cuviinta ca oricum ai mari sanse ca in mai putin de un an sa se umfle vopseaua.doar traim in romanica.
Legat de deschidere.. am deja un an de cand la maine functioneaza asa cum am descris ..portbagajuil se deschide si se inchide in acelasi timp cu usile , direct de la butonul de IC de pe cheie si e foarte util. xmihai nu am ajuns inca sa vad partea nasoala dar in fine te cred pe cuvant smile.gif.
revenind lavopsea am vopsit eu dacia 1300 la cuptor la service si apoi am vandut-o de necaz in 6 luni cand am vazut ca iese rugina la iveala si ca la spalat s-a cojit vopseaua in anumite locuri . deci cuptoru` ala chiar nu e asa mare sfaraiala. Mentaliatea e de baza. S`apai ma ofer sa inghit una bucata volan in starea luid e gratie daca gasiti vreun service care sa pregateasca tabla asa cum trebuie... decapat degresat de.. mai stiu eu ce cu solutii. si eu as avea nevoi de o vopsea micuta la praguri acolo unde sar pietricelele la DSN dar ma doarcapu` cand ma gandesc si nu e vb de bani . deh , si eu , om frustrat dupa cum se vede !
AlinREHAU
Salut , daca ai deschiderea haionului pe butonul care deschide usile , haionul iti sare in sus cand apesi butonul sau trebuie sa apesi tu butonul de pe haion ... ca daca iti sare , trebuie de fiecare data cand deschizi masina sa te duci sa reinchizi haionul . La mine sare putin ( putin adica nu se observa ca e deschis ) si apoi trag de el in sus si se ridica ...
virtualu
nu.. adica depinde... nu e normal ca de cate ori deschizi usile sa sara si haionu, ci doar sa se deschida... apoi te duci si apesi pe buton daca vrei sa unbli la portbagaj... asa are un prieten...
AlinREHAU
Da asa am eu la break (doar se descuie ), dar la supernova daca intra 12 v pe actuator sare haionul . alimentarea actuatorului de pe haion se face direct de pe alarma care pe pager are buton "dedicat" cand tin apasat butonul mai mult de 2 sec sare haionul .
dadu221
QUOTE(AlinREHAU @ 27 Jul 2006, 01:04)
Da asa am eu la break (doar se descuie ), dar la supernova daca intra 12 v pe actuator sare haionul . alimentarea actuatorului de pe haion se face direct de pe alarma care pe pager are buton "dedicat" cand tin apasat butonul mai mult de 2 sec sare haionul .
*



.... zicem io acus ce sare la supernova... tu stii care e diferenta intre supernova si logan ??? la supernova nu sare nimic tre` sa apesi tu pe buton dar nu tre sa mai bagi cheia. de ex la mine am anulat posibilitatea deschiderii cu cheie a haionului. in fine. vadca esti din bacau asa ca ma ofer sa imi fac un pustiu de bine si sa iti arat cum functioneaza si de asemeni ma ofer si sa iti spun daca la tine in talon scrie supernova sau nu wink.gif no offense
AlinREHAU
Chiar as vrea sa ne intalnim daca nu ma crezi ca sare haionul si nici nu trebuie sa ma ating de butonul haionului , doar apas butonul de la pager, ridic haionul in sus si gata . scrie R52315 SUPER NOVA cam tot aia ... smile.gif alinrehau@yahoo.com
Am revenit si cu multumiri celui care a facut acest tutorial foto pe care l-am urmat cand am montat deschiderea din telecomanda .Se gaseste la http://bc77liv.home.ro/des_port.html . Cand alimentezi actuatorul , acesta face ceea ce ar trebui sa faca butonul si anume sa traga tija care deblocheaza piedica incuietorii .
dadu221
cred ca o sa-ti propun un schimb de experienta ca m-ai facut curios smile.gif. s-a notat mailul.
Tince1290
readuc la viata acest topic antic, vechi si dedemult...pentru a nu deschide altul pe aceasi tema...vreau sa schimb culoarea masinii...nu ma intereseaza cat costa vopseaua, manopera etc....ci ma intereseaza cat costa schimbatul actelor si cat e de umblat pentru asta si care e mai exact procedura....multumesc
Maskatu
De pe siteul rar...

Dupa vopsirea vehiculului in culoarea preferata, trebuie sa va prezentati la sediul unei reprezentante R.A.R. pentru modificarea culorii in cartea de identitatea vehiculului.

Actele necesare la R.A.R. pentru modificarea cartii de identitate a vehiculului (C.I.V.) sunt:
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- act de identitate solicitant;
- cartea de identitatea vehiculului.

Mentionam ca pentru modificarea culorii in cartea de identitate a vehiculului este necesara obtinerea in prealabil a unei programari, la numarul de telefon 021 9672, in cazul cand va hotarati sa veniti cu autovehiculul la reprezentanta R.A.R. Bucuresti.

Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30

Link RAR
91_CTL
O taxa la CEC de 35lei si autentificare RAR 80 LEI + sa-ti scrie in cartea masini (care nu stiu cat este, da oricum in jur de 30 lei)
Maskatu
Tince, culoarea masinii tale este foarte frumoasa. De ce sa o schimbi? Plus de asta nu are nevoie de o revopsire totala doar pentru 2-3 puncte de rugina. O vopsire ca la carte cu cuptor, demontat geamuri, parbriz, luneta, etc sare de 1000 de euro.
Tince1290
mersi de sfaturi....inca nu sunt hotarat daca schimb culoarea....dar am vrut sa stiu ce si cum ca peste o luna urmeaza revopsirea....masina nu necesita o revopsire completa....dar....trebuie sa fac toate 4 aripile pentru ca au rugina....bara fata pentru ca se exfoliaza...capota pentru ca are mici puncte in bot unde au dat pietrele...si deja e jumate de masina....daca o vopsesc pe piese sigur o sa se cunoasca o diferenta...

cat despre locul in care o vopsesc....este un atelier...nu are cuptor insa chiar si asa....pe mine ma intereseaza sa ma mai tina tabla vreo 5 ani...pentru ca doar atat planuiesc sa mai tin masina....nici mai mult nici mai putin...o vopsire adevarata....de aceea de 1000 de euro tine mai mult de atat....deci este o investitie fara rost....

asadar...masina va fi revopsita intr-un atelier....la o cunostinta de-a unui prieten de-al meu....voi duce masina acolo cu interiorul complet demontat + de pe exterior bandouri praguri false si alte prostii...de restul chestiilor (demontare portiere, aripi, bare etc) se va ocupa amicul meu...manopera la vopsire este 800 de lei...+ pretul vopselei + pret pentru tinichigerie....deci o sa ies undeva la jumatatea pretului spus de tine....chiar mai putin...deci pt mine e ok...si e cea mai buna solutie....credeti-ma ca m-am tot gandit cum e mai bine si asa e cel mai bine
marianmn
si la ce culoare te-ai gandit ? neagra ? cool.gif
Tince1290
da 04.gif

dar negru normal...lucios....nu negru mat tongue.gif
marianmn
cum are LeonLed
Tince1290
nu chiar...a lui bate spre albastru din cate stiu eu.....eu m-am inspirat dupa asta:


[attachmentid=1627728870]
marianmn
ii ok ... nu pot sa zic k imi place asa de mult cum da negru pe dsn, dar poate e si din cauza ca nu prea am vazut prea multe supernove negre si de aia. dar daca tie iti place asta e cel mai important. si eu m-am cam plictisit de culoarea gri, dar e mai usor de intretinut
Tince1290
pai si mie imi place cum arata pe gri...dar la fel...m-am cam plictisit....parca as schimba ceva...si negru imi place la fel de mult....si daca tot o revopsesc complet...parca as schimba si culoarea...ca alta sansa nu o sa mai am sa fac asa ceva....plus ca ar fii mai speciala biggrin.gif....cel putin pentru cluj tongue.gif
coco_blondu
e de vanzare aia din cate stiu:P:D
and_rei
eu as face o rosie sau gri ca a ta tince.da bine cu jantele

pe onyx l-a costat 6 milioane la supernova aia rosie biggrin.gif.

eu azi cred ca le dau un polish biggrin.gif
cristio_79
QUOTE(marianmn @ 12 Jun 2011, 04:29)
si la ce culoare te-ai gandit ? neagra ?
*


QUOTE(Tince1290 @ 12 Jun 2011, 13:02)
da
*


Baga-ti mintile-n cap. O sa blestemi ziua in care ai facut-o neagra.
Cat umbli pe drumuri si banii pe care-i cheltui sa schimbi culoarea, mai bine gasesti un atelier mai de Doamne ajuta, demontezi tu tot ce se poate demonta acasa si o vopsesti toata in culoarea actuala. Macar exteriorul daca nu vrei sa demontezi tot de pe ea, izolata bine si nu scoti decat culisele si periile geamurilor si restul componentelor cum ar fi faruri, triple spate, barele, stergatoarele, eventual si manerele usilor.
Tince1290
o sa iau in considerare sfatul....mersi...ma gandesc si eu ca desi teoretic e simplu totul...practic...traim in romania....saptamana trecuta am fost sa fac un itp...si desi eram programat la 11 am terminat pe la 2 jumate....imi dau seama ca e complicat...inclin totusi mai mult spre a nu schimba culoarea....dar am intrebat doar ca sa stiu in cazul in care ma hotorasc in cele din urma sa o fac tongue.gif
and_rei
eu o am pe asta neagra si crede ma azi am spalat o la mine la facultate si cand am ajuns acasa deja era praf pe ea.acum a plouat un pic du te si vezi maine ca zici ca nu am mai spalat o de un an biggrin.gif

@negru e pretentios,dar si frumos.eu asa am vrut sa o iau stiind ce o sa ma astepte.da nu mi pare rau biggrin.gif
Maskatu
QUOTE(Tince1290 @ 12 Jun 2011, 02:09)
mersi de sfaturi....inca nu sunt hotarat daca schimb culoarea....dar am vrut sa stiu ce si cum ca peste o luna urmeaza revopsirea....masina nu necesita o revopsire completa....dar....trebuie sa fac toate 4 aripile pentru ca au rugina....bara fata pentru ca se exfoliaza...capota pentru ca are mici puncte in bot unde au dat pietrele...si deja e jumate de masina....daca o vopsesc pe piese sigur o sa se cunoasca o diferenta...
............

asadar...masina va fi revopsita intr-un atelier....la o cunostinta de-a unui prieten de-al meu....voi duce masina acolo cu interiorul complet demontat + de pe exterior bandouri praguri false si alte prostii...de restul chestiilor (demontare portiere, aripi, bare etc) se va ocupa amicul meu...manopera la vopsire este 800 de lei...+ pretul vopselei + pret pentru tinichigerie....deci o sa ies undeva la jumatatea pretului spus de tine....chiar mai putin...deci pt mine e ok...si e cea mai buna solutie....credeti-ma ca m-am tot gandit cum e mai bine si asa e cel mai bine
*


Nu schimba culoarea! De ce sa te complici atat de mult? Gandeste-te la un singur lucru... de vopsit la exterior (adica ce se vede) se vopseste imediat, insa ce faci cu pragurile pe interior, ce faci cu compartimentul motor, si cu restul locurilor? O sa fie greu de "mascat" vechea vopsea. Asa daca o faci aceasi culoare, nu iti mai bati capul cu interioarele.

800 de lei doar pentru manopera de vopsit nu ar fi mult insa ramane de vazut cu tinichigiul. Probabil nu iti va lua mult cum fac astia de prin bucuresti unde mie mi-au cerut 1000-1500 pentru aripile spate.

Se poate vopsi si pe piese insa este scump la service cu cuptor, cam 250-350 lei/piesa, iar restul pieselor se iau la polish sau se vopsesc pierdut sa nu se vada diferenta, dar asta necesita deja ceva pricepere...

QUOTE(ianys_andrey @ 15 Jun 2011, 09:39)
eu as face o rosie sau gri ca a ta tince.da bine cu jantele

pe onyx l-a costat 6 milioane la supernova aia rosie biggrin.gif.


eu azi cred ca le dau un polish biggrin.gif
*


Da... si era scursa vopseaua pe toate elementele. Si avea vopsite bonus si proiectoarele, parbrizul, luneta, geamurile laterale....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.