Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conectare IRDA telefon mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
RoboCor
apropo - ca vad ca va pricepeti. am un nokia 7650 si vreau sa-l conectez la calculator prin irda. mi-am cumparat un cablu pe usb si nu merge , am testat telefonul pe un laptop si merge. de unde-mi cumpar un cablu irda pe serial? sau spuneti-mi si mie cum sa mi-l fac daca se poate. thx
calinp
atunci cand configurezi prg de pe calc pentru irda, el foloseste portul de pe placa de baza... configureaza-l pentru conexiune usb. eu nu am incercat niciodata chestia asta, asa ca nu sunt sigur ca functioneaza 100%. totusi, incearca si asa...
sstanescu
Rog mutarea problemei pe alt topic.



RoboCor, si eu in prima faza am zis ca nu merge. Incearca urmatorul lucru: Du-te in device manager, identifica adaptorul infrared, merfi in advanced, si acolo la InfraRed Transceiver Type fa teste cu toate celelalte din lista: SigmaTel 4000, SigmaTel 4012, Vishtray TFD. Mie mi-a mers cu ultimul, nu cu cel implicit.
RoboCor
ok. incerc si te anunt.
RoboCor
am incercat si cum ai zis tu. tu ai avut nokia 7650 cu aparatul din poza? daca da ajuta-ma , zi-mi si mie ce driver, pasii pe care i-ai facut. uite doua poze am atasat. multumesc. scuzati off-topic-ul.
sstanescu
Un rahatel d-asta de adaptor am avut si eu (aproximativ) si mai am un altul luat de la Tape Computer(tot USB, insa mai butucanos si cu cablu de vreu 1,5 m). Din nefericire nu acelasi model Nokia a fost implicat. Atentie insa: daca nu ti-l vede de loc... nu stiu ce sa zic. Macar cu unul dintre tipuri selectate din Device Manager ar trebui ca Windows-ul in primul rand sa-ti detecteze telefonul pus in proximitate. Tie nu ti-a mers cu nici unul din cele trei?
Tudor B
Si eu m-am lovit de aceasta problema: am un N7650 si am vrut sa-l conectez la calc. Am cumparat un port infrarosu cu conectare pe port serial (are cd cu pasii de instalare) si cu programul "Pc suite for Nokia 7650" de pe cd-ul telefonului, imi conectez telefonul. Device-ul a costat 1.5 mil si l-am cumparat de la AT Computers.
sstanescu
excat ca asta al lui Tudor B am si eu unul. Toata smecheria sa mearga legatura si sa fie stabila (!) e din driverul asta generic al windows-ului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.