Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Deduceri pentru reabilitarea termica si amenajarea locuintei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
lucman72
Stie cineva in ce lege gasesc asa ceva?

Sau stie cineva ce suma sau procent se deduce din impozitul globbal?
liviu`s
Nu se deduce deocamdata nimica. Se asteapta adoptarea unei hotarari a Guvernului in acest sens.
Marty
Ba da, se deduce!!! Se deduce ca unii oameni nu se mai ajung cu salariul asa ca mai trebuiesc niste spagi barosane! "le-ar neamu' al dracu', nu-i mai satura Dumnezeu! 022.gif
lucman72
Stiti cumva si suma sau cota in care se deduce?
litza
Din cate stiu nu cred ca se deduc inca. Erau niste zvonuri .. pre-electorale. Dar primariile/autoritatile locale pot adopta masuri de scutire a impozitului datorat pe cladire.

In TM s-a luat o asemenea masura, dar procedura e super greoaie si scutirea era de maxim 20% din valoarea investitiei si maximul impozitului datorat. Acuma pt ap meu impozitul este de 1 milion si nu stiu daca se merita toata alergatura pt scutirea aia. Plus ca daca voiam anu asta sa modernizez trebuia sa anunt pana prin 30 oct 2003, sa vina ei sa vada inainte si dupa modernizari si bullshituri din astea. bleah
liviu`s
QUOTE
Stiti cumva si suma sau cota in care se deduce?

Suma care se va deduce este prevazuta in Codul fiscal:

Art. 86. - (1) Venitul anual global impozabil se stabilește prin deducerea din venitul anual global, în ordine, a următoarelor:



a) pierderi fiscale reportate;

cool.gif deduceri personale determinate conform art. 45;

c) cheltuieli pentru reabilitarea locuinței de domiciliu, destinate reducerii pierderilor de căldură în scopul îmbunătățirii confortului termic, în limita sumei de 15.000.000 lei anual, conform procedurii stabilite prin hotărâre a Guvernului, la inițiativa Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului;

d) prime de asigurare pentru locuința de domiciliu, în limita echivalentului în lei a 200 euro pe an;

e) contribuții la schemele facultative de pensii ocupaționale, în limita echivalentului în lei a 200 euro pe an;

f) contribuții pentru asigurările private de sănătate, cu excepția celor încheiate în scopuri estetice, în limita echivalentului în lei a 200 euro pe an;

g) cotizația de sindicat plătită potrivit legislației în materie.

(2) Venitul anual global cuprinde, după cum urmează:



a) venitul net din activități independente;

cool.gif venitul net din salarii;

c) venitul net din cedarea folosinței bunurilor.
paulp
QUOTE


d) prime de asigurare pentru locuința de domiciliu, în limita echivalentului în lei a 200 euro pe an;  

Cum, daca eu am asigurare la casa, pot sa-mi scot o parte din parale din impozit :shock: ?

Unde tre sa duc copia dupa contractul de asigurare? icon_twisted.gif
igs
pai deocamdata nu e prea clar cum se va face dar ca regula generala este ca la finele anului intocmesti declaratia cu impozitul pe venit global si o depui pana la 31.05 a anului urmator la fisc.

impreuna cu ea depui documentele din care sa rezulte ca ai facut cheltuielile respective (asigurare, reabilitare termica, etc) si in baza lor fiscul iti recalculeaza impozitul si te cheama sa iti dea niste bani inapoi. asa cum s-a spus mai sus procedura nu e inca stabilita dar cred ca va fi pana la 31.05.2005 cand poti cere reducerea de impozit pt 2004. iar banii ii primesti inapoi pe undeva prin toamna - iarna 2005.

sper ca nu v-am zapacit de tot.
paulp
igs, nu m-ai zapacit, dar eu ca simplu contribuabil care traieste din salariu, nu depun alta declaratie cu de venituri decit cele din salariu, iar faptul ca metodologia nu e stabilita si ca tot eu umblu de-mi sar ochii din cap pentru niste acte pe care ar fi foarte simplu sa le depun la contabilitate (o data ce nu completez alta declaratie de venituri suplimentare) mi imi miroase a CAMPANIE ELECTORALA 022.gif adica PUTE icon_twisted.gif
bertro
dezgrop topicul asta pt ca se apropie luna mai si as vrea si eu sa-mi scot din banii dati pe geamuri in septembrie 2005.

intrebarile mele sunt:
- mai e valabila legea respectiva?
- avand in vedere ca lucrez la un singur angajator (si deci nu primesc formularul de declaratie de venit), unde depun factura respectiva (recte: la contabilitate la locul de munca sau ma duc la admin financiara si depun o declaratie separat de ce depun cei de la servici?)

rog pe cineva care a utilizat programul asta sa ma lumineze.
merci.
litza
Toate informatiile necesare si toate formularele pentru anul acesta au aparut recent pe siteul Directiei de finante Timis.

De aici le-am consultat eu ca sunt bine explicate. Legea e aceeasi peste tot. wink.gif

De la angajator primesti fisa fiscala. Pe langa aia completezi declaratia 200 parca unde scri la rubrica resp suma cheltuita pentru reabilitare, anexezi copii dupa facturi si cred ca mai trebuie o declaratie daca ai cumparat materiale si ai facut tu singur lucrarea.

Recomand totodata completarea fisei 230 cu cei 2% wink.gif
ursul-alb
Poate dai un link mai concret sau niste instructiuni de navigare prin site-ul ala...
Slider
Litza ce link e ala care l-ai dat catre directia de finante timis ca pe mine ma duce la un site de pariuri sportive?
litza
@slider: nu stiu ce sa zic. Mie imi deschida pagina care trebe. Na scrie tu: www.dgfptm.ro

La sectiunea formulare -> Declaratii privind impozitul pe venit ajungeti la o pagina luuuuuuunga unde gasiti toate formularele pdf si la fiecare explicatii cum se completeaza.

Nu pot sa dau link direct ca site-ul e cu frame-uri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.