Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea drumurilor - Dobrogea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
laurian
Stie cineva cum e drumul Eforie Nord-Techirghiol-Medgidia ?
Poate fi folosit ca ruta alternativa duminica dupa masa, la revenirea spre Bucuresti?
laurian
Constanta-Navodari-Istria-Tulcea - e OK
Tulcea- Harsova - foarte bun;
bunicu
Braila - Smardan (BAC) - Constanta este drum OK, foarte liber, ideal de mers la mare.

Atentie, portiune execrabila 5-10 km ( plina de gropi ) daca nu ma insel pe linga Horia (dupa ce trec dealurile )
emilab
Stimati colegi cine stie stare drumului Tulcea-Galati ?
Orarul bacurilor de traversare 23 August-Galati
Multumesc anticipat
dragos.avramescu
@laurian

eu iti sugerez Techirghiol-Topraisar-Cobadin-Adamclisi-Ostrov-Calarasi. E deosebit, chiar daca e mai lung si mergi mai incet, mai stai si la bac; ai ce vedea.
Drumul e fara gropi, totusi e cam valurit. Poti sa mergi lejer cu 100, mai mult nu prea am incercat.
laurian
L-am facut acum vreo 2 ani. E frumos.

Azi am facut Techirghiol-Topraisar-Cobadin-Medgidia.
Drumul liber, in stare buna ( foarte buna, pe alocuri, in altele cu niste gropi).

Am stat 20 de minute, de la Eforie Sud pana la intersectia spre Techirghiol, asa ca acolo am luat-o la stanga, sa vad si drumul asta.

E mai lung, si poate ia in conditii normale ceva mai mult, insa cand se merge bara la bara spre Constanta, cred ca e mai bine pe aici.
Tot am prins Medgidia-Fetesti aglomerat, si nu am plecat anume duminica., sa nu fie asa aglomerat.
YRX
Stie cineva cum se mai prezinta drumul DN22A Harsova - Tulcea?
cmandrei
In continuare, foarte bun si bun.
fost membru
Constanta - Tulcea..... JALE (mai ales pe portiunea de la Baia la Tariverde)
Constanta - Valu - A2.... Bun
Constanta - DN2A - Bucuresti... Bun
Constanta - Mangalia ... Bun
Constanta - Adamclisi ... Bun (spre slabut)
Constanta - Corbu - Tariverde ( nu am mai mers de anul trecut pe acolo, daca nu au aparut gropi si nu cred ca au aparut ca nu-i trafic greu) ...Slabut (denivelari)
Tulcea - Galati... Bun
Tulcea - Nalbant - Macin -Braila ... Slabut (nu sunt gropi dar sunt denivelari)
Tulcea - Murighiol ... Slabut (tot asa, denivelari)
cmandrei
Constanta - Tulcea ... mi se pare Bun si Slabut (in Tariverde spart dar se repara) ... gropi ocolibile ...

(DJ223) Cernavoda - Capidava - Topalu - Horia - Saraiu = bun ... denilevari pronuntate pe alocuri dar fara gropi ... drum cu circulatie "minima"
fost membru
Da, acum s-a mai remediat (peticit), daca peticele erau si in acelasi plan cu soseaua era super. icon_mrgreen.gif

einstein1984
Harsova-Tulcea e bun, uneori asfalt cam lustruit dar fara gropi sau ondultaii
Tulcea Murighiol e nou si impecabil, insa sunt vreo 3-4 zone de lucrari (cateva zeci de m cel mult) unde se ocoleste pe langa sau nu e asfalt. Iesirea din Tulcea spre Murighiol e teroare.
tuborgx2
Cum se prezinta drumul Cernavoda-Adamclisi-Cobadin-Topraisar-Mangalia.Vreau sa il folosesc ca alternativa la clasicul Cernavoda-Constanta-Mangalia
Steel Tormentor
Cernavoda - Ion Corvin - acceptabil
Ion Corvin - Cobadin - acceptabil
Cobadin - Topraisar - nu stiu - cred ca bun
Topraisar - Negru Voda - excelent
Negru Voda - Mangalia - acceptabil

Prin acceptabil intelege si tu ce vrei; sunt drumuri judetene, mai peticite din loc in loc, mai cu denivelari. Nu sunt drumuri de gonit cu peste 80-100 km/h. Te "racoresti" pe Topraisar - Negru Voda daca prinzi liber smile.gif. Partea buna este ca nu va fi monoton traseul.
vic24
Acum ceva vreme (cand am fost ultima data p-acolo) de la Nicolae Balcescu spre Harsova erau portiuni proaste si portiuni distruse complet (se punea macadam peste asfalt.....era jale). CUM MAI ESTE ACUM ??? dry.gif
tuborgx2
QUOTE(Steel Tormentor @ 21 Jun 2010, 17:43)
Cernavoda - Ion Corvin - acceptabil
Ion Corvin - Cobadin - acceptabil
Cobadin - Topraisar - nu stiu - cred ca bun
Topraisar - Negru Voda - excelent
Negru Voda - Mangalia - acceptabil

Multumesc de informatii.Eu merg pina Venus si o sa folosesc ruta Topraisar-Techirghiol-Eforie.Am vazut pe harta un drum Topraisar-Tuzla.Este asfaltat,practicabil?
ct-03-tvy
harsova-constanta cica au turnat nou,.ce folos de 2 cm- pe alocuri au inceput sa apara gropile deja dry.gif

constanta-agigea-techirghiol-eforie -mangalia - e bun drumul- asfaltat recent-calitativ icon_mrgreen.gif
martiz
Vreu in week-end sa dau o fuga la Navodari, stie cineva cum e "scurtatura" Castelu - Lumina - Navodari?
Steel Tormentor
E varza pe unele portiuni, dar te scuteste de multi km in aglomeratie.
Batrânul
Te scuteste si de taxa de bariera de la Mamaia... smile.gif
cmandrei
Tulcea - Murighiol = foarte bun DJ222C (parca)

(iesirea din Tulcea e sparta si in lucru dar de la vreo 50m de semnul de iesire din Tulcea este refacut si fain fain smile.gif - ingust pe alocuri totusi dar oricum nu e cine stie ce trafic)
tynn
QUOTE(tuborgx2 @ 21 Jun 2010, 17:25)
Cum se prezinta drumul Cernavoda-Adamclisi-Cobadin-Topraisar-Mangalia.Vreau sa il folosesc ca alternativa la clasicul Cernavoda-Constanta-Mangalia
*


Cobadin -Topraisar este destul de prost, am fost eu de curand, insa accesibil.
Topraisar - Mangalia nu merge decat prin Negru -Voda sau prin Techirghiol -Eforie Nord si drumul clasic. Ar fi o scurtatura din Amzacea faci stanga spre Pecineaga si de-acolo iesi in drumul de Mangalia la 23 August. INSA ATENTIE! vreo 15 km sunt neasfaltati! Se lucreaza de cativa ani la drum, insa stim cu totii mersul lucrurilor in tara asta...
Parerea mea este sa mergi tot pe ruta clasica chiar daca este mai aglomerat, calitatea drumului este f.buna. Si este si cel mai scurt traseu.
Daca vrei sa schimbi peisajul si te incumeti la putin off-road, merge si varianta Cobadin - Topraisar - Amzacea - Pecineaga - 23 August.
Drum bun!
Steel Tormentor
QUOTE(cmandrei @ 30 Jun 2010, 14:49)
Tulcea - Murighiol = foarte bun DJ222C (parca)

(iesirea din Tulcea e sparta si in lucru dar de la vreo 50m de semnul de iesire din Tulcea este refacut si fain fain smile.gif - ingust pe alocuri totusi dar oricum nu e cine stie ce trafic)
*



Murighiol - Enisala - Babadag ai incercat? smile.gif
cmandrei
Nu ... dar parea ca este reabilitat ... asa de la un capat smile.gif
emilab
Ceva noutati despre starea drumului - scurtatura : Castelu-Ovidiu?
VladG
Stie cineva ceva despre drumul Dj222N?
Pleaca de pe canalul Sfantu Gheorghe, de vis-a-vis de Baltenii de Sus si se termina la Crisan, pe Chilia, dupa 64km prin inima Deltei.
Cel putin asa apare figurat pe harta Garmin. Banuiesc ca ar fi ceva pe un dig.
Traseul vazut pe Google Earth nu arata deloc a drum decat pe unele portiuni. Deci cum e de fapt? A fost cineva pe el?
Mi s-ar parea un super traseu ptr o tura MTB de o zi.
Asta a rezultat din exportul din Garmin:
http://www.bikemap.net/route/632628
alexdan
Dar de Ceamurlia de Sus - Beidaud - Sarighiol de Deal - Ramnicu de Sus - Ramnicu de Jos - Gradina stie cineva ceva?

Apoi in continuare ar fi 2 variante Gradina-Pantelimon-Galbiori-Tepes Voda-Silistea-Cernavoda(de asta nu stiu nimic) sau Gradina-Cheia-Targusor-N.Balcescu(pe care il stiu ca e ok), apoi as putea sa o iau pe Tepes Voda-Silistea-Cernavoda (exact ca in varianta anterioara) sau Dorobantu-Tortoman-Mircea Voda(de care nu stiu nimic)

A mers cineva macar pe portiuni din drumul mentionat de mine?

Multumesc anticipat!

UXE
vreau sa plec duminica spre Tulcea.. cum se circula? sa o iau pe A2?

Steel Tormentor
"Circulatia pe DN 22C va fi intrerupta timp de un an, incepand din 10 ianuarie 2011, din cauza lucrarilor de reabilitare a podului si viaductelor peste canalul navigabil Cernavoda, a anuntat Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR)"

http://www.ziare.com/stiri/drumuri/dn-22c-...rnavoda-1065122

Daca e adevarat ce zic astia prevad un an de cosmar pe drumurile Constantei.
vic24
este bine ca se repara din temelii acele poduri, desi am doua idiotenii de semnalat:
1. puteau inchide dupa ce terminau autostrada, macar pe un fir, si dadeau drumul provizoriu si pe acel fir (pt camioane);
2. dureaza 1 AN ?????????? 1 pod si un pasaj microscopic ????????????? blink.gif mad.gif ph34r.gif

va fi jale pe drumul de harsova...camioane...
noi cu auto mici, mergem prin cernavoda, no problem
SorinCT
Si-asa era jale de la Cernavoda spre CT...
dantes
Care mai stii cum e drumul intre Tulcea si Murighiol?
FiveThreeFive
In 21 apr. 2011, intr-un articol din ziarul Adevarul, se preciza:
"Drumurile județene 381 (Medgidia - Valea Dacilor - Ciocârlia de Sus), 308 (Ciocârlia de Sus - Lanurile - Mereni) și 309 (Mereni - Topraisar) sunt reabilitate din banii alocați de Ministerul Dezvoltării Regionale și Consiliul Județean Constanța și reprezintă alternative pentru a ajunge mai repede în stațiunile din sudul litoralului."

Intr-adevar, traseul Medgidia -> Valea Dacilor -> Ciocarlia de Sus -> Lanurile -> Mereni -> Topraisar -> [sudul litoralului] ar fi o alternativa foarte buna pentru a ocoli Constanta.

Intrebare: de la Topraisar care este traseul ideal catre statiunile din sudul litoralului, prin ideal intelegand drum de calitate foarte buna? Intre Topraisar si litoral deja exista drumuri reabilitate, sau sunt in curs de reabilitare?

Dat fiind ca este o mare discrepanta intre declaratii si realitate, in ceea ce priveste drumurile din Romania, ii rog pe cei care sunt la curent sau care locuiesc in zona sa confirme informatia de mai sus, eventual sa vina cu detalii privind evolutia lucrarilor. Multumesc anticipat.
sisu_stelistul
Ati fost vreodata la Sf. Andrei sa luati lumina? Este aglomerat, ca as vrea sa merg maine, dar nu stiu daca sa ma incumet. Daca ajung acolo pe la 11 as mai gasi loc la o distanta rezonabila de manastire?
ursul-alb
inceput de iunie 2011
Vama Veche-Constanta (DN39-E87): impecabil, 4 benzi majoritatea drumului; din pacate multe localitati iar limita de 50 e cvasipermanenta in .ro
Constanta-Hirsova (DN2A-E60): in general asfalt bun, cateva zone mai obosite; destul de lejer de mers, sate mai putine decat media pe tara...
UXE
Cum se circula pana la Tulcea din Bucuresti pe A2?

Ceva probleme, lucrari ?
cmandrei
Noutati despre Dj222 ? Se poate circula decent ?
Merci,
Speedy
Anul trecut am trecut pe acolo si era foarte bun drumul.
cmandrei
Merci mult smile.gif
UXE
Ma intereseaza si pe mine portiunea de sosea dintre Niculitel si Valea Teilor. Am gasit pe net niste informatii cum ca ar fi cam bombardat. Dar asta era prin 2011.

Pe google maps apare cam la fel pe unele portiuni insa nu stiu cat de recente sunt pozele.

A mai fost care va pe acolo in ultimul an?
gibonu
@UXE

Conform Google Maps, intre Niculitel si Valei Teilor sunt 11 km.
Oricat de rau ar fi drumul, mergi mai incet si aia e, pentru ca distanta nu este asa de mare.

Daca te ajuta cu ceva, pozele de pe Google Maps (Street View mai exact) sunt din iulie 2012 (cel putin asa scrie in coltul din stanga jos al imaginii).

Bafta.
betamax
In vara 2012 am fost pe acolo, in sensuns invers (Izvoarele - Valea Teilor - Niculitel). Mi-am blestemat zilele. Portiunea VT - Niculitel este cel mai prost drum pe care am mers vreodata. Cei 10 - 11 km i-am parcurs in vreo 50 (cinci zeci) de minute. Daca nu ar fi fost asfaltat niciodata, ar fi fost mult mai bine, sunt gropane din metru in metru sau chiar mai dese, in general nu le poti ocoli. Mergi 10 km in treapta Isi rotesti volanul non-stop. Nu recomand nici dusmanilor.
UXE
Ideea e ca nu stiu cum m-as descurca cu arcuri sport, nu cred ca se pot ocoli chiar toate gropile. Cu o roata sau doua tot intri in gropi, dar mai mici
betamax
Hai ca facui un efort si am vorbit acu' cateva minute cu cineva din Niculitel. Drumul e mai rau decat il stiam eu !! Desi nu cred ca se poate mai rau. Ca sa-ti faci o idee, e mult mai prost decat cel mai prost drum forestier pe care l-am vazut (nu neaparat si mers) eu. Nu-ti poti imagina, trebuie sa vezi. Mai intreaba si pe altii, ai sa-mi multumesti.
Eu am fost cu Scenicu' si am zis ca-l rup.
UXE
Aha .. eu as vrea sa merg in august pe acolo , am auzit ca locurile sunt frumoase: dealuri , paduri etc. si era o idee sa stam in Niculitel o noapte. Nu stiu exact unde pe Valea Teilor o sa mergem (stim pe cineva care cunoaste padurile de acolo) , dar banuiesc ca o sa trebuiasca sa ajungem pe drumul ala bombardat.


Ms



PS: nu cred ca asflateaza aia pana atunci..
betamax
Drumul nu a fost reparat de mai bine de 20 de ani. Sa-ti mai spun ca de ani buni nu mai circula nici un vehicul pe drumul ala ? Poate doar vreun carutas sau tractorist, dar si ala numai cand are exces de testosteron... sau alcool (mai degraba).

Dar este frumos, intr-adevar.
UXE

Ce traseu imi recomandati Tulcea - Sinaia?


Sa merg prin Braila sau prin Slobozia si Ploiesti ?
gibonu
@UXE

Tulcea - A4 - A2 - centura Bucuresti - A3 - Campina - Sinaia.
Asta mi se pare cel mai rapid si relaxant drum.


UXE
Pai de ce ma trimiti spre Ovidiu? Ocolesc mult asa. As evita Bucurestiu. E adevarat ca pe A2 merg fara ambuteiaje.


Eu ma gandeam la Tulcea-Braila- Buzau-Ploiesti-Sinaia 330km vs 460km
b34uen
eu as merge pe Slobozia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.