Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o fi de la ambreiaj ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
eky
Am patit ceva destul de interesant cu DSN. Am incercat sa o las intr-o panta foarte inclinata si cum datorita cotierei nu prea mai folosesc frana de mana am lasat-o in viteza I si ...... surpriza masina a inceput "curga" la vale si inca cu spatele huh.gif
Ce credeti ?
DragosP
Credem că nu-i de la ambreiaj. De fapt suntem convinși.
eky
Dar ce poate fi ca nu vad nici o logica fiind in viteza I sa mearga in spate?
Multumesc
DragosP
De la faptul că n-ai tras frâna de mână și de la faptul că motorul tău este "dat peste cap" de greutatea mașinii, lucru de altfel normal. Asta ca o explicație pe înțelesul tuturor.
klaus
ca fortele de frecare din ansamblu cinematic de transmisie nu sunt suficiente sa reziste fortei datorata descompunerii fortei gravitationale si ca nici compresia din cilindri nu fuse prea buna...
SYL
QUOTE(eky @ 23 Jul 2006, 19:20)
Am incercat sa o las intr-o panta foarte inclinata si cum datorita cotierei nu prea mai folosesc frana de mana


Dar ce treaba are cotiera cu rana de mana ? blink.gif Si eu am cotiera si folosesc trag mereu fran de mana in parcare. Inainte am avut Nova si tot asa avea cotiera si foloseam frana de mana.... Sa inteleg ca ai cotiera prost montata ? Poti sa bagi in viteza a 2-a si a 4-a sau loveste in cotiera ? icon_mrgreen.gif
AlinREHAU
Am mai vazut eu la tv un reportaj cu o daca papuc scoasa dintr-un lac si soferul nu tinea minte daca a tras frana de mana sau nu ... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.