Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie ciudata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Devils
Am tot studiat pe forum .... am gasit ceva despre problema asta, dar nu era ce vroiam. Oful este urmatorul: am o bataie ciudata pe dreapta fata si apare in momentul in care accelerez in fortza. Bataia asta creste direct proportional cu viteza. Daca las accelaratia nu mai bate. Am schimbat rulmenti (ca oricum trebuia), bieleta...bucse...tot si tot bate in acelasi mod. Are cineva o explicatie?



PS: Inca ceva ....planetarele nu imi bat la viraje stranse!
bogdan_o
Vezi ca este posibil sa iti atinga teava de esapament scutul si la acceleratii cand tremura se loveste de el si da zgomotul asta. La mine asta a fost problema.
Devils
azi am luat scutul jos..si acum umblu fara el ca trebuie sa imi sudez niste suruburi la el...deci pica
Gusti
Exact aceeasi problema o am si eu. Se pare ca pina la urma este de la planetara.

Am verificat tot ce se putea si nu am gasit nimic care sa imi faca faza asta...asa ca try un schimb de planetare, ori intre ele, ori cu alta din alta parte si vezi ce zice.
BV99
Am avut aceiasi problema la Nova. Batea doar la viteza peste 60 si in acceleratie. Am avut o planetara bulita,am schimbat piesa si acum e OK. Incearca sa le schimbi intre ele , astfel se schimba sensul de rotatie si poate scapi de zgomot.
Devils
hmm...ar mai putea fi dintr-o cauza ... tampoanele de la cutia de viteze mi-s duse...maine le schimb si va spun rezultatul, daca mai bate sau nu.
pleosc
si la mine se aude un clincanit continuu,pe spate,parca rotile ar atinge o tabla...nu stiu cum sa explic zgomotul prea bine.
Devils
am schimbat si tampoanele ..tot bate...cineva mi-a zis ca e de la capatul de bara :shock:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.