Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frecvente statii emisie receptie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
AlexV
Salutare,



Stie cineva de unde se poate face rost de o lista cu frecventele care sunt omentan ocupate, firmele de taxi, salubrizare....

sau frecventele care la noi in tara sunt libere pentru toti. nu ma refer aici la aia de 27MHz parca ci peste 400MHz.



merci.
Cristi
Stiu ca era o banda pentru radioamatori (sau mai multe) intre 420-440 MHz (432 MHz ?) si una pe la 1200-1300 MHz. Sunt mai multe federatii de radioamatori, care au si site, si de unde poti afla cu siguranta acest lucru.

Nu stiu pentru ce vrei sa folosesti o banda > 400MHz, dar transceiverele sunt scumpe in aceasta plaja. E poate mai util o banda mai mica (chiar aia de 27 MHz, nu este asa de "plina"). Repet, nu stiu scopul... smile.gif



FRR: http://www.qsl.net/yo4aul/siteyo/yodxc/yodxclub.htm (vad acolo 432 MHz, 1296 MHz)
echosektor
dai si tu un search pe google, gasesti pagina unui radioamator, ii dai un mail si cu siguranta te va ajuta...bafta
asarban
Auzi alex...iti fac eu cadou TV-ul Diamant cu care prind si salvarea si pompierii si politia!

Imagine nu are, dar sunetul e bunicel!
echosektor
da...super faza..ce mai stateam cu un SNAGOV si ascultam politia...ihihih
alex
Pentru benziile de radioamatori iti trebuie licenta sigur. Ca sa nu mai vorbim ca dai teste ca sa obtii autorizatia in banda respectiva.

Cel mai bine e sa te orientezi catre banda de 27Mhz numai ca o sa te auda toata lumea biggrin.gif
ghc
Poate te ajuta http://80.96.153.11/reg.php (ANRC). Gasesti si legislatia in vigoare. Alta sursa ar putea fi Ministerul Comunicatiilor http://www.mcti.ro
SGN_1310
Ei bine eu am inca un casetofon cu care prindeam comunicatia dintre piloti shi turnul de control na!
Agrig
Exista ceva in 433 Mhz la liber dar cu limitarea puterii la aprox 50 mW care cred ca sint legale si la noi . La Metro erau la aprox 3 mil buc.

De auzit oricum aude toata lumea care vrea neaparat acest lucru.



Grig YO2CFS
nelu
In multe tari din Europa, nu stiu sigur daca inca si la noi, este libera o portiune din 446MHz, cuprinde 8 canale cu ecart de 12,5kHz(canalul de jos are 446,00625MHz). Puterea maxima radiata este de 500mW si nu poate fi folosita decat antena statiei (tip baston, dimensiunime sunt relativ mici, comparabila cu cea a telefoanelor Zapp). Raza de actiune in camp deschis este de aprox. 3 km. In oras daca nu ai o pozitie convenabila te poti multumi cu max. 500m.

Am cumparat o pereche de astfel de statii (Conrad, Germania dar am impresia ca sunt facute tot in China). Sunt utile in excursii, mai ales cand se merge cu doua masini. In oras nu prea dau rezultate.

Astfel de statii pot fi vazute la unii agenti de paza, mai ales prin magazine, sau chiar la angajatii din marile magazine.

Se gasesc si la noi, am impresia ca cele din Metro erau de acest tip. Poti cauta pe net dupa PMR446 si vei gasi o multime de informatii.
patratel
mascuzati ca ma bag biggrin.gif da' se intampla ca am dat vineri peste un forum romanesc unde discuta baieti despre Citizen Band si diverse frecvente din spectrul radio romanesc, mai mult sau mai putin libere, si ma gandesc ca poate foloseste cuiva de aici: http://forum.itbox.ro/viewtopic.php?t=175&...7c4f0e18fe9038f
romulus
Readuc la viata topicul asta smile.gif Mi-am luat (mai corect, a luat pentru mine cineva) din state un set de 2 statii PMR446. Producatorul zice ca are raza de actiune de 14 mile (~22Km) Urmeaza sa le primesc spre sfarsitul lunii. Au 22 de canale GMRS/FRS Cand vor ajunge la mine am sa va dau detalii despre functionarea lor. Problema e ca au 5W si inca nu stiu in ce masura este legala utilizarea lor in Romania. Stiu ca in state nu e o problema sa le folosesti, chiar la puterea asta, e gratuita frecventa, dar trebuie sa te inregistrezi ca utilizator. Mai caut, dar daca stie careva ceva detalii despre conditii de utilizare la noi....
argon
Slabute...zice 22 km in camp liber, dar nu duce nici 10, si in oras sa nu te astepti la mai mult de 400 metri wink.gif

Mai vorbim cand le primesti
romulus
Ramane sa vad. Oricum, vor fi folosite mai mult afara din oras si trebuie sa fie mai performante decat cele ce se gasesc prin Metro.
apunake
Inspectoratul General de Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei (IGCTI).
Daca vrei sa te joci cu frecventele, esti in curtea lor. Site:

http://www.igcti.ro
romulus
Am fost si pe site-ul ministerului comunicatiilor. Nu am gasit decat ca e libera utilizarea frecventei
QUOTE
(iv) Emițătoare radio, care funcționează în benzi de frecvență armonizate în România și în unele State Membre  ale Uniunii Europene, pentru care nu se introduc restricții la introducerea pe piață și punerea în funcțiune:
QUOTE
Echipamente cu antenă integrată pentru comunicații personale PMR446 (Private Mobile Radio) în banda     446 MHz.  446,0 – 446,1 MHz
dar nu am gasit nimic despre puterea maxima admisa. Mai caut.
Le-am trimis un mail, sa vad daca-mi raspund smile.gif
Daniel M.
Erau niste frecvente la FRS (family radio service), cam 3km raza de actiune, cu frecvente intre 462.5625 MHz si 467.7125 MHz, output fiind de 0.5 W. Acestea sunt cam "de jucarie", dar destul de ok.

0.5 W fiind puterea maxim admisa in USA. smile.gif
romulus
Bun cu frs-ul e cat de cat clar. Dar cu GMRS? Ca in FRS e limitata puterea automat, din statie si acolo nu-mi fac probleme. Puterea maxima e pe canalele GMRS si asta nu stiu cu ce se mananca smile.gif
vali_munt
QUOTE(romulus @ 15 Mar 2006, 17:42)
Bun cu frs-ul e cat de cat clar. Dar cu GMRS? Ca in FRS e limitata puterea automat, din statie si acolo nu-mi fac probleme. Puterea maxima e pe canalele GMRS si asta nu stiu cu ce se mananca smile.gif
*


Uite aici despre GMRS (cit si despre FRS): http://www.ba-marc.org/writeups/gmrs-frs-freq.htm

Precum ai sa vezi ... nu sunt in banzile de frecvente libere.
vali_munt
QUOTE(romulus @ 15 Mar 2006, 17:42)
Bun cu frs-ul e cat de cat clar. Dar cu GMRS? Ca in FRS e limitata puterea automat, din statie si acolo nu-mi fac probleme. Puterea maxima e pe canalele GMRS si asta nu stiu cu ce se mananca smile.gif
*


Uite aici despre GMRS (cit si despre FRS): http://www.ba-marc.org/writeups/gmrs-frs-freq.htm

Precum vezi ... nu sunt in banzile de frecvente libere
romulus
Mda... primit azi, pe mail de la ministerul comunicatiilor
QUOTE
Buna ziua

Domnule Cretu,
Echipamentele radio tip Midland GTX550VP4 produse de MIDLAND RADIO -
SUA nu
pot fi folosite în România,  banda de frecvente de la 462,000 MHz pâna
la
463,000 MHz fiind alocata exclusiv utilizarii guvernamentale. Aceste
echipamente nu fac parte din categoria PMR446, asa cum gresit le
denumiti
dvs. Modul de utilizare si caracteristicile tehnice ale echipamentelor
PMR446 sunt definite in Romania, in acelasi mod ca in Europa, de
Decizia
nr.62/2005 a presedintelui IGCTI si specificatia tehnica de interfata
radio
RO-IR 015 "Specificatie tehnica pentru echipamentele de
radiocomunicatii
private pentru mica distanta PMR446". Ambele documente sunt accesibile
pe
site-ul nostru, www.igcti.ro, sectiunea Legislatie nationala.
Echipamentele
PMR446 functioneaza in banda 446,0 - 446,1 cu o putere efectiv radiata
(e.r.p) de maximum 0,5W. Pentru a evita situatii neplacute pentru dvs.
va
recomandam sa cititi aceste reglementari si sa va conformati
prevederilor
lor.


Deci, va urma cat de curand un anunt la bursa non-auto 022.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.