Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volum portbagaj berlina (1310) (stie cineva?)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
axl666
Salutare la toata lumea,


Sunt nou pe acest forum, il urmaresc de ceva timp, fiind posesor de dacie 1310. urmaresc in special topic-urile cu imbunatatiri.

Acum am si eu o intrebare, daca stie careva cat este volumul portbagajului de dacie berlina 1310 (ce dimensiuni are portbagajul). Nu stiu daca am postat bine, aici la rubrica de imbunatatiri, dar am tot cautat pe forum dar nu am gasit nici o informatie legata de acest lucru.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Numai bine,

Axl
vis-a-vis
Cu sau fara bancheta rabatata?
axl666
QUOTE(vis-a-vis @ 7 Aug 2006, 12:29)
Cu sau fara bancheta rabatata?
*



Fara bancheta rabatata. Doar portbagajul simplu.
vis-a-vis
Singura metoda sigura de a afla este, sa iei o folie mare de plastic si sa o bagi in portbagaj lipita cat mai mult de caroserie (prin interior), lasi marginile afara... apoi iei o sticla de 1 litru si incepi sa torni apa in bazinul nou creat.
Numeri cate sticle cu apa ai pus si ala e rezultatul.
Spor!
axl666
QUOTE(vis-a-vis @ 7 Aug 2006, 12:38)
Singura metoda sigura de a afla este, sa iei o folie mare de plastic si sa o bagi in portbagaj lipita cat mai mult de caroserie (prin interior), lasi marginile afara... apoi iei o sticla de 1 litru si incepi sa torni apa in bazinul nou creat.
Numeri cate sticle cu apa ai pus si ala e rezultatul.
Spor!
*




Interesanta "metoda" ta, dar serios acum, care e capacitatea portbagajului? Poate ca m-am exprimat eu gresit cand am scris volumul, dar stiu ca asa se spune. Daca nu m-am exprimat corect imi cer scuze.

Deci CE CAPACITATE ARE PORTBAGAJUL DE BERLINA 1310, FARA BANCHETA RABATA?

Multumesc anticipat de raspuns,

Axl
driverx
300-400. Dar ii are degeaba, din cauza formei. Eu de multe ori am ajuns sa car chestii pe bancheta din spate ca nu incapeau ca lumea in portbagaj. Si crede-ma ca stiu sa folosesc spatiile cat mai optim.
Marty
NU te lua dupa vis-a-vis ca nu stie ce vorbeste! Foloseste bidoane de 5 l. de apa plata, alea de 2l. si 1l. le folosesti abia la sfarsit, cind devine chestie de finete!
axl666
QUOTE(driverx @ 7 Aug 2006, 12:51)
300-400. Dar ii are degeaba, din cauza formei. Eu de multe ori am ajuns sa car chestii pe bancheta din spate ca nu incapeau ca lumea in portbagaj. Si crede-ma ca stiu sa folosesc spatiile cat mai optim.
*




Multumesc de raspuns. Cred ca are in jur de 300 si ceva pana in dreptul lunetei (portiunea aia cu policioara, pe care se monteaza de obicei boxele). Pe mine ma interesa daca este mai mare comparativ cu portbagajul unui Opel Astra G, model hatchback (5 usi) - ala are 370 litri (din specificatiile tehnice ale masinii).

Axl
vis-a-vis
Nu veniti cu aprecieri dupa ureche va rog.

Inaintez o alta metoda de a calcula volumul portbagajului.

user posted image

Hai sa calculam volumul cu ajutorul dimensiunilor porbagajului.

Daca ne uitam atent, avem trei forme geometrice a caror arie e relativ simplu de calculat.
Corpul 1 e un paralelipiped, corpul 2 un trapez si corpul 3 un triunghi.
Te duci si masori fiecare din distantele (laturile) celor 3 corpuri, calculezi apoi aria fiecaruia, le insumezi si le inmultesti cu latimea porbagajului.
Iti va rezulta un volum in centimetri cubi care se transforma simplu in litri.

Succes!
driverx
Vad ca tu ai alt model de berlina. La a mea, fundul portbagajului este orizontal. La tine din "3" reiese ca ar fi inclinat in fata.

tongue.gif
vis-a-vis
Pai da, eu am 1210 si rezervorul intre amortizoare, la partea de jos portbagajul e continuat in capacul de protectie al rezervorului ce are acea forma.
Eu v-am aratat calea, voi puneti-o in aplicare, ca pe mine nu ma roade asa tare ce volum are portbagajul de berlina biggrin.gif
____________

Daca m-ar roade atat de tare as folosi aceesi metoda folosita si de constructori... si anume: granule de polistiren expandat masurat cu o galeata de 10 litri.
Simplu!
dil
Toate trei sunt paralelipipede. wink.gif
axl666
M-am uitat in cartea tehnica a masinii, dar nu scrie nimic acolo de dimensiuni portbagaj. Adevarul e ca la ce firma era/este ? Dacia, nu cred ca era important pentru ei sa mentioneze si aceste caracteristici tehnice ale masinii.


Probabil ca o sa incerc sa aplic una dintre metodele mentionate mai sus, pentru a putea masura exact portbagajul masinii. daca reusesc, o sa postez rezultatele.
driverx
QUOTE(vis-a-vis @ 7 Aug 2006, 12:19)
Daca m-ar roade atat de tare as folosi aceesi metoda folosita si de constructori... si anume: granule de polistiren expandat masurat cu o galeata de 10 litri.
Simplu!
*

Naspa. Mie imi place metoda cu mingile de ping pong.
vis-a-vis
Cam scumpa tongue.gif
pop marius
exista o varianta de a mari volumul portbagajului. Am vazut capac de portbagaj care sta orizontal (si nu inclinat) din fibra de sticla. Trebuie doar inlocuit din suruburi si..gata.
tonicelli
QUOTE(axl666 @ 7 Aug 2006, 20:24)
M-am uitat in cartea tehnica a masinii, dar nu scrie nimic acolo de dimensiuni portbagaj. Adevarul e ca la ce firma era/este ? Dacia, nu cred ca era important pentru ei sa mentioneze si aceste caracteristici tehnice ale masinii.
*


Hai ca aici chiar m-ai uimit blush.gif
Daca tu crezi ca ține de firma la care era/este spune-mi atunci portbagajul skodei vecinului de unde știi ce volum are? sau un fiat 1400 ?
Eu cred că mai corect se pune problema că la vremea când au fost concepute/construite nu se punea accent prea mare pe aceste date tehnice wink.gif
vis-a-vis
QUOTE(pop marius @ 8 Aug 2006, 23:01)
exista o varianta de a mari volumul portbagajului. Am vazut capac de portbagaj care sta orizontal (si nu inclinat) din fibra de sticla. Trebuie doar inlocuit din suruburi si..gata.
*



Si arata ca dracu! user posted image
tonicelli
Daca ar fi sa ne luam după ei
http://www.globalautoindex.com/model.plt?no=1010&ass=
se pare ca volumul portbagajului este de 430 l
argon
QUOTE(vis-a-vis @ 7 Aug 2006, 11:29)
Cu sau fara bancheta rabatata?
*



Omul vrea volumul portbagaj berlina, care e 3 volume, nu e break sau mai stiu eu ce tongue.gif
Si daca tot s-a aflat cat e volumul fara bancheta rabatata, m-ai facut curios...zi cat e volumul CU bancheta rabatata..
sorin1983
si cum rabatezi bancheta la berlina ca sa devina portbagaj si partea din spate fara flex? biggrin.gif
vis-a-vis
Inseamna ca voi n-ati carat ceapa, cartofi, ciment, gresie sau alte bucate, care neavand loc in portbagaj a trebuit bancheta rabatata (scoasa si aruncata pe plafon si prinsa cu sfoara).
Nimic nu stiti!
______________

axl666, ai terminat calculu'?
argon
Bre, daca esti genul care cara ceapa, cartofi, ciment, gresie sau alte bucate iti iei break biggrin.gif
diaconuliviu
QUOTE(vis-a-vis @ 13 Aug 2006, 08:55)
Inseamna ca voi n-ati carat ceapa, cartofi, ciment, gresie sau alte bucate, care neavand loc in portbagaj a trebuit bancheta rabatata [...]

Aia nu e marire portbagaj ci renuntare la bancheta. Spatarul banchetei se sprijina pe niste piese din tabla cam in "X"... deci, nu e ca la break. Sint spatii absolut independente, nu se discuta la berlina de "cu sau fara bancheta <<rabatata>>"
MoneyTalks
QUOTE(sorin1983 @ 12 Aug 2006, 13:29)
si cum rabatezi bancheta la berlina ca sa devina portbagaj si partea din spate fara flex? biggrin.gif
*


De exemplu folosesti un ciocan mai mare... icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Sunt curios cati o mai halesc p-asta cu bancheta rabatata.
Era momeala aruncata lu' axl, care dupa reactia avuta, s-a vazut bine ca habar n-are, da' el vrea sa stie capacitatea pportbagajului. La ce i-o folosi, Dumnezeu stie.
argon
O fi calculat volumul soacrei si vrea sa-si faca o idee...
SYL
QUOTE(axl666 @ 7 Aug 2006, 11:27)
Acum am si eu o intrebare, daca stie careva cat este volumul portbagajului de dacie berlina 1310 (ce dimensiuni are portbagajul).


420 litri.
vis-a-vis
QUOTE(argon @ 14 Aug 2006, 20:52)
O fi calculat volumul soacrei si vrea sa-si faca o idee...
*



E si asta o idee, cam cati tranșați intra-n portbagaju' de dacie biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.