Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transfagarasan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
kaspersky
Stie cineva daca se poate circula pe Tranfagarasan (de la Arpasu la Balea Cascada) acum si care este starea drumului?
costi
www.andnet.ro



dar incearca mai tirziu, acum e cazuta..
tarzy
am intrebat eu vineri la Dispeceratul AND si au spus ca Transfagarasanul va fi deschis de la 1 iunie (asta daca conditiile Meteo permit).
SYL
Stiu ca in mod normal DN 7C (Transfagarasanul) intre Cantonul Piscul Negru si Cab.Balea Cascada e deschis intre 15 mai si 15 septembrie. Dar aceasta perioada poate fi modificata functie de conditiile meteo. Spre exemplu tin minte ca acum vreo cativa ani s-a deschis mai tarziu (14 iunie) din cauza zapezii....si in general se inchide cam pe la sf lui septembrie.
AMOR
Apropo de Transfagarasan ....ultima data cind am fost pe el era pe la sfirsitul lui Septembrie 1975 ! cu-n Fiat 850. laugh.gif
dandulos
chiar

pe cind mergem pe transfagarasan

am fost anul trecut prin august si deabia astept sa ma mai duc odata

eu merg cu cortul cine nu are poate sa stea si la hotel sti eu unul pe malul lacului Vidraru foarte frumos

eu anul trecut chiar am facut si bae, bine nu multa lume facea ca era cam rece apa dar cu putin noroc poate o prindem mai calduta sa facem baie
Uncle-Sam
cum mai e asfaltu p'acolo? Stiu ca acu vreo 3 ani nu era asa grozav. A, si inca ceva pt cei care au mers cu dacii berline/break/papuc, etc vi se intampla ca pe o anumita portiune sa va moara motoru cand schimbati a 3a chiar daca panta nu era asa abrupta si masina nu prea incarcata?
SYL
QUOTE


cum mai e asfaltu p'acolo? Stiu ca acu vreo 3 ani nu era asa grozav



Acum 3 ani ? Eu prima data am fost pe Trans acum 3 ani ( in sept) si vreau sa zic ca mi s-a parut unul dintre cele mai impecablie DN-uri. Asfaltul e perfect, si marcajul de asemenea (si pe centru si pe margini).
tarzy
QUOTE (\"Uncle-Sam\")
cum mai e asfaltu p'acolo? Stiu ca acu vreo 3 ani nu era asa grozav. A, si inca ceva pt cei care au mers cu dacii berline/break/papuc, etc vi se intampla ca pe o anumita portiune sa va moara motoru cand schimbati a 3a chiar daca panta nu era asa abrupta si masina nu prea incarcata?




asfaltul este foarte bun.



condusul pe serpentine se diferentiaza oarecum de condusul pe drum normal, daca la asta mai adaugi si rarefierea oxigenului (se ajunge la peste 2000 m altitudine) este posibil ca un sofer mai neexperimentat (in condus pe serpentine) sa aiba oaresce pb-e.



tu vorbesti de a 3-a, eu sincer nu cred ca pe portiunea Cab Capra - Balea Cascada ai unde sa mergi cu a 3-a.
SYL
QUOTE


tu vorbesti de a 3-a, eu sincer nu cred ca pe portiunea Cab Capra - Balea Cascada ai unde sa mergi cu a 3-a.



Daca vrei poti sa mergi si cu a 5-a, spre exemplu in tunel .... 600m de drum drept, dar eu personal merg cu a 2-a pt ca nefiind luminat nu esti obisnuit cu intunericul (mai ales ca te "orbeste" lumina naturala de la iesire).
PanDa
Salutare,

Am fost pe Trans acu' 3 saptamani dinspre regat. Drumul e destul de bun, dar cu parapeti rupti de la avalanse, iar ultimul tunel era blocat de gheata. Cabanierul de la Piscu' Negru a spus ca tre' sa vina baietii cu pickameru'. In rest peisaj super daca nu te uiti prea atent.

Poate o sa-mi explice cineva cum e posibil ca unul din locurile de cort sa fie acoperite de pampersi folositi. Ma asteptam la gunoaie, sticle, conserve ( ca doar suntem in Romania), dar chia si pampersi.

Din cate am aflat drumul e sigur deschis in iulie si august (refacut asfaltul, parapetii luati de zapada, marcaje, etc.)

Eu am mers doar cu a 4-a si a 5-a (cu reductorul cuplat).

Toate bune.

PS. Daca vreti sa stati cu cortul nu va duceti in weekend pentru ca se umple de manele si ghertzoi pantofari de prin imprejurimi.
Razvy
Am fost sus la Balea miercurea trecuta, drum super, in ultimul tunel era gheata pe jos dar frumos intr-a doua si fara sa te opresti sau miscari bruste nu ai treaba. Baga mare ca-i super!
Pedala
Vreau sa plec si eu la sfarsitul lui cuptor in Transfagarasan.N-am mai fost p'akolo de cand am luat permisu', asa ca intreb :wink: : cine stie sa imi recomande un loc frumos de stat cu cortul?
tarzy
1. camping organizat (dus, apa) la cabana Cumpana, este un pic lateral de drumul principal, daca vremea permite se poate face baie in lacul Vidrarul.

2. la cabana Balea Lac

3. la cabana Capra

3. oriunde pe traseu - exista locuri foarte bune de pus cortul (aproape de rau, adapostit de vant)



PS: sper sa nu ai kinder mic ca sa lasi pampersi pe acolo
burliu
http://www.balea-turism.ro/
ydaniel
cand se poate merge pe transagarasan??
burliu
asta as dori si eu sa stiu cind se deschide tunelul caci practic numai acea portiune este inchisa , poate cine stie la sarbatorile de Pasti este deschis , tare ma bate gindu sa merg pe acolo...
to_the_limit
"...cum mai e asfaltu p'acolo? Stiu ca acu vreo 3 ani nu era asa grozav. A, si inca ceva pt cei care au mers cu dacii berline/break/papuc, etc vi se intampla ca pe o anumita portiune sa va moara motoru cand schimbati a 3a chiar daca panta nu era asa abrupta si masina nu prea incarcata? .."

acum 4-5 ani exact asa se intampla,erau portiuni de drum drepte,dar care de fapt erau in panta si cand dadeai tr-3 murea motorul..dar drum de asta am mai intalnit de la BC la VS,in tr-4 murea practic motorul..si drumul era drept..insa daca te uiti in drepta in stanga vezi diferentele de nivel.
ydaniel
deci cam pe 10 mai ar fi deschis???
romulus
QUOTE(ydaniel @ 4 Apr 2005, 17:02)
deci cam pe 10 mai ar fi deschis???
*


Incearca aici
ydaniel
ok mersi!nasol ca abia la 1 iulie se deschide!cu o zi inainte sa plec pe transfagarasan anu trecut l-au inchis!!dar astept...
nesanatosu
Daca aveti chef de serpentine incercati si Cheile Bicazului.Parerea mea ca sunt chiar mai ,,interesante''
disaster
eu am mers acum trei ani de la baia de arama la baile herculane si este un traseu super.serpentine,peisaje,neexplorat.drumul atunci era bun chiar se moderniza o parte care nu era asfaltata.am fost cu un peugeot 605 care are garda la sol considerabil mai mica decat dacia si nu am avut probleme.
SYL
QUOTE(to_the_limit @ 3 Apr 2005, 15:25)
"...cum mai e asfaltu p'acolo? Stiu ca acu vreo 3 ani nu era asa grozav. A, si inca ceva pt cei care au mers cu dacii berline/break/papuc, etc vi se intampla ca pe o anumita portiune sa va moara motoru cand schimbati a 3a chiar daca panta nu era asa abrupta si masina nu prea incarcata? .."


Pe Transfagarasanul propriu-zis asfaltul e excelent (in ultimii 4 ani am mers in fiecare an). Portiunea de la Vidraru pana unde incepe urcusul e mai afectat asfaltul, in rest e OK.

Nu am avut nici o pb sa imi moara motorul (motor romanesc 1.6 pe injectie).

Stai linistit, nu e nici o pb cu urcusul, Transfagarasanul are rampe de pana in 7%.
nick
Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii despre posibilitatile de cazare pe Transfagarasan? Eventual cu un numar de telefon de la cabana Capra (cele gasite pe Internet nu sunt bune). Thanks
Stefan.A
QUOTE(nick @ 12 May 2005, 13:28)
Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii despre posibilitatile de cazare pe Transfagarasan? Eventual cu un numar de telefon de la cabana Capra (cele gasite pe Internet nu sunt bune). Thanks
*



pai ai cateva variante (mergand sud>nord)

in Poenari la moteluri
la Cumpana - la coada barajului Vidraru - motel, casute sau cort in camping
Cabana Capra
Balea Lac
Balea cascada
castel 2000 - la iesirea in drumul Brasov - Sibiu

Pe langa Castel 2000 sunt niste pensiuni superbe.

Da un search pe google si tre' sa gasesti ceva.
asarban
Ia da o geana pe aici pe la Calatorii
oSerX
eu am un numar de la cabana Paltinu de la Balea !

0269.524.277
SYL
Am eu niste nr de tel de la Cabana Balea Cascada, nu stiu daca mai sunt valabile, le am de cativa ani:
069.211.703
069.524.255
0721.813.817


PS. Stie cineva cand se deschide Transfagarasanul anul asta? Normal se deschide pe 15 mai, dar am auzit un zvon ca s-ar deschide pe 30 iunie..
asarban
Ieri era drumul blocat complet (inzepezit de avalansa) la 10 m de Cabana Capra.
La cata zapada era nu cred ca reusesc sa-l deblocheze in 1 luna.
Plus ca drumul e distrus complet groapa langa groapa..
tarzy
QUOTE(asarban @ 16 May 2005, 13:47)
Ieri era drumul blocat complet (inzepezit de avalansa) la 10 m de Cabana Capra.
La cata zapada era nu cred ca reusesc sa-l deblocheze in 1 luna.
Plus ca drumul e distrus complet groapa langa groapa..
*




tot drumul (adica Pitesti - Balea Cascada) era varza? sau doar portiunea de pe langa lacul Vidrarul,

nu de alta dar asta vara drumul era foarte bun cu exceptia portiunii de pe malul lacului

asarban
Cam de la Curtea de Arges la baraj era semi ok!
Dupa baraj..jale!
Plus ca picau pietre si copaci in veselie.
La intoarcere am pus mana de la mana vreo 5 masini si am mutat un trunchi picat intre timp..
Seba
Incearca si :
Balea Cascada 0269524255
Balea Lac 0269524277
eugeniuz2004
mad.gif de ce nu suntem noi romanii in stare sa asiguram unui traseu turistic desoebit de frumos (si extrem de periculos daca nu esti atent) o publicitate corespunzatoare si, mai ales, o intretinere pe masura? (raspund tot eu "pentru ca suntem romani")

Am incercat traversarea acestui traseu dinspre Sibiu (Cartisoara) spre Curtea de Arges. In data de 13 iunie 2005 doar pe sosea si sus la Balea Lac mai este zapada. Multa, e adevarat! Si evident ca e inchis si tre' sa faci cale-ntoarsa.

Dar a meritat ca asfaltul e mult mai bun decat pe DN1 din care iesi spre Transfagarasan iar peisajele... sunt aproape ireale. Natura salbatica la ea acasa. Si o bataie cu zapada in luna iunie e ceva!

Coaste de munte pline de rododendron rosu! splendid.
SYL
@eugeniuz2004 sti cumva daca mai circula telecabina de la Balea Cascada-Balea Lac ??
Intr-adevar e o zona splendida. De vreo 4 ani merg anual pe Trans..
madoxxt
Incearca sa treci de la Vilcea la Petroseani , pe Obirsia Lotrului . E super ! De la Obirsia Lotrului spre Petroseani sint vreo 18 km de drum nemodernizat , da merge cu atentie si bagare de seama . Daca tot treci pe acolo sa te opresti o zii la pastrav la Vidra !
Pe 17 am fost pe Transfagarasean dinspre Vidraru , se putea merge cu masina numai pina la cabana Capra , mai sus era zapada si nu se putea trece la Bilea Lac.
Bafta!!
Gheorghe Dracu
Petrosani suna mai bine!
asarban
Ca sa fie limpede! Pe Transfagarasan, pana la cab Capra asfaltul e de kkt!
Adica de pe la Curtea de Arges pana la Cab Capra
Si ceea ce a spun are 3 saptamani vechime!
IAr daca iesiti pe drumurile forestiere spre Cumpana...JALE JALE MARE!
anpop
QUOTE(asarban @ 20 Jun 2005, 16:48)
Ca sa fie limpede! Pe Transfagarasan, pana la cab Capra asfaltul e de kkt!
Adica de pe la Curtea de Arges pana la Cab Capra
Si ceea ce a spun are 3 saptamani vechime!
IAr daca iesiti pe drumurile forestiere spre Cumpana...JALE JALE MARE!
*


Pai sincer nu stiu ce meserie ai, dar ai idee de cand e ultima interventie la sistemul rutier pe transfagarasean? Zici de 3 sapt vechime....mai e una pana se deschide....acum 3 zile era deschis pe o singura banda pana la km 114...
Cumpana e pe DN7D si nu C...si acolo e intr'adevar vraiste, incearca sa o iei pe DN 7 D de la ramificatie....dupa tunel...
Dupa opinia mea DN7C se tine foarte bine, fata de alte drumuri nationale, iar faptul ca ai mers acuma pe el nu stiu daca ai luat in calcul materialele provenite din alunecari si avalanse, dar in iulie poti merge (dupa cateva ploi) fara probleme....
Faptul ca spui ca asfaltul e de kkt pana la capra, sincer nu stiu anul asta, trebuie sa plec acolo in 2 sapt...dar daca te referi la aderenta...nu-i de vina asfaltul...daca te referi la gropi noi aparute (de care mandea nu are cunostiinta... sad.gif ) promit sa fac tot posibilul pt remediere
smile.gif

burliu
http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=882
http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=870
ceva interesant despre constructia soselei
anpop
Interesant cel de-al doilea articol...Institutul de constructii forestiere din valcea (fost ICF, actual FORCONCID) se ocupa si la ora actulala de lucrarile proiectate pe trans...
Dar nu prea sunt bani, iar la partea de intretinere (SDN Pitesti), sunt si mai putini...
Avand in vedere alunecarile de versanti, si avalansele care afecteaza in special copertinele si tunelul (de la balea)...partea de protectie si derocarile facute afecteaza si sitemul rutier...care e unul din cele mai bune din tara....cand detonezi o "pietricica" de 30 de t cazuta in drum....raman ceva gropite, care pot fi remediate intr-un timp relativ scurt pe an...max 2 luni, asta daca sunt bani...
Pt mine personal ramane una din cele mai frumoase zone din tara, mai ales cand este inchis, si te poti bucura de natura fara mizeria lasata de "turisti"...( a se citi : nesimtiti!, ma refer la cei care lasa in urma mizerie...)

QUOTE(PanDa @ 23 Jun 2004, 03:07)
Salutare,
Am fost pe Trans acu' 3 saptamani dinspre regat. Drumul e destul de bun, dar cu parapeti rupti de la avalanse, iar ultimul tunel era blocat de gheata. Cabanierul de la Piscu' Negru a spus ca tre' sa vina baietii cu pickameru'. In rest peisaj super daca nu te uiti prea atent.
  Poate o sa-mi explice cineva cum e posibil ca unul din locurile de cort sa fie acoperite de pampersi folositi. Ma asteptam la gunoaie, sticle, conserve ( ca doar suntem in Romania), dar chia si pampersi.
  Din cate am aflat drumul e sigur deschis in iulie si august (refacut asfaltul, parapetii luati de zapada, marcaje, etc.)
    Eu am mers doar cu a 4-a si a 5-a (cu reductorul cuplat).
                      Toate bune.
PS. Daca vreti sa stati cu cortul nu va duceti in weekend pentru ca se umple de manele si ghertzoi pantofari de prin imprejurimi.
*


Parapeti rupti de avalanse gasesti mai greu pe transfagarasean wink.gif
Sunt de doua tipuri: unii cu lisa si altii cu toron....ambele sisteme sunt rabatabile (baga si tu un ochi sa vezi articulatia wink.gif )
Sunt culcati sau ridicati de cei de la intretinere, in functie de vreme, tocmai pt a nu fi rupti biggrin.gif
maddan
Bon, e 1 iulie.
Stie cineva daca s-a deschis drumul si in ce stare e?
Ma refer atat la portiunea dinspre Sibiu, cat si la cea dinspre Curtea de Arges. Ca as face macar un urcus pana la Balea...
asarban
S-a deschis pana in 1 nov
maddan
Ok, atunci miercuri cand ma intorc de la Tusnad o sa incerc sa urc pana la Balea. Daca e practicabil si pe partea ailalta, adica daca s-au facut reparatii la dezastrul pomenit de Andrei, atunci o sa cobor pana la Curtea de Arges. Altminteri o sa ma intorc prin Brasov.
Cand ma intorc va spun cum este drumul.
St
Asfaltul e foarte bun, cel putin pana la baraj, daca o iei prin dreapta lacului ai parte de acelasi asfalt, prin stanga(unde sunt majoritatea cabanelor e drum forestier).. Informatiile sunt din data de 2.06.2005. O sa mai fac drumul asta odata(sper) prin august. Atunci vreau sa plec de la Targoviste, ma opresc la Curtea de Arges, la bunici, si apoi, a doua zi de dimineata pana la Sibiu, ca sa ajung dimineata, ca vreau sa vizitez multe locuri...
ursul-alb
Pentru ca am fost ieri, duminica, 10.07.2005 dinspre Curtea de Arges spre Sibiu, va pot da niste detalii mai recente; sper ca mai tarziu sa revin cu un post mai detaliat.
QUOTE(St @ 4 Jul 2005, 21:37)
Asfaltul e foarte bun, cel putin pana la baraj, daca o iei prin dreapta lacului ai parte de acelasi asfalt, prin stanga(unde sunt majoritatea cabanelor e drum forestier)..

Pana la baraj nu e foarte bun dar e acceptabil (cam cum e si de la Bucuresti la Targoviste...); prin dreapta lacului e stricat rau (multe, multe gropi, nu prea ai ce sa ocolesti, deranjante mai ales in viraje...); dupa parerea mea plombele ultime pareau de anul trecut, dar nu bag mana in foc; in orice caz, drum stricat!

Dupa coada lacului drumul devine bun iar de unde incep efectiv serpentinele serioase e ireprosabil (pe ~20 de km pana la Balea-cascada nu stiu daca am vazut 2-3 gropi...). Tunelul e de asemenea ca-n palma.

Ieri mai era suficienta zapada, dar era debarasata bine; lacul semiinghetat (de fapt gheata+zapada la mal).


Pentru unul care mai vazuse doar poze, impresia a fost exact cea la care ma asteptam: incredibil!
Ov
io as vrea sa merg in we-nd-ul urmator, dar mi-e cam frica de vreme sad.gif
oliviub
Eu as vrea sa merg in perioada 6-12 August. V-as fi recunoscator pentru ceva noutati legate de Transfagarasan.
Como
Am gasit niste poze: http://gallery.hardnet.ro/transfagarasangen?page=1 (sunt 4 pagini).

Si eu o sa plec pe 30 iulie spre Sibiu prin Transfagarasan. Sunt cam fricos din fire si vreau sa pun o intrebare: daca va uitati la poza "http://gallery.hardnet.ro/transfagarasangen/transfagarasan_81", e putin ceata pe acolo... Sunt sanse sa gasesc asa ceva la sfarsitul lui iulie? Dar zapada pe carosabil?

Daca e asa, mai bine stau sub plapumioara acasa blink.gif
ursul-alb
QUOTE(thecagero @ 25 Jul 2005, 15:30)
e putin ceata pe acolo... Sunt sanse sa gasesc asa ceva la sfarsitul lui iulie? Dar zapada pe carosabil?
Daca e asa, mai bine stau sub plapumioara acasa  blink.gif
*



Normal ca e oricand posibil sa fie ceata... dureaza 3 minute sa acopere tot si tot atata sa dispara; cat despre zapada, e cvasiimprobabil sa ninga foarte mult in iulie-august, asa ca singura pe care o sa o vezi e cea de pe culmi; la fel, furtuni si ploi grele pot aparea din senin; daca esti cu masina, nu ai de ce sa te temi; in cel mai rau caz opresti si astepti sa treaca; inca nu am auzit cazuri de masini luate de vant...


Go, nu ai de ce te teme!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.