Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A depasit cineva 100000km cu loganu?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
pumanight
A facut cineva peste 100000km cu loganu?Sau macar sa se apropie de aceasta cifra?Daca da, as vrea sa stiu eventualele probleme/defecte aparute , in special la motor.
vijelie
85000 km din iunie 2005: nici o problema la motor, numai revizii si cele necesare (anvelope, jante etc).
dan_srb
QUOTE(vijelie @ 15 Aug 2006, 13:40)
85000 km din iunie 2005: nici o problema la motor, numai revizii si cele necesare (anvelope, jante etc).
*



esti tare! cum ai reusit sa faci atatia km in 14 luni??
driverx
Tacsi?
kodrix
Pai s-ar putea sa fie taximetrist.
Cunosc un taxi cu motor de 1.4 MPI cu instalatie de gaz ce are 140.000 km.
Omul spune ca nu are probleme cu masina, dar parca sunt un pic circumspect. Masina merge bine, cu exceptia faptului ca amortizarea parca nu mai este la fel de ferma.
diesel
unchiul meu are un logan pe taxi si are 172.000 km. Nu a schimbat mare lucru la el, l-a motor nu a umblat niciodata. A schimbat distributia, bucsaraia, o planetara, reviziile , maruntisuri. Este din primul lot de logane aparut. Oricum a avut destui de multi soferi care mai de care mai dilimani, daca era condusa de un singur om arata mai bine masina. Oricum daca o vezi nu-i dai atatia km.
adostar
Am un amic care face taximetrie cu un logan 1,4 mpi, are 105.000km, a schmbat bucsaraia, tobele, rulmentii fata+spate, amortizoare spate, distributie si vopseaua pentru ca sarise din foarte multe locuri, in rest masina merge excelent.
prody
Sa vedeti Cielo,Matiz, si,mai ales, nemuritoarele Tico, pe taxi in Craiova, au trecut de milionul de km de mult, nu as putea zice ca nu se simte cand mergi cu ele, insa probleme cu caroseriile nema!
EUROPE_
Da, Tico... o cunostiinta de-a mea are un Tico pe taxi, si are vreo 700 000 km. Din cate am inteles, la 400 000 km a fost schimbat setul. blush.gif .
StefanT
Bai da' toti aveti prieteni/cunostinte/rude, da' din experienta nici unul nu da din buze radmasa.gif
6000rpm
da ce fiabil e tico. totusi este cam mult 700.000km.

si eu an 13600km si nici o problema. in ciuda faptului ca multi fac cu ou si otet loganul, el se dovedeste o masina destul de buna la banii astia
StefanT
Ma scuzati ca ma bag in vorba dar va asteptati la probleme la 13.000 de km? Pai eu cu berlina mea din 83' in 10.000 nu am avut nici o problema, asta nu e motiv de lauda, fiabilitate nici atat. Fiabilitate se poate numi abia ce trece de 300.000, si depinde cum trece...

Nu ma intelegeti gresit nu sustin ca Loganul nu e masina fiabila, si nici invers. Doar ca 13.000 km fara probleme nu-s semn de fiabilitate dry.gif
Fan3
pt motoarele pe benzina 300.000 km nu inseamna un prag de fiabilitate bey expertule....
la diesel-uri, in special cele fara turbina (1.9D renault sau 1.9 SDI vw-audi, sau 2.0 ala de 65 cai psa....) 300k e un fleac....
dar la astea pe benzina .....sa stiti ca nu prea....fara interventii la motor...nu se poate dupa 300.000
StefanT
QUOTE(Fan3 @ 16 Aug 2006, 03:31)
pt motoarele pe benzina 300.000 km nu inseamna un prag de fiabilitate bey expertule....
*


O fi 13.000 bey Fan3 biggrin.gif
vijelie
QUOTE(dan_srb @ 15 Aug 2006, 15:51)
esti tare! cum ai reusit sa faci atatia km in 14 luni??
*

E vorba de un prieten de al meu, nu de mine...
Credeti ca stau pe net cu laptopu' pe volan???
E inginer constructor, sef peste 3 santiere (Campulung Moldovenesc, Timisoara, Predeal), sediul in Bucuresti.
Capisci, copilasi?
Fan3
"un prag" de fiabilitate eu zic ca e 150.000 si 200.000 pt modelu diesel....pt pana una alta vb totusi de o masina romaneasca.....asa ca mai usor cu cifrele astea mari....ca nu-i nici seria 3 sau a4 sau passat (care in germania ajung la 400.000 fara nici o buba...culmea se aduc la noi cu km resetatzi la 100.000-120.000) smile.gif)
EUROPE_
QUOTE(Fan3 @ 16 Aug 2006, 20:56)
culmea se aduc la noi cu km resetatzi la 100.000-120.000)  smile.gif)
*


Pai sa se laude si ei, wink.gif ..... radmasa.gif .
MoneyTalks
Asta e subiect de birfe, asa ca... SPOR LA BIRFIT tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.