Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cazare Sovata si Lacu Rosu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Matei
Am in gand un traseu fulger prin tara, care include si Sovata si Lacul Rosu.
A fost cineva recent pe aici ? puteti sa imi recomandati cazare "ieftina si buna" ?
Si daca stiti si in Bran ar fi excelent !
Obiective turistice prin apropiere stiti ?
Plec joi, asa ca daca aveti sfaturi nu va sfiiti.
semit
pentru Moeciu stii nu...? ar mai fi Cheile Gradistei in zona Bran.. unde am fost la biliard.. da sunt mai scumpi.... smile.gif
radus
www.cazare-praid.ro .
Si inca ceva... la praid, de regula, tarifele la cazare sunt mai mici decat la sovata iar distanta intre localitati este mica.
Toate cele bune!
cmandrei
Incearca aici Vila Klein Sovata am stat odata acolo si e foarte frumos (nu mai stiu preturi acum dar ii poti contacta usor ... sa nu te sperii daca iti vor raspunde intr-o limba pe care nu o vei intelege deloc ...).
ovidiums
exista cazare si in lacu rosu, iar ca puncte turistice ai prin zona cheile bicazului, masivul ceahlau, lacul de acumulare (care acum e plin "ochi"). si aici cazare se gaseste si la preturi omenesti.
Matei
salut.
tocmai m-am intors din mini-circuit.
am stat la Bran la o pensiune foarte eleganta si foarte bine ca pret (60 ron camera). Dupa, am stat la Praid, nu la Sovata.
Marea mea dezamgire a fost Lacul Rosu. E foarte urat tot acolo. Manele la greu, lume multa si foarte galagioasa, camping peste tot, chiar si pe marginea drumului !!! Plus ca nu am mai gasit cazare decat la casute unde era tot infect, imi era sila si sa ma asez in pat. Am platit cabanuta si am dormit in masina. Foarte frig noaptea acolo.
Merci tuturor pentru sfaturi. de pe situl cu cazare Praid mi-am gasit acolo, dar preturile nu sunt deloc acelea.
Ca un sfat, in general, daca suni la cazare si spui ca vrei ceva pentru "azi" o sa iti raspunda ca nu mai au nimic liber, ca poate rezolva ceva, dar numai la un pret mai umflat. Cel mai bine vorbiti direct cu gazda.
jammers
Anul trecut am stat la Lacul Rosu la un hotel super meserias, unde am platit cu cartea de credit. Camera era cam 1200000, conditii excelente. E un imens hotel pe partea cu lacul, la cateva sute bune de metri de lac, in sensul spre Bicaz. Ma mir ca nu l-ai vazut
Matei
ba da, l-am vazut dar era full. nu am sunat din timp si am ajuns in weekend cand e totul ocupat.
Conny
si pentru mine a fost dezamagire zona de la Lacul Rosu. Dupa parerea mea nu meriat sa stai prea mult pe acolo. Vezi lacul in trecere, eventual te dai cu barca (cu toate ca nu mi s-a parut o experienta prea interesanta nici aceasta activitate)...si iti continui drumul.

Nu e un loc de stat prea mult
sorin_
Salutare

Iata "dezgrop" un topic mai vechi si va rog frumos...daca a stat cineva la Sovata sa impartasesca din experienta lui... Ma intereseaza ceva de 2-3 stele (am gasit pe net hotelurile Bradet, Faget, Alunis)... are cineva idee cum este acolo ?

Va multumesc
M i h a i
Niste porcarii de hoteluri...Nu te duce in alea construite pe vremea lu' impuscatu'...In camere miroase a mucegai,totul este vechi,nu sa bagat nici un ban in ele...lifturile sunt de cacao..iar preturile nu reflecta in nici un caz conditiile de cazare..Sunt si camere ''renovate'' dar la un pret de 4 stele...Eu recomand sa te duci si sa cauti la faža locului Moteluri...sunt o gramada de 2-3 stele foarte misto si la preturi foarte bune..in nici un caz nu recomand cele 3 hoteluri mari (gen bloc)...
parpanel
Cum este acum la Lacul Rosu ca am vazut "mai la deal" niste pareri nu prea bune.
b34uen
la Lacul Rosu merita sa te duci undeva martie-mai si octombrie - noiembrie cand nu mai e aglomeratie si poti sa vizitezi zona pentru ca ai ce sa vezi, e un hotel micut pe dreapta cand vi dinspre gheorghieni si treci de lac, nu stiu cum se numeste dar o sa ii caut poze, mai rau cu mancarea in perioadele astea ca nu prea gasesti multe restaurante deschise
bogdan_2008
La Sovata recomand sa cauti cazare la fata locului ,sunt destui, si mai poti negocia si pretul . La vila KLEIN din SOVATA au saltat pretul cazarii puternic si fiind sezon nici nu lasa din el (mi-au spus la telefon acum 1 sapt 170 RON/zi).Daca nu vrei sa stai in apropiere de Lacul Ursu poti sa treci mai departe de statiune catre hotel Edelweiss, unde vei gasi cateva pensiuni dragute.
Se merita sa opresti la Lacu Rosu + Cheile Bicazului pentru 1-2 ore doar pentru peisaje, pentru ca in rest ..... In perioada aceasta este super aglomerat in statiune si vin si foarte multi turisti din Ungaria . De asemenea portiunea de drum intre Lacu rosu si Gheorghieni era jalnica anul trecut , poate au reparat-o intre timp.
yanyu
Bran - 120 ron/noapte
Lacu Rosu - nu te sfatuiesc ,dar nici eu nu am vazut tot,asa ca.....incercati!
F.aglomerat si sa ajungeti mai din timp, ora 16 cel tarziu.
nh1980ro
QUOTE(sorin_ @ 17 Jul 2008, 10:01)
Salutare

Iata "dezgrop" un topic mai vechi si va rog frumos...daca a stat cineva la Sovata sa impartasesca din experienta lui... Ma intereseaza ceva de 2-3 stele (am gasit pe net hotelurile Bradet, Faget, Alunis)... are cineva idee cum este acolo ?

Va multumesc


Si eu recomand sa cauti cazare la pensiuni in Sovata. Am fost acolo anul trecut si dupa o plimbare prin localitate dupa cazare (am gasit hoteluri comuniste scumpe si destul de jegoase, iar la pensiuni era cam scump si m-au suparat si cu parcarea, ca voiau sa platesc parcare desi parcasem pe interzis.biggrin.gif) am plecat direct spre Lacul Rosu, unde n-am gasit cazare..smile.gif Asa ca am dormit la un hotel din Piatra Neamt (ieftin si Bun de 2*, dar renovat).

QUOTE(parpanel @ 17 Jul 2008, 23:37)
Cum este acum la Lacul Rosu ca am vazut "mai la deal" niste pareri nu prea bune.


La Lacul Rosu sunt si peniuni mai bune (dar ar fi bine sa suni si sa faci rezervare), dar e si foarte aglomerat. Daca ajungi prin zona iti recomand sa vizitezi Zimbraria (aia e la Targu Neamt cred), care e dupa Piatra Neamt cum vii dinspre Lacul Rosu.
sorin_
am vazut ca intalnirea reno de anul trecut s-a tinut in Sovata, cazarea fiind la Klein. Cum a fost cazarea ? Ati luat micul dejun acolo ? Se poate lua pensiune completa ? Cum sunt camerele ?


Cat de Edelweiss, cum sunt camerele ? Se poate manca ? Cum e mancarea ?

Eu am reducere de la locul de munca, dar trebuie sa iau pensiune completa, de aceea caut o locatie (hotel/vila/pensiune) cu toate mesele.


Multam mult,
gfx8
Vreau sa reinviu acest topic, pentru ca in august vreau sa merg si eu cateva zile la Sovata.
As vrea cateva pareri despre hotelul Edelweiss, pentru ca as vrea sa fac o rezervare acolo. A fost cineva anul trecut pe acolo? Cum sunt conditiile?
Cam cat faci pe jos de la hotel pana la Lacul Ursu?
Merci.
cmandrei
N-am fost dar daca ne uitam la site arata foarte bine smile.gif
Distanta insa fata de lacul Ursu e cam mare ... pe jos aproximez 15 minute minim la dus si vreo 25 la intors ... de ce ? pai la urcare e mai greu ... si ai ceva de urcat smile.gif ... dar nu e stres ... zona e frumoasa, padure deci s-ar putea sa merite.
Spor,
J o h n n y
Uita-te si la pensiunea Casa Romantic Sovata http://www.casaromantic.ro/ am stat de doua ori la ei am fost f multumit, multa liniste, spatiu verde, terasa cu bere, animalute pt copii, etc. Mie mi-a placut....

E peste deal de lacul ursul, ajungi intr-o plimbare de 15 min


LE - catre moderatori - sper sa nu condierrati postul a fi reclama, am postat doar niste impresii de cand am vizitat zona, atat si nimic mai mult smile.gif
Cristi17
Salut, am fost si eu anul trecut prin sovata si se asfalta la greu.Eu am stat la hotel alunis la camerele reconditionate.a fost ok dar un pic cam scumpicel.
Poti sa cauti pe net pensiuni in sovata foarte simpatice si la preturi atractive.Hotelul edelweiss este mai sus de hotel alunis si la intoarcere ai ceva de urcat...Sa nu ratati salina de la praid care este super ok.Bafta.
garlic_dog
Eu merg (am fost de multe ori) la pensiunea Teodora. Este unica. Apartine unor profesori. Ma rog, cadre didactice pentru urechile pretentioase.


Centru, usor dreapta, 200 m, pe stanga, dupa o vila super mare. Si kitsch.


Sunt doua constructii din lemn. Ceaces!!
gfx8
@garlic_dog,

Ai cumva un nr de telefon, adresa de mail, site de la pensiunea asta? Am cautat pe Google si nu am gasit nici o informatie despre ea.
Trimite-mi te rog pe privat in caz ca ai ceva date de contact. Merci.
george_scala_2004
asta o fi ? nedumerire.gif
garlic_dog
QUOTE(george_scala_2004 @ 10 Jun 2010, 09:13)



Da.
george_scala_2004
bine. o sa dau si eu o fuga pe acolo, luna viitoare, dupa ce revin de la mare...poate intru si in salina, la praid...daca nu o sa ma cazez chiar in praid...

asta in cazul in care nu intervine ceva de ultim moment si sa ne reorientam spre alte zone...ale tarii...
mugur
Eu ma duc la sovata, am gasit la vila klarissa cred ca e ok
metrix4you
Eu am fost anul trecut la Lacul Rosu. Am ajuns sambata pe la ora 17 si dupa ce am cautat cazare vreo 2 ore ( si am injurat la greu ca bozgorii aia nu voiau sa vorbeasca romaneste ) , am gasit cazare la o tabara.
O cabana destul de mare , dupa lac , se face un drum la stanga si este pe partea dreapta.
Singura problema a fost ca aveau doar camere cu 4 paturi (2 suprapuse) , dar mi-au dat jos 2 .Conditii excelente , totul curat , gratar cu jarul de la centrala ... Ok
Norocul a fost ca dimineata a plecat seria de copii si nu mai era nimeni , dar pana noaptea s-a umplut.
A costat 60 lei camera
Recomand sa va duceti in cursul saptamanii , pt ca nu este asa aglomeratie.In rest este frumos.Am urcat pe jos muntele Suhard (cred ca asa ii zice) si se vede superb totul , m-am plimbat cu barcuta ...
nu am stat decat pana luni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.