Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: monitor lcd
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
dadoshel
va rog mult dati-mi si mie niste sfaturi.vreau sa iau un lcd si nu stiu care dintre firmele de mai sus sunt mai de incredere.astept raspunsuri urgente va rog mult de tot
dizzy
SAMSUNG
Folosesc de aproape 2 ani un 710N fara nici o problema
klaus
Samsung.
LG
argon
Samsung nu era in lista tongue.gif


Benq au un raport pret calitate foarte bun.
Liviu
Acasa am un Samsung 913N iar la serviciu 213T ... ambele merg PERFECT de doi ani de zile de cand le folosesc.
Contrast puternic, culori frumoase, timp de raspuns foarte bun.
XMihai
Philips 190 S

N-am treaba cu el, sunt super multumit de el wink.gif
klaus
Ca recomandare personala, daca vreti sa puneti si un tuner pe el: luati un monitor cu cel mult 4 ms raspuns.
MoneyTalks
EIZO.
Liviu
Money, un eizo nu se justifica in cazul utilizarii la home computer decat daca castigi bani din grafica. Ala este crema monitoarelor si se preteaza doar daca produce bani. Altfel, doar asa ca sa te dai mare ca ai acasa cel mai tare monitor nu vad rostul smile.gif.
MoneyTalks
Liviu >> Merita un Eizo din plin toti banii. Si, culmea, nici nu e chiar asa de scump... Un Eizo de 19" cu garantie de 5 ani e chiar ideal pentru acasa.

Chestia cu nu vezi rostul e ca si cum eu ti-as spune ca nu vad rostul ca ti-ai luat Megane cind iti faceai treaba si cu o SRN... smile.gif
thunder
Samsung

Am un 740N la servici de 6 luni si sunt foarte multumit de el, iar pt. acasa ma gandesc la un 940BF sau 960BG
zamolxes
Samsung 910N acasa si merge excelent.
NoDacia
mie imi plac mai mult culorile pe LG
Liviu
Money, tu poate uiti cum e treaba cu banii in Romania.
Un Samsung (foarte bun chiar) de 19" il iei aici cu 1000 RON.
Cel mai ieftin Eizo de 19 este 2000 RON .. adica DUBLU fata de un Samsung mediu.
Chestia este ca pentru acest pret dublu obtii CEL MAI IEFTIN Eizo care este egal la performante cu un SAmsung mediu. Per total, dupa cum spuneam .. nu se merita pentru acasa decat daca ai banii aia si nu ai ce face cu ei.
Eu personal, daca as avea 2000 Ron buget ptr un TFT mi-as lua un Samsung de 21 .. in nici un caz un Eizo de 19 ... pe aceeasi idee mi-am luat Megane din bugetul alocat ptr masina .. dar puteam sa imi iau o masina nemteasca (tip de masina adorat de multi) numai ca nu mai obtineam acelasi nivel de dotari smile.gif ... got my point ?

Nu ma intelege gresit .. si mie mi-ar placea sa am cel mai bun din orice .. problema este ca nu am banii necesari ca sa imi iau cel mai bun din orice chiar daca nu se merita ...
GoGu
samsung - foarte laudate
lg - cica-s bune
benq - au niste modele noi performante, insa cam au unghiuri de vizibilitate mici
daewoo - habar n-am

Ca idee am citit in ultimul Chip despre un Hyundai de 17" (model B71A), la vreo 750 ron cu performante mai mult decat decente, si pe care ei il recomandau ca smart-buy.

Money, stii zicala aia ca "spargi nuci cu microscopul"? smile.gif
adip
Musai doar philips, lg, benq sau daewoo?
Daca da, uita de daewoo, e loterie curata sa-l alegi pe cel mai putin prost.
Daca nu, pune samsung si iiyama pe lista
stargsm_ro
Samsung 913V de ~1an.
Super multumit !
Nu as lua masina Philipa sau ceva de genu asta. Intelegi ce vreau sa zic sper biggrin.gif !
Liv05
Eu am un Sony SDM-S71R si sunt foarte multumit de el. Il am de approx. 2 ani.
dadoshel
ok..va multumesc mult pentru sfaturi...astept pana am bani de samsung daca restul ziceti ca nu isi fac datoria
paul_p
QUOTE(dadoshel @ 26 Aug 2006, 17:46)
ok..va multumesc mult pentru sfaturi...astept pana am bani de samsung daca restul ziceti ca nu isi fac datoria
*


Neaparat sa fie si cu conector digital DVI, nu doar cu cel analogic VGA 15 pini.
dadoshel
din nou multumesc smile.gif
ovidiusoft
Am inteles ca exista o oferta la Metro - te duci cu un monitor in orice stare si ai reducere 20% la un tip de LCD-uri (17"). Nu stiu exact modelul sau caracteristicile, dar cine stie...
MoneyTalks
La Metro la electronice si electrocasnice se vind in general rebuturi sau lucruri foarte proaste. Care vrea sa se riste, o face pe pielea lui.
NoDacia
de la metro a luat un prieten al meu un samsung slim fit..... 32 milioane....... rahat.... a mai dat inca vreo 40 si si-a luat plasma ( si i l-au schimbat pe ala biggrin.gif )\

iyama mi se pare ca s-au cam prostit !
SilviuB
Ceea ce este acum in oferta la metro, este un philips nu stiu exact modelul dar sigur nu e unul de serie ci unul special pt metro si carrefour, ca sa fie mai ieftin. Modelul asta e cu 20% mai ieftin daca se aduce un monitor vechi indiferent de stare. Nu prea se merita pt cateva sute de mii, cel mult 1 mil sa iei un jaf de asta de philips.
alinakes
Din Metro am luat un sistem complet si LCD-ul este Likom , de 1 an merge perfect !

La birou am un LCD Philips 170S4 de 2 ani si jumatate , merge impecabil !

Daca e sa o luam asa o sa ajungem sa facem comparatie cu Logan-urile !

Asa ca alege intre 1.6 16v EIZO sau 1.4 Mpi LG , poate vrei totusi 1.5dci Philips !

Glumesc !

Ia-ti ce monitor vrei in functie de cati bani esti dispus sa dai !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.