Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: info tehnice Dacia 1397, carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
godaro
salutare voua



am niste intrebari, simple de altfel, la care de mult caut raspuns si nu gasesc. ma gandesc ca poate reusiti voi sa ma ajutati.

este vorba de modelul Dacia, berlina, motor de 1397cc, carburator, 43kw, an fabricatie 1997.



si acum nedumeririle:

1. ce capacitate are portbagajul de dacie berlina?

2. la ce turatie se obtine puterea maxima de 43kw?

3. care este cuplul maxim al acestui tip de motor, si la ce turatie se obtine el?



multumesc anticipat pentru raspunsurile la obiect
SGN_1310
1.nu stiu dar e destul de mare

2. 5000-5500, la mine in carte 5500/46 kw motor 102.13

3. nu stiu, nu scrie in cartea rablei
Marty
Vezi la www.carfolio.com, cauta prin diverse modele de R12 (la D 1300/1310/1410 nu sunt date valorile respective)
nimic
la 3500 e cuplu maxim la asta din cate shtiu eu

pt 43 de kw ai putere maxima la 5000 de ture

pt volumul portbagajului pui mana pe ruleta si masori sau o metoda mai neortodoxa ar fi sa astupi toate gaurile din portbagaj,sa bagi furtunul in portbagaj si sa fii cu okii pe apometru sa vezi cat intra
godaro
mersi SJB smile.gif



spune-mi te rog, masuratoarea sa o fac cu apa calda sau rece? :roll:
driverx
godaro,



Cu apa la 21 de grade parca. Parca asa ar fi cel mai realist. Oricum, rezultate bune nu vei avea deoarece aripile o sa te fure putin, deoarece se vor umfla putin la fortele laterale produse de apa.



Si la o adica, testul cu apa nu e bun. Se face cu pamant putin umed. De ce? Deoarece partea din spate din portbagaj e mai joasa decat luneta. Astfel la testul cu apa nu vei afla volumul real, deoarece apa va da pe afara inainte sa se umple tot portbagajul.



Se poate si test cu apa daca dai o gaura in portbagaj in partea de langa luneta, pentru a baga furtunul, si sa te asiguri ca chederul izoleaza bine.



Success. 8) 8) 8) :twisted: :twisted: :twisted:
OCEBE
nu cu apa la 21 de grade ci la 4 grade (conform nu sriu carui Sistem International de Masuratori); altminteri portbagajul la berlina are cam 400 litri
Marty
Va doare capu', pe cuvint! Arunca unu' ceva la misto si voi va luati la cearta pe glumele respectivului...... laugh.gif laugh.gif
OCEBE
[quote]

voi va luati la cearta

[/quote]

nu-i adevarat; daca tot e sa se faca o masuratoare, macar sa se faca in mod stiintific a.i. marja de eroare sa fie minima smile.gif
driverx
OCEBE,



Yep. My mistake. Nu stiu de ce stiam ca ar fi la 21 grade.....Of Of...Batranetea...



:shock:
Marty
Ma rog, cearta la modul eufemistic. Ce dracu', chiar conteaza temperatura apei sau exactitatea masuratorii pusa in pericol datorita flambarii aripilor ??? Aratati-mi-l si mie pe ala atit de timpit incit sa-si umple portbagajul cu apa, ce naiba !?
driverx
Marty,



:roll: :roll: :roll: ......era .....glumaaa :wink:



:shock:
godaro
deci pana la urma nu stim cat de mare e portbagajul pe care noi romanii il veneram atat de mult. sunt multi cei care stramba din nas la adresa masinii cutare pe motiv ca "nu are portbagaj". si atunci in mod firesc vine intrebarea: "dar dacia cat porbagaj are dom'le ?"



eu banui ca are undeva in jur de 350 l, ceea ce e comparabil cu o compacta medie

alte pareri?
Marty
dirverx, si eu ce mama ciorilor am zis ??? Face unu' o gluma si voi va apucati sa va spargeti capetele cu detalii inutile (temperatura apei, gaura in policioara, curge nu stiu pe unde, etc.) laugh.gif laugh.gif
paulp
1. ce capacitate are portbagajul de dacie berlina?

2. la ce turatie se obtine puterea maxima de 43kw?

3. care este cuplul maxim al acestui tip de motor, si la ce turatie se obtine el?



1. Dracu stie, ca nu scrie nimic in nici o documentatie. Fara alte "glumite" ca le rad :vmad:

2. 5250/tr/min pt 62 CP

3. 10.2 daNm la 3500 tr/min.
OCEBE
am zis mai sus (nu era gluma ) ca portbagajul berlinei are o capacitate de cca 400 litri.

Biblografie: colectia revistei "Autoturism" din anii '70
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.