Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arta fotografica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
EEN
In speranta ca este cineva pe aici pasionat de asa ceva sau cu cunostiinte in domeniu am doua intrebari:

1. stiti vre-un forum pentru cei asemenea?

2. sunt destul de raspindite posterele in care fiecare "pixel" este de fapt o minifotografie astfel incit , vazute de la distanta, nu mai sunt vizibile detaliile minifotigrafiei ci numai imaginea mare in intreg. Stie cineva mai multe despre acest procedeu? (de exemplu sunt postere cu aselenizarea americanilor in care fiecare pixel este o microfotografie cu detalii ale zborului: tace te uiti de aproape vezi clar fiecare microfotografie, daca te indepartezi se vede imaginea aselenizarii..).Trebuie sa fie ceva digital...
MariusI
poti sa incerci la http://visualart.ro/forum ..
asarban
Eu m-am sustinut in facultate din facut poze...

Alte intrebari mai ai?
EEN
Multumesc pentru ajutor si bunavointa! Ma intereseaza in special intrebarea 2. Un coleg va pleaca in curind din tara si ne-am gindit sa-i facem un stfel de poster in care fiecare pixel sa fie reprezentat de o microfotografie din "amintirile" noastre iar imaginea finala sa il infatiseze.
Marty
[quote]Eu m-am sustinut in facultate din facut poze...

Alte intrebari mai ai?[/quote]



Hmn...asa e, avea si anunt in ziar:"Fac poze la nunti, botezuri, mese tip parastas, avorturi cu dar si divorturi cu bataie!" era celebru la vremea lui... :U

Sau ai fost....fotomodel ???? :lollol: :lollol: :lollol:
Sergiu
Referitor la punctul 2, cauta pe Google ceva legat de Photomosaic. Sunt programe care fac automat asa ceva, cu o imagine tinta si o galerie de imagini sursa (doar ca presupun ca iti trebuie multe multe imagini in galeria aia).

Bafta si anunta-ne daca reusesti ceva. Si, daca mai ai intrebari - intreaba! smile.gif



P.S. Try here: http://www.rick-n-steve.com/ (Uf, dupa un download de 6 MB nu mi se instaleaza! of! oricum, bafta si sper sa gasesti ceva).

P.P.S. S-a instalat! Dar a trebuit sa fiu smecher/destept... Daca incerci si ai probleme, da pe PM si vedem cum rezolvam.
EEN
[quote]

Referitor la punctul 2, cauta pe Google ceva legat de Photomosaic

[/quote]

Asta era! Multam.
paulp
Floriane, bine ca tu esti multumit, ca noi asteptam in continuare catalogul de prezentare al lui Andrei :twisted:



Catalogu, catalogu, catalogu... (stiga multimea cu ochii iesiti din orbite si mouseul pregatit sa dea "Save picture as") :inger:
GeorgeB
doar daca nu a fost model . atunci eu ma resemnez :roll:
asarban
Am fost fotomodel la fabrica de prezervative!

© Dan Sava, aka Semaka, fost Vacanta Mare, RIP!
Marty
Umbla vorba prin tirg ca albumu' tau e cam nasol ( Cassa Locco), nu de alta da' cica ai fost manechin la Adesgo..... :U
AL
DAca tot ati dat-o pe bascalie, hai sa pun si eu o poza care ilustreaza intalnirea celor doua arte....cea a fotografiei si cea a sofatului...prin Bucuresti.



laugh.gif
MoneyTalks
[quote]Am fost fotomodel la fabrica de prezervative!

[/quote]



Si... in ce te imbracai? :twisted:
AL
Fratilor moderatori...voi astia off-topic.... mutati si voi bascalia in alta parte, split.... ca era un subiect interesant! PLEASE...
asarban
QUOTE
Umbla vorba prin tirg ca albumu' tau e cam nasol ( Cassa Locco), nu de alta da' cica ai fost manechin la Adesgo..... :U


Auzi martinezule....de ce "pangaresti" cele 2 sex-simboluri ale adolescentei tanarului UTC-ist: profa de biologie si calendarele Adesgo, motiv de fala si expunere in toate budele ecologice...(adica fara chimicale)?
nasty
Când încerci mai multe, ești cam prea împrăștiat peste tot, dar
Fridtjof Nansen - explorator norvegian:
“Ai izbutit continuă, n-ai izbutit — continuă.
Fără riscuri, nu e luptă! Fără luptă, nu e viață”

În pandemie, în izolare am creat niște chipuri “umane” , din resturile de la reabilitarea căsuței de la țară: sau inumane?

12 Aug 2022, 10:27:
și încă
bion
Esti un suflet chinuit. sad.gif
Da de ce in pm ne footzi si pe noi la melodie. icon_mrgreen.gif
einstein1984
@muuuuucix, uite ce ai facut!!!
MuciX
Bre nasty, stii engleza? Daca da, compozitia face 90% dintr-o poza.

Ia si asta si data viitoare sa nu mai vii cu asa ceva.
nasty
Càteodată compoziția este 0% și ia toți banii:
https://m.adevarul.ro/international/europa/...408d/index.html

MuciX
Daca ai stii cum functioeaza lumea artei nu te-ai mai baza pe articolul ala.

In fine, daca nu vrei sa asculti, continua precum rata prin apa.
nasty
Sigur că ascult toate sfaturile, altfel de ce m-aș expune unui cor de dezaprobare?

Dar ce fac o operele DEJA CREATE?
bion
Dac tot ai obsesii artistice , citeste si tu cate ceva de principiile de baza in fotografie si film.
E cam penibil sa ai pretentii de reportaj sau arta la ce faci.Mi se falafaie cozorocu ce faci matale in buda cand cugeti dar ne bombardezi cu produsele. radmasa.gif
einstein1984
revenind on topic, mi se pare fantastic ce poti face in Mindjourney de exemplu, ii zici in cateva cuvinte ce vrei si-ti creaaza arta fotografica sau macar fotorealista....
nasty
Cred că niște fotografii profesioniste ar pune în valoare ce am fotografiat eu de pe simezele magaziei de lemne.
L’arte del riciclo
https://patrizia87.wordpress.com/2014/10/21...riciclo-napoli/
sau
https://zilesinopti.ro/2022/08/05/apel-desc...-cu-numarul-35/
axabrt
QUOTE(bion @ 12 Aug 2022, 12:24)
Dac tot ai obsesii artistice , citeste si tu cate ceva de principiile de baza in fotografie si film.
E cam penibil sa ai pretentii de reportaj sau arta la ce faci.Mi se falafaie cozorocu ce faci matale in buda cand cugeti dar ne bombardezi cu produsele. radmasa.gif
*


Nea bion zi ne și nouă ce aparate footoo din tinerețe ai folosit cu rezultate bune.
Pentax cu film fu printre ele?
maho
Da' ce, se inventase aparatu' foto in epoca de piatra? blink.gif
bion
Zise un moldo msi tanar cu 10 ani.Cand ai vazut foto ai plans ca ti-au furat sufletul cool.gif
maho
10 ani înseamnă mult. rolleyes.gif
volint
QUOTE(MuciX @ 12 Aug 2022, 11:50)
Daca ai stii cum functioeaza lumea artei nu te-ai mai baza pe articolul ala.

In fine, daca nu vrei sa asculti, continua precum rata prin apa.
*




... doar a pozat niste chestii ce le-a bricolat in momente de inspiratie.
nasty
Exact! Nu am vrut să mai deschid un subiect nou!
Am pozat fără artă nște obiecte de artă...
bion
radmasa.gif laugh.gif
axabrt
Arta nu gluma...[attachmentid=1628141185]
nasty
Echipare minimă pt vloguri: [attachmentid=1628141187]
maho
Fu un festival p-aici.

[attachmentid=1628141209]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.