Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: barfa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
avathan
Am fost azi intr-un service mare in Bucuresti...
si am discutat cu nenea ingineru' si nenea mecanicu'...despre Logan...
mi-au zis ca au schimbat 2 motoare de Logan diesel pe garantie
1.unul cu pistoane sparte transmisie rupta etc...
2.altul din cauza zgomotului pe care il facea ...
a auzit cineva ceva de genul...sau e vreunul dintre proprietari pe aici ?
rog a se inchide/sterge daca se considera subiect de flame ...
andu911
E probabil sa se intample la orice masina. nu numai la logan diesel. Evident, una pe curea...
Foarte rar, ce-i drept...
avathan
2 in cateva luni la un singur service...
sunt de accord ca se poate intampla oriunde ...
d'asta am si pus problema asa si la cafenea.
andu911
QUOTE(avathan @ 30 Aug 2006, 19:36)
2 in cateva luni la un singur service...
sunt de accord ca se poate intampla oriunde ...
d'asta am si pus problema asa si la cafenea !
*



ghinion... Stii, poate pe lotul asta de motoare s-au montat curele facute de firma X din Turcia, decat de Bosch din Germania. Experimente facute de producator... rezista ..bine, nu rezista...iarasi bine...schimbam.
avathan
daca ai citit cu atentie ... doar la unul dintre ele s-a rupt distributia...
Asi
oare sa se fi rupt distributia de fapt?...

in fine.. eu cred ca e ceva normal.. chiar si la masini straineze.. (pe la service pe la mercedes a venit un E320 cu lantul rupt, alt CLS 350 cu fulia de la motor stramba si a decimat aluminiul blocului motor, baie de ulei, etc.. si destule altele..G Klasse mai vechi parca era in reparatii generale la motor din cauza unui surub buclucas bagat prin carburator si apoi in cilindru..)

si apoi.. poti sa fi sigur pe ceea ce a zis mecanicul? sau a zis asa sa fie in treaba?
avathan
da,distributia tongue.gif
argon
eu le-as pune lant ca la Mercedes si berlina, nu au moarte biggrin.gif
SiloS
Asa , si pe urma sa vezi ce silentioase o sa fie laugh.gif
argon
Nu de lant sau curea e data silentiozitatea. Prea putin conteaza.
Marty
QUOTE(argon @ 30 Aug 2006, 21:33)
Nu de lant sau curea e data silentiozitatea. Prea putin conteaza.
*


Sigur! Si 10W60 e mai gros ca 10W40! radmasa.gif
Dsign
meridian sud, acum aprox o luna, asteptam sa schimbe astia chederele: un taximetru astepta sa ii schimbe astia motorul... taximetristul zicea ca a aparut o scurgere de ulei, nustiupeunde, pe care astia din service au ignorat-o, pia ce motorul a facut buba si acum omul il schimba de tot pe garantie... era scandal mare acolo la ei, dar nu prea mi-am dat interesul sa aflu mai multe ca ma grabeam... 20 000km facuti intr-o luna jumate, asa zicea taximetristul
Alecs_TGA
schimbat injectroare la un diesel cand eram eu pt revizie si nu credeau ca rezolva problema......
argon
QUOTE(Marty @ 30 Aug 2006, 21:44)
Sigur! Si 10W60 e mai gros ca 10W40! radmasa.gif
*




Ti-am dat link, am explicat..il asteptam pe Base sa te lamureasca..poate merge biggrin.gif
andu911
QUOTE(avathan @ 30 Aug 2006, 19:47)
daca ai citit cu atentie ... doar la unul dintre ele s-a rupt distributia...
*



Acum ce vrei sa ne demonstrezi ? Ca Loganu Diesel e mai prost decat ala pe benzina ? biggrin.gif
StefanT
Sau doar ca e prost?
bulan
Dintr-o mie unu motive nu am putut sa-mi cumpar ce mi-ar fi placut asa ca am optat pentru laureat+.La inceput nu prea mi-a placut dar azi imi place ca la inceput.Insa cu toate astea el lauret+ e baiat serios si a facut tot ce l-am pus sa faca fara sa vrea la service.Si daca o tine asa si nu vad de ce nu ar tine-o ca nu-l persecut deloc s-ar putea sa ma si ingrop cu el daca nu traiesc prea mult ca de bate la ochi pana si chestia asta.Si daca traiesc pana va scoate DACIA Pitesti logan decapotabil cu doua usi sigur imi cumpar unul rosu ca atunci cand voi opri la semafor sa zica toata pustimea:uite-l nene pe mosu il cauta moartea pe acasa si el umbla prin oras cu logan decapotabil in doua usi si-i curg balele la tovarasele noastre.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.