Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am luat amenda
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
SiloS
"La data ora mai sus mentionata xxx a fost depistat consumand bauturi alcoolice in spatele ... ... se stabileste amenda de 100 RON" radmasa.gif

Mi-au facut-o ! Eram cu inca 2 baieti si beam o bere de placere pe o banca in fata unui bloc .

Au venit gaborii , 4 la numar , ne-au pus sa scoatem totul din buzunare , ni s-a facut control corporal , ne-au verificat pe brate dupa "gauri" .

Bun , pe urma ne-a bagat la duba , ni s-a facut PV si ni s-a dat amenda de 100RON la fiecare ! Pentru O BERE ( 1 ) . excl.gif

Ai naibii , in loc sa umble dupa vagabonzi si dupa aia care beau , fac galagie la 12 noaptea ei s-au luat de noi .

Vreau sa fac contestatie , nu mi se pare corect sa ne dea amenda . Poate transorm din amenda in avertisment .

Ce ziceti , pot rezolva ceva ? ph34r.gif
StefanT
Ai semnat ca esti de acord cu faptele constatate?
Eu cred ca nu mai ai ce face..
SiloS
Am semnat de 2 ori :

1. Am luat la cunostiinta ,
2. Am primit copia PV .
klaus
Ai luat teapa...
marksman
De ce-ai semnat? Ai citit macar ce-ai semnat?
argon
Nu ca era beat blink.gif icon_mrgreen.gif
andu911
Art. 2. - Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:

25) consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane și terenuri sportive, instituții culturale, săli de spectacole, instituții sau unități economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări și aeroporturi, de stat și private, sau alte locuri prevăzute de lege. În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spații special amenajate pentru consumarea băuturilor alcoolice, prin hotărârea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentație publică și turism, cum sunt: restaurante, baruri și discoteci. În locurile publice enumerate se interzice cu desăvârșire consumul de băuturi alcoolice de către persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani;


Eu zic sa nu pierzi vremea aiurea, cu contestatii...
Sony
Bre, daca mai citeai pe forum aflai si unde trebuie sa semnezi daca vrei sa faci contestatie! Si aveam pretentii de la tine! laugh.gif Io ziceam ca esti precoc, da' la faza asta m-ai dezamagit! biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE(Sony @ 31 Aug 2006, 13:33)
Io ziceam ca esti precoc
*


Pai de aia a si luat amenda. De prea multa precocitate... radmasa.gif
SiloS
Andu , mi-a aratat ce ai boldat tu acolo , si m-a luat cu faze de genul "noi ne facem datoria" , "eu ce sa-ti fac tie daca tu bei bere" ... L-am intrebat daca poate sa ne dea doar avertisment si a zis ca poate sa ne dea 5 milioane radmasa.gif

Si culmea , de abia le desfacusem , de abia luasem o gura ... cand ne-au zis sa merem la duba unul dintre ei radea "Puneti berile bine baieti , ca le darama vantul" :|
Sony
Unde ai gasit berea asta asa scumpa? 04.gif
MoneyTalks
La... politie, nu? radmasa.gif

Silos >> trebuia sa cumperi berea din magazin, nu de la politie, ca ei o vind ca si produs de lux... radmasa.gif
andu911
QUOTE(SiloS @ 31 Aug 2006, 14:44)
Andu , mi-a aratat ce ai boldat tu acolo , si m-a luat cu faze de genul "noi ne facem datoria" , "eu ce sa-ti fac tie daca tu bei bere" ... L-am intrebat daca poate sa ne dea doar avertisment si a zis ca poate sa ne dea 5 milioane radmasa.gif

Si culmea , de abia le desfacusem , de abia luasem o gura ... cand ne-au zis sa merem la duba unul dintre ei radea "Puneti berile bine baieti , ca le darama vantul" :|
*



Pai si ce ti-au zis aiurea ? Cred ca amenda maxima era 10 mil, nu 5...Sa stii ca au procedat corect. Nu au facut nimic aiurea.
Sony
Oricum, la banii astia mai bine o dai pe whiskey, dar nu cred ca-ti mai cumpara tatal tau Cobre! Economic vorbind... wink.gif
Smiley
QUOTE(SiloS @ 31 Aug 2006, 15:44)
..............L-am intrebat daca poate sa ne dea doar avertisment si a zis ca poate sa ne dea 5 milioane radmasa.gif
...........
*



aveau promotie biggrin.gif
Ant
In ce zona s-a petrecut evenimentul ? Aseara aveam de gand sa dau si eu un telefon la politie dar m-am lasat pagubas ca i-am vazut trecand cu girofarul in functiune pe langa aia care faceau galagie (erau "parcati" in milocul strazii cu avariile puse, 3 ei si 3 ele, in urmatoarea formatie, 2 pe capota erau la preludiu, 2 pe bancheta din spate erau deja la "second base" si ceilalti 2 zbierau cat ii tinea gura ca au mai adus 3 sticle de vin si sa lase f.taiu' sa sse apuce de baut) si i-a durut la "cashcheta" asa ca...
PS: mai bine va duceati si voi la un restaurant si consumati un whisky, o sampanie, ceva ... ca va ajungeau banii biggrin.gif
pasarel
silos sigur v-au turnat cineva la politie,plateste-o in 48 h,se plat. juma . ph34r.gif
stuiberv
Nasol, nu cred ca ai ce face.
Data viitoare cumparati si niste pungi de hartie (ca in filmele americane) si bagati sticlele inauntru. Daca nu ma insel nu au voie sa va caute in punga (DACA NU MA INSEL smile.gif).
SiloS
Ce ? Mie mi-a zis ca se plateste intreaga !

Stiu ca ne-a turnat cineva , de fapt noi am fost turnati ca suntem consumatori de droguri laugh.gif , de-aia ne-au facut perchezitie corporala si de-aia au venit cu 3 masini ( Vw transporter , LGN si Solenza ) .

Atasez o poza cu PV . Eu am consumat bauturi alcoolice pe data de 29 , ora 19:50 , asa ca nu cred ca mai pot sa platesc 1/2 amenda , daca ar fi fost valabila chestia !

ps : va place cum despart in silabe ? Dar scrisul ? radmasa.gif
pasarel
ph34r.gif mergi si plateste ca nu s-au facut 48 h
29+2zile(48h)=31
de contestatie nu mai pune problema,daca ai semnat adio.
eu cand am facut contestatie la un pv.,am refuzat sa semnez.
instanta mi-a dat cistig de cauza mie,asa ca ce face omul cu mina lui ie lucru sfint.
Supapa_jR
Mah silos...sper ca dupa aia nu ai jucat LFS in stare de ebrietate...
si acum serios...trebuia sa scrii acolo unde scrie daca esti de acord cu faptele ca politistul mirosea a bautura...ca astia se caca pe ei de la orice....pe mine m-a amendat ca mergeam cu bicicleta prin scara unui bloc...
argon
Pfoaaa..ce semnatura ti-ai tras mancațaș laugh.gif
litza
mai si regreti fapta .... 168.gif
Sony
Regreta doar ca nu a apucat sa bea berea.
SiloS
M-am si certat cu el ca nu voiam sa scriu ca regret ... si el imi zicea sa scriu ca el , io nu , si el mi-a zi sa am grija ce scriu acolo , ca o sa bage in calculator si data viitoare o sa fie mai rau . Asta este , life is not fair ; get used to it !

Supapa_jr , eu ce puteam sa zic , ca nu am baut ? Adevarul e ca nu m-a prins cu sticla la gura , si nu luasem decat o gura , deci nu miroseam a bautura .
A fost exces de zel din partea lor .
pastrama
QUOTE(Supapa_jR @ 31 Aug 2006, 17:47)
pe mine m-a amendat ca mergeam cu bicicleta prin scara unui bloc...
*


Ma da voi nu mai gasiti sporturi extreme???
Cum faceai?? Urcai cu bicla in spinare pana la ultimu etaj si dupa aia iti dadeai drumu cu ea pe scari??? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
guliver
Ce erau jandarmi sau politisti?
mars
Si eu mai ies seara tarziu la bere cu baietii pe langa bloc. Culmea e ca in fata micului magazin se aduna in fiecare seara inca o trupa vesela (manele, fotbal...). Noi stam in alta parte, intr-un fel de gang. E, de fiecare data cand vine politia la ei ne ia si pe noi la intrebari (de 2-3 ori pe saptamana). Faza tare e ca astia vin cu girofarul pus si se vede de departe, ascundem berile la timp. Si totusi, intr-o seara au legitimat pe toata lumea, au ales 4 care aveau buletine si le-au trantit cate 2 milioane amenda...
SiloS
Giliver , 3 erau politisti si unul jandarm . Mai erau si altii la masina , nu am observat , ca pe mine m-a bagat in slz .
Mario_b
Varule esti de belea!
Mai aveai tu un post in stare de ebrietate pe la Imbunatatiri CLT.... biggrin.gif

Las'o mai moale cu drojdia ca nu-ti prieste... smile.gif

In rest, numai bine... si misto declaratia aia acolo, foarte miscatoare dealtfel, ai scris de doctor!!! tongue.gif
bogdan_i
Din pacate, din cate stiu eu, la legea 61 nu exista chestia cu minimul amenzii in 48h... sad.gif Uite:

Art 16, alin. 1 din OG2/2001: "posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate"

Si din pacate legea 61 nu are asa ceva.
La amenzile de circulatie e alta poveste.
vali71
Chiar daca ai semnat procesul verbal poti face contestatie... da ce o sa scrii in cerere nu stiu... mai bine du-te si plateste-o ca astea pe L.61 se pot transforma in inchisoare.Si sa pastrezi chitanta cu mare atentie.



SiloS
Stiu . Am mai vorbit si eu ... si atata timp cat am scris acolo "recunosc ca am baut o bere impreuna cu prietenii" nu mai am ce face .

Bravo lor , baieti destepti , sa-i lase in pace pe aia care se imbata si se iau la bataie cu tomberoanele , ca ei nu trebuie sa plateasca amenzi !
Kristisor
Chiar cada nu se semna procesul verbal tot mergea inainte amenda pt ca "vina" adica consumul de alcool in strada era clar ! Asteptei-va si la tigari in viitorul apropiat
Jack Daniel's
Nu mai ai ce face coane SiloS , da-i draq , nu te-au facut pe tine 100ron si mai mare grija sa nu te incalte cu mai mult data viitoare .
C@talin
poate nu l-au facut, da gandestete cate beri lua de 100 ron cheers.gif 243.gif
flewdya
Ok. Vad ca nu tii sa dat nici un raspuns clar. Am sa iti raspund eu din propie experienta.
POTI face contestatie si ai TOATE sansele sa castigi.
Eu am luat amenda 5 mil acum 4 ani exact pe aceasta treaba.
Ideea e ca la contestatie sa nu sustii ca politistul ti-a dat amenda pe nedrept. Sustii ca nu ti-o permiti sa platesti si ca iti pare rau si nu se va mai intampla, si ca doresti ca amenda sa ti-o transforme in avertisment.
Acuma depinde de starea ta financiara.Cauta si tu motive (reale, care le poti dovedii prin acte) ca nu iti permiti sa iti platesti amenda. Eu cand am facut acea contestatie eram elev la seral si lucram cu juma de norma la o firma. Am facut contestie unde am scris ca da intradevar am baut, dar nu am fost in stare de ebrietate, nu am provocat scandal, nu am prezentat nici un pericol, am mai scris ca sunt elev si in timpu liber invat si lucrez cu jumate de norma la o firma pt a ma putea intretine si doresc anularea amenzii din motive financiare. la proces judecatorul a spus: avand in vedere ca nu ai cazier, nu ai provocat scandal, esti elev si lucrezi pt a te intretine si ca regreti cele intamplate, stabilesc transformarea amenzii in avertisment.
Jack Daniel's
QUOTE(salutcalin2002 @ 2 Sep 2006, 17:28)
poate nu l-au facut, da gandestete cate beri lua de 100 ron cheers.gif  243.gif
*


OK , dar nu puteam sa il sfatuiesc sa se sinucida , SiloS fa contestatie ca nu se stie poate reusesti anularea amenzii . smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.