Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aveti incredere in Jandarmeria Romana?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
guliver
Am si eu o curiozitate. Cu priviti voi Jandarmeria Romana?Aveti incredere in ea. As dori sa aflu parerea voastra, daca se poate.
Sony
Se poate.
Ake
Nu stiu exact ce e Jandarmeria Romana.
In afara de faptul ca-i mai vad pazind gradenele pe la meciuri, habar n-am cu ce se ocupa si ce diferenta e intre ei si Politie

Si nici nu stiu ce viata are topicul asta aici fara un chestionar.
St
Eu sunt in pom si pomul in aer cu jandarmeria asta. Deci nu stiu ce fac nenea jandarmii in afara de faptul ca ii pazesc pe nebunii aia la meciuri.

P.S: Uitase. Mai stiu o chestie. Mai sunt si jandarmi care stau prin diverse locuri mai "periculoase" din oras. tongue.gif

Care e diferenta intre jandarmerie, politie si politie comunitara??
J o h n n y
Politia comunitara e subordonata primarei si consiliului local din orase si municipii, si se ocupa inclusiv cu amendenzi pentru parcatul aiurea... am patit-o in una din zilele trecute... Politia si Jandarmeria sunt subordonata MAI-ului. Diferetele astea imi vin in minte acum.
tarzy
jandarmeria nu poate face anchete,
ovidiusoft
N-am idee ce face jandarmeria, eu ii vad doar plimbandu-se cu dubitele si la tv, la cate o manifestatie. Deci nu au nici o imagine in fata mea.
lucianac79
Din cate stiam eu jandarmeria se ocupa cu paza armata de obiective si mentinerea ordinii publice.
deconectat
Jandarmeria Româna este institutia specializata a statului, cu statut militar, componenta a Ministerului Administratiei si Internelor, care exercita, in conditiile legii, atributiile ce ii revin cu privire la apararea ordinii si linistii publice, a drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor, a proprietatii publice si private, la prevenirea si descoperirea infractiunilor si a altor incalcari ale legilor in vigoare, precum si la protectia institutiilor fundamentale ale statului si combaterea actelor de terorism.

Jandarmeria Româna, prin structurile sale specializate, are urmatoarele atribuții:
* Apărarea ordinii și liniștii publice, a drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor, a proprietății publice și private
* Prevenirea și descoperirea infracțiunilor și a altor încălcări ale legilor în vigoare
* Combaterea actelor de terorism
* Protecția instituțiilor fundamentale ale statului
* Executarea unor misiuni internaționale

Sursa: http://www.jandarmeriaromana.ro/
RainHawk
In Jandarmerie am incredere. Adica sa specific, ma simt in siguranta cand ii vad pe strada.

In politia comunitara nu. Nu stiu ce draq fac babuinii aia si care ar fi rolul lor dar cand ii vad nu imi inspira nimic.
andu911
eu n-am incredere in nimic, nici in politie. nici in jandarmerie.
Mi-aduc aminte cum se uitau ca boii cand Stoica i-a dat un pumn unui suporter stelist.
De politie ce sa mai zic....daca vine unu cu bani si tipa la ei, se duc acasa...
Charlton
N-am incredere...majoritatea pe care-i cunosc ( sergenti), mi-au recunoscut ca s-a cotizat pentru incadrarea lor...concurenta mare pentru salar+toale de la statu' roman.
ydaniel
nu am nici cea mai mica incredere! se comporta ca niste smekeri si mai ales ce le trebuie lor vito si forester.daca facea comanda poate aro si rocar mai supravietuiau.anu asta federatia in care sunt membru.nu a primit nici un ban din partea guvernului,in schimb astia au forester.ce are aro ma??
guliver
Cum ar fi sa alergi dupa hotii care detin super masini cu aro, sau rocar?
Lucrezi cumva la aro, sau rocar?
Atunci te inteleg
RainHawk
Lasa ca ma alergat unul cu un aro (B - xx - WMS) de mi-au iesit ochii din cap de uimire. Avea ala un demaraj de m-a spart.
guliver
Eu zic ca jandarmeria e mult in fata politiei din punct de vedere al profesionalismului, am I right?
mikeb
Deci, eu ii vad patruland, intrand in insitutii, trecand prin piete si asa se mai domolesc unii pusi pe "șotii". I-am vazut la mare, inclusiv pe plaja, la munte pe partia de schi. Si am vazut unii carora nu le convenea ca jandarmii sunt pe aproape. Amu', in ce masura se implica, sau daca ar trebui mai mult, nu stiu.
ydaniel
dupa cine alearga ei?smile.gif)))) la mare se plimba degeaba:) au prins ei pe cineva si nu stiu????la munte sunt p partie si nici macar nu stiu sa skieze:)))
Ake
QUOTE(Ake @ 2 Sep 2006, 17:08)
Si nici nu stiu ce viata are topicul asta aici fara un chestionar.


Uitasem sa-l si mut, multumesc pentru Report.
Acum l-am mutat.
Sony
Ti-ai dat singur report? 04.gif
wolfin
dupa excesul de zel pe care l-a aratat aseara la meciul Steaua-dinamo ce incredere poti sa ai? un prieten de-al meu s-a dus la meci(om linistit, cu carte, servici serios) era s-o mierleasca sleep.gif .langa el un suporter de la Steaua a fost impuscat in spate. daca era el ciuruit-cu ce gresea-ca a fost la meci blink.gif
Sony
sa aiba incredere in precizia jandarmilor! wink.gif
MoneyTalks
QUOTE(guliver @ 17 Sep 2006, 17:59)
Eu zic ca jandarmeria e mult in fata politiei din punct de vedere al profesionalismului, am I right?
*


Da, cum sa nu... Se pare ca in jandarmerie sint ultimele scursori ale societatii mad.gif Cred ca trupele SS nu se comportau cum s-au comportat jandarmii dupa meciul Steaua-dinamo... mad.gif

QUOTE(Sony @ 21 Sep 2006, 13:52)
Ti-ai dat singur report? 04.gif
*


Sa zicem ca a fost ajutat... icon_mrgreen.gif
logic
Eu am facut armata in Sighisoara la jandarmi ph34r.gif dar inafara unor betii si de cum stateam noptile cu politistul (de la circulatie) la ciupit, nu-mi amintesc alte fapte de vitejie. smile.gif
QUOTE(RainHawk @ 13 Sep 2006, 19:44)
Lasa ca ma alergat unul cu un aro (B - xx - WMS) de mi-au iesit ochii din cap de uimire. Avea ala un demaraj de m-a spart.
*


Avea motor de Toyota cool.gif

Radduu
pui cascheta, pui pulan, pui un c**** si ai un jandarm showfinger.gif
wolfin
QUOTE(Sony @ 21 Sep 2006, 16:52)
sa aiba incredere in precizia jandarmilor! wink.gif
*



oricum vor iesi cu basma curata desi am vazut in seara asta la tv cum s-au incriminat singuri, adica loveau persoane cazute la pamant cu picioarele si bulanele.
NoDacia
niste ordinari jandarmii ..... niste inculti ordinari / majoritatea au intrat in jandarmerie pe pile si bani la greu dati la superiori corupti...

imi pare rau ca nu au fost 20-30mii de suporteri uniti sa mi'i f*** pe toti jegosii astia ..... bine le-au facut minerii .... ar trebui sa vina din nou minerii .... dar chestia e ca aia sunt si mai aiuriti ca jandarmii .... aia strica si la oameni linistiti !
Radduu
Eu aveam 14-15 ani , si eram de unul singur pe stadionul ghencea,la un meci, si cum ma plimbam dezorientat pe acolo vine un jandarm de vreo 30-40 de ani si imi spune: VREI BAH SA ITI DAU O CASCA IN CAP? blink.gif
ydaniel
niste nemernici smile.gif pe mine faza cu vito si subaRu ma deranjeaza.ce fac ei?smile.gif) daca apar 20 indieni cu cutite si sabii fac precum gagica cu razvaaaaaaaaan:))
pastrama
QUOTE(Radduu @ 21 Sep 2006, 20:30)
Eu aveam 14-15 ani , si eram de unul singur pe stadionul ghencea,la un meci,  si cum ma plimbam dezorientat pe acolo vine un jandarm de vreo 30-40 de ani si imi spune: VREI BAH SA ITI DAU O CASCA IN CAP?  blink.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif
In realitate e tragic...da m-a cam busit rasu la faza asta!!
zvasti
avem incredere, cum sa nu..ca ei "bate" profesionist.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.