Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SLZ, SRN Depozit de noroi la aripi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
florio
A mai observat careva depozitul de noroi ce se formeaza in partea inferioara a aripilor din fata? Cel mai bine se observa daca se deschid portierele din fata si privesti spre fata masinii, in directia balamalei de jos.

Tot spatiul respectiv, de la nivelul pragurilor in jos, era plin de noroi. Acest noroi retine umezeala si in scurt timp va rugini puternic acolo daca nu este eliminat.

Eu am taiat putina apratoarea de plastic a aripii in partea de jos, atit cit sa curga noroiul afara de acolo la spalarea cu jet de apa.

Are cineva o solutie mai buna?
bogdan_o
Eu am bagat pe acolo o tona de spray Dura-Lube si ceva veselina si cand ma duc la spalatorie le spun baietilor sa nu dea cu jetul pe acolo. Bine, aste rezolva problema intarzierii aparitiei rugine. De impiedicat intrarea apei si a noroiului nu prea cred ca ai cum. Decat sa umpli locul ala cu spuma poliuretanica sau silicon, dar e cam aiurea.
costi
Eu sap la el cu cite un bat de ori cite ori astept pe cineva si-mi aduc aminte. Prin toamna imi crescuse si iarba pe acolo. Spuma poliuretanica mi se pare insa o idee buna, de ce sa fie aiurea?
Marty
Stati ca m-ati bagat in ceata..... La ce parte inferioara a aripii va referiti ??? Din cite stiu eu, SLZ are un carenaj de plastic care impiedica intrarea mizeriei in partea inferioara a aripii dinspre usa. Daca totusi intra ceva mizerie acolo, chiar n-ai cum sa-ti dai seama doar deschizind usa din fata si privind spre balama! La mine s-a strins ceva praf in locul unde stilpul din fata se intilneste cu pragul, sub balama. Dar acolo provine mizeria de la tonele de vaselina cu care mi-am dat pe balamale ca sa nu mai imi intepeneasca usile, vaselina topita intre timp si scursa dupa cum era si normal, in jos, pe prag.

Sau cumva va referiti la masini care au aparatori de noroi (sorturi) si la noroiul strins intre fantele lasate de curbura acestora si pragul masinii ??? :roll: :roll:

You may nou enlighten me!
bogdan_o
Marty, daca deschizi usa din fata si te uiti spre aripa ai sa vezi spatele de la semnalizatoarele laterale. Ei, daca iti cobori privirea mai jos ai sa vezi si jegul strans acolo si dupa o ploaie ai sa vezi si apa. Despre asta vorbeam noi. Iar careneajul ala e de forma. Nu ai vazut ce gauri are in el. Asa intra si jegul in semnalizatoarele de pe faruri.



Costi, am spus ca spuma poliuretanica e aiurea pentru ca desi ar impiedica intrarea apei si ar mai izola putin fonic, daca Doamne-fereste ai vreo problema si trebuie indreptata aripa nu mai ai cum sa scoti spuma sau siliconul de acolo.
Marty
DICTA FAZA !!!!!!! Ai dreptate!!!!! Am fost acu' sa ma uit ca ma facusei curios. Diferenta e ca la mine e doar praf. Giiiiizaz Craist..... :roll:
costi
Practic eu vad spuma doar la partea inferioara, unde bag eu batul sa-mi sap gradina, nu in toata contra-aripa sau cum i-o zice. Daca umpli coltul ala cel mai de jos, de unde oricum nu poti scoate tot pamintul, nu rezolvi mare lucru dar se poate cel putin, curata mai usor din cind in cind. Aoleu, tre' sa ma uit ca de cind o tin la rece o fi dat gazonul de-a binelea. macar sa-l tund tongue.gif
bogdan_o
La mine praful s-a stans in cantitati mai mari si e si mai gros din cauza ca s-a lipit de uleiul ala care l-am bagat acolo. Arata urat, dar nu se prea vede si cred ca are si rol de antifonare. Asa ca daca i-as baga spuma nu are pe ce sa adere, ca de curatat nu cred ca am sanse fara sa dau aripa jos, ceea ce sincer nu am de gand.
alex
Mie mi-a crescut si iarba acolo. Si primavara asta, si primavara trecuta :U
SYL
[quote]

Mie mi-a crescut si iarba acolo. Si primavara asta, si primavara trecuta

[/quote]

Si mie imi crescuse acum vreo 2-3 ani. Am curatat noroiul ala (de vreo cateva ori), dar se reface la loc.
gore_radu
Acum 2 zile am observat si eu problema (eu am supernova doar de 6 luni). M-am uitat din greseala in directia respectiva si vad acolo ceva verde. Da, crescuse iarba. Am dat jos ambele roti fata pe rand si am demontat contraaripa si am curatat bine acolo! Dar oricum se va depune iar, si solutii nu vad. Poate are cineva idei mai bune!
cristi.r
Faceti un "paravan" cu o bucata de PFL si dati cu jetul puternic de la spalatorie (cu portiera deschisa, de aia am mentionat PFL-ul) in directia aia unde "creste iarba" ... succes garantat.

Si cativa stropi de apa in masina sau pe difuzor nu omoara pe nimeni ! Cu ceva dexteritate, rezultate deosebite ... eu doar am intrebat-o pe fata de la spalatorie si s-a priceput de minune ...
testike
Azi la spalatorie am rupt si eu iarba de la Logan din aceeasi zona. smile.gif
Am crezut ca s-a prins cand am inchis usa, dar era tot asa crescuta biggrin.gif
Incerc si eu treaba cu jetul de apa, o sa revin cu rezultate. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.