Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare boxe pe spate la berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4
uzispeed
Salutare tuturor!

Am o intrebare (pt. cunoscatori): care e cea mai benefica modalitate de a monta niste boxe (rotunde in cazul meu) pe spate, astfel incat sa se auda cat mai bine?

Eu le-am montat in portbagaj, in spatele banchetei pasagerilor (le-am prins de traversele oblice si caroserie, am facut gaura la dimensiune prin cartonul din spatele banchetei) si am mai pus si o placa in portbagaj (intre telescoape, din lemn presat, fixata in 4 puncte) care le inchide complet.

Ce mai vreau eu sa va intreb e, daca spatiul ala gol aflat intre placa si boxe, il umplu cu vata minerala sau alt material, oare nu ar trebui sa se auda mai bine?

Sau dati-mi alte solutii (in afara de demontarea boxelor de la locul lor).

Multumesc anticipat!
adumitrachy
:foartemirat: Care e susta ma si nu pricep eu? Nu era mai simplu sa dai gaura in tabla de la luneta?Asa se auzea mult mai bine in masina. Nu am mai auzit de asa ceva pana acuma. Oricum, degeaba vei baga vata, nu va spori cu nimica basul sau claritatea. Incearca sa faci incinta la boxe. Eu am vazut la o masina cu niste boxe de bazar un bas de mi-a cazut fata.
Ov
hehehe, ce metoda, am incercat si eu asta odata, dar le-am dat jos in 5 minute si mi-am dat 2 palme bonus. Am pus dupa aia mana pe bormasina (ca m-am zgarcit) cu un burghiu de 4, am stat 2 ore in portbagaj cu cracii in sus si cu ochelarii pe ochi, si am dat gaura langa gaura, pana am decupat tabla dintre luneta si bancheta. Rezultatul, comparativ cu prima solutie, a fost INCOMPARABIL :mrgreen:



Asa ca, ori scoti cascaval si te duci la unii care monteaza (si la ei nu dureaza 2 ore ci 10 minute, ca iti dau jos luneta in 2 minute si dupa aia baga fierastraul pendular si iti fac niste gauri de toata frumusetea), ori te zgarcesti ca mine, iti iei 2 burghiuri de 4 (ca sigur rupi unu') un set de pansamente de 10.000, si te pui pe gaurit.
adumitrachy
Sunt intru totul de acord.



A. Inca ceva. Nu este obligatoriu sa dea gaura cu burghjiul. Daca are fai mic, poate sa dea gaura din porbagaj.Numa sa ai grija sa scoti si canepa aeea care este sub mocheta de la luneta, pt ca mie mi-a luat foc de doua ori la o sg gaura data. :mrgreen: :vmad: :mrgreen:



Sa ne spui daca te hotarasti sa dai gauri, poate iti mai dau niste sfaturi. :inger:
tarzy
nu e nevoie sa dai luneta jos, nici daca dai gaura cu bormasina, nici daca ai pendular.

se poate da foarte bine din portbagaj, bineinteles ca trebuie echipament de protectie (ochelari, manusi, salopeta, etc)
adumitrachy
kORECT
uzispeed
Pai tocmai asta era chestia, ca nu vreau SA GAURESC NIMIC.

Oricum, stiu ca cel mai bine se aude daca le montezi acolo unde ziceti voi, dar ma gandeam ca poate exista o solutie sa le pun si acolo unde le-am montat eu.

Boxele nu sunt cine stie ce (UNIVERSAL, 400W, 4 ohmi) si speram ca se aud bine si in pozitia in care le-am montat eu.

Sa zicem ca le voi monta acolo unde spuneti voi, mai are vreun rost placa care tocmai am pus-o? Ca n-as vrea sa renunt la ea (m-a costat 200k). :shock:
uzispeed
QUOTE
:foartemirat: Care e susta ma si nu pricep eu? Nu era mai simplu sa dai gaura in tabla de la luneta?Asa se auzea mult mai bine in masina. Nu am mai auzit de asa ceva pana acuma. Oricum, degeaba vei baga vata, nu va spori cu nimica basul  sau claritatea. Incearca sa faci incinta la boxe. Eu am vazut la o masina cu niste boxe de bazar un bas de mi-a cazut fata.
eugen_foxy
Salutare ! Sunt perfect de acord cu sfaturile voastre . Problema omului este ca nu vrea sa le desfaca boxele din locasul lor ... Oricum , parerea mea este ca basul creat de incinta portbagajului nu se compara cu cel creat de incintele improvizate ... In rest iti pot recomanda pentru spate boxe ovale ( eu am Domotec , luate din targ si au un bas super ) , pentru usi fata rotunde ceva mai bunicele ( gen JVC , Pioneer .. ) si risca-te si la 2 twiter-e sus pe grila de aerisire ( merita vre-o 200.000 si completeaza destul de bine spectrul de frecvente ) . In rest , in legatura cu planul tau ... mai bine renunti la ideea cu incintele ... Oricum BAFTA ! smile.gif
uzispeed
OK. Sunt de acord sa mi le montez pe tabla aia de sub luneta. Sa le scot de tot afara sau sa fac gaurile un pic mai mici, sa le distantez un pic fata de tabla in jos (oare se creeaza un mic efect de woofer?)

Astept sfaturi. Dupa cum am spus, boxele sunt rotunde.

Multumiri anticipate!
adumitrachy
Parerea mea e sa le montezi la luneta. Dar, ai mai vazut la cineva boxele inclinate un pic?Is curioss si eu.

QUOTE


Oricum , parerea mea este ca basul creat de incinta portbagajului nu se compara cu cel creat de incintele improvizate  


Corect. Nu am ce sa comentez.
viulian
QUOTE
Oricum, degeaba vei baga vata, nu va spori cu nimica basul  sau claritatea. Incearca sa faci incinta la boxe.




In momentul in care difuzorul reda un bass, membrana 'iese' din difuzor pentru a comprima aerul si a produce astfel sunetul respectiv. In momentul in care membrana se 'intoarce' inapoi in difuzor, ea comprima (nu la fel de puternic) aerul care se afla in _spatele_ difuzorului.

Cum de cele mai multe ori difuzoarele se afla in incinte acustice, acest bass 'secundar' generat de 'intoarcerea' membranei este preluat chiar de catre peretii incintei, ducand astfel la generarea de sunete in afara incintei (sunete rezonante) si alterand calitatea auditiei.



Vata de sticla este unul din materialele care se foloseste pentru a absorbi aceste sunete generate de miscarea inapoi a membranei dupa ce a redat ceea ce avea de redat.

Rolul incintei este e a prelua aceste zgomote redundante si a nu le mai transmite inapoi la auditor. Daca tii un difuzor imens in mana si-i bagi bass, nu se va auzi bassul! De ce ? Pentru ca ceea ce ar trebui sa auzi este anulat de miscarea innapoi a membranei.

Incinta acustica (sau peretele acustic) izoleaza aceste sunete produse de miscarile innapoi, si astfel se aude numai ceea ce trebuie.



Dupa cum zice uzispeed - el si-a ermetizat spatiul din spatele difuzoarelor, creend astfel o incinta acustica pentru ele. Parerea mea e ca daca este corect realizata (fara tentative de subwoofer) si ermetizata, si nimic nu se intrepune intre membrana difuzoarelor si sofer (cum ar fi bancheta) atunci sunetul va fi unul foarte fain.



Ideal ar fi niste difuzoare cat mai mari prinse in felul asta si tot porbagajul sa fie plin cu vata de sticla. Sunetul de bass produs de ele va fi foarte clar..
adumitrachy
Eu am spus faza cu vata din propria experienta. Nu am vazut nici o imbunatatire semnificativa. CUm spuneai si tu, nu ai decat sa iti umpli tot portbagajul cu vata ca sa ai bas k-lumea.
livicu'
[quote]

hehehe, ce metoda, am incercat si eu asta odata, dar le-am dat jos in 5 minute si mi-am dat 2 palme bonus. Am pus dupa aia mana pe bormasina (ca m-am zgarcit) cu un burghiu de 4, am stat 2 ore in portbagaj cu cracii in sus si cu ochelarii pe ochi, si am dat gaura langa gaura, pana am decupat tabla dintre luneta si bancheta. Rezultatul, comparativ cu prima solutie, a fost INCOMPARABIL

[/quote]





cum spune lumea asa tre facut ca deh asa ii sta deh bine si frumos :mester:
eugen_foxy
Salutare ! Sfatul meu e sa fixezi boxele exact pe tabla din spate !!!!! Va avea o rezonanta mult mai buna decat altfel . Deci , te hotarasti la un tip de boxe , le cumperi , le masori bine si faci gaurile ( decupajul ) exact cat sunt ele . Sfatul medicului !!! 8)

Stie cineva pe undeva o magazie de CD-uri pt casetofon JVC mai ieftina de 4.000.000 ( atat am vazut in Carefura ) . Oare se merita ? Sau este mai ieftin si mai calitativ ci mp3 player ??? :roll: :roll: :roll:
marius-gabriel
eu zic ca cel mai bun bas se obtine cu boxele montate pe tabla de la luneta insa si cu incinte calculate prin portbagaj.
cristi2fast2furious
Intr-adevar amplasamentul pe tabla de sub luneta e cel mai bun din toata masina. biggrin.gif (din proprie experienta). Si eu am tot difuzoare rotunde pe spate Diam=250mm (si sunt f multumit de ele). Prima data cand le-am pus, am golit gortbagaju de toate kestiile pe care le aveam aruncate p-acolo si am dat cox la cas. In secunda urmatoare a inceput sa vibreze (urat) tabla aripilor. Avea super bas doar ca interfera cu bazaitu facut de tabla..... :? .....deranjant. Am cerut si yo sfaturi si am aflat ca daca vrei calitate la o incinta (mai ales una pt bas) tre sa aibe peretii cat mai solizi.

Asa ca m-am pus pe treaba si am lipit mocheta prin tot interiorul portbagajului. Vreau sa va spun ca de atunci am super bas :twisted: . De kestia cu vata nu am mai auzit pana acum dar cred ca e posibil pt ca acasa am niste boxe Sony (de la mama lor din Japonia) si alea sunt pline cu un soi de vata alba (cred ca e sintetica ceva).

Oricum sunt tare curios sa vad daca il tine pe careva sa-si umple portbagaju cu vata de orica fel :lollol:
viulian
Da, pai tocmai de aceea trebuie ca incinta sa aiba peretii grosi, ca sa izoleze si mai bine sunetele 'false' creeate de miscarea innapoi a membranei .

Metalul subtire de pe aripi nu e bun, caci ala rezoneaza, nu absoarbe. de exemplu cauciuc prins pe aripi ar fi bine, dar oricum.. la cum vibreaza dacia sunt convins ca efectul de atenuare dat de vata este sesizabil atunci cand motorul merge si masina se afla in rulaj.
livicu'
pozitia de care spune-ti este optima pt un sunet cat de cat calitativ in dacia noastra cea adevarata da' tot s-ar putea face ceva cu tabla de pe la prtbagaj ca sa nu mai rezoneze aiurea si cu plasticele de pe aripa spate asa zisele guri de aer ca la mine trosnesc super aiurea

treaba de care zice cristi2fast2furious (lung nume) cu mocheta nu ar fi o idee rea
viulian
Cumva plictisit de ceea ce implica un sistem audio bun, deprimat de calitatea imbinarilor la dacie si amenintat de prezenta constanta a hotilor, eu am renuntat sa-mi instalez un sistem audio bun in masina.



Pot fi f. usor acuzat ca vb. in necunostinta de cauza in ceea ce priveste masina, dar din cate cunosc teoretic despre boxe si auditie OK - iata cateva recomandari:

1. trebuie lipite cu silicon toate cele ce pot vibra.

2. trebuie stranse/fixate si mai bine. (placa de la numar, eventualele truse/scule din portbagaj, cartoanele, etc).

3. prinse foarte bine difuzoarele - si fara sa aiba loc pe unde sa aspire aer fals (adica gauri mai mari decat dif. in sine) sau alte gauri (de verificat cat de bine e prins cartonul care separa habitaclul de portbagaj.

4. boxele pe spate sa aiba filtru adecvat (in caz ca nu sunt 3way). A baga inalte pe un difuzor > 15 cm e ineficient - consuma putere ca sa miste membrana aceea mare si distruge bassul (caci la aceiasi putere a semnalului audio inaltele se aud mai puternic decat bassii).

5. boxele sa aiba dublul puterii data de casetofon/amplif. si magnetul lor sa fie cat mai gros. Asta inseamna ca nu vor bruia ele cand cassul e dat la maxim (ce urasc uruitul asta la multi care si-au luat super aplif. si merg cu el la maxim si saracele boxele nu mai fac fatza auzindu-se ca dracu.); magnetul inseamna cursa lunga a membranei -> aer comprimat mai mult -> bass mai puternic.

6. Dupa cum a descoperit si cristi2fast2furious - cu cat pui mai mult material fonoabsorbat cu atat scazi frecventa de rezonanta a incintei acustice - portbagajul.

Asta inseamna ca in loc sa rezoneze la 40-50Hz, rezoneaza la 25-30Hz - ceea ce e OK caci nu poti sa pui difuzoare sub luneta care sa redea _real_ frecventa asta.

Recomandate sunt mochetele (cu cat mai groase cu atat mai bine) - eu din fabrica am asa ceva pe aripi in spate, dar cu cat e acoperita suprafata mai multa, cu atat mai bine.



Auditie placuta! smile.gif
SPAWN
omule fa cum spune toata lume si punele pe tabla din spate dar si pe aia ar trebui sa pui ceva ca e prea subtire si desi e mica s-ar putea sa vibreze naspa.Si e buna si idea cu mocheta sau un cauciuc ceva pe interiorul aripilor daca vrei sa dai bine in ele.
oly
100%deacord cu tot ce s-a spus(mai putin cu boxele in spatele banchetei)

o intrebare imi rasare daca boxele suna mai bine daca sunt antifonate care e ideea la tuburile de bass sau alte cele

si am mai vazut boxe cu "tevi" parca le zice bass-reflex imi puteti explica babeste se inteleaga si eu smile.gif
bogdan_o
Acele sunete parazite care rezulta cand aerul este comprimat de difuzorul care se intoarce in cabinetul boxei pot fi captate si pot da un bass mai bun. Dar asta implica oaresice calcule si nu cred ca oricine poate face chestia asta. Eu am niste boxe de statie SONY pe care a incercat sa le pun in masina (in portbagaj) si se aude foarte bine (tremura tabla de bass in conditiile in care cass-ul este cel standard de SLZ 4*17W). Aceste boxe au un cabinet facut special. Peretii interiori nu sunt plati ci au niste forme ciudat pentru amplificare bass-ului. Dea semenea, teava aia are un anumit diametru si o anumita lungime.
SPAWN
Nu e neapara ca pretii interiori sa aibe cine stie ce forme important e sa fie bine calculate cutiile,adica in functie de diametrul difuzorului si de puterea lui.Ale mele de acasa au peretii nrmali sunt din pal melaminat si suna foarte bine [darama casa].

Si mai conteaza si tipul difuzoarelo ca nu pe toate le poti pune in cutii fara bass-reflex pt ca daca nu sunt difuzoare speciale de compresie si sunt puse in cutii inchise pot da bass naspa la putere mare si se pot distruge daca dai tare in ele......crede-ma :mrgreen: :mrgreen:
uzispeed
Alta intrebare.

Zicea cineva mai sus ca pt. boxele din spate ar trebui montat un filtru pe ele pt. a scoate numai bass.

Are careva idee ce cuprinde un filtru din ala? Ce piese trebe?
SPAWN
nu stiu sg ce cuprinde dar e destu; de siplu de facut daca le ai putin cu electronica,am eu pe cineva care face chestii deastea siboxe de toate tipurile.daca te intereseaza da un mes ceva, oricum ajuta si filtrele cat de cat depinde si de ce pot difurile.daca vrei numai bass poti incerca filtre de sub ufwoofer dar ma repet tre sa te tina difurile si tre sa mai ai neapart o perece de twetre(sau cum dracu se scrie)pe spate ca sa se auda klumea
uzispeed
Analizand sfaturile voastre si incercand diverse solutii constructive, am decis s-o las balta cu gaurirea tabeli de sub luneta si in schimb am gasit ceva si mai bun: am luat una bucata de PFl, am fixat-o in portbagaj intre stalpii de la amortizoare in patru puncte, am dat doua gauri prin dinsa si am montat difuzoarele.

Rezultatul: BETON, are un bass de zornaie toate masina (si nici macar nu trebe dat prea tare). Mai trebe doar sa izolez fonic portbagajul si ... GATA.

Multumesc tuturor pt. sfaturi/sugestii.
bizk
ce ziceti voi is bune pe spate (ca inca nu le-am montat... da gauri am) boxe boschman cu trei iesiri? putere si restu nu am detalii ca nu le-am luat noi, da adevarul e ca la pc (am legat una) se aude extraordinar dar e pusa in casca mea de motociclist... daca o scot evident basul scade dramatic
Radduu
Din cate stiu eu se aud destul de bine........acum vezi si tu cate te tin
Ov
eu am boschmann si pe spate si mai nou si pe fata.



ce intelegi tu prin 3 iesiri? ca eu pe spate am 3 iesiri separate (adica 3 boxe pe fiecare cale + filtru) si pe fata cate o singura boxa cu 3 iesiri in ea. Banuiesc ca te referi la alea cu o singura boxa, care au membrana f abrupta (asa este la modelul meu). Am ramas uimit cat de bine se pot auzi. Eu am dat pe ele (alea din fata) acu' 2 sapt, 850 de mii perechea + 150 mii montajul (in Vitan, unde am mai dat 90 de mii pe intrare, 20eu+20prietena+50masina mai tarziu :vmad: ). Ai grija ca daca ai o dacie mai veche (la care oglinzile NU se regleaza din interior), nu poti sa pui boxele alea pt ca ating in macaraua de la geam. Oricum, si la mine a trebuit sa decupeze nitel din tabla de la usa, dar mi-a spus gigelul ca la alea vechi SIGUR nu incap.
bizk
adika trei iesiri ma refer la boxa mare de bass si inca doua mai mici de inalte care suna tare bine. acuma depinde in fata cat de adanci ai boxele. eu le-am luat alea de spate cu 1mil negociat de la 1,2... era unu care nu avea habar de boxe... in fine cred ca le-am luat bine, acuma pe fata o sa imi bag 2 sony probabil sau ceva de 50w, iar casu jvc 4x45 cu cd smile.gif
Mirelush
3 iesiri nu insemna ce zici tu ! ce zici tu e o aberatzie fonica pt ca nu are nici un echilibru fonic ... poate tu te referi la boxe cu 3 cai adica inalte medii si bass ... ?

ov boschmann se aud bine dar calitatea lasa de dorit!

faza cu boxele puse in spate si incercarile de corcituri de subwoofer! .. in portbagaj se poate realiza un subwoofer calumea dar asta insemna sa manaci mult spatiu (subwoofer calumea insemna sa calculezi incinta etc etc nu sa trantesti acolo o bucata de lemn sa dai 3 gauri si sa zici ce bine se aude !) eu pt dacie pot sa vad dau o idee de sonorizare destul de simpla si nu foarte scumpa .... idee sta in urmatoru fel intr-o masina orice ar fi ea dacie sau mertzan bassu nu poate veni din fatza asha ca pe usile di n fatza se pot baga lejer o preche de difuzoare cum sunt cele dp spate la nova + o perece de tweetere se fac 2 filtre si se impreceheaza difuzor+ tweeter smile.gif boxele astea vor scoate medii si inalte (foarte firav basss) . pt parte din spate cumparati doua difuzoare de bass (puteti gasi difuzoare bune pt masina pe linia lu' 16) 2 difuzoare de medii (putet folosi tot difuzoare de nova) si 2 tweetere faceti filtrele pt cele 3 difuzoare (boxa cu 3 cai) dati gaurile in spate si gata pt cei care vor sa auda un bas furumusel fara sa tremure masina se aude perfect.
bizk
ei du-te tu, da ce rau suntem... perioada aia a lunii? ai dreptate ce spui tu, da mai face omu confuzii, in concluzie aia vroiam sa zic 3 cai! dar daca ai inteles tu a inteles si restul lumii, cu lectia de gramatica mai pe seara! :twisted:
Radduu
In spatele banchetei se pune cutia pt bass sau soobwoofer , asa au majoritatea masinilor din USA, nu au pus soobwoferul cu boxa in sus sau in partea opusa banchetei cum se practica la noi.
gcristi
He he am retinut faza cu sunetele false cand se intoarce membrana laugh.gif

, pai cum vine treaba cu bass reflex mai draga? ...... :wink:
Mirelush
treaba cu bass reflex e mai greu .. si e cam greu sa calculezi singur o incinta bass reflex!

gcristi, la bass reflex nu se intorc sunete false in difuzor (woofer) !
Muttley
Uai da' voi astia care pomeniti de calculu' incinteleor sunteti perversi tare, uai! Ia ziceti oleaca si cum dreq se calculeaza o incinta d-asta, nu d-alta, da' sa stiu si eu sa-mi fac. Zicea unu ca se calculeaza in functie de diam si de puterea dif-ului. Faceti-va si voi o pomana, si scrieti o formula de calcul, sa va "deie" D-zeu sanatate, sa am si eu o vaga idee despre cum ar tb facuta o incinta.
tamy
parerea mea e ca cel mai economic iese (daca te pricepi cat de cat) sa cumperi un difuzor cat mai mare si puternic de bass si sai faci o incinta care macar sa semene cu un tun de bass si o sa aveti parte de un bass care zguduie masina (daca e destul de mare difuzorul).... lucru verificat ...
TinuX
QUOTE(adumitrachy @ 25 May 2004, 09:28)
173.gif Care e susta ma si nu pricep eu? Nu era mai simplu sa dai gaura in tabla de la luneta?Asa se auzea mult mai bine in masina. Nu am mai auzit de asa ceva pana acuma. Oricum, degeaba vei baga vata, nu va spori cu nimica basul  sau claritatea. Incearca sa faci incinta la boxe. Eu am vazut la o masina cu niste boxe de bazar un bas de mi-a cazut fata.
*


Berlina ca berlina ... da pentru BREAK??? cum le`as putea monta undeva in spate ... da unde???
bogdan3l
QUOTE(Muttley_BTL @ 28 Sep 2004, 19:25)
Uai da' voi astia care pomeniti de calculu' incinteleor sunteti perversi tare, uai! Ia ziceti oleaca si cum dreq se calculeaza o incinta d-asta, nu d-alta, da' sa stiu si eu sa-mi fac. Zicea unu ca se calculeaza in functie de diam si de puterea dif-ului. Faceti-va si voi o pomana, si scrieti o formula de calcul, sa va "deie" D-zeu sanatate, sa am si eu o vaga idee despre cum ar tb facuta o incinta.
*



incinetele se calculeaza cu ajutorul unor programe in functie de parametrii TS (mecanici) ai fiecarui difuzor.
de obicei firmele mari pun in cutia boxei si parametrii insotiti de sugestia lor pentru dimensiunea cutiei .
metoda cu diametrul si puterea va da rezultat decat daca esti prea norocos..... tongue.gif
egrimisu
Eu chiar azi am desfacut toate usile iar la cele din fata daca ai boxe de 16,5cm si adanciumea de pana la 4.8cm incape la fix, am masurat azi.problema apare la usile din spate pt ca in momentul deschiderii complete a geamurilor darabul ala de fer care tine geamul loveste magnetul si aia cam doare la buzunar.la luneta gaurile le-am dat prin tabla cu flexul si bubuie masina ca mi se scutura farurile. biggrin.gif
Stie cineva cum as putea vopsi borsul sau cu ce sa-l tratez ca sa nu crape.Doresc sa-l vopsesc crem precum si tot interiorul,dar dupa cat m-o dus capu am observat ca trebuie modificata inclinatia bordului pe ca daca e alta culoare in afara de negru ti se vede in parbriz. sad.gif
StefanT
te rog spune-mi si mie cum ai dat gaura cu flexul? ti-am luat mult timp? ai dat luneta jos? da detalii te rog
heaven
Daca vreti o sugestie (nu fac reclama) eu am fost saptamana trecuta la un service pe Uverturii si i-am aratat omului de acolo boxele, a luat el un sablon din plastic pe masura boxelor, a luat pendularul s-a bagat in portbagaj si in cca. 6 min. ( cate 3 min. pentru fiecare ) mi-a facut 2 taieturi de toata frumusetea si cate 4 gauri aferente fiecarei boxe wink.gif Costul operatiunii 200.000 lei
P.S.: La inceput m-a intrebat daca am gaz la masina - probabil ca butelia din portbagaj ar fi incurcat operatiunea, implicit ar fi ridicat pretul blush.gif
Ker0seN
uzispeed: Eu am un casetofon de proasta calitate, cu niste difuri de proasta calitate, adica: MP3 player Roadstar 4x15, 4 difuri AUTOSTAR, numai ala care le-o facut stie de cat or fii, si 2 tweetere AUTOSTAR pe bord langa grilajul de aerisire care e cam degeaba. In portbagaj am cauciuc peste rezervor si partea de jos si peste mocheta in tot portbagajul, intre portbagaj si bancheta din spate nu mai am cartonul, s-a pierdut prin service cand a fost la reparatii estetice capitale. Se aude f. bine, basul e f. clar si nu vibreaza de loc aripile sau tabla, singurul lucru care-mi vibreaza este placuta de inmatriculare, care nu e cu suport, e prinsa direct, dar nu e deranjant. Ce m-ar interesa pe mine, incinta respectiva, care o am de mult in plan, ce lemn ai folosit? da-mi o idee de unde sa iau si zi-mi si mie masurile, cat- sa-l tai si cum sa-l prind? Are vreun efect, daca nu ai incercat o sa incerc eu, numai sa-mi spuneti masurile si cum sa-l prind. Aaa, si daca stie cineva daca mai leg un egalizator la toata shandramaua, rezolv ceva? P.S. uzispeed, sper ca e vorba de berlina, ca nu m-am uitat ce masina ai...
StefanT
e o chestie si cu pendularu' ala......aici la mine in bacau te costa sa iti faca 2 gaurici 500.000 si mai degraba iti cumperi un pendular cu banii astia...
axel
QUOTE(Marius Eugen @ 25 May 2004, 12:16)
Salutare ! Sunt perfect de acord cu sfaturile voastre . Problema omului este ca nu vrea sa le desfaca boxele din locasul lor ... Oricum , parerea mea este ca basul creat de incinta portbagajului nu se compara cu cel creat de incintele improvizate ... In rest iti pot recomanda pentru spate boxe ovale ( eu am Domotec  , luate din targ si au un bas super ) , pentru usi fata rotunde ceva mai bunicele ( gen JVC , Pioneer .. ) si risca-te si la 2 twiter-e sus pe grila de aerisire ( merita vre-o 200.000 si completeaza destul de bine spectrul de frecvente ) . In rest , in legatura cu planul tau ... mai bine renunti la ideea cu incintele ... Oricum BAFTA !  smile.gif
*


bravo.asta e instalatia sonora cu clasa la berlina:) asa am si eu si se aude belea
ionut232
are idee cineva daca ar fi bine sa fac o cutie si sa ii pun un dif mare...cu un magnet frumos...sa o armetizez bine...si sa o pun in portbagaj...
oare nu as scoate un bass bun?
sa rog pe cineva sa imi faca un circuit de amplificare de bass+putere special pt cutia asta...
eu zic ca ar fi ieftin si bun....are cineva o idee mai buna de confectionare?

DaciaMustang
mai baieti se vede ca nici unul de aici nu vorbeste din proprie experienta!
1)nimic nu se compara cu o cutie trapezoidala (sau orice forma pana la urma,inclusiv TUB de bass,nu TUN) daca discutam de puteri peste 40w rms
2)daca aveti cass+difuzoare de 15w,nu va ajuta cu aproape nimic nici macar mama cutiilor cu taticul vatei de sticla sau nush'ce cauciuc (e bine sa pui ceva sa nu-ti mai zdrangane tablele,dar nu imbunatatesti cu nimic puterea/calitatea)
3)nu mai tot laudati portbagajul de berlina;cei ce spun asta(si eu am tot berlina) se vede ca nu au auzit muzica pe un matiz/break/hatchback;cum puteti sa sustineti balariile astea?
4)calcularea incintei se face dupa diametrul difuzorului;astfel, la un difuzor de 30 cm, incinta ar fi IDEAL sa aiba ~28 litri (standardul la pioneer si kenwood,aplicabil si la domotec);iesirea de bass reflex cea mai intalnita are cam 7-8 cm diametru pt difuzor de 25-30 cm
5)la bani "putini" (adica fara sony/pioneer/jbl/kicker) am o solutie buna:
-amplificator eurotec/domotec/boschman 2x80w (asa scrie,dar scoate vreo 45 rms-mai mult decat un cass sony la 4x45 - sa fie clar,un integrat de cass nu scoate cat un amplificator mare,fie el si domotec) pret 1.300.000-1.500.000
-la amplificator se ataseaza 2 DIFUZOARE, nu BOXE (box = cutie) de 25/30cm eurotec la 800mii-un milion bucata
-2 filtre boschman la 2-300 mii bucata (amplificatorul nu are filtre)
-incinta din pal pentru difuzoare separata la jumate (obligatoriu) care sa calculeaza in prealabil la dimensiune pentru a se integra cat mai bine in spatiul din spatele banchetei,se pozitioneaza tevile de bass reflex spre deschiderea portbagajului si se lasa putin loc (10-15 cm) deasupra cutiei si sub placa de sub luneta pentru posibilitatea de a monta pe placa si alte difuzoare pentru medii
---atentie:folositi cat mai rar amplificatorul daca motorul este oprit,ca a venit iarna si e neplacut sa n-ai curent pentru a porni motorul
-pentru difuzoare mai mici ca putere si diametru, se poate face o cutie mai mica iar ca amplificare se poate folosi un egalizator eurotec/boschman care mai da un pic de putere unui casetofon slab,plus customizarea sunetului in functie de difuzor

-tot ce am scris mai sus se bazeaza pe propria experienta (mai putin calculul incintei)
-exista si alte difuzoare bunicele la preturi mici
-formula de mai sus implica adaugarea macar a 2 difuzoare de fata,daca nu chiar 4 (2 in usi, 2 sub luneta sau 4 in fiecare usa)
-pentru orice informatie adresati-mi intrebari pe privat in legatura cu orice din domeniul muzicii pe auto (nu sunt expert,dar cred ca am incercat atatea sisteme audio cat sa capat un minim de experienta)
PS:intre timp eu am trecut de la domotec la alpine, panasonic, sony si m-am oprit la pioneer (mp3+4 difuzoare mari)+jbl (amplificator mono+difuzor cu incinta) si orice ar spune lumea, nu numai marimea conteaza!
Ov
bun "tutorialul" cu o singura observatie (mare dealtfel):
Chestii gen : "mai baieti se vede ca nici unul de aici nu vorbeste din proprie experienta!" nu sunt tolerate aici, incearca sa citesti/respecti regulamentul, pt ca ar fi pacat sa zbori d'aici.

Inca o data te rog sa ai grija cand scrii ceva ca ar fi pacat. Chiar mi-a placut ce ai scris wink.gif


P.S. ti-am unit eu cele 2 posturi. Daca vrei sa adaugi ceva, foloseste butonul EDIT wink.gif
DaciaMustang
din nou scuze pentru exprimare si ton! nu se va repeta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.