Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Shaorma buna in Bucale?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
driverx
Mda, o intrebare mai ciudata. Unde este shaorma buna aproape de spitalu Colentina??...daca se poate sa fie chiar pe Stefan cel Mare, Obor....



Alta intrebare...aterizez acolo cu Dacos, cum ajung usor din Militari macar in Obor? Prefer metrou ca orice om normal.



Multumesc anticipat.



:shock:
DnI
pot recomanda o shaorma de la Orizont, dr.taberei, este chiar la strada.

pretu 65 aia mica si iti da un suc bonus laugh.gif
driverx
DnI,



unde e drumu taberei si unde e stefan cel mare......ceva mai aproape?



:shock:
GeorgeB
pe stefan cel mare mergi pana la dristor. si pe partea stanga cum ajungi in intersectia de la mac este o shaorma super buna. :mrgreen:
Ares
Si relativ la ajunsul din Militari in Obor, cea mai rapida solutie (parerea mea, hic) este cu microbuzul 555 care te ia din fata de la Autogara direct la Obor...

Relativ la mancarica, langa Obor e un Spring Time care face o shaorma decenta. De aia de la Dristor de care zice George, tot am auzit numai de bine smile.gif
sstanescu
Eu consum destul de frecvent de la Dristor. Este bestiala, mai ales daca poti bea apoi o bere rece! Tot schepsisul la astia e ca pun niste mirodenii si impreuna cu ardeiul iute, e dinamita! Daca ai drum prin zona, da-o dracu p'aia de la Spring Time (doi cartofi si trei fire de carne in lipie!) si fa sa ajungi acolo, ca merita! Acum au ridicat pretul, e 90.000!
tarzy
pai din Militari pana la Obor cel mai bine (sigur) ajungi cu metroul cu toate ca va trebui sa schimbi t-spe magistrale.

de fapt doar 2

I - pana la Eroilor, acolo schimbi peronul si o iei in sens invers, adica II - de la Eroilor - Obor, sau Stefan cel Mare





alta varianta ar mai fi sa iei un troleibuz (nu mai stiu ce numar) pana la Universitate, iar de acolo alt troleibuz pana la Obor. Nu-ti recomand sa folosesti aceasta varianta la ore de varf.



shaorma buna???? - din pacate in afara de Springtime nu cunosc. iar spring time parca era unul chiar vis-a-vis de Spitalul Colentina



multa bafta
Marty
In zona St. cel Mare - Colentina, doar la Spring.Asta daca nu te apuca nervii sa iei tramvaiul 5 pina in Baneasa, e un baietas la parteru' unui bloc, face o Saorma/...mama-mama. Apropos, vezi c-a fost bagat complice in dosaru' Passaris laugh.gif
driverx
Marty,



looool, ataunci numi traba dinastia. Si nici chef de o plimbare pana in baneasa nam chef. Is satul de drumu ala, mers cu autobuz de la gara, inceput bine pe grivitei pe o banda :roll: :roll: :roll: Ce vremuri.......



OK. Notat...spring time. Doar ca merg probabil numa maine. Ma tinut ceva si porcu de autocar pleaca imediat fara mine



:shock:
driverx
Apropo...stiti ceva firme except Dacos care au curse dinastea care se intampla sa treaca si prin CJ? Ceva care maxim la 12 sa plece de aici. Dacos tocma' incalzeste motoru acuma. Si eu is acasa. Ideea e ca prea tarziu nu pot ajunge in bucale ca nu ma mai lasa smecherasii de la poarta spitalului Colentina...



Stiu ceva firma cu dubite dinastea de vreo 9 locuri, am vazut ca cel putin in bucale circula mai ceva ca taxiurile. Sunt albe cu scris rosu mare pe ele. Sunt si aici. Erau si in oradea....dar nu stiu firma...nu stiu nimic de ei. As vrea sa stiu cum pot afla ceva de cursele lor



Multumesc anticipat



:shock:
Ares
C&I - Au autogari prin Bucuresti peste tot... Dar nu stiu sa-ti dau mai multe informatii despre ei... sad.gif

Nu sunt sigur ca are curse si pana la CJ, dar sigur au Tg. Mures, deci s-ar putea sa ajunga totusi si la Cluj.
Marty
driverx, www.cdy.ro. Ai cursa Cluj - Bistrita, Bistrita - Brasov, Brasov - Bucuresti. Si vad ca mai ai plecari spre Bucuresti si din Tg. Mures direct spre Bucuresti, din 2 in 2 ore, incepind cu 05.15
driverx
Ares,



10x. Mam interesat. Direct nu au. Am sunat la Oradea unde au reprezentanta si mia zis ca de aici sa merg in Bistritita..de acolo iau altu pana la brasvo...si de acolo altu pana la bucale



Oare ma lasa portarii de la Spitalu Colentina daca le dau vreo 50k lei daca ajung pe la 23...23:30? Stiti ceva de astia? Is maleabili...mai ales la asemenea ora?



:shock:
Ares
Pentru bani astia sunt maleabili la orice ora... Nu stiu de aia de la Colentina, dar la Universitar intram oricand cu 10.000 smile.gif

Dar erau alte vremuri, o fi crescut pretul...
driverx
Ares,



smile.gif smile.gif Ehh..am auzit ca "taxa" la Colentina ar fi 20k lei...dar ziua. Iti dai seama ca baietasii isi dau seama ca raman peste noapte. Deci de aia am plusat in gandu meu la 50k lei. Oricum...mai tre sa dau o spaguta sa raman pe acolo...poate chiar fac rost de pat laugh.gif



Hmm...nu stiu ce sa fac....am un Dacos cu plecare ora 14 aici in CJ si ajunge la 23:05. Mi se pare ca ajung cam foarte tarziu. Si autcaru poposeste in Militari....cam cat mar costa taxiul din Militari(nu stiu exact strada) pana la spital?



:shock:
driverx
Marty,



10x. Nu vad pe sait ceva intre CJ si TG Mures....cred ca o las balta...pe maine..cu Dacos....



:shock:
madalina
Eu am dat la colentina in toamna 50 000 ca sa ma lase sa intru la 18:00 si era inca lumina afara! i-am dat 20 000 si a zis ca nici nu se pune problema, si tot asa pana la 50 000, iar eu de obicei intru fara sa dau nimic ca le spun vreo poveste lacrimogena si li se face mila de mine! dar cu ala n-a tinut! Plus ca am avut circ cu asistentele o data, desi intrasem la orele de vizita, am stat mai mult si m-am certat cu ele - eram la Sectia Medicala!
Marty
Si daca iei trenul din CJ in Tg. Mures, o fi foc ? Sau..de ce nu iei trenul din Cj. in Bucale ?
driverx
Marty,



Cautam alternative mai ieftine. smile.gif

Pentru varianta cu trenul, am una deja perfecta. Acceleratu de noapte, macar nu pierd o zii. Desi as si dormi...ajung la 700k lei. Cu Dacos e 250k lei. E ceva diferenta..nu? Cu Dacos merg, vin inapoi si mai am bani de 2 pizza smile.gif Sunt strans rau cu banii acuma. Pretena in spital, motorul urla dupa set. :roll: :roll:



:shock:
Marty
Naspa moment! :? Scuze ca ti-am adus aminte, sanatate maxima prietenei!
driverx
10x 10x.



Deci cred ca maine dau o fuga pe la voi smile.gif.



:shock:
paulp
Ca informatie pentru cei doritori de shaorma, care vor ajunge vreodata prin Iasi.

Cele mai bune, dupa parerea mea, se fac la Warda (linga UMF, pe straduta aia unde sint multe restaurante orientale) si la Mall la parter. Era vreo 70-80K portia, dar portie nu abureala, iar condimentele o nebunie.

A, la Warda nu se bea decit suc sau apa minerala, ca patronul e arab de ala adevarat. :wink:
Liviu
Confirm calitatea shaormei de la Warda ...

Poate sambata megem acolo (dupa ce ne prafuim in parcare) :mrgreen:
Manuel
Si io pe aia de la Mall :wink: Paul, e 90k da' face smile.gif
Marty
Domnilor, la subiect, va rog!
paulp
Deja salivezi, ai. Rog un moderator de aici sa splituiasca topicu in Iasi si Bucuresti :twisted:
driverx
"ca patronul e arab de ala adevarat"



Deci exista araboi adevarati si araboi facuti pe vapor? tongue.gif



:shock:
paulp
Nu asta e vorba, ci faptul ca multi arabi stabiliti la noi au pierdut din obiceiuri si accepta sa bea alcool sau sa se serveasca alcool in localurile lor, desi Coranul interzice asta. :wink:
driverx
paulp,



Era gluma. :roll:



:shock:
Marty
Exista 2 tipuri de arabi:



a) arabul tip "Coran" - evlavios, respectuos, dedicat familiei, nu pune gura pe bautura si pe ce-i interzice Coranul;



cool.gif arabul tip "discoteca" - curvar, betiv, scandalagiu, etc.
GeorgeB
va bat ca mi-e pofta si e omor pe stefan cel mare acum :twisted:
paulp
Trage o fuga la Iasi, ca face arabu o shaormaaaaa :twisted:
Bobo
unde e warda ca habar n-am ... aia de la dristor o stiu, marfa misto...
paulp
In Iasi :twisted:
ashu
Ma, da daca tot vii la autogara din Militari, ia-ti chiar de acolo. E la intersectie la Gorjului o kebabarie foarte buna, acu cativa ani era la Lujerului dar s-a desfiintat buticu ala si s-a mutat pe Gorjului.
Liviu
Scuze sefu ...
driverx
ashu,



Nah, pana la urma merg cu trenu. Nu mai ajung in militari. De la gara iau direct metroul pana in obor. de acolo....vad eu...tramvai....taxi.



Putzele alea de taximetristi mai baga taxa minima de 30k lei? Sau numa' mie ca am fata de ardelean? tongue.gif Le arat io lor. Pe unu lam lasat cu buza umflata....cat a scris atat am dat.



:shock:
tarzy
pai de la Obor e foarte putin de mers pe jos, sau poti sa iei si tramvaiul 1-2 statii
madalina
Iei orice tramvai 2 statii de la obor! Ai grija la taxiurile care stationeaza in fata garii! Mai bine mergi la cele de pe langa fantana(in stanga cum iesi pe intrarea/iesirea principala din gara ca sunt de firma si au tarife normale, dar mare atentie! Ca parca s-au facut mai nesimtit ca oricand!
EEN
[quote]

Ca informatie pentru cei doritori de shaorma, care vor ajunge vreodata prin Iasi.

Cele mai bune, dupa parerea mea, se fac la Warda (

[/quote]



Confirm pozitiv: am fost acolo acum 2 zile si e 50k la pachet, mult mai buna ca in Bucuresti (nu am incercat la Dristor): carnea nu era nici cruda nici uscata, cartofii nu erau inecati in ulei si nici in cantitate industriala, condimentele erau orientale nu simplu usturoi.In concluzie: Shaorma corecta , curata, gustoasa. Paulp sa-ti dea dumnezeu sanatate! :inger:



PS: pentru cei care au probleme cu digestia se poate asocia la sfirsit 2 Colebil si 2 Triferment biggrin.gif (pentru a pastra placerea neschimbata)
GabiS
Mie cea mai buna shaorma mi s-a parut cea de la Matt Sport's Pub sau ceva in genul asta, din Titan. Ultima data am luat de acolo dupa Romania-Danemarca si era 90( inainte era 70), dar vreau sa spun, ca in afara de faptul ca e buna mai e si mare. O primesti invelita in folie de staniol, care o tine calda destul timp. Carnea este excelenta si nu este plina de ulei sau grasimi ca in alte sandwichuri arabesti. Am impresia ca este fripta, nu prajita si taiata cu barda biggrin.gif. Localul este destul de dragut de asemenea.



Si cea din dristor e buna dar e cam mica dupa parerea mea.



Cea mai mare shaorma pe care am mancat-o e insa cea de la Denya doner Kebab(aproximativ-numele), de pe Iuliu Maniu. Aici era 100k, dar era imensa, insa si grasa. Cea de oaie daca apuca se se raceasca un pic, numai pofta de mancat din ea nu mai ai, in schimb daca mananca 2 din ea nu prea apuca se se raceasca si in general o d-asta ajunge sa potoleasca 2 guri.
GabiS
Am uitat sa spun ca e o shaorma bunicica si pe str mihail sebastian aproape de intersectia cu rahovei daca mai tin bine minte. Melissa e numele shaormeriei, dar si acolo era mai micuta, desi bunicica.
Raggaeman
super buna shaorma aia din dristor, pe cuvant. o fii ea 90 da e mare rau de tot si daca nu ti-e foame rau de tot se satura 2 insi din ea lejer
Marty
Ia desenati-mi si mie unde se cumpara super-mega-gica shaworma aia din Dristor! Nu de altta da' m-am umplut de bale; ma mai uit si la poza lu' capcaunu' ala de Mijulsef si deja imi scade glicemia.... :?
Raggaeman
intersectia mihai bravu cu dudesti, vis-a-vis de mcdonald's laugh.gif
cata
unde vezi permanent o coada mare
Marty
Saru'mina! Diseara dau iama-n ei! :charge:
sstanescu
Ia-ti si o bere rece, sa ne pomenesti!
Marty
Coada ??? A zis cineva coada ???? :? Detest asa ceva.....

sstanescu, nu consum alcooale ca fac urit. Merci de sugestie oricum! laugh.gif
sstanescu
Ia fara alcool si gata. Dupa ardeiasul ala iute, pica la mare fix...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.