Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mari romani
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Marty
Ma, voi ati urmarit simulacrul asta mediatico-cultural? Vad c-au ajuns in faza finala: Stefan cel Mare vs. Maresalul Antonescu.
Eu, personal, sper ca Antonescu sa-l calce-n picioare pe curvaru' ala pitic.
Alex57
ai ma si cu nicoleta luciu ce se intamplase ca era pe locu 100 si ceva tongue.gif:P:P:P happy.gif
DragosP
Cum? Nea Jiji nu-i? blink.gif mad.gif
SerbanS
Antonescu smile.gif
Jack Daniel's
Sunt Guta si Salam , din tagma manelistilor !
Pedro
E cumva acelasi top in care DUMNEZEU e pe locul 100 si ceva , da deci cititi bine (ca sa citez un personaj ciufulit de pe forumul nostru, care foloseste deci-ul de abia dupa ce inghite galusca biggrin.gif ), e de-al nostru fratilor , sigur atunci belzebut trebuie sa fie din vecini radmasa.gif .
SerbanS
Pai trebuiau sa puna si ei un zamolxe ceva smile.gif, si sa nu imi spui ca manelistii aia au ce cauta acolo icon_mrgreen.gif
ovidiums
QUOTE(Marty @ 14 Sep 2006, 21:04)
Ma, voi ati urmarit simulacrul asta mediatico-cultural? Vad c-au ajuns in faza finala: Stefan cel Mare vs. Maresalul Antonescu.
Eu, personal, sper ca Antonescu sa-l calce-n picioare pe curvaru' ala pitic.
*



de aia a ajuns Dumnezeu pe locul 100 si ceva.
red_dog 4 ever
Dupa meciul de aseara toti spurcatii cred ca JIJI e D_zeu
vali71
jiji a termenat pe locul 13. A fost la 3 pasi sa intre in finala
vali71
Ce tampenie.... Antonescu vs Stefan cel Mare....
Da cand o sa fie Nadia vs Stefan cel Mare? O sa fie de vazut, cred
SerbanS
Nu o sa fie ce nu intelegi, aceste 2 personaje au fost cele mai votate si din ele se va alege cel mai mare roman din toate timpurile.
vali71
Esti sigur?! Incredibil, daca iese Antonescu nu ne mai integram ne halesc evreii.
Marty
QUOTE(vali71 @ 14 Sep 2006, 21:23)
jiji a termenat pe locul 13. A fost la 3 pasi sa intre in finala
*


Adica asta era inaintea lu' Dumnezeu ? blink.gif
Alex G.
QUOTE(Marty @ 14 Sep 2006, 21:31)
Adica asta era inaintea lu' Dumnezeu ?  blink.gif
*


blink.gif unsure.gif

Alex
SerbanS
Ce legatura au evreii cu UE ? Eu unul vreau sa iasa Antonescu
vali71
Evreii ,, e " peste tot!
SerbanS
Si "e" si putin dusi cu capul. A facut cineva cunoscut pana la masina in fata la o sinagoga dea lor si au iesit aia disperati ca sa plece de acolo ca nu are voie ca nu stiu ce - ba frate da esti tembel nu vezi ca am pana - nu domne pleaca de aici. Plus alta faza- cum omoara evreii un palestinian de 70 de ani orb si in scaunul cu rotile ? Raspuns : ii baga 2 rachete in freza cu elicopteru cand iese de la rugaciune. Ce sa intamplat cu evreii nu a fost neaparat vina lui Antonescu ci a fost un context.
Marty
Deci am dezinformat si-mi cer scuze! sad.gif Din aia 10 din finala, se organizeaza "meciuri" intre ei, doi cite doi. Totusi, o sa castige calugaru' evreu pe care l-a batut toata lumea, inclusiv nevasta, si de care n-au auzit decit vecinii lui de bloc si nici aia toti. Si asta numai pentru a fi "politically correct". (Ma refer la calugaru' Wunderbaum, evident)
SerbanS
Intreb inca o data cine e domne persoana aceea? Cine l-a votat de a ajuns pana aici? Nu cred ca aici trebuie ales cineva care sa fie corect din punct de vedere politic ci cineva care a reprezentat ceva sau a facut ceva ori acest individ e atat de mare incat nici nu cred ca 1% din populatia tarii a auzit de el.
eXtenSion
Cine e ?eu sunt mai tanar, iar la scoala sigur nu am auzit de el..
Marty
Un ovreu nascut la Bucuresti, plecat la Stambul cu ta-su, inotrs la Bucuresti, devenit comunist, bagat in pirnaie de toata lumea (inclusiv de comunisti), "rascumparat" de norvegieni pe 10 mii de coco, ajuns in SUA unde a pledat in fata Senatului ca, vezi Doamne, ce rau e comunismu'.
Dupa parerea mea, al carui principal scop in viata a fost sa se pise impotriva vintului.

Mai pe larg
Pedro
CORNELIU ZELEA CODREANU e pe locul 22 wub.gif

HORIA ROMAN PATAPIEVICI pe locul 70 worship.gif
Marty
QUOTE(Pedro @ 15 Sep 2006, 09:05)
CORNELIU ZELEA CODREANU e pe locul 22  wub.gif
*



Pe 20 e Pipi Guru si pe 21 e Mirel Radoi. radmasa.gif
Pedro
QUOTE(Marty @ 15 Sep 2006, 09:11)
Pe 20 e Pipi Guru si pe 21 e Mirel Radoi. radmasa.gif
*




Da , stiu, da stii ce e important, ca nu am votat eu acolo deci mai sunt si altii ca mine care au votat ce trebuie.
Marty
Da' aveti cumva habar cum s-a terminat intilnirea de aseara? C-am vazut ca prezentarile au fost tendentios facute. Adica, in timp ce la St.M. s-a marjat pe faptele de vitejie si pe ctitorirea de biserici si alte d-astea, fara sa se aminteasca de faptu' ca-si baga cariciu' in tot ce era de sex feminin si mai avea o urma de viata in trup, fara sa spuna de cum mierlea el boieri pe banda rulanta, la Antonescu mesaju' a fost clar: Nu-l votati p-asta ca decalotati glandu'! Adica eu, cel putin, cit am rezistat sa ma uit, am vazut doar ca Antonescu a mierlit evrei la Iasi, ca i-a deportat in Transnistria si alte d-astea. Moment in care n-am mai rezistat si am schimbat canalu', ca deja incepusem sa-njur.
pastrama
Ba, cand dracu e emisiunea asta??? Ca tre s-o vad neaparat!
SerbanS
Corect Marty si eu am avut fix aceeasi impresie, adica aia care trebuiau sa il apere mai rau il denigrau, ultimu rezultat aratat de ei a fost Stefan 49% - Antonescu 51% ( asta la finalu emisiunii) icon_mrgreen.gif . Sa vezi saptamana viitoare show , nu trebuie ratat , or sa fie 2 personaje f f asemanatoare si anume Al Ioan Cuza si Nadia Comaneci radmasa.gif radmasa.gif
workarea
QUOTE(Marty @ 15 Sep 2006, 09:22)
am vazut doar ca Antonescu a mierlit evrei la Iasi, ca i-a deportat in Transnistria si alte d-astea.
*


Scuza-ma, Marty, cu tot respectul: si adica nu e adevarat, sau cum? Sau e adevarat, dar nu conteza? Nici unul dintre noi nu a trait vremurile alea, asa ca nu putem decit sa facem un efort de imaginatie. Imagineaza-ti ce ai simti daca ai asista la asemenea scene! Necum daca ai fi tu victima, sau cineva apropiat. A fost vorba de (multi) oameni, nu de furnici sau muste. Imi cer scuze pentru totul patetic, dar ma mira atitudinile de genul asta. Discutam, totusi, despre niste crime oribile. A invoca ideea de "corectitudine politica" si de conspiratie a evreilor etc. mi se pare indecent.
Sony
Fii sincer! Esti evreu?
Marty
QUOTE(workarea @ 15 Sep 2006, 13:22)
Scuza-ma, Marty, cu tot respectul: si adica nu e adevarat, sau cum? Sau e adevarat, dar nu conteza? Nici unul dintre noi nu a trait vremurile alea, asa ca nu putem decit sa facem un efort de imaginatie. Imagineaza-ti ce ai simti daca ai asista la asemenea scene! Necum daca ai fi tu victima, sau cineva apropiat. A fost vorba de (multi) oameni, nu de furnici sau muste. Imi cer scuze pentru totul patetic, dar ma mira atitudinile de genul asta. Discutam, totusi, despre niste crime oribile. A invoca ideea de "corectitudine politica" si de conspiratie a evreilor etc. mi se pare indecent.
*


Ia pune mina si mai citeste inca o data ce-am scris eu! Daca tot nu intelegi, vino inapoi si-ti fac un desen cit sde poate de explicit.

Lema: St. cel M. ce a omorit si violat? Broaste riioase?

P.S.: Ajung la vorba lu' Sony, nu de alta da' prea victimizezi cind nu e cazu'!
workarea
QUOTE(Sony @ 15 Sep 2006, 13:44)
Fii sincer! Esti evreu?
*


Fii sincer, ti se pare ca asta e un nivel de discutie inteligent? Si, daca ti-as zice ca sint evreu (intimplator nu sint, dar asta nu e in chestie), ce-ai mai zice? Hai sa facem un chestionar, sa-i punem pe toti sa zica ce natie sint, ce religie au si asa mai departe. Despre asta e vorba? Uite, sa zicem ca sint evreu tigan ungur homosexual de religie penticostala, na! Ce faci, vii sa ma omori?

Cit despre Stefan cel Mare, am zis eu ca tin cu el, ca ma reprezinta? Am pomenit eu undeva numele asta? Hai, ca doar n-o sa ne apucam sa ne certam pe net, ar fi jenant. Am vrut doar sa-mi exprim mirarea fata de anumite atitudini si, ahem, pardon, sa invit la reflectie. Uite, de exemplu, marturisesc ca nu sint un simpatizant al etniei rome. Imi surprind adesea impulsuri si atitudini negative, ca sa zic asa, la adresa ei, in multe situatii. Dar dupa aia, LA RECE, constientizez foarte limpede ca in principiu gresesc si stiu ca, daca as avea o pozitie de decizie la un moment dat, nu s-ar pune problema sa fac vreun act de discriminare.
alinakes
Ovreiul asta prea are biografie de spion , cu rascumparari , mers pe la americani , etc. !

Nu poate exista cel mai mare roman pentru ca toti sunt mari in felul lor !

Fiecare are o parte buna si o parte rea !

Iar kkt-ul asta de show , cu imaginile alea , cu ratatul ala de Craioveanu , imi fac sila ca am ajuns sa facem din istoria noastra un show ieftin !

LE. Acum am citit ca a facut scoala la Moscova ! smile.gif)

Pai toate lumea stie ca pe vremea aia , din 10 oameni plecati la scoala in Rusia se intorceau 11 spioni !
Marty
QUOTE(workarea @ 15 Sep 2006, 14:25)
Cit despre Stefan cel Mare, am zis eu ca tin cu el, ca ma reprezinta? Am pomenit eu undeva numele asta? Hai, ca doar n-o sa ne apucam sa ne certam pe net, ar fi jenant. Am vrut doar sa-mi exprim mirarea fata de anumite atitudini si, ahem, pardon, sa invit la reflectie. Uite, de exemplu, marturisesc ca nu sint un simpatizant al etniei rome. Imi surprind adesea impulsuri si atitudini negative, ca sa zic asa, la adresa ei, in multe situatii. Dar dupa aia, LA RECE, constientizez foarte limpede ca in principiu gresesc si stiu ca, daca as avea o pozitie de decizie la un moment dat, nu s-ar pune problema sa fac vreun act de discriminare.
*


E clar, n-ai inteles! Mai mult, nici nu stii despre ce se discuta pe aici.
workarea
Bine, am gresit. Imi cer scuze. Promit ca e ultima oara cind intru in dezbateri de genul asta. Da, sint de acord, "Mari romani" este un concept idiot din start. Dar, cu o ultima zvicnire, va intreb daca replica "Fii sincer! Esti evreu?" vi se pare potrivita pentru o discutie de idei.
Sony
Da! wink.gif
vali71
Sa speram ca nu o sa intre peste noi aia de la combaterea discriminarii, da eu tot nu pot sa ma abtin:
nu stiu daca ati observat, apropos de evrei cum sar ei in sus cand e vorba de recunoasterea holocaustului de parca hitler ar fii omorat numai evrei sau stalin nu ar fii lichidat si alte nationalitati.
Nu sunt xenofob da sa recunoasca fratilor ca ne-au facut si rau si nu-si vad decat interesul lor.
Cati dintre cei care ne-au adus ciuma aia rosie pe cap in 1944- 1947 nu au fost evrei? Unul dintre ei s-a prapadit ieri Dumnezeu sa-l ierte....
Sony
Cum poti spune despre Stefan cel Mare ca a fost mare roman? Pai ala daca avea 1,50 metri! Poate scula sa o fi avut mare ca insira femeile pe ea!
crintea1949
Stai linistit, toti conducatorii sunt mari CURVARI. VEZI CAZUL LUI BIL CLINTON
SA AUZIM DE BINE
Marty
QUOTE(crintea1949 @ 17 Sep 2006, 21:43)
Stai linistit, toti conducatorii sunt mari CURVARI. VEZI CAZUL LUI BIL CLINTON
SA AUZIM DE BINE
*


Adevaru' e ca Iliescu a fost CEL MAI MARE CURVAR, doar a f*tut o tara-ntreaga!
einstein1984
Gigi si-a dat seama ca, in afara de Nadia, el e cel mai mare roman in viata. Asta zice cate ceva despre cine a votat.
Si Antonescu a facut o gramada de lucruri bune la viata lui, pe care unii nu prea vor sa le recunoasca. A condus tara ferm, intr-o perioada cand era nevoie de asa ceva. Iar persecutari de evrei nu au avut loc pe teritoriul Romaniei, ba din contra, din Constanta au plecat spre Palestina multe nave cu evrei ce fugeau de persecutia din Gemania. Evreii care au avut de patimit in vremurile acelea au patimit pentru colaborari cu rusii.Cred ca singurul pacat al lui Antonescu a fost ca nu a fost mason (cum sunt cei care repudiaza amintirea lui astazi).
Pedro
QUOTE(Marty @ 17 Sep 2006, 21:56)
Adevaru' e ca Iliescu a fost CEL MAI MARE CURVAR, doar a f*tut o tara-ntreaga!
*




Asa e , chiar asa e, dupa umila mea parere are totusi un merit. Puteam oricand sa fim bosnia numarul 2. Adica dupa faza Tg. mures, parca acolo venira prietenii nostrii unguri cu autocarele, sper sa nu ma insel.
Marty
Dezgustator! Scandalos!
colombina29
EMINESCU - cel mai roman dintre romani! Atunci cand a inceput sa deranjeze cercurile ideatice prin articolele din presa vremii(Nota Bene: Eminescu a fost cel mai mare gazetar roman al tuturor timpurilor!) l-au scos nebun ca sa nu-l creada prostimea!
rotuning
Gata. A iesit Stefan cel Mare (si mai moale cu si Sfant). Nu ca as fi fost fan (m-ar fi incantat mai mult sa iasa Brancusi), da' e mai bine decat Carol I de stim noi ce....
radian
QUOTE(rotuning @ 21 Oct 2006, 23:31)
... da' e mai bine decat Carol I de stim noi ce....
*



Imi spui si mie de ce?
DragosP
QUOTE(radian @ 22 Oct 2006, 13:49)
Imi spui si mie de ce?

...Hohenzollern Sigmaringen.
Numa' că-i greșit, e Carol I de România!
Asta ca s-o dăm pe glumă; în ceea ce privește "șoul" realizat de TVR, comentariile sunt de prisos...
Marty
Eu as avea citeva comentarii de facut la adresa lu' Cioroianu, da' mi le reprim pentru ca-s legate-n mare parte de mortzi (ca sa nu bage cenzura) si de ma-sa!
Cit despre ce a iesit acolo.... marele roman-evreu-comunist-puscarias-arhinecunoscut pe locul 5, inaintea lu' Eliade, Brincusi, Nadia, Cuza, Antonescu... Ma rog, astia 5 sunt niste oameni care chiar n-au facut absolut nimic pentru Romania.
MI-e sila!
rs44
Ba cine e ala "Warburg" sau cum il cheama?
a fost o mare vrajeala cu individu ala, dupa cum a zis si Cioroianu!!

Parerea mea ca Mihai Viteazu trebuia sa iasa pe primul loc.In nici un caz Stefan care n-avut in vederi decat Moldova si cum sa-i mearga lui bine.
GABONE77
baieti , eu vad ca s-a terminat nu e cu finale 2 cate 2 ca la liniutze sau ceva biggrin.gif

http://www.mariromani.ro/primapagina.php

cat despre mirel radoi, niculescu, becali, si altii de prin top, asta e nene , asta e tara in care traim si nu stiu cine i-a inclus pe astia. cel mai tare m-am spart de ras cu madalina manole, aia ce pana mea cauta frate acolo? hilar la maxim!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.