Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accident grav pe A1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3
AlexV
QUOTE(realitate.net)
ACCIDENT GRAV
Șapte morți și zece răniți pe autostradă

Pe autostarda București-Pitești s-a produs un grav accident de circulație în urmacăruia șapte persoane au murit și zece au fost rănite. În momentul de fațăp autostrada este blocată pe ambele senduri de mers.

Trei vehicole au fost implicate în accident, iar în momentul de față este așteptat un vehicol greu pentru descarcerare. Victimele au fost transportate la spitalul din Pitești.
Meganer
Sapte persoane si-au pierdut viata si zece au fost ranite in urma unui accident produs pe drumul national Bucuresti-Pitesti in acesata seara, transmite Realitatea TV. Trupurile celor sapte persoane sunt intinse pe o raza de 50 de km. Este cel mai grav accident de a inceputuul acestui an. Autostrada Bucuresti-Pitesti este complet blocata in acest moment.

O Dacie 1310 a incercat a incercat sa depaseasca un TIR incarcat cu sucuri, dar manevra nu a reusit si l-a acrosat. Soferul Tir-ului in incercarea sa de a evita accidentul nu a facut decat sa balanseze TIR-ul care s-a rasturnat si a lovit un microbuz plin cu muncitori zilieri. Microbuzul era tras pe partea dreapta pentru a face unele reparatii.

sursa: http://www.hotnews.ro/articol_56271-7-mort...-circulatie.htm
kaspersky
50 km??? Ce naiba, a fost accident aviatic?
Liv05

Exact e o greseala, n-are cum sa fie 50 km, poate metri...
tonicelli
m sau km oricum e pacat ca auzim/vedem/citim astfel de evnimente mad.gif
Sa speram ca nu mai apar (curand) si alte accidente grave sau mai putin grave
argon
Da' nu's 2 benzi pe sens pe portiunea aia? ce dracu, ala cu Dacia a luat fata la TIR, probabil il presa un smecher cu flashurile din spate.
asus
acum vad pe antena3....ca anul asta parca n-a mai fost nici unul. nu ca nr total de accidente cat ca si gravitate...carnagiu
modulsys
Din pacate, perioada de varf a evenimentelor rutiere (septembrie-noiembrie) e abia la inceput. Inconstientii sunt mai inconstienti ca niciodata, toata lumea e plina de nervi si stress, politia o arde aiurea ca de-obicei... amestecul Molotov e gata.



sofer1.gif sofer2.gif 173.gif wacko.gif popa.gif popa.gif popa.gif
Bill
Acum 2 saptamani am mers si eu spre Pitesti pe autostrada. Pe portiunea unde se repara si se circula pe o banda tot felul de flash-uri sa depaseasca. In fata era un autobuz si nu se putea replia mult spre dreapta (mergeam pe portiunea unde mai era si banda de siguranta. Drumul era spart si limita de 80 km/h.
Toata lumea e grabita, nervoasa. Nu se intelege ca nu avem drumuri de 130, 150 sau 200 km/h. Merg ca bezmeticii, ca pe calculator, numai ca acolo poti sa gresesti, dai un click si o iei de la capat, dar pe sosea nu.............
Sunt generatia de soferi care prima data au invatat sa mearga pe calculator si apoi au facut scoala 2 saptamani si gata permisul.
Mircea Visan
Soferii lui PAPA LAPTE.

Cu respect
Mircea Visan
argon
Cica ala cu Tir-ul mergea regulamentar, pe banda lui, ala cu Dacia 1300 a intrat in depasire, si a revenit prea devreme dupa depasire in fata Tir-ului, acesta l-a prins dedesubt, si l-a tarat, ghinionul a facut ca duba sa fie la locul nepotrivit la timpul nepotrivit, si a fost acrosata de Tir, care nu a mai putut mentine controlul din cauza Daciei de sub el.

Eu personal nu inteleg de ce sa grabit Dacia sa intre in fata tirului,. ca doar nu-i venea nimic din fata.

Odihneasca-se in pace.
Bill
Se poate, dar astfel de accidente pot fi evitate, mai mult ca sigur ca venea unu din spate cu 180 si ii dadea flash-uri celui cu Dacia. Vina are si tir-ul. Credeti ca se mai aminteste prin scoli de conducerea preventiva?
argon
SOferul Daciei e principalul vinovat, ce daca veneau din spate cu 180? si in al doilea rand nu trebuia sa intre in depasirea tirului daca a vazut ca vin cu viteza din spate.
RainHawk
Si eu sunt convins ca venea unul din spate ca idiotul cu 180. Ai dracului parca ar fi chiori, nu vad ca nu ai unde sa te duci in dreapta.

Vad ca intri in depasirea unui tir sau altceva dar ei tot nu asteapta sa termini, iti dau flashuri de parca se cred la CounterStrike, mama lor de tembeli.

Later edit: @argon Da, asta cam asa e, trebuia sa se asigure mai intai ca se poate replia. La chestia cu vazutul ca vine din spate cineva cu viteza, nu prea iti dai seama ce viteza are ala. Daca e vreunul cu 180+ rasare in spatele tau ca ciuperca.
axabrt
daca aia era dacie, eu am vazut tiruri care merg cu 150 constant, dar dacii nu. Probabil e vina lu ala cu dacia. Lasa-l tata sa se duca , nu te bagi in fata lu unu care are tir si merge tare.E chestie de bun simt...o sa treaca peste dacia ta...
Bill
QUOTE(argon @ 19 Sep 2006, 08:25)
.............. daca a vazut ca vin cu viteza din spate.
*



Poti sa anticipezi ca ala care e la un kilometru are 220 km/? Cam greu.

Bineinteles ca legal nu este decat un singur vinovat, soferul Daciei.

Dar moral sunt toti vinovati, si soferul tir-ului care probabil era de ajuns sa ridice piciorul de pe acceleratie, inclusiv cei din microbus care nu au coborat din el si nu au parasit autostrada.

argon
NU, soferul tirului nu are nici o vina, era pe autostrada nu pe un drum cu 2 benzi, la cel ce depasea nu-i venea absolut nimic din fata. Daca nu-l ajuta masina sa depaseasca un Tir care merge cu 100 km/h trebuie sa nu-l depaseasca, sa stea in spatele lui la o oarecare distanta.
Bill
Da, corect, dar in conducerea preventiva nu are importanta cine are dreptate si cine nu, cine circula regulamentar si cine nu. Important este sa se evite un accident. Iar cand e vorba de a evita pierderi de vietii omenesti eu renunt la orgoliu.

De multe ori mi s-a intamplat sa pun frana sa las pe unu care ma depasea sa intre in fata mea, sau sa reduc viteza ca sa aiba timp sa treaca cel ce vinea din fata, depasea. si nu mai avea timp sa se replieze.

Eu m-am referit la o vina d.p.d.v al conducerii preventive.
to_the_limit
Unde vezi tu TIR sa mearga cu 150km/h ma?Poate de alea vechi de prin90's,da ma indoiesc ca mai mult de 130km/h duc.
Toate astea noi sunt limitate la 85km/h.

In legatura cu accidentul si eu patesc asa sa ma trezesc in depasire cu cate un cretin care sta lipit de fundul meu si da flash,nu-l bag in seama sau cand trece pe langa mine eventual daca se uita/claxoneaza ceva si devinde isteric scot degetul pe geam si ranjesc la el(sau deshid geamul si cand e paralel cu mine indrept spre el teava unui Gamo V3 nikelat de 4,5mm.125m).
cj98czh
Esti adevarat cu pistolul ce sa spun.... asta este rezolvarea degetul si pistolul... asta este la noi... noroc ca prostia nu doare...
argon
QUOTE(axabrt @ 19 Sep 2006, 08:31)
, eu am vazut tiruri care merg cu 150 constant.
*




Imposibil, maxim 100 km/h, cel mai sigur 90.
Bill
Cu orice viteza ar fi mers tir-ul, acesta putea sa evite accidentul. Dacia mergea cu o viteza putin mai mare ca a lui. Deci diferenta de viteza intre ei era mica. Avea tot timpul sa reduca viteza, sa evite, sa faca orice.
dRg
Altul care se crede la NFS sad.gif !
Voi chiar credeti ce ziceti ? Chiar crezi ca o masina de 10 tone la 90 si ceva poate sa evite un sinucigas intr-o fractiune de secunda ? Ma indoiesc!
Eu una si buna stiu :daca nu pot depasi in siguranta nu ma bag ! Mai mult daca stiu ca nu pot aprecia bine distantele (ca asta cred ca sa intamplat) iara nu ma bag.
E pueril sa blamati tiristul sau vre'unul care il presa din spate, soferul daciei era la comenzi si a avut mai multe posibilitati. Din pacate cered ca el a vrut sa forteze depasirea dar omis ca are de-a face cu un ditamai tirul care nu il controlezi ca pe o masina mica.
TinCup
QUOTE(to_the_limit @ 19 Sep 2006, 10:41)
deshid geamul si cand e paralel cu mine indrept spre el teava unui Gamo V3 nikelat de 4,5mm.125m
*


fa schema asta cu mine si te scot de pe sosea. SERIOS!
te crezi John Wayne?
127.0.0.1
Pacat de bietii oameni... dar asa se intampla cand nu exista nici un fel de educatie vis-a-vis de circulatie (in special pe autostrazi). Eu merg des pe A1 si de fiecare data constat ca nu sunt respectate nici cele mai elementare reguli:

- Oprirea pe banda de urgenta este INTERZISA. In cazul in care esti fortat sa opresti masina trebuie trasa cat mai pe margine si semnalizata corespunzator, toti pasagerii evacuati si anuntata politia. La noi toata lumea opreste de parca ar fi popas turistic iar patrulele de politie trec mult prea rar si nici macar ei nu stiu ca pasagerii trebuie EVACUATI.

- Folosirea benzii I este OBLIGATORIE, cu exceptia manevrelor de depasire. Indiferent cu ce viteza mergi, dupa terminarea manevrelor de depasire trebuie sa te retragi pe banda I. E si mai odihnitor, nu trebuie sa stai tot timpul sa te uiti in spate sa vezi daca nu cumva vine vre-unul si trebuie sa te feresti din calea lui.

- Depasirea se face cu ASIGURARE ca nu vine cineva si fara a taia fata celui pe care il depasesti. De cate ori nu m-am trezit ca atunci cand depaseam o coloana se gasea cate un "smecher" sa iasa din coloana fara sa caste ochii.

- Depasirea se face DOAR ATUNCI CAND SE JUSTIFICA si dureaza o perioada REZONABILA. Nu te apuci sa depasesti pe unul care merge cu 110 km/h, tu mergand cu 112 km/h. Astfel nu ajungi sa te trezesti ca te "impinge" cineva de la spate.

- Viteza trebuie sa corespunda unui regim de autostrada. La noi sunt niste discrepante enorme intre cel care "zboara" cu 180-200 de km/h si cel care se "taraste" cu 80-90 de km/h. Acesta din urma n-are nici o sansa sa inteleaga cat de repede se va apropia celalalt de el. Cei care merg cu 80-90 nu au ce cauta pe autostrada (exista un drum national paralel) iar cei care merg cu 180-200 ar trebui sa se mai trezeasca la realitate (pentru 10-15 minute economisite la 100 si ceva de km cat are autostrada merita riscul?)

- Oamenii trebuie sa se abtina de la gesturi care ar putea distrage atentia sau forta pe alt participant la trafic sa faca o manevra gresita: flash-uri (in strainatate flash cu farurile inseamna ca te lasa sa te bagi/sa treci), "impins" de la spate, taiat fata, franat violent in fata, gesturi obscene sau amenintatoare. Pe de alta parte, sunt tot felul de nesimtiti care merg cu 80-90 si nu se dau la o parte de pe banda a II-a (e unul nu depasesc din principiu pe banda I, chiar daca e loc) asa ca, in timp, ajungi sa nu-ti mai para asa "marlanii" gesturile astea. Dar sunt.

Din pacate lucrurile astea nu se invata decat in timp si din pacate vor mai fi multe alte accidente idioate ca asta pana cand lumea sa se mai civilizeze.

Si inca un lucru: A1 nu este o autostrada ci o farsa sinistra!
Meganer
As repeta cele spuse ceva mai sus de Bill: nu doare sa incetinesti putin ca sa-i faci loc prapaditului aflat in depasire. Chiar un pic de frana.
@dRg: nu cred ca totul s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. Cred ca se putea evita, chiar in cazul in care este vina soferului din dacie. Exclud varianta in care dacia loveste lateral tir-ul si il proiecteaza in duba.
vsebas
Daca nu ma insel, viteza maxima LEGALA pe autostrazile din Romnia este 130Km/h !

Cine vrea raliu la 180Km/h + sa mearga in Germania ca acolo sunt sosele si pe autostrada e in legalitate.
vijelie
QUOTE(127.0.0.1 @ 19 Sep 2006, 10:46)
...A1 nu este o autostrada ci o farsa sinistra!
*

Este o autostrada destul de buna pt cat de cretini sunt majoritatea utilizatorilor. Ce vrei, autostrada americana pe care sa zboare pe gratis si la propriu toate rablele din parcul auto national? Calitatea costa si necesita educatie. Si fiindca educatia ne-o face televizorul, va mai trece multa vreme pana vom vedea mai putina carne zdrobita seara la stiri.
han_1.6 mpi
anul trecut cand mergeam de la sinaia spre bucuresti si coboram serpentinele cu 90 la ora ( loagan ) a intrat in depasira mea o dacie de aia 1300 cum am avut si eu multi ani si era cat pe aci sa se rastoarne peste parapet.am facut tot ce mi-a stat in putiinta sa il las sa depaseasca numa sa nu il vad ca sare spre iad cu masina incarcata cu femeie si copii. si imbecilul mi-a spus la un popas cand l-am recunoscut si intrebat de ce a depasit asa cu o masina care e veche si cu motor mic, " ca loganu e o masina care trebuie depasita si daia te-am depasit" si radea cat putea de tare. repet era o dacie 1300 care stim cu totii cat de "mare bolid" este. mai avea si tot neamu' cu el in masina.
nambanidealtceva
Cei care merg cu 180-200 ar trebui sa fie sanctionati cel putin cu anularea permisului.. nu suspendare. In alte tari e caz penal. Iar banda doi e de depasire, nu de goarna... M-as mira ca cineva sa intre doar din neatentie sub un tir.. cu siguranta a fost presat cumva. Sunt vitezomani si pe afara, care tin banda doi constant.. in schimb daca esti in depasire, chit ca dureaza 5 ani (n-ati vrea sa stiti pe autostrada in vest cat dureaza ca un tir sa depaseasca alt tir la diferenta de 0,5 km/h, ca sa nu depaseasca limita pe tahograf) nu iti da nimeni flashuri, asteapta sa termini si pe urma se duc si ei..
Pacat de cei implicati in accidentul de ieri... cand se aduna neregulile din partea tuturor, uite ce iese..
St
QUOTE(Meganer @ 19 Sep 2006, 11:14)
As repeta cele spuse ceva mai sus de Bill: nu doare sa incetinesti putin ca sa-i faci loc prapaditului aflat in depasire. Chiar un pic de frana.
@dRg: nu cred ca totul s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. Cred ca se putea evita, chiar in cazul in care este vina soferului din dacie. Exclud varianta in care dacia loveste lateral tir-ul si il proiecteaza in duba.
*




Dar ia gandestete tu putin ca poate cel care conducea TIR-ul nu l-a vazut pe cel cu Dacia...

Eu zic ca nu are rost sa mai discutam cum s-a intamplat si cine e de vina atat timp cat nu stim niste date exacte ci doar presupunem. Important e ca in ultimul timp se intampla mult prea multe accidente mortale, si noi stam sa discutam cine e de vina atat timp cat nu stim exact ce si cum, asta e exact ca si topicul cu dacia la 160km/h si unii discuta de turatii..

Pacat, pacat ca nu stim sa apreciam viata, pacat ca nu stim sa respectam regulile de circulatie, pacat ca nu ii respectam pe cei din jurul nostru, pacat de cei morti, vinovati sau nevinovati.
cj98czh
QUOTE(127.0.0.1 @ 19 Sep 2006, 10:46)
(in strainatate flash cu farurile inseamna ca te lasa sa te bagi/sa treci), "
*




Nu prea cred....circula in Germania si vezi daca ala ce vine cu 180-200 si iti da flashuri te lasa sa treci....
andu911
Astia care dau flashuri sunt niste complexati, care au trecut pe o masina mai de Doamne-ajuta si nu-si mai incap in piele.
Ce-o fi asa nenorocire daca o lasi mai moale cu 20-30km/h, ca sa depaseasca si ala cu Dacia...

Si eu ce pretentii am....Pai de-aia si-a luat Nelu Ciobanu masina straina ? ca sa stea dupa Dacii....ce dracu....

Eu n-am vazut flash in Germania. Nu e voie cu flash....poate sa ii ia si permisu pt flash....
nambanidealtceva
nici macar romanii nu iti dau flashuri in Germania.. de ce oare?
vijelie
au uitat de unde vin
nambanidealtceva
da.. probabil... cum dispare mitocania in cateva ore si vreo mie de km... si noi ne chinuim aici de ani intregi.. sau altceva... merg cu 90 cu dacia.. ma injura toti.. flashuri, claxoane etc.. merg cu passat la 90 la ora.. aceleasi conditii.. culmea.. nu deranjez.. lumea asteapta rabdatoare.. ma depaseste... etc..
YO4RLP
QUOTE
Calitatea costa si necesita educatie. Si fiindca educatia ne-o face televizorul, va mai trece multa vreme pana vom vedea mai putina carne zdrobita seara la stiri.

Din păcate, "vitejii" ăștia nu se uită nici măcar la TV la știri despre accidente, să nu mai spun de citit ziarele. Știrile despre accidente le află din gura altora: "mamă, băăă, ce-a fost acolo ...". Și atât. Atâta vreme cât știu că nu e cineva prin apropiere să-i tragă la răspundere își fac de cap.
Astă-vară pe drumurile din Franța, nu conta că erau autostrăzi, naționale sau departamentale, am văzut, pe marginea drumului, din loc în loc, niște siluete negre, de tablă, cu margine albă reflectorizantă. Una, două, trei, câți muriseră acolo. Instinctiv, fiecare o lăsa mai moale, că doar nu din traversare neregulamentară au decedat.
Poate ... și pe la noi?
pastrama
QUOTE(YO4RLP @ 19 Sep 2006, 13:31)
Poate ... și pe la noi?
*


La noi le fura indienii si le dau la fier vechi. excl.gif
vijelie
Da-le dracu' de siluete de tabla, ca le fura in aceeasi zi!
YO4RLP
QUOTE
La noi le fura indienii si le dau la fier vechi.

Ai mare dreptate! sad.gif
andu911
QUOTE(nambanidealtceva @ 19 Sep 2006, 13:24)
nici macar romanii nu iti dau flashuri in Germania.. de ce oare?
*



Ce flasuri sa dea cand ei nici viteza legala n-o depasesc. Gandeste-te ca un nea Nelu cu Passat, nu mai reprezinta nimic in Germania, cand trec pe langa el o gramada de masini mult mai rasarite....
Isi da si el seama ca n-are ce impresie sa faca cu un Passat de 10.000 euro cu numere de Romania...Nu e atat de inconstient laugh.gif
i96nds
Eu am banuiala ca cel cu Dacia era pe banda II si tirul pe banda I.
Apoi TIR-ul a vazut ca e o masina in departare pe banda de urgenta si s-a gandit sa se departeze de ei, fiind periculos sa treci prea aproape de ei.

Asa ca TIR-ul a schimbat banda si nu s-a asigurat, intrand peste cel cu Dacia.

S-a speriat si apoi a intrat si in cei cu duba de pe margine.

Asta e parerea mea....
Bliss
QUOTE(andu911 @ 19 Sep 2006, 14:10)
Astia care dau flashuri sunt niste complexati, care au trecut pe o masina mai de Doamne-ajuta si nu-si mai incap in piele.
Ce-o fi asa nenorocire daca o lasi mai moale cu 20-30km/h, ca sa depaseasca si ala cu Dacia...

dry.gif
Pe mine si pe niste prieteni era sa ne faca praf un idiot cu o Dacie duminica dupa-amiaza, venind de la pescuit. A iesit brusc de pe banda 1, fara semnal, fara sa se asigure, nimic, ca sa depaseasca o alta Dacie care mergea cu -5km/h. Noroc cu franele Focus-ului, desi cu tot cu ABS s-a lasat cu ditai scartaitul si morcov, n-a mai avut timp nici sa bage mana in claxon, nu mai puteam nici sa vorbim dupa... Cu (sin)ucigasi din astia pe sosele, ma declar foarte de acord cu pedeapsa aplicata de tir in cazul de fata.
to_the_limit
QUOTE(TinCup @ 19 Sep 2006, 12:34)
fa schema asta cu mine si te scot de pe sosea. SERIOS!
te crezi John Wayne?
*





Ok,se retine.



stuiberv
Mai, nu conteaza care e vinovat, pacat ca s-a intamplat asa.

Totusi,, vad ca in ultimul timp cativa useri sunt de parere ca daca eu depasesc si vine unul din spate cu 1 mil km/h, el are dreptate sa faca semne, sa claxoneze, sa ma preseze.
Din cate stiu eu, daca vrei sa depasesti, te asiguri.
Deci, eu ma sigur, din spate nu vine nimeni (poate e si o curba la 500 de metri in spate si nu vine NIMENI).
Bun, ma apuc de depasit, la modul normal, eu cu 120 km/h si camionul pe care il depasesc are 90km/h.
In timpul asta, vine unul din spate cu viteza (ce viteza vreti voi, mai mare ca a mea).
Si se apuca sa imi faca flashuri, vine pana in curul meu.
Poate din fata vin masini, poate in fata camionului pe care il depasesc mai e o masina, el nu are cum sa stie asta, ca vine cu viteza si nu apuca sa vada.
Sau daca eu nu m-am asigurat bine si ma apuc si pun frana sa ma repliez dar acum nu mai am loc din cauza lui?


Deci, cei care spun ca cel cu flashurile are dreptate, ii rog sa imi explice:

1. Cand s-a asigurat ca poate efectua depasirea.
2. Ce scrie in lege despre situatia in care cel din fata ta semnalizeaza si se apuca de depasire (sau este deja in depasire).

Observatie: nu intreb de ce merge cu viteza, treaba lui, sa mearga cu ce viteza vrea, dar sa respecte macar regulile la depasire.
vijelie
Pai da, ai dreptate: cine depaseste cu 120 kmph e "in depasire" si e MUSAI sa dispara dracu' in dreapta cand vine Sile Ciumecu' care CIRCULA cu 180 kmph si ARE DREPTUL sa aiba banda 2 libera numai pt el.
to_the_limit
Si mai nou vezi ca te si scoate de pe sosea blink.gif
vijelie
Pe zi ce trece filmul Mad Max mi se pare jenant de naiv in comparatie cu ce se petrece in trafic.
mariusCYP
Eu am parare exact la fel ca tine si este vina TIR ul se poate ,nu cred este vina Daciei si nu a avut incarcatura mare,preci tir era vina a vrut sa depaseasca masina stationata,te votez propunerea ta. scuze am uitat spun era pt "i96nds"
nik1965
QUOTE(i96nds @ 19 Sep 2006, 14:00)
Eu am banuiala ca cel cu Dacia era pe banda II si tirul pe banda I.
Apoi TIR-ul a vazut ca e o masina in departare pe banda de urgenta si s-a gandit sa se departeze de ei, fiind periculos sa treci prea aproape de ei.

Asa ca TIR-ul a schimbat banda si nu s-a asigurat, intrand peste cel cu Dacia.

S-a speriat si apoi a intrat si in cei cu duba de pe margine.

Asta e parerea mea....
*


Cam aceleasi banuieli ma incearca si pe mine. Eu am patit-o in felul acesta cu citva tiristi si multumesc lui Dumnezeu ca am avut loc unde sa trag de volan si sa intru pe contrasens, odata cineva care venea din sens opus (urcam o panta cu doua benzi pe sensu de urcare) a frinat si a iesit mult in dreapta lui ca sa pot sa scap din incurcatura (tirul s-a departat de marginea soselei fiindca era unu parcat pe dreapta).
Nu cred ca era vreunu in spatele lor cu viteza mare si dadea flasuri fiindca nu mai apuca sa frineze si era si el in carambol.
Oricum Dumnezeu sa-i odihneasca si sa nu avem parte de asa ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.