Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Service decontare directa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
CoQ
Salut,
Am si eu o probl: am un parbriz crapat, am facut constatarea (am casco la Asiban)
si acu nu stiu exact ce service-uri sunt cu decontare directa - stie cineva daca cobalcescu sau meridian au asa ceva?
Cum se procedeaza in situatia asta? Merg la service, las masina acolo, si trebuie sa merg apoi la Asiban sa fac confirmarea de plata sau se rezolva direct intre cei de la service si cei de la asigurari?
Cam cat dureaza pana cand fac plata cei de la asigurari?

Merci,
Tudor
Varianta 1: deschizi bine ochii si in aceasta sectiune in zona "Lipicios" gasesti Centre de constatari Asiban. Toate acele service-uri au decontare directa cu Asiban.

Varianta 2: citesti de pe polita telefoanele Asiban, suni si intrebi si ti se va raspunde rapid.

Asiban nu are decontare directa fara accept de plata cu nici un service. Pentru ca in situatia ta costul reparatiei este usor de stabilit de catre service, cand duci masina roaga-i sa nu astepte terminarea lucrarii, ci sa intocmeasca imediat devizul si sa il trimita pe fax la Asiban. In felul asta, in timp cei veti astepta acceptul Asiban se va repara si masina, avand sanse bune sa iti poti ridica masina imediat (sau la putin timp dupa) ce a fost gata reparatia. La Asiban, termenul contractual de raspuns la cererile de accept de plata este de 5 zile lucratoare, iar termenul real este de 2-3 zile.

(Asybo te rog sa editezi mesajul daca informatiile nu sunt exacte. Multumesc)
AL
Nu se face asa... dupa ce faci constatarea si deschizi dosarul de dauna, vei primi de la constatatorul Asiban un formular de preacceptare a devizului... in termen de 2 ani de la data deschiderii dosarului de dauna poti realiza reparatia si primi despagubirea... pentru asta te duci la orice service din reteaua DACIA... de preferabil service-urile mai mari (de exemplu as exclude Motorservice din Bucuresti)... cei de acolo completeaza acel formular cu valoarea estimata a lucrarii si trimit fax la Asiban pentru preaccept... in 10-15 zile vine acceptul de plata si atunci esti sunat sa te programezi cu masina la reparat (10-15 zile sau mai multe in cazul celor care au credite BRD, deaorece Asiban se intereseaza si daca nu ai litigii cu banca).... duci masina, se repara... si cand e gata iei masina fara alta formalitate!!!! ... doar semnezi de incheierea lucrarii.... confirmand astfel si valoare ei finala... restul e intre service si Asiban.

@tudor... de unde ai scos chestia cu 5 zile si in realitate 2-3 ????... eu dupa 3 saptamani nu primisem acceptul din cauza triunghiului bermudelor format de service-banca-asigurator...

P.S. vorbesc din experienta a doua astfel de "evenimente"...un parbriz crapat in ianuarie 2005 si inlocuit in mai 2006 si o oglinda sparta in septembrie 2005 si inlocuita in decembrie 2005....

P.P.S. in mai cand am fost sa schimb parbrizul, cei de la service mi-au zis ca nu primisera inca banii de la Asiban pe oglinda din decembrie wink.gif... dar asta nu a contat pentru a accepta urmatoarea lucrare...
Tudor
CoQ nu a spus nimic de banca, eu am vorbit de situatia unui contract casco direct.
CoQ
Masina e luat prin credit la BRD, cu casco obligatoriu la Asiban.
CoQ
Merci de info am sa merg la Cobalcescu sa le zic sa trimita faxul pt preaccept la asiban.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.