Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Decalogum Cocalaris
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
spooky51
Decalogum Cocalaris


##################
Preluare de pe un alt forum
##################


În sfârșit a venit vremea să discutăm despre această minunata rudă indepartată a omului, Homo Cocalari (cu "i" accentuat), sau cum i se mai zice pe românește (și cum e cunoscut în cercurile restrânse selecte): Cocalarul.
Această minunată formă de viață care a apărut prin Jurasic (in pădurile tropicale) a avut încă de la inceput parte de competiție din partea dinozaurilor (care domneau peste acestă planetă pe atunci), dar fiind niște creaturi extrem de adaptabile acestea au reușit cu succes să țină piept dinozaurilor. Cum? Simplu. Unul din motto-urile unui cocalar (un motto care dăinuiește de milioane de ani) este acela că: „Un cocalar face întotdeauna ce vrea el. Mediul înconjurător doar se pliază pe nevoile și dorințele acestuia”. Este lesne de înțeles ce s-a întâmplat mai târziu. Mii de forme de viață au murit sufocate de către fumul de grătar al cocalarilor adunați pe o câmpie la anualul festival în cinstea lui CocalAdam (primul cocalar apărut vreodată). Aceasta este unul din motivele cele mai plauzibile referitoare la dispariția în masă a dinozaurilor de acum 65.000.000 de ani Î.Hr.
Cocalarii se hrănesc în general cu ce apucă și unde apucă, însă cel mai bine ar fi să căutați seara în fața unui Fast-Food. Datorită lenei primordiale de care suferă aceștia, preferă să mănânce mâncare făcută de altcineva. Orice tentativă de otrăvire n-ar avea nici un efect, deoarece beneficiază de o imunitate naturală față de otrăvuri (vestigii ale faptului că odinioară aceștia mâncau orice, doar pentru a-și păstra silueta). De asemenea, aceștia iubesc semințele de Floarea-Soarelui. O metodă foarte bună de a prinde un cocalar (pentru colecția voastră privată) este să legați un pachet de semințe de o undiță și să ademeniți cocalarul neștiutor într-o cușcă.
Viața socială a Cocalarului este asemănătoare indiferent de vârstă:

În copilărie: se observă că progeniturile Cocalarului încearcă pe cât de mult posibil să semene cu părinții săi. Astfel, la vârsta de doar 7 ani Cocălerul posedă un telefon mobil de ultima generație (indiferent dacă știe sau nu ce inseamna „yes” sau „1”, „2”, „3”, etc.), cercel în ureche (simbol al Prostiei – un atribut foarte important în societatea cocalarilor) și (de ce nu?) de o țigară în pauză cu colegii.
În adolescență: Cocălerul devine PreCocalar. Spre deosebire de etapa copilăriei, aici Cocalarul Adolescent (sau PreCocalarul) începe să deprindă activitățile specifice adulților și-și dezvoltă limbajul. Dacă în copilărie vocabularul conținea cuvinte de genul: „NU VREAUUUUUUUU!!!!!”, aici PreCocalarul va folosi cuvinte de genul: „Boule!”, „Băga-mi-aș piciorul!” (precum și alte părți anatomice pe care bunul simț ne obligă să nu le menționăm). Acesta cunoaște semeni și va intra astfel într-un grup de tineri zeloși care vor apăra cu orice preț Religia Cocalară.

Cocalarul adult

Fiind cea mai importantă etapă a vieții unui Cocalar, va fi descrisă mai pe larg.
Cocalarul atinge stadiul de adult și își încheie metamorfoza atunci când obține posesia unui moto-scuter (sau mașină, după caz). La această vârstă Cocalarul va descoperi adevărata dragoste (?!?!) și își va găsi o consoartă („nevastă”) cu ajutorul căreia va transmite mai departe gena cocalară generațiilor viitoare (spre deosebire de adolescență, în care Cocalarul doar experimentează....da....cocalarii știu ce înseamnă „a experimenta”).
De aici Cocalarul va încerca cu orice preț să câștige inima (?!?!?!?!!) viitoarei „neveste”. Metodele sunt numeroase:
1) Etalarea burții mai umflate decât o damigeană cu vin (burtă lucrată cu foarte multă grijă încă din copilărie). Sfat: pentru a reuși cu această metodă, este recomandat să-ți ridici tricoul/maieul pentru a-ți putea etala burta în toată splendoarea ei).
2) Multe femei vor fi entuziasmate dacă le vei lăsa să-ți încerce (sau să se plimbe cu) dovada faptului că ai devenit adult. Poftim?!? Nu! Mă refer la moto-scuter sau mașină, nu la altceva! Minți bolnave....
3) Oricât de mult ți-ar place să mănânci într-un Fast-Food, este recomandat să-ți duci jumătatea într-un restaurant sau o cafenea (care deși sunt locuri CULTE...și Cocalarii se feresc de ele mai ceva ca un Hippy de săpun) ca să-i faci o impresie bună....nu, nu că ai fi cult....ci pur și simplu că ești o autoritate absolută și că poți să intri oriunde, oricând. Un sfat, precum și cea mai bună metodă este:
4) Numără-ți banii in fața ei! Jumătatea ta o să fie foarte uimită (într-un sens bun) de faptul că toți oamenii îti dau mâncare și haine pe pozele cu oamenii ăia (care se presupune că sunt rudele tale: “Uite fată, Nicolae Iorgănescu ăsta e văr primar și vice-primar de-al meu. El a condus Adunarea Femeilor de Servici pe vremea Mineriadei, știi tu….atunci când am castigat miliardul ăla de lovele la Loto de a venit însuși Cristi Nucă de mi-a cântat”).
Fiind o verigă lipsă între Homo Sapiens Sapiens și Supa Primordială, această specie încă mai păstrează niște obiceiuri vechi de milioane de ani. Astfel, dansul nupțial este unul din cele mai importante obiceiuri datorită căruia Cocalarii au reușit să supraviețuiască atâția ani. Aceste obiceiuri au fost preluate mai târziu de celelalte popoare (după ce au suferit un anumit grad de civilizare...obiceiurile).
În caz că nu dorește să impresioneze pe nimeni sau pur și simplu a rămas fără benzină, Cocalarul va folosi unul din mijloacele de transport în comun. Pentru a-și face simțită prezența în rândul femelelor și a masculilor rivali acesta își va etala instrumentul multifuncțional („mobil”) și își va purta o discuție cu un seamăn de-al său care are rolul de a-l ajuta:
<toata discuția se poartă cu voce foarte tare sau țipăt>
„CE FACI BĂ? A, DORMI? PĂI DE CE BĂ? TE-AI FĂCUT MUCI LA BAIRAMUL DE ASEARĂ? ȘUCAR VERE! CE MĂ?! TE-AI DAT LA TIPA AIA BUNĂ? CARE MĂ? NU AIA CU ȚÂȚELE MARI?!?!? DA MĂ! AIA! BĂ TU EȘTI NEBUN?!?!? DACĂ AFLĂ CORNELIO ȘI CALU’, TE-AI ARS! HAI SĂ ÎMPINGEM O BILĂ LA „FRANCO”. HAI BĂ!!!! NU FI BULANGIU!!! HAI BINE MĂ, TE LAS, VORBIM MAI TÂRZIU. TE PUP! HAI PA!”.
Dacă acest discurs nu a intimidat masculii adeversari și nici nu a impresionat vreo femelă, acesta va pune niște muzică religioasă și cultă pentru a sensibiliza auditoriul. Muzică din ciclul „Șucar dilea”, „Careul de Ași”, „Leii grei”, etc.

Vestimentația

În viața de zi cu zi Cocalarul poartă haine viu colorate care trebuie să meargă cât mai puțin cu mediul înconjurător, cu celelalte piese de vestimentație sau chiar cu Cocalarul. De ce? Fiindcă această specie este foarte mândră de rădăcinile sale, precum și de tradițiile ei. Astfel, puteți întâlni un Cocalar negru (cu cât e mai negru cu atât este mai respectat) îmbrăcat complet în alb. Sau (de ce nu?) la o înmormântare un Cocalar îmbrăcat în sport. Mai țineți minte motto-ul Cocalarului? Foarte bine, acesta se aplică oriunde și oricând, indiferent de împrejurări.
Un Cocalar tipic va fi (aproape) întotdeauna îmbrăcat în:
- Cămașă (cât mai inestetică și colorată)/tricou mulat/maieu mulat, și dacă sunt plasă, cu atât mai bine
- pantaloni de trening/blugi/pantaloni de stofă
- adidași (bineînțeles, tot mulați)/pantofi cu cioc (sau „ciocate”)/ pantofi cu toc

Este de menționat faptul că aceste obiecte nu trebuie sub NICI O FORMĂ să se potrivească. Este recomandat ca vestimentația să aibă următoarea configurație: cămașă, pantaloni de trening, pantofi cu cioc/pantofi cu toc SAU maieu mulat (și/sau plasă), blugi (cu extrem de multe briz-brizuri....cu cât ai multe, cu atât mai bine)/ pantaloni de stofă, adidași, și lista poate continua.
Pentru a atrage cât mai eficient reprezentante de sex opus (sau pur și simplu pentru a intimida ceilalți masculi) aceștia pot purta pe haine diferite inscripții care fie n-au nici o legătură cu gândirea, comportamentul și cu însuși Cocalarul, fie sunt într-o limbă necunoscută de acesta. Exemple: „De puta madre”, „Gigolo Italiano 800$”, „Giani”, „Versace”, etc.
Accesorii: cruciulițe (de argint, de aur.....false sau nu), cruci (idem), ceasuri (la fel), multe brățări.
Femela Cocalară este la fel de ostentativă și nu va ezita niciodată să-și arate „calitățile”, nici când se duce să ducă gunoiul.
Vestimentație tipică:
- bluze/cămăși/maieuri cu decoulteuri adânci, și, dacă se poate, chiar fără
- fuste (mai mult decât) mini și de prost gust (cu buline, dacă e posibil), pantaloni mini (care nici ăla nu pare să existe), blugi.....da....ați ghicit...mulați.
- pantofi cu toc cât mai înalt, papuci (cu șosete) și....ocazional (când intră într-o stare de confuzie extremă și încep să se imbrace ca oamenii normali).....adidași....normali



Muzica Cocalarilor

Este strâns legată de religia acestora. Conține mai multe sunete deloc melodice care au rolul de desfăta Cocalarul obosit după o zi întreagă de alergat după reprezentante de sex opus. Unul din cei mai mari reprezentanți ai muzicii (?!?!) Cocalare este însuși Sorin Copilul de Aur care (potrivit admiratorilor săi) are una din cele mai reușite voci din Univers. Fapt dovedit pe data de 15.07.2000 când a avut un concert în apropiere de satul Cucuieții de Jos. O navă extraterestră plină cu turiști intergalactici s-a defectat de la primele acorduri (?!?!?!) ale renumitei sale melodii (la care nu merită să-i divulgăm numele) și a căzut pe undeva prin mlaștinile din New Jersey omorând instantaneu pe Diavolul din New Jersey. În aceeași zi fatidică Chupacabra a declarat că-și dă demisia și Yeti a fost filmat în timp ce lua ultima cursă către Alpha Centauri.

Religia cocalarilor

Acest ultim capitol tratează problema religiei Cocalarilor. Cocalarii sunt politeiști din naștere. Încă de mici sunt obișnuiți și puși să învețe mantrele compuse de zeii religiei lor. Câțiva zei împreună cu mantrele lor sunt:

Adi De Vito – Strig la cer
Bodo – De n-ar fi femeile
Copilul de Aur & Laura Vass – Ești fițos, mare fițos
Nicu Paleru și Play A.J - Bombardier de euro
Adi de la Vâlcea - Nu ințeleg ce e cu tine
Cătălin Arabu - Bate inima
Liviu Mititelu - Nu stiu cum să dau de tine
Liviu Puștiu - Taci inimă nu mai plânge
Liviu Puștiu - Eu te blestem, tu mă blestemi
Nicolae Guță - Omule nu te da mare
Nicu Paleru și Play A.J - Schimbă-ți lacrimile-n zâmbet
Sorin Copilu de Aur - Ce viață frumoasă duc
Sorin Copilu de Aur - O femeie șmecherită
Sorin Copilu de Aur și Liviu Puștiu - Tu ești iubirea sufletului meu
Sorina - Mi-e dor de chipul tău

Aceștia nu au o carte de căpătâi (cum e Biblia, Coranul, etc.), dealtfel...nu prea au cărți deoarece Cocalarul consideră că nu a fost creat cu acest scop. Dar, există însă o epopee care chiar a fost scrisă de un Cocalar și prezintă lupta epică dintre Cătălin Arabu’ și Adi „Gnomul” Minune, numită „Maneliada” (sau „Gnomiada”).
Aceștia dețin și un set de reguli numit:




Decalogum Cocalaris

1. Să nu ai alți șmecheri în afară de tine
2. Dacă nu deții mai mult de 50 de femei pe săptămână, atunci nu meriți să fii numit Cocalar adevărat și vei fi expulzat din rândurile semenilor tăi.
3. Mantrele trebuiesc repetate de 50.000*2^256000/3 de ori. Dacă nu știi matematică, nu contează. Zeii îți îngăduiesc să le repeți de câte ori pe zi vrei. Astfel încât să poți răspândi mesajul Mântuirii în lume.
4. Pantofii.....trebuie să fie cu cioc!
5. Fustele......mini!
6. NU citi nici o carte. De asemenea, Cartea de Bucate și ziarele sunt interzise.
7. Muzica clasică, jazz-ul, rock ‚n’ roll-ul sunt unelte de tortură ale dușmanilor tăi. Nu te apropia de ele, orice ar fi! Te va lovi un val instantaneu de inteligență ce te va face să te gândești și să-ți sângereze urechile.
8. Nu este obligatoriu să știi să numeri și nici să vorbești ca lumea.
9. Uită-te la Ciao Darwin! În fiecare zi pentru a deprinde Sfânta Învățătură a Cocalarilor. De asemenea, Taraf TV este obligatoriu. Este recomandat să-l ai pus pe următoarele canale (la televizor): 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30
,.....................96,97,98,99
10. Idolul tău trebuie să fie unul din următorii: Gigi Becali, Nuțu Cămătaru, Cătălin Arabu’, Sorin Copilu’ de Aur.




Fie ca spiritul Războinicului Luminii, al lui Gigi Becali să fie cu tine și să vegheze asupra ta.



Șucar dilea!
Taves Bahtalo.

##################
Preluare de pe un alt forum
##################
simon
Mai bine o lasai acolo unde ai gasit-o. Astfel de 'opere' nu ne folosesc la nimic.
Nu avem probleme decit cu unii.
Foarte multi dintre ei nu au un comportament antisocial asa ca gusturile lor in materie de vestimentatie, muzica sau chiar arhitectura nu ma deranjeaza.
Ar fi bine sa fim mai calmi pentru ca niste scrieri pe forum nu vor rezolva nimic.
Ciombe
Io am o problema cu majoritatea cocalarilor de genu asta... mi se face greata si imi vine sa borasc cand vad specia asta... biggrin.gif

Simon a scris:
QUOTE
Nu avem probleme decit cu unii.


am si io o intrebare - ai scris la plural, deci blink.gif - sub userul tau se ascund mai multe persoane? biggrin.gif

simon
Am scris la plural ca membru al majoritatii careia astfel de infantilisme nu-i aduc nici un folos.
Parerea mea, la singular de data aceasta tongue.gif, este ca un astfel de topic ar trebui sters.
eXtenSion
Unii spuneau ca tocmai acest gen de ironie ii arde cel mai tare pe Cocalari.


Oricum, pe mine m`a distrat. radmasa.gif
andu911
Cocalar e o rasa de tigan. Cum sunt boldenii, ursarii, caldararii, spoitorii...etc
Confundati termenii.
argon
rasa? radmasa.gif da' ce astia's caini?
andu911
Pai si iti suna mai frumos daca ziceam "specie" ? biggrin.gif
mih95
Mai sunt unii : SOFTURARI
andu911
da smile.gif))

Deci cocalari am impresia ca sunt aia cu sticle goale.
AMW
nici macar o schita de zambet nu mi-a adus acel text...probabil ca nu asta ii era intentia...

greu de definit acest gen de oameni...dar cel mai bine e sa t feresti de ei...mie unu imi provoaca greata...si as bate la ei non stop...pacat ca nu mi-a mai iesit demult unu in cale...sa ii arat cum e sa si-o ia pe ritmuri electronice...of of...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.