Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am spalat actele la masina de spalat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
i96nds
Am reusit sa o comit.

Talonul nu arata rau. Dar nici bine. Marginea e cam chinuita si unele cifre care numeroteaza rubricile nu prea se mai vad. Scrisul se vede, nu a fost alterat.

Cartea de identitate si permisul au scapat ca sunt de plastic.

Insa asigurarea RCA si CASCO.... sunt cam ferfenita. Au ramas ceva bucati din ele.

Cum fac acum?
Obtin un duplicat la asigurari? Sa schimb oare si talonul? Mi-e groaza de cozile de la Udriste....

Am uitat sa va zic ca am la ele copii xerox color. Pot sa le folosesc?
Solon
Cu copiile xerox las-o mai moale, ca daca te prinde un politai si se prinde iese scandal inutil.
Duplicat poti cere de la asigurari.
In schimb la talon e mai nasol.Eu as recomanda sa-l schimbi.Nu de alta dar intr-o seara daca esti oprit si se uita ala cu lanterna la talon nu intelege nimic si iar iese circ.
rttt_gia
Nu poti sa prezinti copie xerox in cazul unui control.
Cat despre talon, nu cred ca e f problematic... ti se elibereaza o dovada care sa ateste ca masina e inscrisa etc
bafta
AMW
domnilor...cei care sustineti ca nu va puteti prezenta cu o copie xerox la control....dumneavoastra ce credeti ca va elibereaza de la asigurari ca duplicat?? va spun eu ...o copie XEROX... cu o stampila pe ea wink.gif
padre
Pai da, stampila face diferenta, care-i da copiei statutul de original... duplicat.
Fara stampila e doar o copie fara valoare.
i96nds
Aha. Deci sa ii rog pe cei de la asigurari sa imi puna o stampila pe copiile astea pe care sa scrie ceva de genul:

"Conform cu originalul" si sa puna o semnatura + stampila.

Cat despre talon, toate informatiile de pe el se pot citi fara probleme, nu e rupt.
argon
Nu ar merge o copie legalizata dupa talon? are stampila... biggrin.gif
AMW
Nuuu, nu!! Nu o sa iti puna nimeni nici o stampila pe vreo copie de a ta. Te duci frumusel la sediul companiei de asigurari unde ai incheiat polita si le spui ca ai pierdut asigurarea...ei iti vor cere numarul masinii si/sau seria de sasiu eventul un talon sau buletin si iti vor scoate la imprimanta polita necompletata pe care o vor completa ei...scrie conform cu originalul, semnatura, stampila si la revedere...si arata ca o copie xerox completata semnata si stampilata. Seria si numarul politei raman aceleasi ca la ceea pierduta/distrusa

Cat despre talon, daca vrei sa vezi daca mai este bun sau nu du-te cu el la udriste la biroul de informatii si intreaba-l pe cel de acolo...bineinteles ii arati si talonul...dupa care faci ce zice el...ori il pastrezi ori il schimbi...
Solon
Ca ala de la Udriste n-o fi prost sa zica ca e bun?
De ce sa nu mai aduca niste bani la buget?
AMW
e uite ca mie nu mi-au zis asa...nici cel de la udriste nici un coleg de al lui care m-a oprit in trafic

imi pierdusem portofelul cu toate actele care a cazut intr-un sant si a fost gasit de un om cu capul pe umeri care l-a dus la politie si asa mi-am recuperat actele....numai ca prin santul ala a mai curs si apa....si asa s-a distrus chitanta de la rovinieta, carnetul de student si altele...permisul si talonul erau doar un pic murdare...semnatura de pe talon s-a cam sters un pic si cateva cifre se disting un pic mai greu...dar mi-au zis ca e bun....
Solon
Cum iti e norocul!
Acum mai multi ani, dupa ce inmatriculasem o masina, am mers pe strada cu talonul si numerele fara sa le bag in ceva.Cum era cald si zapada de pe acoperisuri incepuse sa se topeasca, bine inteles ca s-a gasit o picatura sa cada fix pe talon.A ramas o pata.E, de fiecare data cand ma oprea un politist se tot uita la pata aia de credeam ca imi retine talonul.
dragoselu
Fratilor eu am trecut prin ceva si mai caraghios de urat... Saptamana trecuta am revenit din Republica Moldova, ca dupa sarbatori, de la parintii socri. La vama am dat pasaportul meu cu certificatul de inmatriculare pus in pasaport. Cand mi-a dat pasaportul, vorbesc de vama romana, am plecat de acolo bucuros ca am trecut vama in Romania, ca orice om bucuros care intra in tara. Cand ma uit mai tarziu, ia certificatul de inmatriculare de unde nu-i... Cred ca a pus talonul in pasaportul altcuiva.. Am fost la politistul care m-a controlat si ala imi zice ca datoria mea e sa ma uit si eu la pasaport si la acte, nu e doar datoria lui. Dar el de ce incurca actele mele cu ale altora? Bine ca nu mi-a dat alt pasaport, boul!
ACUM CE SA FAC ? CUM SA OBTIN ALT CERTIFICAT DE INMATRICULARE ? CINE STIE CE TAXE MAI SUNT ? UNDE TREBUIE SA MERG ? CE MOTIV SA LE ZIC LA "BAIETII FRUMOSI SI CU OCHI ALBASTRI" ? VA MULTUMESC, DRAGOSELU
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.