Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
yonutz84
ce reprezinta chestia aia prinsa in spate langa langa luneta (din poza atasata) e vb de un logan ambition 1.6 cu alarma cobra 7777 montata la caremil Iasi. Eu am intrebat stapanii masinii ce reprezinta dar nu au stiut sa mi raspunda!
P.S am desfacut plasticul si este prins un fir de panarama aia!
Como
Probabil senzor volumetric. Lasa geamurile deschise, armeaza alarma si baga mana din exterior prin fata panaramei. In mod normal trebuie sa inceapa sa urle.
haky
Sigur e senzor volumetric, de la alarma. La Solenza eu il aveam pus in fata, pe bord.
yonutz84
am sa incerc diseara! Eu stiam ca alarma montata la caremil e cea mai proasta nu are senzor de soc tipa doar cand se deschide usa si raza telecomenzii este de fix 6 metri daca este din fata si 2.5 m sau 3 din spate.
Va multumesc de raspunsuri!!
haky
Nu o sa urle doar daca iti sesizeasa mana in dreptul ei, dar cu geamul inchis, daca bati cu cheia (de exemplu) in luneta atunci sigur suna. Se activeaza la zgomot
bygy007
este senzor volumetric lucreaza pe ultrasunete daca vad bine arata ca un difuzor piezo lucreaza pe principiul radarului emisie receptie ultrasunete daca se modifica parametrii suna alarma (este ca un senzor de soc dar sesizeasa modificari timpului in care ajunge semnalului inapoi dupa intilnirea unui obstacol)
GoGu
yup, e unul din senzorii volumetrici ai alarmei Cobra. Perechea lui e pe stalpul celalalt.
Sony
QUOTE(haky @ 26 Sep 2006, 17:14)
Nu o sa urle doar daca iti sesizeasa mana in dreptul ei, dar cu geamul inchis, daca bati cu cheia (de exemplu) in luneta atunci sigur suna. Se activeaza la zgomot
*


Domnu', ala e altfel de senzor! Si e numai pt geamuri.
Nero
Hihi sa vezi daca trece un camion greu si ai de oglinda un bradulet mirositor radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.