Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: drum lung
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
st0rm3ru
salutare tuturor!

in jurul datei de 20 octombrie trebuie sa ajung din Bucuresti la Timisoara.
exista momentan 2 variante:
1. plec direct catre Timisoara de la Bucuresti
2. trec prin Brasov sa iau pe cineva

in primul caz m-am gandit la traseul:
Bucuresti - Alexandria - Rosiori de Vede - Caracal - Craiova - Filiasi - Drobeta Turnu Severin - Caransebes - Lugoj - Timisoara.

dar in cel de-al doilea n-am nici o idee incotro sa merg de la Brasov spre Timisoara... unsure.gif
o linie dreapta imi indica traseul Brasov - Sibiu - Deva - Lugoj - Timisoara, dar mi-e teama de aglomeratia excesiva si de segementul Deva - Lugoj (drum national, posibil 'bombardat').

daca aveti alte idei sau sfaturi va rog sa ma ajutati. smile.gif va multumesc anticipat!
colombina29
De ce ocolesti prin alexandria? Bucuresti-pitesti-craiova-turnu severin-timisoara! Pe portiunea Brasov-Sibiu e naspa rau: poduri in lucru, drum execrabil!
sqryn
din cate stiu si intre severin si timisoara e drumul nasol, se lucreaza, gropi, semafoare
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=412...ndpost&p=670480
si o pagina inainte....
MoneyTalks
Desi poate e mai lung, eu as merge pe varianta Bucuresti - Brasov - Cluj - Oradea - Timisoara.

Daca pe un drum mai scurt stai pe la semafoare, sint gropi etc, cam tot acolo ajungi la destinatie (ora la care ajungi, combustibilul consumat etc)
st0rm3ru
mai bine iau avionul si scap de durerile de cap! dar 220 Euro dus-intors la Tarom mi se pare enorm... ohmy.gif

QUOTE
De ce ocolesti prin alexandria? Bucuresti-pitesti-craiova-turnu severin-timisoara! Pe portiunea Brasov-Sibiu e naspa rau: poduri in lucru, drum execrabil!


e aproximativ aceeasi distanta Bucuresti - Craiova, drumul spre Alexandria este excelent si-l stiu perfect (am facut si in 50 minute cei 80 km), nu vreau surprize pe A1. smile.gif
mateimatei
Drumul pana la timisoara a fost foarte detaliat discutat. Cele 2 variante sunt:
-buc-pit-rm. valcea, sibiu, deva-timisoara
-buc pit,craiova,...
Dupa mine primul ar fi mai bun dar mai aglomerat.
PS-nu mi se pare chiar asa de lung drumul buc-timi si retur.
st0rm3ru
mie mi se pare lung pentru ca nu-l cunosc! wink.gif
RIon
Dupa ce iesi din Deva, faci drumul stanga spre Lugoj, e ok, si mult mai scurt.
Eu as ajunge prin Rm.VL la TgJiu si apoi Petrosani, Deva...
driverx
Dar din tot ce aud Lugoj-TM e varza murata....
itharangus
Lugoj-Timisoara prin Recas e in lucru (vreo 4 bariere plus restrictii de viteza) mai ales de la Recas spre Timisoara e carpit insa nasol (nu mai mult de 70 la ora). Lugoj-Recas e OK (minus cateva bariere la Chizatau, Topolovat)
Lugoj-Buzias-Timisoara e mai bun (nici o groapa, sau bariera, insa e valurit rau) - tot cam o ora faci si pe acolo intre Lugoj si Timisoara.
Intre Herculane si Lugoj se lucreaza si e cam batran drumul insa fara gropi (mai bun ca portiunea precedenta de la Lugoj).
La fel intre Deva si Lugoj, drumul e carpit... insa batran... dar e mai putin aglomerat.
De la Severin la Craiova am inteles de la niste colegi ca drumul e OK.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.