Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme schimb bloc motor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
eellaa
Salut! Am si eu o problema cu masina mea ..e din 92....Acum 1 an am cumparat-o da a avut motoru varza.Am facut motoru da la 2 luni dupa mi s-a fisurat blocu motor.Inca nu este trecuta pe numele meu si m-am hot sa o fac si sa fac actele la ea.Problema e ca imi tb alt bloc motor si sa il si trec in acte da vreau sa scap mai ieftin ca in magazin e cam 8 mil un blok motor.Am mai auzit cum ca ar fi aparut o lege de curand care spune ca motoru e piesa de schimb ca restu si ca daca faci o declaratie pe propria raspundere cum ca l-ai luat din obor sau dezmembrari ..etc poti sa il pui pe masina si sa mergi sa il treaca in acte daca il gasesc in regula adica nu e furat.Ma intereseaza daca poate fi trecut in actele masinii chiar daca nu am acte la el..la motor...pt ca eu deja de ceva timp am pe masina unu de la dezmembrari da fara acte si ar fi mult mai ieftin si mai usor daca as putea sa il pastrez pe asta.Aveti idee de asa ceva?Cum pot sa procedez?
AL
1. trebuie act de provenienta a blocului motor ... chiar si la firmele de dezmembrari poti solicita o factura sau chitanta

2. trebuie mers la RAR la omologare individuala si trecerea seriei noi in cartea de identitate a masinii.... intreaba detalii folosind www.rarom.ro
gibonu
Daca iti iei motorul de la dezmembrari sau de la magazin o sa ai acte pe el, deci nu este nici o problema.
Daca il iei de la o persoana fizica, cred ca cel care ti-l vinde trebuie sa dea la notar, o declaratie pe propria raspundere prin care sa se ateste ca este blocul lui si ca nu l-a furat.
Asa stiu eu, n-am pretentia ca am dreptate. Cel mai sigur da telefon la RAR si intreaba acolo.
Dupa ce cumperi blocul, obligatoriu la RAR ca sa ai acte in regula pe viitor.
Bafta
b06fcn
Daca iei motorul de la o persoana fizica, este suficient sa faci un act de vanzare-cumparare la orice chiosc unde se fac acte auto. Eu asa am facut in aprilie cand am vandut motorul pe benzina de la R 21 si pana acum nu m-a intrebat nimeni nimic...
Marty
Daca n-ai acte pe motor si vrei sa-l treci in carte, te duci la RAR si dai o declaratie pe proprie raspundere ca motoru' nu-i furat. Bineinteles, inainte sa ti-l treaca-n carte, il vor cauta in baza lor de date, sa fie siguri ca n-a apartinut vreunei masini reclamata ca fiind furata.
eellaa
Nu prea ma asteptam la raspunsuri asa ca va multumesc biggrin.gif.De azi m-am apucat sa o pregatesc de RAR (adica putin chit si putina vopsea pe ici pe colo,si ce o mai fi nevoie).Cu prob de mai sus...intai o sa intreb niste prieteni (de prin politie) daca e furat sa il caute ei intai in baza de date(ca nu am fff mare incredere in cei de la dezmembrari) si daca totu e ok o sa urmez varianta lui Marty sa vedem ce iese blink.gif si dupa revin cu informatii biggrin.gif asta daca nu cumva o sa fiu prea ocupat sa alerg pe la politie cu declaratiii radmasa.gif
eellaa
Am spus ca revin cu informatii.
Am fost la RAR si nu am rezolvat mare lucru dar pot sa va spun urmatoarele:

-nu este nevoie sa ai acte pe motor dar este de preferat
-este bine sa ai un ban la tine pt o mica atentie ca altfel se vor lua de tine cum ca niturile sau mai stiu eu ce par a fi umblate(cazul meu)
-si e bine sa nu iti iei teapa ca mine, sa nu iti dai seama ca motoru pe care l-ai cumparat de la desmembrari nu este de 1397 ci alt model de putere mai mica si ca doar chiuloasa(sper ca e scris bine) este cea care imi trebuie mie.

Astfel din acest motiv trebuia sa dau si eu o atentie si sa mai platesc aprox 4 mil taxa omologare (deoarece se considera schimbare de tip de motor) ca sa imi puna motoru acela si inca alte cateva cheltuieli.
Drept urmare imi cumpar bloc motor nou imi fac motoru si rezolv problema fara sa ma mai zgarcesc la bani delok.

"Trebuia sa imi dau seama ca era sters de pe placuta intentionat tipul motorului si nu ca s-a sters din cauza timpului"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.