Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare volan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
silviu_79
stie careva cum se scoate capacul de la airbag ca sa scot volanul?
Jack Daniel's
Nu cred ca se poate fara dezactivarea air-bag-ului .
Amedeus
[attachmentid=35702][attachmentid=35703]
kikked
Amedeus vad ca te pricepi,se poate monta un volan sport in locul celui cu airbag,adca se potiveste acolo in butuc,cum era la supernova de exemplu? Daca da firul pentru airbag se poate ascunde acolo in cochilia volanului?
mitzaciobanu
1. Eu zic ca nu e prea recomandabil sa se umble la sistemele avansate de siguranta... nu de alta, dar sa nu functioneze dup-aia cand nu e nevoie...
2. in poza aia din manualul de service clar "debransati bateria incepand cu borna NEGATIVA", adica -...
klaus
Vedet ca daca aveti o surubelnita mai lunga s-ar putea sa fiti nevoiti sa si rotiti un pic de volan ca sa puteti baga surubelnita prin spate, pe deasupra cochiliilor
Amedeus
@mitzaciobanu
si daca scoti numai +-ul si masa o lasi crezi ca mai ai tensiune ?

Uite ca sa respectam manualul o sa scot comentariul meu de pe langa poze.
P.S. eu as pune mai bine un volan de Reno cum am vazut in pozele cu Loganul facut pt engleji (cu volanul pe dreapta).
mitzaciobanu
ai dreptate, nu mai ai tensiune, dar ca si principiu, e mai sigur sa deconectezi intai borna negativa... de ex: daca in timp ce demontezi borna + atingi cu cheia si borna si o parte metalica de la masina => scurtcircuit.
Si mie imi place volanul ala de Reno. Dar parerea mea ramane ca trebuie montat in service, daca vrei sa mai ai incredere in airbag dup-aia.
Amedeus
Daca nu e in regula ceva la airbag compu ar trebui sa semnalizeze la bord. Bun, e clar ca trebuie sa sti ce faci pe acolo, mai ales cu dispozitivele astea moderne. La masinile fara aibag era o operatiune relativ simpla. Si eu zic ca daca dupa interventie se aprinde martorul care indica nefunctionarea airbag-ului trebuie mers la service. Va mai recomand sa nu faceti modificari in perioada de garantie sa nu aveti cine stie ce surprize. wacko.gif
DomnulK
poti sa scoti linistit airbagul si volanul dupa ce debransezi bateria. atentie la suruburile cu care e fixat volanul..nu pot fi scoase decat rotind volanul astfel incat airbagul sa stea pe verticala.
klaus
Si pentru scos volanul va trebuie un Torx T50
erica
Pentru scos suruburile care fixeaza capacul airbagului ce fel de surubelnita trebuie?
klaus
T20
erica
Multumesc
ygor
Eu am scos de zece ori airbag-ul si volanul pana acum. nu trebuie sa debransati bateria. doar sa SCOATETI CHEIA DIN CONTACT SI SA NU O BAGATI LA LOC pana nu remontati airbag-ul. Atentie la mufa airbag-ului .nu iese prin volan decat cu siguranta inainte,adica scoasa inaintea mufei care intra in el.
doctorasul
Torxul la perna volanului este de 30 si nu de 20 cum spunea Klaus.
IRONICK
Cand zicea T20 se referea la altceva. La cochilia ...
Bujor Stefan
Deci nu este nici un pericol daca debransam air-bag-urile (sofer si pasager) dupa ce am deconectat in prealabil bornele de la baterie.
Nu de alta, dar ar fi foarte nasol, daca nu chiar mortal sa se declanseze vreun airbag cand lucrezi prin zona.
liviu2004
Pai am citit eu pe undeva ca e recomandat sa lasi si 15 minute sa se descarce un condensator de la calculatorul airbagului dupa ce ai scos borna. Asta asa ca safety. Ca poate daca lasi bateria pusa, la 1000 de demontari poate n-o sari airbagul da la 1001 nu stii pe cine lasi orfan.
YRX
Spuneti-mi si mie va rog cum se scoate mufa airbag-ului. Se trage, are vreo siguranta? M-am blocat la ea.
Vreau sa inlocuiesc volanul.
einstein1984
la ce? Are incuietoare, tragi zavorul si abia apoi o extragi, vezi postu 15
YRX
Ma, mufa aia care intra in airbag. Are o ureche, se trage si iese din mufa. Dupa aia trag direct de mufa?
einstein1984
Genau
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.