Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire ventilatie DN !! Interesant...
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
RIon
Am fost cu masina si la electrician, mi-a zis ca nu mai inchide bine clapeta, si ca trebuie sa desfaca motorul ventilatorului sa vada, apoi tot bordul etc., era scumpa manopera si nu prea credea ca il putea face... ma lua cu valuri reci-calde, ma enerva sa am numai aer cald indiferent de pozitia rece/cald...

Mi-a spus ca a facut asa la un Mercedes: un robinet cu bila (gen contor apa) de 1/2 tzol, 2 nipluri potrivite si 2 coliere pentru furtun radiator.. A taiat ceva furtun (langa carburator - stanga, dupa T) si acum am aer rece, iarna trebuie doar sa desschid robinetul.



Mi se pare de real folos...isn't it brothers? :?:
clr
Cauta pe forum ca s - a mai discutat. La clapeta de caldura se poate ajunge din dreapta consolei centrale. Eu nu sunt de acord cu anularea caldurii. E ok vara si iarna, dar primavara si toamna mie mi se intampla sa mai deschid un pic caldura. Ce fac atunci, opresc masina, deschid capota, deschid robinetul :U
bogdan_o
E si asta o solutie. Dacat sa faca tot ce ai scris mai sus, lucru probabil foarte scump. Insa tocmai din acest motiv a fost inlocuit robinetul de care ici tu, prezent pe berline (numai ca acolo puteai sa-l actionezi si din interior, tragand de o maneta care actiona o parghie legata de robinet).



Singurul lucru la trebuie sa ai grija este cand aerisesti instalatia sa tii robinetul ala deschis sa intre apa si in radiatorul din bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.