Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: urasc tigarile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
gaiui
hello ,
uite am fost aseara intr-un local si nu am putut sa nu simt cum dupa 2 ore de stat acolo miroseam sau mai bine zis puteam a tigari ceva de nesuportat.nu e prima oara cand mi se intampla da aseara m-am enervat rau de tot pt ca era un nene care imi sufla fumul direct in nas si cand l-am rugat sa isi directioneze fumurile in alta parte s-a uitat urat la mine si m-a ignorat total.vroiam sa ma ajutati si voi sa gasim asa o solutie pt eradicarea fumatului sau daca asta nu se poate macar niste pedespe pt fumatorii astia mai nesimtititi wink.gif) .astept propuneri !

Uncle-Sam
blink.gif
tu acum ai aterizat pe terra? daca frecventezi locuri in care se fumeaza, trebuie sa suporti consecintele. ca si cum m-as plange eu ca am mers ieri cu autobuzul si cineva se tot impingea in mine...
pit-bull
mah dar cine te-o pus sa stai acolo in fum? mergi in alte localuri climatizate, stai la terasa in aer liber...NU CRED CA ERA FUMATUL INTERZIS ACOLO!
alinakes
Relaxeaza-te un pic , mai citeste regulamentul odata (ai grija cu posturi/topicuri duble) si topicul cu femeia la volan , pe langa faptul ca este o discriminare mai e si aiurea pus , vezi ca e topic dedicat , cel de bancuri !

Apoi in localuri atata timp cat scrie ca e loc de fumat nu prea ai ce face.

Legea anti-fumat s-a dat , dar nu prea se respecta si daca esti tu cel care vrei sa aplici legea incearca sa faci ceva in sensul asta !

Bine ai venit pe forum !

Multa bafta in continuare !
pastrama
Mergi si stai in parc la aer curat!
tatabobu
1. Pune mana si fa rost de bani. Multi.
2. Fa-ti un bar in care sa nu permiti fumatul
3. Stai singur in el si vezi cum dai faliment.
4. Te consolezi cu gandul ca macar ai incercat.
TMihai
Vor fi multi nefumatori care sa-l frecventeze, crede-ma. Eu m-as numara printre ei...si amicii mei. Hai ca ne strangem cativa tongue.gif
tatabobu
1. Faci rost de o otrava oarecare (ei, nu oricare, studiezi bine piata inainte)
2. Te angajezi la o fabrica de tigarete
3. Injectezi tigarile cu otrava respectiva
4. Te bucuri de moartea fiecarui fumator in parte. Cand vor disparea fumatorii o sa dispara si tigarile 111.gif
tatabobu
Daca sunt atat de multi nefumatori care ar merge in baruri dedicate lor, de ce nu apar acele baruri? 111.gif
TMihai
Nu stiam ca barurile actuale sunt dedicate fumatorilor ca sa apara si cele dedicate nefumatorilor.
pastrama
Nefumatorilor, apucati-va de fumat si scapati de frustrari! icon_mrgreen.gif
litza
De aia eu vara prefer o terasa.
Marty
5. Te-mpusti in cap si scapi de-o grija!
zvasti
uite, o data sunt si eu de acord cu Marty smile.gif
andu911
Bai...eu am fost fumator, m-am lasat...dar nu ii suport pe astia cu trabucurile. Stai intr-un club la masa, se gaseste un gigi becali la masa de langa sa imi rupa nasu cu trabucu lui. Repet...n-am nimic cu fumul de tigare, doar cu cel de trabuc.
Acum eu ce era sa fac...sa plec de la masa si sa ma duc acasa, nu ?
Eventual isi mai aprinde unu vreun joint si ne inveselim cu totii.
vis-a-vis
La mine-n la parteru' blocului e un fel de impinge-tava unde fumatu-i interzis...
Locatia e in Tei langa facultatea e constructii, unde se face felafel.
Pana la urma vor dispare si tigarile de pe pamant, asa cum vor dispare si masinile cu combustie interna.
pastrama
Daaaa, aia cu trabucu ma enerveaza si pe mine.
vis-a-vis
Uite o idee buna, unde se fumeaza sa incep sa pipez trabuc... cui pe cui se scoate biggrin.gif
Cornel001
Jos fumatorii.
Campania de exterminare a fumatorilor deja a inceput.
Cel mai recent pas: exterminarea in trenuri.
Prin cucerirea terenului inamicului pas cu pas, se vor sufoca fara otrava lor , si vom avea o lume mai curata wub.gif
pastrama
Baaaa...nu ne enervati ca facem Revolutia Tutunului si fumam cate 10 pachete pe zi pana crapa toti nefumatorii!
St
Pai la 10 pachete in cat apreciezi ca nu mai poti sa postezi pe topicul despre fotbal? wink.gif
pastrama
Lasa ma, ca io rezist!:D
Scopul e sa va sufocati voi, nefumatorii. cool.gif
StefanT
QUOTE(Cornel001 @ 3 Oct 2006, 22:13)
Jos fumatorii.
Campania de exterminare a fumatorilor deja a inceput.
Cel mai recent pas: exterminarea in trenuri.
Prin cucerirea terenului inamicului pas cu pas, se vor sufoca fara otrava lor , si vom avea o lume mai curata  wub.gif
*


Esti prea extremist. Nu crezi ca ar suna mai frumos, mai corect si mai civilizat sa vorbesti despre exterminarea fumatului ?
AMW
sunt fumator.

daca vreti sa nu mai simtiti fum de tigara cand stati la masa intr-un local...duceti-va in sua(doar anumite state)...sau in australia...si va garantez eu ca nu o sa simtiti, valabil si pentru fumatori...daca vor sa se lase de fumat le recomand aceste doua destinatii...sigur va lasati..sau daca totusi sunteti asa inraiti...sigur le rariti la jumatate...ca sa nu zic un sfert...

momentan sunteti in romania...unde se fumeaza in localuri, locuri publice etc...asa ca impacati-va cu gandu...si nu uitati ca fumatul pasiv dauneaza mai mult decat cel activ...asa ca apucati-va de fumat...ca altfel e mai rau biggrin.gif
spooky51
Ha, mai vedeti si statisticile alea care nu se publica, si anume ca nefumatorii sint de 3 ori mai predispusi ca fumatorii la depresii nervoase.
Valentine
QUOTE(tatabobu @ 3 Oct 2006, 18:03)
1. Pune mana si fa rost de bani. Multi.
2. Fa-ti un bar in care sa nu permiti fumatul
3. Stai singur in el si vezi cum dai faliment.
4. Te consolezi cu gandul ca macar ai incercat.
*


Aha, si in Irlanda au dat faliment toate barurile cand s-a interzis prin lege fumatul. Si in California unde n-ai voie sa fumezi in baruri au dat toate faliment. Eu cred ca dimpotriva, un astfel de bar, situat central, cu un design nou, preturi medii (nici de bomba, dar nici de Intercontinenal) si cu putina publicitate ar avea chiar mare success.
kaspersky
Sa va zic o intimplare cu localurile astea unde nu se fumeaza:
Budapesta, restaurant destul de elegant, intram, ne intimpina chelneru' sa ne conduca la masa. In timp ce mergeam spre masa observ ca nu erau scrumiere prin zona, nu fuma nimeni. Hmm, il intreb daca se poate fuma. Zice omu' ca nu, nu se fumeaza. Ii multumesc frumos pt. amabilitatea de a ne fi preluat de la usa si-i zic ca in cazu' asta noi plecam. Sta nea' chelneru' si zice, aaaah, pai stati un pic, uitati in partea asta e mai ventilat restaurantu' puteti sa serviti masa linistiti, sa fumati o tigara...(era mai ventilat pe naiba radmasa.gif )
Deci cam asa stau lucrurile, decit sa piarda clienti, mai bine lasa-i dom'le sa fumeze biggrin.gif
Cornel001
n-au coloana vertrebala in ei (ungurii aia). s-au lasat mituiti de inamic.
kaspersky
OT: Hehe, eu vorbesc maghiara. Faza mai dura a fost cind a venit sa ia comanda si eu ii traduceam meniul din maghiara prietenei cu care eram, la care omu' zice in romana: "Ohh, pai de ce nu spuneti ca sinteti romani ca eu mi-s de la Zalau si lucrez aci de 4 ani". Dupa care am aflat ca mai avea citiva colegi din RO care lucrau la bucatarie. De bucurie ca s-a mai intilnit si el cu niste romanasi ne-a dat si un card de reducere 20% valabil pina in decembrie. radmasa.gif
tinere22
QUOTE(Cornel001 @ 3 Oct 2006, 20:13)
Jos fumatorii.
Campania de exterminare a fumatorilor deja a inceput.
Cel mai recent pas: exterminarea in trenuri.
Prin cucerirea terenului inamicului pas cu pas, se vor sufoca fara otrava lor , si vom avea o lume mai curata  wub.gif
*




icon_mrgreen.gif Domnule draga fa-ti un tatuaj din ala cu o zvastica pe fesa dreapta,asa ca sa fie.Nu-mi place mirosul tau,chiar ma sufoca. blush.gif
Ma simt discriminat:sunt fumator,dar nu pot fuma in tren.De ce oare???Pentru ca platesc la CFR(CHEFERE) un bilet pentru conditii de 2 lei,ba ma scuzati de 2 bani dry.gif .As da dublu,dar sa pot fuma mad.gif .Cand ai un drum de 700km si esti fumator,iti spun eu ca te sui pe vagoane sleep.gif Initiativa---sa faca d'le clasa I pt.tigari normale,clasa II pt. trabucuri puturoase si clasa III pt Carpatoi si restu' d'alea d"le icon_mrgreen.gif
Valentine
QUOTE(tinere22 @ 4 Oct 2006, 00:49)
icon_mrgreen.gif Domnule draga fa-ti un tatuaj din ala cu o zvastica pe fesa dreapta,asa ca sa fie.Nu-mi place mirosul tau,chiar ma sufoca. blush.gif
  Ma simt discriminat:sunt fumator,dar nu pot fuma in tren.De ce oare???Pentru ca platesc la CFR(CHEFERE) un bilet pentru conditii de 2 lei,ba ma scuzati de 2 bani dry.gif .As da dublu,dar sa pot fuma mad.gif .Cand ai un drum de 700km si esti fumator,iti spun eu ca te sui pe vagoane sleep.gif Initiativa---sa faca d'le clasa I pt.tigari normale,clasa II pt. trabucuri puturoase si clasa III pt Carpatoi si restu' d'alea d"le icon_mrgreen.gif
*


Dupa ce ca sunt de 2 bani conditiile, inainte mai si te sufocai de fum. Eu zis ca e un pas inainte foarte bun!

@kaspersky: era roman ala ma, de aia te-a lasat. Ia dute tu intr-o tara cu apa calda si sa vezi acolo ce si cum ...
kaspersky
Poate asa o fi cum spui tu. Am fost si in tari cu apa calda dar intotdeauna am evitat localurile unde nu se fumeaza. Nu fumez mult dar imi pica bine o mahorca la o bericica, cafeluta, o vinoasa, dupa masa, etc. Ideea principala e sa fie locul bine aerisit sa nu fie aerul imbicsit de fum.
litza
QUOTE(tinere22 @ 4 Oct 2006, 02:49)
  Ma simt discriminat:sunt fumator,dar nu pot fuma in tren.De ce oare???Pentru ca platesc la CFR(CHEFERE) un bilet pentru conditii de 2 lei,ba ma scuzati de 2 bani dry.gif .As da dublu,dar sa pot fuma mad.gif .Cand ai un drum de 700km si esti fumator,iti spun eu ca te sui pe vagoane sleep.gif Initiativa---sa faca d'le clasa I pt.tigari normale,clasa II pt. trabucuri puturoase si clasa III pt Carpatoi si restu' d'alea d"le icon_mrgreen.gif
*



Si eu ce vina am ca pentru aceleasi conditii de 2 bani trebuie sa te mai suport si pe tine cu fumul tau. Dar nu-i bai. Ma revansez. Data viitoare cand merg cu trenul, mananc o ciorba de fasole sanatoasa si sa te vad atunci cum te simti.

Era evident ca asa un topic o sa scoata la iveala tot egoismul din fumatori. Majoritatea va ganditi doar la voi cand fumati si nici nu va trece prin cap ca pe altii ii deranjeaza. Las ca vine UE si o sa fie 5 EUR pachetul de tigari. icon_mrgreen.gif
Marty
QUOTE(litza @ 4 Oct 2006, 11:10)
Era evident ca asa un topic o sa scoata la iveala tot egoismul din fumatori.
*


Aha, in timp ce nefumatorii isi exprima samavolnic altruismul. Deh, ei sunt buricu' pamintului, daca intra unu-ntr-un bar si zice ca-i nefumator, automat trebuiesc stinse toate tigarile, aerisita incaperea si aruncate toate pachetele de tigari + brichetele la gunoi.
Cel mai grav din toata aceasta atitudine este faptul ca daca scrii pe usa unui bar ca e interzisa intrarea rromilor sau a homosexualilor, risti sa faci puscarie pentru discriminare. In schimb, daca scrii ca e interzis accesul fumatorilor, te pupa toata lumea-n cur, ca, vezi dom'ne, ce mare smecher esti tu.

P.S.: Desi sunt fumator, nu suport fumul de tigara proventi de la altii.
litza
Anuntul ala de la usa interzice fumatul, nu accesul fumatorilor. wink.gif

N-am zis ca in baruri pretind sa nu se fumeze. In bar daca nu-mi place atmosfera nu intru. Dar in tren nu pot sa ma urc si sa cobor sa-mi cer banii pe bilet cand incepe unu sa fumeze, nu?
Marty
Si de ce ti s-ar parea anormal sa fie vagoane de fumatori si de nefumatori ?
litza
Nu mi se pare nimic anormal. Problema e ... ca nu sunt!

Eu o sa fiu un client permanent al barurilor pentru nefumatori, saloane de asteptare pentru nefumatori, vagoane , etc. Dar cum pana se vor intampla acestea, va trebui sa suport o gramada de cetateni mai mult sau mai putin civilizati.
Da, sunt unii care inteleg ca pot deranja pe altii si se abtin in spatii inchise sa fumeze. Si sunt altii pe care ii doare in cot. Ei, cu astia din urma am eu probleme si nu ii suport.
argon
Eu am pus anunturi cu fumatul interzis prin casa icon_mrgreen.gif nevasta fumeaza, eu nu..asa ca vara prizeaza pe balcon, si iarna in bucatarie.
Ci_co
Mama ce aiurea sa fumezi in casa ! Si mai ales femeie bleahh !
argon
dap..urasc mirosul de tutun in casa, de fapt si ea, nu a trebuit sa o conving sa nu fumeze in casa, de bunavoie, dar mai vin musafiri, si ii fugaresc pe balcon..
Lexy
Da domne de-a dreptul scarbos....bleah.
Brb smoke biggrin.gif tongue.gif
sebybv

Multi din cei care fumeaza inteleg gresit ideea de "democratie" (atat de disputata de la revolutie incoace).
Fiecare are libertatea de a face ce il taie capul (daca nu-l duce capul mai mult decat sa traga din tigara, e treaba lui), dar numai daca prin asta nu ii ingradeste libertatile celui de langa el. Si mi se pare nedrept ca eu sa fiu intoxicat (adica sa se atenteze la sanatatea mea) numai ca cineva nu se poate abtine de la o tigara (adica e slab, nu are vointa). Sa astepte pana ajunge acasa la el si sa bage 20 de pachete, nu 10. Dar la el in casa, ca el a platit pentru tigarile si pentru fumul ala (alta prostie - sa dai bani ca sa tragi fum - mai bine pui gura la esapament si mai si ajuti la depoluarea planetei).
De bun simt mi se pare sa intrebi intr-o incapere in care sunt si nefumatori daca se poate fuma. Nu sa scoti tigara, sa dai fumul pe nas ca un jmecher ce te gasesti si sa ii inviti afara daca nu le convine fumul tau. Si tot tu sa te ataci.
PS. Vreau si eu sa vin in barul ala unde nu se fumeaza.
Cornel001
Aplauze pt @sebybv aplauze.gif

PS Faza din ungaria: Aaaa era roman, asa se explica de ce n-avea coloana.... da, e logic.
kaspersky
QUOTE(sebybv @ 4 Oct 2006, 12:54)
(alta prostie - sa dai bani ca sa tragi fum - mai bine pui gura la esapament si mai si ajuti la depoluarea planetei)
*


vorba aia ce te f*te pe tine grija ce fac io cu banii mei, pana mea azi miine o sa vina unu' de asta cu mintea creata sa-mi interzica sa ma si f*t pe motiv ca lui i se pare o prostie radmasa.gif
zvasti
nu inseamna ca n-ai vointa daca esti fumator.eu vreau sa fumez, nu sa ma las. hai s-o dam in stilul UE unde esti "cool" daca nu fumezi,nu?...unii fumeaza, unii nu. asta e realitatea. pe tine te deranjeaza fumul, pe mine ma deranjeaza sa-mi scoti ochii cu asta. o sa ne dam in cap? eu zis s-o lasati mai moale ca doar nu va baga nimeni la carcera impreuna cu unul care "mananca" 3 pachete pe zi. lasati-va si voi de baut apa minerala, sau de mancat orez,etc. nu vi se pare absurd? eu unul (si acum sunt chiar sincer) nu suport mirosul de McDonalds. il detest. mi se intoarce stomacul pe dos numai cand trec pe langa un mac. si sunt atatia oameni care chiar mananca acolo. eu le-as inchide pe toate. produsele lor sunt de zeci de ori mai daunatoare ca tutunul. dar n-am ce face. o parte din populatie adora locurile alea, asa ca...
PS: ma voi lasa de fumat (tutun) cu o singura conditie biggrin.gif v-ati prins?
vijelie
@kasperski: Asta numai daca f*tutul genereaza noxe...
Marty
QUOTE(sebybv @ 4 Oct 2006, 12:54)
Fiecare are libertatea de a face ce il taie capul (daca nu-l duce capul mai mult decat sa traga din tigara, e treaba lui),

1 bucata atac la persoana!

QUOTE
dar numai daca prin asta nu ii ingradeste libertatile celui de langa el.

Tu mie-mi ingradesti libertatile, interzicindu-mi sa fumez in aeroporturi, in avion, in tren. Sau asta nu e ingradire de libertate?

QUOTE
numai ca cineva nu se poate abtine de la o tigara (adica e slab, nu are vointa).

A 2-a bucata atac la persoana.


QUOTE
(alta prostie - sa dai bani ca sa tragi fum - mai bine pui gura la esapament si mai si ajuti la depoluarea planetei).

Conform aceluaisi principiu, iti recomand sa nu faci copii si daca-i aia, sa-i omori. Nu de alta, da' tot vor muri intr-un final, pe toata durata vietii nefacind altceva decit sa consume resursele planetei si sa produca reziduuri.

QUOTE
De bun simt mi se pare sa intrebi intr-o incapere in care sunt si nefumatori daca se poate fuma.

De bun simt mi se pare ca daca am o scrumiera pe masa, sa nu intreb nimic si sa-mi aprind tigara. Si stii de ce? Pentru ca tu, ca nefumator, ai observat scrumiera pe masa si totusi te-ai asezat, ti-ai asumat neajunsul!
La fel de bine se aplica si reciproca.

QUOTE
Nu sa scoti tigara, sa dai fumul pe nas ca un jmecher ce te gasesti si sa ii inviti afara daca nu le convine fumul tau. Si tot tu sa te ataci.

Dupa cum ziceam si mai sus!

kaspersky
@vijelie: mai stii ce descopera astia pe viitor? radmasa.gif
tatabobu
Seby, vezi ca ce zici tu e fix egal cu "a intrat nefumatorul intolerant, stingeti toti tigarile chit ca-s scrumiere pe mese". E absurd.
zvasti
am mai zis asta si pe alt topic despre fumat : nefumatorii nu stiu ce pierd cand e vorba de tigara "de dupa" biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.